II. B . . . . Mgr. Monika Bialková

Knihovna
  Konečně nám to vyšlo a mohli jsme navštívit Městkou knihovnu. Čekala nás naše první knihovnická lekce, na kterou nám paní knihovnice Martina Vroblová vybrala krásné a poučné knihy. V jedné z nich špaček Kamil sice neuměl létat, ale tím, že uměl číst zachránil celé hejno. A ve druhé knize s názvem Tam, kde žijí divočiny, jsme si povídali o slušném chování. Poté se děti "rozběhly" po knihovně a vybíraly knihy k půjčení. Příští měsíc na další lekci knihy zase vyměníme za jiné. Už se těšíme :o)Vážení rodiče, milé děti,vítám Vás v novém školním roce 2021-2022

Přeji nám všem, abychom si tento rok docela obyčejně užili ve škole, aby nás bavilo
a těšilo být spolu :o))Začali jsme báječně, plaveckým výcvikem!!
Hurá prázdniny!!!!!
Školní  výlet

V pátek 25.6.jsme si do školy vzali jen batohy, velkou svačinu a vydali se hledat poklad.
 I když nám počasí moc nepřálo, věřím, že při plnění úkolů jsme na nějaké ty kapky zapomněli. Děti cestou zvládly skládat puzzle, soutěžit ve skákání žabáků i luštit hádanky. Zkoušeli jsme, kdo nejdéle vydrží dělat holubičku a naučili se přenášet raněného – to byla největší zábava :o) Luštili jsme zašifrovanou zprávu a nakonec se nám podařilo i najít poklad! Na závěr jsme prošli cestou v oblacích a vrátili se zase na zem do školy na oběd. Počasí nám bohužel nedovolilo projít všechny připravené úkoly, ale určitě jsme si to báječně užili i ve zkrácené verzi.
Děti byly moc šikovné a celou cestu po Horečkách zvládly ve svižném tempu, za což si zaslouží velikou pochvalu :o)

 
Pasování na čtenáře

Ve středu 23.6. prožili naši prvňáčci významný den.
Když jsme v listopadu dostávali svou první školní knížku, Slabikář, slíbili jsme, že se do konce roku naučíme číst, abychom pomohli zachránit Písmenkové království a princeznu Alfabetku, kterou začaroval zlý čaroděj Slabikon. Dnes musely děti prokázat, že se číst opravdu naučily. Samostatně plnily úkoly na pracovním listu a četly neznámý text před celou třídou. Všem se podařilo úkoly splnit a za svou dovednost byli princeznou Alfabetkou pasováni na rytíře řádu čtenářského. Získali také klíč k Písmenkovému království, knížku, pamětní listinu, malý dáreček a průkazku do Městské knihovny.
Přeji dětem, aby v knihách našly dobrého přítele, který jim poskytne zábavu i poučení, dobrodružství i legraci.
Děkuji Klubu rodičů za finanční příspěvek na úhradu poplatku za čtenářský průkaz a Městské knihovně za knihy a spolupráci na tomto pasování.
                                            

1.6. –Den dětí
První červnový den jsme přivítali pohádkově. Děti využily své znalosti pohádek během „běhacího diktátu“, skládání puzzle, vybírání správných odpovědí i luštění úkolů na Pohádkové stezce. Většina zdolala úspěšně také pohádkové sudoku :o)) A v rámci výtvarné výchovy jsme si pohádky i nakreslili. Den jsme zakončili pohádkovým zvonečkem čaroděje Rumburaka. Všechny děti čekala malá odměna, úspěšné luštitele trošku větší :o)) Den dětí dnes ve škole patřil dětem a pohádkám a všichni jsme si ho báječně užili.
 

Předvelikonoční barevný týden

Děkuji všem dětem a rodičům, byli jste báječní a skvěle jste tuto hru zvládli :o))
Žluté pondělí

Šedé úterý
Modrá středa
Zelený čtvrtek
Bílý pátek

 

Ponožkový den

  21.3. byl vybrán jako Světový den Downova syndromu. Toto datum symbolicky odkazuje na podstatu tohoto postižení, kdy má člověk v genetické výbavě o jeden 21. chromozom navíc, tedy 3. V tento den si připomínáme, že tady s námi žijí lidé, kteří se narodili s touto vrozenou vadou. Potřebují od nás trochu pomoci, aby měli spokojený a šťastný život. Lidé svou podporu vyjadřují tím, že si oblékají rozdílné ponožky. Právě ponožky, otočené patami k sobě, připomínají tvar chromozomu X.

Také naše třída tuto myšlenku podpořila a k akci se připojila. 


První vysvědčení


    Na čtvrtek 28.ledna se asi nejvíce těšili naši prvňáčci, protože poprvé dostali vysvědčení. Pro žáčky z 1.B však nebylo tak jednoduché své první vysvědčení získat. Museli si je zasloužit. Přes noc se nám totiž vysvědčení toulala po škole a někam se schovala. Prvňáčci museli předvést, co se za prvního půl roku ve škole naučili. Nejdříve museli vypočítat a rozluštit tajnou zprávu a poté ze získaných písmenek sestavit tajenku, která jim prozradila, kde mají hledat. Potom už stačilo jen mít kapku štěstí a vypátrat, kam se vysvědčení ukryla.
    Všichni úkoly vyřešili a dokázali, že si své jedničky opravdu zaslouží. Stejně jako pochvalu za to, jak skvěle zvládli online učení i celý začátek první třídy. Zvláštní odměnu dostali také ti, kteří nasbírali nejvíce pohádkových obrázků.


 

Eskymácký týden 18.-22.1.

   „Daleko na severu je grónská zem…“ takto začíná píseň,  kterou zpívá Jaroslav Nohavica a od tohoto týdne ji znají i naši prvňáčci.

   Celý týden jsme věnovali plnění eskymáckých úkolů. Patronem měsíce ledna je pro nás tučňáček Pingu, proto si každý den zpříjemníme jednou z jeho pohádek. Celý pátek jsme věnovali povídání o lidech i zvířatech, která žijí v zemi věčného sněhu a ledu.  Na pracovních listech hledaly děti shody a rozdíly a správnou cestu ve sněhovém bludišti. Při eskymáckých soutěžních úkolech si vyzkoušely závod psích spřežení, běh ve sněžnicích, chůzi po ledových krách i lov na medvěda a chytání ryb. Celý týden jsme si četli eskymácké pohádky, naučili se eskymáckou básničku a v encyklopediích jsme hledali zajímavosti ze života Eskymáků=Inuitů. Za každý správně splněný úkol byly děti odměněny rybím žetonkem a nejúspěšnější lovci získali medaili. Všichni si vysloužili List pravého Eskymáka a na závěr si každý svého Eskymáka vyrobil z papíru.
   Všechny děti za aktivitu a snahu zaslouží velikou pochvalu.
Tři králové


  Hned první týden nového roku jsme si zpestřili povídáním příběhu o třech králích. Podívali jsme se na průvod králů v jiných městech, vybarvili si obrázek, vypočítali zašifrovanou zprávu a udělali jsme si tříkrálové puzzle. Také jsme se dozvěděli, co znamená známé K+M+B. Na závěr jsme si tři krále vyrobili a vyzdobili si třídu.

 Vánoční den

   Poslední týden roku 2020 jsme strávili vánočně a důkladně se připravovali na příchod Ježíška. Povídali jsme si o vánočních symbolech a zvycích a některé jsme si poslední den před vánočními prázdninami i vyzkoušeli. Krájeli jsme jablíčko a házeli papučí - jedna z nich skončila i v umyvadle, možná někoho z nás čeká námořnická kariéra :o)
     Na  pracovních listech jsme počítali cukroví, poskládali a vybarvili puzzle. Také jsme počítali příklady na baňkách, hledali rozdíly na stromečku, sledovali vánoční pohádky a četli vánoční příběhy. Rozdali  jsme si poslední mikulášské punčošky z adventního kalendáře a nechyběla ani oblíbená "kimovka". Na závěr čekal na všechny i malý dáreček pod školním stromečkem.
  
   Společně s paní asistentkou Vám všem přejeme krásné a pohodové svátky, v novém roce 2021 hlavně zdraví a spoustu drobných radostí, které Vám prozáří každodenní život :o))
Čertovské dny

 
     První prosincový týden se naše třída proměnila v takové malé peklo a děti v neposedné čertíky a hodné andílky.
    Naučili jsme se několik básniček, prohlíželi si obrázky čertů a hledali pohádky, ve kterých vystupují.  Zkusili jsme popsat čerty i peklo. Každý den jsme si přečetli čertovskou pohádku a konečně jsme se dozvěděli, proč chodí Mikuláš s čertem a andělem a ne třeba s vodníkem a ježibabou. Celý týden jsme počítali pekelně těžké příklady a četli slabiky a slova z čertova kotlíku i z Mikulášova pytle. Poslechli jsme si pohádku O čertovi a Káče, skládali jsme puzzle, soutěžili v rychlosti i správnosti a za každý dobře splněný úkol dostaly děti čertovský dukát. Ty jsme na konci posledního dne spočítali a všichni si za svou službu vysloužili čertovské vysvědčení se samýmijedničkami a zlatý dukát, aby měli celý rok z pekla štěstí.    
    
   Navštívil nás také Mikuláš a děti za pěknou básničku odměnil sladkým perníkem.
Předávání Slabikářů 24.11.

   Prvňáčci už umí číst písmenka i slabiky a právě tyto znalosti nám pomohly zachránit princeznu Alfabetku. Že nevíte, kdo to je? Je to princezna z Písmenkového království, která má nade vše ráda čtení příběhů a pohádek . Zlý čaroděj Slabikon ji chtěl za ženu, a protože ho princezna odmítla, zaklel ji strašlivou kletbou. Všechna písmenka se jí popletla. Byla moc nešťastná a smutná. Proto jsme se rozhodli, že jí pomůžeme kletbu zlomit.  Všichni jsme se s velkou chutí pustili do vysvobozování princezny.
Děti plnily úkoly na pracovním listě, musely ukázat, že umí slabiky spojovat s obrázkem, napsat je a také přečíst. Jen tak se nám podařilo odemknout všech pět kouzelných klíčů. Všechny děti byly úspěšné a čekala je královská odměna. Nebylo to však půl království a ruka princezny, ale naše první kniha, Slabikář, který nám otevře dveře do celého Písmenkového království.Distanční výuka

   Online výuka nebyla pro prvňáčky vždy jen zábava a legrace. Proto jsme se snažili nějak si ji zpříjemnit. Někdy jsme vyhlásili copánkový den, jindy indiánský, pruhovaný, parukový nebo plyšákový. Chtěla bych poděkovat všem rodičům, kteří dětem s přípravou svědomitě pomáhali.Náš první školní
týden

  V prvních školních dnech jsme se s dětmi hlavně poznávali a začali jsme se učit, jak to ve škole chodí. Zpočátku je to náročné, děti se učí, kam si mají odložit věci, k čemu slouží kapsář, kde co ve škole najdou, a co vlastně budeme celý den dělat. Jsou ale velice šikovné a snaživé, takže jsme zvládli spoustu další práce. Přečetli jsme si pohádku O perníkové chaloupce, skládali jsme puzzle k pohádce, třídili perníčky, poslouchali písničku, naučili se básničku, hledali správnou cestičku k chaloupce a počítali do pěti. Také jsme si vyrobili svou vlastní perníkovou chaloupku, na které má každý z nás svůj perníček i s fotografií.
Stihli jsme si vymyslet třídní pravidla, která jsme všichni podepsali a potvrdili tak, že je budeme dodržovat.
V pátek jsme si udělali procházku po celé škole.
A protože jsme vše zvládli na výbornou, čekal na děti i opravdový perníček za odměnu.  


 

1.září 2020
Vážení rodiče, milí prvňáčci, vítám Vás ve Vašem prvním školním roce ve třídě 1.B

Věřím, že pro nás bude celý rok báječným dobrodružstvím.