III. B . . . . Mgr. Radka Bražinová

 

 

Den města - pátek 7. června

Naše škola má vymezený čas - 11:30 - 12:15

Děti 3. A a 3. B zpívají dvě lidové písně za doprovodu paní učitelky Kučové.

Vzdělávací lekce v knihovně - 31. května

Čas: 8:00 - 9:30      /pátek/       zdarma

Knihovnickou lekci povede paní Martina Vroblová.

Focení třídy na konci školního roku - středa 29. května

Fotograf - pan Karel Fiala             

Společná fotografie- 30 Kč                  Menší - skupinky - 25 Kč

Koncert ZUŠ v Domě kultury ve Frenštátě - úterý 28. května

Čas: 10: 45                  Vstupné: 15 Kč

Vzdělávací lekce v knihovně - 24. května

 Čas: 8:00 - 9:30      /pátek/

Knihovnickou lekci povede paní Martina Vroblová.

Mobilní planetárium – 30. dubna

V rámci Dne Země zhlédneme barevný film pod názvem Voda – zázrak přírody. Slaná a sladká voda, fungování čističek odpadních vod, potřeba vody pro každodenní život člověka, minerální voda, oblaka, vodní pára, déšť, sněhové vločky, krápníky – to vše nám osvětlí mobilní planetárium, které takto vyjíždí za dětmi od roku 2012.   Cena: 70 Kč

 Velikonoční prázdniny – 18. a 19. dubna

Velikonoční tvoření – 16. dubna – 15:00 – 17:00

Tradiční akce spojená s tvorbou velikonočních výrobků. Akce se koná v přízemí hlavní budovy.

 

Muzeum – Velikonoční tradice – 5. dubna – 11:00

Martin Trubač nás se svými kolegy přivítá v pátek před pátou postní nedělí, na kterou se vynáší Mařena – uzavírá zima a vítá jaro. Čeká nás příjemné setkání, velikonoční zvyky, pověry, co se peklo či jak postilo.

Malování na sklo – 4. dubna

Školní družina a Klub rodičů pořádají tuto výtvarnou akci pro přihlášené žáky. Třetí ročníky budou malovat ve skupině v čase od 14:30 do 16:30 v prostorách školní jídelny a družiny. Doporučuji starší oblečení či zástěru.

Malování na sklo je velice stará technika. První pokusy se objevily již v 1. století před naším letopočtem. K vlastnímu rozvoji však dochází od 14. století především v Benátkách, rozšířilo se po celé Itálii a postupně do Evropy. V Čechách vzrůstá oblíbenost tohoto umění v 16. století za vlády Rudolfa II. Masivní rozvoj následuje o 200 let později.

Krásný jarní čas přeji všem!

20. března 2019 ve 22: 58 začíná astronomické jaro – jarní rovnodennost. Na tento den připadá také Světový den vrabců, dříve běžný, všudypřítomný zpěvný pták. Dnes je v mnohých zemích Evropy mizejícím druhem!

 Hudební pořad skupiny MARBO, Dobrochovice

Datum: čtvrtek 21. 3.    Čas: 10:00 v kině     Vystoupení platí Klub rodičů - děkujeme!

V hudebním vzdělávacím pořadu budou děti zábavnou formou rozkrývat tajemství písniček, jejich noty, rytmus, tempo, pomlky atd. Nahlédnou do světa základní hudební teorie. Hudební skupina Marbo vystupuje více než 20 let po celé České republice.

 

Anglické divadlo A lazy goat

Datum: pondělí 11. února /55 min/            Cena: 35 Kč                       Čas: 8:30 kino

Pohádka o namyšlené a drzé koze. Cílem anglicko-české pohádky, je lehkou a hravou formou i za pomoci veselých písniček obohatit hodiny anglického jazyka a motivovat k dalšímu rozvíjení jazykových schopností u dětí. Hraje Divadelní centrum Zlín - profesionální nestátní divadlo, jehož repertoár tvoří atraktivní anglicko - české inscenace profesionálních divadelníků. Klub rodičů hradí 35 Kč, děti přispívají rovněž 35 Kč.

 

Jak se rodí rodina - Centrum pro rodinu a sociální péči

 Datum: 5. února /úterý/          Čas: 8:00 – 9:45         Ve třídě 3. B

Výuková lekce pro žáky 3. tříd v rámci programu školské primární prevence, který získal certifikát kvality MŠMT pod názvem Škola osobního života. Rámcový vzdělávací program zahrnuje základy rodinné výchovy, dětem je s ohledem k jejich věku přiblížena otázka významu lidské lásky a rodiny, vznik a vývoj dítěte. Centrum pro rodinu a sociální péči vzniklo v roce 1993 v Ostravě a v současné době nabízí aktivity i služby v rámci celého Moravskoslezského kraje. Vedoucí preventivních programů je MUDr. Maria Fridrichová. Výuková lekce se uskuteční díky doporučení a finanční podpoře Klubu rodičů naší školy.

 

Pololetí v muzeu

V pátek 1. února mají děti jednodenní pololetní prázdniny. Frenštátské muzeum zve na akci „Pololetí v muzeu.“ Program je spojen s putováním po stopách zbojníků. Děti si mohou zastopovat spolu s legendárním Ondrášem, Juráš je zase pozve na laserovou střelnici. Zájemci se seznámí, jak vypadal místní kroj, kdo byl fojt, jak se dívky zkrášlovaly. Z korálků si mohou zhotovit  malý šperk.To vše v čase 9:30 – 10:30. Poté se v podkroví uskuteční beseda „Aj, ta sláva zbojnická“, během níž si účastníci namalují svého zbojníka. Celá akce bude ukončena ve 12:00 hodin.

Děti, rodiče či prarodiče jsou srdečně zváni.

 

 

 

Vážení rodiče, milé děti, přeji vám nádherné Vánoce, v srdci lásku, v duši klid. Nechť každý den příštího roku pocítíte alespoň na chviličku skutečnou radost a pocit štěstí, nechť vám život dopřeje pevné zdraví a všudypřítomnou lásku.

Paní učitelka Radka Bražinová

 

 

 

Když draka bolí hlava – film v kině

Kdy: 19. prosinec                   Čas: 8:10                  Cena: 60 Kč

Režie: Dušan Rapoš               Scénař: Dušan Rapoš, Petr Šiška

Barborka a Tomík nás seznámí s dvouhlavým dráčkem Čmoudíkem. Jedna hlava mluví česky, druhá slovensky. Společně tráví prázdniny u babičky a dědy v kovárně pod Dračí skálou. Proč draka bolí hlava? Co najdou děti v jeskyni? To se dozvíme v úterý v kině. Stejnojmenná knížka Petra Šišky s ilustracemi Martina Schwarze je obohacena netradičně  česko – slovenským slovníčkem. Děti i dospělí obohatí svůj slovník  třeba o slovenské výrazy čučoriedky,  golier, drevokocúr  nebo cencúľ.

 

Muzeum – Tichá noc  -  4. prosinec

Na svatou Barborku jsme zavítali do muzea na vánoční program. Velkorysé přivítání v podobě domácího perníku a čaje bylo velmi příjemné a voňavé. Tichá noc zazněla v úvodu programu. Píseň vzniká symbolicky v roce 1818 v rakouském městečku Oberndorf díky pánům Mohrovi a Gruberovi. Stala se tak populární, že byla přeložena do 110 jazyků včetně jazyka českého. Dříve se svítilo svíčkami či petrolejkami, vládla příjemná atmosféra. Zemědělci si na trámy malovali kruhy a zapisovali si počasí od 25. prosince do Tří králů. Vytvořili si tak týdenní i měsíční předpověď počasí na příští rok. Na štědrovečerním stole svítily svíce nebo laterna /lucerna/. Nechyběl zde dožínkový věnec, trošku luštěnin, zemáky, sušené švestky, křížaly, cibule, sušené hříbky, mince. Lidé se pomodlili, ke stolu zasedla i čeládka, která hospodáři pomáhala s úrodou. Zpravidla se podávalo 9 jednoduchých jídel. Nezapomínalo se ani na zvířátka v chlévě, psy a kočky. Poslechli jsme si valašský příběh o lakomém sedlákovi, v podání Martina a Evy zazněla vánoční píseň ze Starého Jičína Osel a vůl. Štědrovečerní čas byl také ve znamení čar a věštění. Házely se bačkory, brala se dřívka sudá či lichá, pouštěly se lodičky ze skořápek, krájela jablíčka, odlévalo se olovo, klepalo na kurník, házelo kamenem do řeky. Závěr patřil kaprovi – klasika českých Vánoc. Barevné kapříky a krásné zážitky jsme si odnesli zpět do školy.

Srdečné díky tvůrcům programu, velká pochvala dětem za vzorné chování.

Den otevřených dveří - 8. prosinec 2018

Milí rodiče, prarodiče, příbuzní a rodinní přátelé. Přijměte mé srdečné pozvání na Den otevřených dveří naší školy, který již tradičně probíhá v duchu mikulášském a adventním. Můžete zhlédnout výuku, prozkoumat školní prostory, ochutnat dobrůtky naší školní jídelny, obdivovat výrobky školní družiny. Výtvarné práce zdobí chodby, barevné kreace rozdávají radost. Můžete se zastavit, relaxovat a prožít pohodové chvíle. Nebo zavzpomínat na svá školní léta. Moje děti budou se mnou ve třídě od deváté do jedenácté hodiny. Naplníme čas zpěvem, pohybem, vědomostmi, smíchem, radostí, předvánoční atmosférou. A pokud již máte naplánovaný rodinný program – také dobře. Každá společná chvíle rodiny je to nejlepší, co můžete dětem dát. Čas to vzácný a tolik potřebný pro dětskou duši.

 

Vánoce v muzeu - 4. prosinec 2018 - 9:00 hodin

Martin Trubač se svými kolegy nás v úterý přivítá ve frenštátském muzeu. Edukační program nás tentokrát obohatí o vánoční zvyky, tradice, písně, pořekadla. Dozvíme se také něco o valašských obyčejích v čase Vánoc. Klub rodičů nám hradí jednu návštěvu v muzeu, děti tedy nic neplatí. Děkuji tedy Klubu rodičů naší školy za podporu.

Leporelo Lucie Seifertové - 21. 11. 2018

Výstavní síň Albína Poláška v Domě kultury ve Frenštátě

Ve středu 21. listopadu zhlédneme obří leporelo Lucie Seifertové. Ilustrátorka se narodila v roce 1969 v Poděbradech. Za nejlepší dětskou knihu získala prestižní cenu Magnesia Litera, dále ceny Elsa, Trilobit, Zlatá stuha a Zlatá pečeť. Od roku 2008 se svým manželem Petrem Prchalem /muzikant/ pracovala pro Českou televizi na stojedenáctidílném animovaném seriálu Dějiny udatného českého národa. Její putovní obří leporelo mělo premiéru v roce 2004 v Národním muzeu /70 x 2 m/. Absolvovalo i úspěšné turné po USA. V letošním roce autorka vydala další barevný komiks pod názvem Pohádka o Československu. Děti si obří leporelo nejen prohlédnou, ale rozšíří si slovní zásobu o pojmy debutovat, dioráma, leporelo a komiks. Zhlédnou práci výtvarnice, která poutavým a zábavným způsobem dokáže děti nadchnout pro české dějiny.

 

 

Divadelní představení Pyšná princezna - pohádkový muzikál

Datum: 13. listopadu 2018          Čas: 10:00 v kině        Délka: 65 min      Cena: 60Kč

Scénář a režie : Dana Bartůňková 

Připravila: Divadelní společnost Julie Jurištové 

Divadelní společnost Julie Jurištové vzniká v roce 1998, kdy se tým profesionálních herců zaměřuje na výchovu a vzdělávání dětí školního i předškolního věku. Od roku 2002 rozšířila svou produkci i o představení pro dospělé. Zaměřuje se na klasické výpravné pohádky obsahující morální poselství. 

Pyšná princezna - nejslavnější česká pohádka na motivy pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha. Děti se také seznámí s černobílou filmovou verzí z roku 1952 režiséra Bořivoje Zemana, s vynikajícími hereckými osobnostmi - Alena Vránová a Vladimír Ráž. Řekneme si o etiketě v divadle, vysvětlíme si mnohoznačné slovo etiketa. Zážitky z divadla využijeme v hodině  slohového výcviku jazyka českého s ukázkami nejvýznamnějších divadelních scén České republiky.

V Půlnočním království žije pyšná princezna Krasomila. Když odmítne ruku krále Miroslava, ten se za ní vydá do jejího království v přestrojení za zahradníka. Vypěstuje zpívající květinu a najde si cestu k srdci pyšné princezny. Jejich lásku chce překazit rádce, který Půlnoční království ovládá. Miroslav a  princezna proto uprchnou a na útěku zažijí nečekaná dobrodružství. Princezna se nakonec dovídá, že její milý není zahradník, ale král a nic už nestojí v cestě pravé královské svatbě.

 

 

 

Den republiky - 24. říjen 2018

Děti vzdaly hold naší vlasti se ctí. Mají osm či devět let a vědí, kdo byl Masaryk, Havel, Štefánik, Heyrovský, Wichterle, Seifert, Raška, Zátopek a další české osobnosti. Znají vývoj i autora české vlajky a hymny, objasní mapu Československa z roku 1918, dovedou si poradit se státními symboly. Dokonce vám řeknou, které osobnosti jsou vyobrazeny na českých bankovkách. Seznámily se s totalitními zkratkami, s pojmy jiskřička, pionýr, svazák, měly možnost zhlédnout originální fotografie, knihu či soukromé dopisy autora Radegasta - vynikajícího sochaře i člověka - Albína Poláška. Pochopitelně nechyběla píseň Jany Infeldové a Jana Vávry Za 100 let.

Děkuji velice rodičům za pomoc s dobovým oblečením, za skvělou prvorepublikovou čokoládu. Dětem posílám velkou pochvalu za aktivitu a vytvoření báječné atmosféry.

"Válka je zlo, a velké zlo, život nečestný je horší."    Tomáš Garrigue Masaryk

 

 

 

 

 

Spisovatelka Lenka Rožnovská - úterý 9. října

Beseda a autogramiáda s paní spisovatelkou Lenkou Rožnovskou byla jedním slovem báječná. Hned v úvodu jsme si zopakovali slohové učivo - představení se a správné podání ruky. Pejsek Kuliok přivítal každého žáčka zvlášť, křestní jména dětí využila paní spisovatelka k představení svých knih, ve kterých vystupují stejnojmenní hrdinové. Děti dostaly možnost pokládat otázky. Dozvěděly se, že první pohádky psala paní Lenka do časopisu Sluníčko, že napsala celkem 43 knih a dokonce Zachráněné Vánoce budou přeloženy do japonštiny a vydány nakladatelstvím Albatros. František a jeho pohádky do postýlky byla úplně první kniha, kterou Lenka Rožnovská napsala. Děti dále pracovaly s pojmy grafik, editor, e mail, kaligram, ilustrátor. Zajímavá informace se týkala spisovatelských začátků - Jiří Žáček byl dobrým rádcem a oporou paní spisovatelky. Poté se děti daly do hledání sedmi obálek, v každé byl název zvířete, které nacházely v ilustracích Ivety Autretové, brněnské malířky. Tedy opice, ibis posvátný, antilopa, hadilov písař, hroch, volavka, lev. Následovalo čtení z báječné knihy Statečná lvíčata. Hlavní hrdinové Sofie a Viktor představovali moudrost a vítězství. Podmanivá bajka nás zavedla do africké savany. Příběh vypráví o statečnosti, moudrosti a síle rodinného pouta, jež zvítězí nad lidskou bezohledností. Poutavé čtení doplněné "hrou na tělo", zvuky, pohyby, skvělá ilustrace. Zopakovali jsme si zvířecí mláďata, děti měly možnost položit paní spisovatelce poslední dotazy. Památníky či sešity čtení dostaly také dárek - podpis paní spisovatelky i s věnováním. Co říci na závěr? Velice milé a obohacující setkání se sympatickou ženou, která očividně miluje svoji práci, přírodu a dobré lidi. Mé děti byly skvělé, komunikativní, aktivní. Moc a moc všem děkuji.

 

 

Seiferos

Sokolníci přijeli a nezklamali. Zábavný výklad, skvěle ozvučený, nádherní dravci. Dokázali, že žáci celé školy pozorně poslouchali a užívali si program. Nenechali nikoho na pochybách, že jejich činnost má obrovský význam. Práce se jim stala koníčkem, dravcům se věnují s láskou a respektují citlivost a zvláštní zacházení s těmito živočichy. Málokdo si uvědomí, jak ptáků v našich podmínkách ubývá. V parcích i lesích. Aktuální nebezpečí hrozí třeba sýčkovi. Ještě před čtyřiceti lety to byla naše naprosto nejběžnější sova, která žila doslova v každé vesnici, aleji, na každé takzvané hlavaté vrbě. Dnes zbývá v Česku několik malých oblastí, kde sýčci hnízdí. Celkově se jedná už jen asi o 130 párů. Opět je na vině hlavně způsob hospodaření a využívání chemie v zemědělství. Velkým problémem je uhynutí ptáků nárazem do překážky. Odhadem je to několik stovek tisíců ptáků ročně. Sokolníci mají sídlo v Lednici. Letos jižní Morava trpěla horkem a suchem. Lesníci chodili do lesů a nosili zvěři vodu, pitné nádrže byly znečištěny. Pokud máte krmítko či budku pro ptáky na zahradě, pomáháte ptákům v zimě - dobrý skutek hodný chvály. Chcete-li vidět fotografie a ukázky letů dravců, stačí si vyhledat Seiferos. Webové stránky výborné úrovně. 

Sokolníci, díky za návštěvu, díky za vaši smysluplnou práci!

 

Seiferos - ukázka dravců a sov - výukový program

27. září k nám zavítá společnost Seiferos, původně Nadace Zayferus, která vznikla již v roce 1991. Díky nadšených sokolníků se podařilo během 27 let odchovat či zachránit 80 dravých opeřenců, z toho 80 % se podařilo vypustit zpět do přírody. V současné době má společnost ve své sbírce takové skvosty jako je sup krahujový, sup bělohlavý, orel královský a další. Nejucelenější sbírka v ČR čítá 45 dravců a sov. Páni sokolníci předvádějí kvalitní výukový program, profesionálně ozvučen, děti mohou sledovat výjimečné letecké schopnosti dravců, rovněž jejich lovecké dovednosti. Pan Machař vede navíc Ptačí centrum Brno. Petr Svoboda a Zdeněk Fabian přijedou tedy ve čtvrtek 27. 9. a děti zhlédnou program během 3. a 4. vyučovací hodiny /80 min/.

Cena programu je 50 Kč na dítě.

 

Vánoční kalendář od fotografa Karla Fialy

25. října proběhne na naší škole od 8:00 focení žáků na Vánoční kalendář 2019.       

Cena celé sady je 185 Kč - kalendář 2019 formátu A4 a tři kusy fotografií 10x15. Rodiče mohou svůj zájem o kalendář sdělit na třídní schůzce. Karel Fiala je velice uznávaný fotograf, který se také prezentuje originálními fotografiemi pod vodou a kurzy Freedivingu.

Fotogalerie - návštěva muzea: Voňavé, krásné i léčivé

 

 

 

 

Muzeum:11. září 2018 - 9: 00 - Voňavé, krásné i léčivé

Zavřeli jsme oči a nadechli se. Vnímali jsme vůni bylinek a koření. Tak jsme zahájili edukační program ve frenštátském muzeu za doprovodu báječného Martina Trubače. Náš rozhled byl obohacen mnoha zajímavostmi. První doklad o použití bylinek pochází z Bagdádu před pěti sty lety. Tehdy objevili blahodárné účinky lékořice a vše zaznamenali naštěstí na hliněnou tabulku. Především středověcí benediktíni pak v klášterech vyráběli léčivé likéry. Měli jsme možnost nahlédnout do nejstaršího frenšt. zachovaného herbáře /více než 100 let starý/, jehož autorem byl nějaký pan učitel. Děti zhlédly ukázku výroby herbáře, prohlédly si spoustu bylinek, zjistily, na které nemoci zabírají. Bylinky se nakládaly do likérů, olejů či sádla, sušily na zimu, aby se nemuselo do apatyky nebo k lékaři. Zajímavé byly předměty zapůjčené z ostravského muzea nebo lékárny v Nové Jičíně - páčidla na zuby, pilulkovnice /ručně vyráběné pilulky/, starý fonendoskop, nádobky na pijavice atd. Svatý Rochus nám byl představen jako ochránce od moru a jako poděkování stavěli lidé tzv. mariánský sloup. Během morové epidemie zemřelo v našem městě v 17.století více než polovina obyvatel /tehty zde žilo zhruba 700 obyvatel/. Kouzelý byl koutek se zvířátky. Každé mělo u sebe bylinku, pan trubač vysvětlil, jak se léčily kravičky, kočky, slepice ......Hadinec se dával do děr, odpuzoval hlodavce. Pochopitelně Vánoce, Velikonoce nebo dožínkové slavnosti se neobešly bez bylin či stromů. Celým pořadem nás doprovázela nádherným zpěvem paní Evička, znalkyně všemožných místních národních písní. Pan Jožka pomáhal, fotil, radil. 

Chtěla bych všem lektorům velice poděkovat za obohacení "hlavy" a duše. Ráda bych pochválila děti naší třídy, které nezklamaly a se ctí reprezentovaly svým chováním naší školu.

Moc a moc všem děkuji.

Radka Bražinová

 

Školní rok 2018/2019 - poprvé zapisujeme do elektronických třídních knih. Stejně tak klasifikace žáků bude v elektronické podobě. Děti mají u sebe část původní žákovské knížky, rodiče zde omlouvají absenci žáků, mají zde veškeré telefonní kontakty, organizaci školního roku a výňatky ze školního řádu školy. Zde prosím o podpisy žáků i zákonných zástupců.

 

 

Informace k zahájení školního roku 2018/2019

  Vážení rodiče, milí žáčci, zdraví vás všechny nová třídní paní učitelka Radka Bražinová. V pondělí 3. září 2018 vykročíme do nového školního roku 2018/2019. Vyučování bude první den ukončeno v 9:30. Nejprve se s dětmi sejdu v jejich nové třídě, v 9:15 odejdeme na nádvoří / v případě deště do tělocvičny/. Zde se sejdeme celá škola, přivítá nás pan ředitel se svými zástupci a pak se děti odeberou zpátky domů /popříp. do družiny/. V úterý budu s dětmi končit ve 11:30 hodin, odvedu je na obědy a do družiny. V úterý si děti vezmou do školy aktovky, dostanou učebnice, přinesou si pytlíky do tělesné výchovy, papuče budou mít uloženy v šatně také v pytlíku. Mohou si už nosit pomůcky do Vv. Podle rozvrhu začneme učit od středy. Děti dostanou přehledné rozvrhy. Předběžně - každý den mají vyučování do 12:30.  

 

 V týdnu od 10. září začíná plavecký výcvik. První vyučovací hodiny - pátek 14. 9. v čase

11:00 - 12:30.

Velice se těším na nová dítka školou povinná a pochopitelně se také těším na vás rodiče a báječnou spolupráci s vámi.

Hodně štěstí, trpělivosti a zdraví v novém školním roce!!!

Radka Bražinová