VI. B. . . . . Mgr. Markéta Rárová

6.ročník

Hurá prázdniny!!!

Konečně vytoužený pátek a rozdávání vysvědčení. Děkuji své milé třídě za krásné květiny a dárečky - mám Vás moc ráda a těším se na Vás v září - již jako na sedmáky.

 

Ve čtvrtek jsme šli na zmrzlinu. V třídním fondu zbylo tak akorát, aby si každý mohl dát jeden kopeček zmrzliny.

Poslední školní týden byl ve znamení velkých veder. Po úklidu třídy a odevzdání učebnic jsme se ve středu vydali na ranč k paní učitelce. Již cestou plnily týmy úkoly a hrály se hry.  Po dokončení "bojovky" jsme se vydali k potoku. Sluníčko ohřálo vzduch na teplotu přes 30°C a tak bylo jen málo těch, kteří nevyužili možnosti se příjemně zchladit. Cestou do školy jsme udělali ještě další dvě "svlažovací" zastávky. Výlet se povedl.

 

 

Exkurze do dělostřelecké tvrze Hůrka

18.6. jsme vyrazili směr Králiky. Naše první zastávka byla dělostřelecká tvrz Hůrka, která je součástí československého pohraničního opevnění. Při podzemní prohlídce jsme se dozvěděli spousty zajímavostí a na vlastní kůži si zažili ne zrovna jednoduché podmínky tehdejšího vojenského osazenstva. Pak jsme vyrazili na povrch. Naše zastávka byla u několika pěchotních srubů a otáčivé dělostřelecké věže.

Po historické části exkurze jsme se přesunuli do nedaleké Dolní Moravy, kde nás čekaly adrenalinové zážitky a atrakce. První byla bobová dráha a další Mamutíkův vodní park s obří - mamutí skluzavkou, která byla ukryta v chobotě 8m mamuta. Celou dobu nás provázelo krásné počasí a výborná nálada.

 

Výšlap na Javorník

V pátek 31.5. jsme si společně s dalšími šestými třídami nadělili ke Dni dětí výšlap na Javorník. Cesta ubíhala rychle a počasí  nám přálo. Po dosažení vrcholu jsme se kochali nádhernými výhledy a ti, kteří  se nabojí výšek, mohli vystoupat na tamní rozhlednu.

Květnové akce

23.5. Preventivní akce - beseda o kyberšikaně (hradí Klub rodičů)

29.5. Focení tříd

 

Den Země

V pátek 10.5. se uskutečnil projekt napříč celým druhým stupněm s názvem Den Země. Každý ročník zpracovával jiné téma. Šestý ročník měl téma odpady a odpadové hospodářství. Na toto téma vypracovávala každá třída pod  vedením pedagoga křížovku, básničku a projekty, které si následně společně představili. Poslední vyučovací hodina byla zaměřena na uklízení okolí školy od odpadků (vyjma skla a nebezpečného odpadu). Žáci si tak mohli uvědomit nejen jak naši planetu zahlcujeme odpadky, ale i jak s tímto problémem bojovat a co  udělat pro to,aby se situace zlepšila. 

 

Co nás čeká v dubnu

1.4. Beseda - Irán zahalená krása (60,-)

8.-12.4. Barevný týden - Po - modrá, Út - žlutá, St -  šedá, Čt - zelená, Pá - červená

11.4. Beseda s egyptologem o Starověkém Egyptě (50,-)

12.4. Exkurze na skládku v Životicích (zdarma, dopravu hradí Klub rodičů)

18.-.19.4  velikonoční prázdniny

22.4.  Velikonoční pondělí

23.4.  Třídní chůzky + konzultace od 16.-18.hod.

26.4. Den Země - přesunut na 9.5.2019

29.-30.4. Sběr papíru

Beseda o plazech - termín bude upřesněn

 

Výsledky soutěže v Barevném týdnu

V úterý 16.4. proběhlo vyhlášení výsledků soutěže o to, která třída v Barevném týdnu nasbírá nejvíce bodů za své barevné oblečení. Naše třída 6.B se umístila na 1.místě ze všech tříd na druhém stupni. Jsem moc ráda a gratuluji všem aktivním žákům ve třídě, kteří celý týden poctivě chodili v barevném oblečení.

 

Exkurze na skládku odpadů v Životicích

 Netradiční exkurzi pro 6.ročníky na skládku odpadů v Životicích u Nového Jičína  provázelo studené a větrné počasí. Prohlídka byla rozdělena na dvě části - jedna se konala v teple klubovny u prezentačního videa společně s úvodním slovem pana ředitele a druhá venku, kdy jsme byli paní průvodkyní seznámeni s procesem skladování a dalším využitím plynů, které při tomto procesu vznikají. Dokonce nás zvážili na tamní váze - naše skupina 26 žáků s paní asistentkou vážila 1,17t. Procházeli jsme kolem celé skládky a viděli ty tuny odpadu, které vyprodukujeme, na vlastní oči a místy se zapojily i jiné smysly jako např. čich. Odvážíme si potvrzení důležitého faktu: Třídění odpadu má smysl.

 

 

Beseda s egyptologem

Ve čtvrtek 11.4.2019 za námi přijel odborník na Starověký Egypt, rodilý Egypťan a egyptolog. Dozvěděli jsme se, co bylo pro Egypťany ve starověku důležité, doplnil nám některé informace o mumifikaci a seznámil nás se čtením a psaním hieroglifů. Beseda byla vedena v anglickém jazyce s překladem do češtiny. Jako dárek jsme dostali pravý egyptský, ručně vyrobený papyrus a návod na psaní hieroglifů.

 

 

 

 Barev den

V týdnu od 8.-12.4. proběhla předvelikonoční příprava v podobě barevného týdne. Každý den v předvelikonočním týdnu je symbolizován nějakou barvou a tu si měli žáci vzít na sebe pokud možno v co největším množství. Největší obtíže byly se žlutou, naopak středeční šedá jim nedělala žádné potíže. Vyhodnocení celoškolní soutěže v oblékání barev ještě není sečtena a tak si na výsledky počkáme do příštího týdne.

Hasík

V rámci prevence se žáci 6.ročníku zúčastnili povídání s hasiči, které bylo rozděleno do dvou výukových bloků. Dozvěděli se nejen jak se zachovat při vypuknutí požáru, ale hlavně jak mu předcházet a čeho se vyvarovat. Nyní již také ví, co je to domácí únikový plán, jak jej sestavit a k čemu slouží.

 

 

 

Výjezd do Paříže a Velké Británie

V pátek 8.března měli někteří žáci naší třídy (a školy) volno. Museli sbírat síly a energii na dlouhou cestu do Paříže a Velké Británie. Po obědě jsme vyrazili na cestu luxusním autobusem. V sobotu ráno jsme vystoupili přímo u Eiffelovy věže, kde nás čekala první prohlídka. Následovala další známá místa v Paříži jako je Louver, Vítězný oblouk nebo katedrála Noter - Dame. Nachodili jsme kolem 17km.

Další den ráno jsme se přeplavili trajektem do Doveru a autobusem do Hastings, kde na nás čekala prohlídka pašeráckých jeskyní, rybářské vesničky i seznámení s mořem, ze kterého si někteří odnášeli nejen mokro v botách. Večer si nás vyzvedly rodiny, u kterých jsme byli ubytováni. Pondělí nás přivítalo krásným a slunečným počasím a my vyrazili do přímořského Brigtonu. Město, které je moderní a živé nám nabídlo prohlídku královského paláce, věž i360 nás vyvezla do 160m a my se kochali krásnými výhledy. Nesmím také zapomenout na nevšední podívanou v podmořských akváriích.

Úterý patřilo Londýnu a typicky anglickému počasí - vítr a déšť. Ale i přesto jsme toho viděli dost:  projeli jsme se londýnským metrem, navštívili jsme O2 arénu, vystoupali do Tower Bridge, kde jsme zhlédli i jeho strojovnu a důkladně si prohlédli Tower of London.

Pak unavení a promočení jsme s povděkem nastoupili do autobusu a těšili se na setkání se svými rodinami.

 

 

Jarní prázdniny

V pondělí 25.2. začínají jarní prázdniny. Všem přeji hodně odpočinku a spoustu pěkných zážitků. Uvidíme se v pondělí 4.3.2019.

 

Divadlo v Novém Jičíně

Pátek 22.2.2019 poslední den před jarními prázdninami. Že je to slavnostní den bylo vidět na první pohled. Do divadla se žáci patřičně oblékli a všem to moc slušelo. Těšili jsme se na představení Bílého tesáka, který byl pojat netradičně.  Do hry byly zahrnuty i moderní prvky jako např. videokamera s online přenosem na plátno. Po počátečním neporozumění děje se žáci konečně trochu našli a mohli sledovat známý děj.Většina z nich však z tohoto provedení divadelní hry měla smíšené pocity. 

 

 

Zimní sportovní den

V úterý 19.2.2019 proběhl na celém druhém stupni zimní sportovní den. Šesťáci měli na výběr turistiku nebo brusle. Většina si vybrala turistiku a pouze jedna odvážná šla bruslit. Počasí bylo nádherné. Turisté se vydali lanovkou na Pustevny a pak pěšky na Radhošť a zpět, kde se jim naskytl nejeden úžasný výhled. My na kluzišti jsme bruslení proložili malou procházkou na Horečky. Všem se tato akce moc líbila.

 

 

Únorové akce:

11.2. Anglické divadlo, cena: 70,-

19.2. Zimní sportovní den - zřejmě bruslení, bobování nebo turistika, ještě bude upřesněno
22.2. Beskydské divadlo v NJ, cena: 80,-

25.2 - 1.3. jarní prázdniny

 

Pololetní vysvědčení

Čas neúprosně běží a je tady opět zhodnocení půlroční práce. Někomu se toto pololetí vyvedlo lépe, jiný by měl na ledasčem ještě zapracovat. Každopádně první pololetí šestého ročníku jsme se seznámili a sžili s novými předměty, které na prvním stupni nebyly. Díky elektronické žákovské knížce a systému Bakaláři jsou rodiče "ochuzeni" o nemilé překvapení v podobě vysvědčení a předem ví, jak se jejich ratolesti vede. Vzhůru do nového pololetí, ať vykročíte tou správnou nohou.

PS. Spolu to zvládneme :-)

 Projekt v českém jazyce

Po velmi zajímavém workshopu s nevidomými, se šesťáci pustili do popisu tohoto nevšedního dne pod vedením paní učitelky z českého jazka. Jejich práce nyní visí ve třídě na nástěnce jako připomenutí toho, co se tam vše dozvěděli a naučili.

Interaktivní beseda s nevidomými

 

Ve středu 30.ledna navštívili naši školu pracovníci oblastní pobočky SONS v Novém Jičíně, kteří pořádají osvětu na školách ohledně komunikace a pomoci nevidomým a slabozrakým spoluobčanům. Tento velmi kreativní a interaktivní vzdělávací program obohatil žáky šestých ročníků o spoustu nových vědomostí a zážitků. Po této zkušenosti již nebudou na svět pohlížet pouze očima. Dokáží  odhodit zábrany a rozpaky při setkání s nevidomými a pomoci jim, pokud to bude potřeba.

 

            Program se skládal ze dvou částí. Jednou z nich bylo povídání o vodícím psu. Pan Ladislav Holba se svou pětiletou fenkou Ami přijel za námi až z Ostravy. Při jeho vyprávění se žáci dozvěděli nejen jak dlouho trvá výcvik takového psa a kolik pes stojí, ale hlavně to, jak funguje komunikace mezi vodícím pejskem a nevidomým člověkem. Neméně důležité byly informace o tom, že vodící pes nesmí být nikdy vyrušován při práci např. mlaskáním, hvízdáním, voláním na něj, hlazením, krmením atd.

 

            Další část programu byla, po krátkém informačním úvodu a seznámení žáky s různými očními vadami a jejich příčinami, velmi zážitková. Tuto část připravil Martin Hyvnar, vedoucí pobočky SONS v NJ a paní Hana Petrová – pracovnice v sociálních službách. Žáci si mohli vyzkoušet nasadit si brýle simulující různé oční vady, zahrát si hmatové pexeso, vážit suroviny na váze s hlasovým výstupem, rozeznat mince podle hmatu nebo nalít vodu do hrnku pomocí tzv. hladinky. Nejoblíbenější bylo psaní svého jména nebo vzkazu pomocí bodového písma a také možnost vyzkoušet si speciální kamerku na brýle, která popisovala co je před nimi a je schopna přečíst i text. Nezapomenutelným zážitkem byla i chůze s bílou holí, která simulovala běžné situace, se kterými se nevidomý setkává při pohybu ve městě.

 

Tato akce nás velice obohatila a naučila nás, nejen jak pomoci zrakově postiženým občanům a respektovat je, ale také si vážit toho, že jsme zdraví a o své zdraví pečovat.

 

 

 

Pololetní vysvědčení

Ukončení prvního pololetí a rozdávání vysvědčení proběhne ve čtvrtek 31.1.2019 6.vyučovací hodinu.

Následují páteční (1.2.2019) pololetní prázdniny.

 

Vzdělávací hra o vodě - Strom života

Lednová vzdělávací hra Strom života, které jsme se zúčastnili měla žáky seznámit a zážitkovou metodou jim přiblížit to, co je v posledních letech čím dál víc vzácnější - VODA. Zpočátku jednotlivé skupiny soupeřily mezi sebou, než si však uvědomily, že pro zachování vodních zdrojů je třeba spolupráce.

Vánoce ve škole

Na pátek 21.12.2018 se každý žák školy velmi těšil. Nejen že to byl poslední den školy před Vánocemi, ale také proto, že se děje spousta zajímavých věcí. Vánoční atmosféru naladí zpívání koled, kdy se sejde celý druhý stupeň a společně zpíváme koledy.

Zároveň probíhá vánoční florbalový turnaj, ve kterém jsem získali krásné 3.místo. Před nám byli pouze osmáci a deváťáci.

    

 

Díky florbalovému turnaji, kde ve finále hráli učitelé (i naše třídní) proti vítěznému týmu 9.A (učitelé prohráli v prodloužení na nájezdy o 1 bod) jsme měli méně času na vánoční besídku. Rozdali jsme si dárečky a potěšili se s nimi. Od paní učitelky i paní asistentky jsme dostali něco na zub a pak se vyfotili u stromečku. Na fotce nejsme všichni protože naši kluci statečně bojovali v tělocvičně.

Krásné vánoční svátky a těšíme se na nový rok 2019.

 

Srdečně Vás zveme na Mikulášský Den otevřených dveří

v sobotu 8.prosince od 9. -12.hod.

 

Konzultace

Dne 13.11.2018 od 16 - 18.hod. proběhnou individuální konzultace.

 

Výstava Leporelo

Krásná, vtipná a poučná...tak by se dala charakterizovat interaktivní výstava Lucie Seifertové, kterou jsme navštívili v DK. Velké banery ve formě leporela a na nich shrnuta celá naše historie a to místy velmi vtipnou formou. Navíc jsme si mohli zahrát hru nebo se obléci do kostýmů a na chvíli se tak cítit jako udatný rytíř nebo kněžna Libuše. Také jsme dostali pracovní listy a odpovědi na otázky hledali právě na banerech.

Interaktivní výstava Leporelo v DK

Letošní rok je ve znamení velkého výročí (100 let zniku ČSR) a k této příležitosti se naskýtá spousta možností, jak žáky seznámit s naší historií. V úterý 13.11. zhlédnou interaktivní výstavu k tomuto tématu v Domě kultury. Vstupné je 10,-

 

Piškvorkiáda

Druhý ročník Piškvorkiády pod taktovkou naší třídy se uskuteční ve středu 14.11.2018 pro 4. a 5.třídu. Tři vybraní z každé třídy se utkají v rámci svých ročníků o zajímavé ceny.

 

PODZIMNÍ SBĚROVÁ  AKCE

 úterý 6.11. a středa 7.11. 2018

kontejner na školním hřišti (vzadu za ZŠ Záhuní)

úterý                                               14.00 - 15.30 h

    středa                    7.30 – 7.50 h      14.00 - 15.30 h     

 

Vážíme pevně svázané balíky papíru, časopisů, knih, kartonů,

nepřijímáme papír ve velkých igelitových pytlích!

Soutěžíme nejen o nejlepší třídu, ale i o nejlepšího sběrače na škole.

 

Pátek 26.10.2018 Projektový den

Páteční den je vyhrazen projektovému vyučování ke 100.výročí vzniku ČSR. První i druhý stupeň bude procházet vyzdobenou školou a plnit různé úkoly. Za to jim posléze bude přidělena zasloužená odměna. Věřím, že si to všichni užijeme a ještě se dozvíme něco nového.

Poděkování

Ráda bych poděkovala rodičům Michala Jurka, kteří pro třídu darovali balík papírů na kopírování.

 

Novinky v září 2018

Letos k nám do školních lavic usedli dva noví žáci. Oba dva jste přijali mezi sebe srdečně a

s pochopením. V polovině měsíce jsme spolu vyrazili na adaptační kurz, který se konal v Kunčicích pod Ondřejníkem. Většina z vás mi udělala velkou radost, ale byli i tací, kteří mne zklamali. Do her a aktivit jste šli naplno a odměnou vám pak byla noční stezka odvahy. Byly to příjemné dva dny, které jsme mohli strávit spolu.

 

Novinkou měsíce je spuštění eletronické žákovské knížky. Tak vám přeji hodně zdaru, aby tam byly jen takové známky, jaké si přejete!

 

Milí, bývalí páťáci,

již jen několik týdnů a stanete na půdě druhého stupně základní školy. Užívejte prázdnin

a budu se na vás těšit v pondělí 3.září.

 

Přikládám seznam sešitů do 6.ročníku:

544 - 11x (linkovaný červený A5)

540 - 3x (nelinkovaný modrý A5)

440 - 2x (nelinkovaný modrý A4)

1x notový sešit

+ 2 sešity navíc (544 nebo 524)

__________________________________________________________________________________

5.ročník

 

Školní výlet na jižní Moravu

Pátku 22.června jsme se nemohli dočkat. Byl totiž ve znamení školního výletu. V půl sedmé ráno jsme vyjížděli od školy směr Uherské Hradiště. První půlhodinku to vypadalo, že jede prázdný autobus, jak byli všichni unavení a hodní. Po sedmé hodině už o sobě začali dávat vědět první probraní človíčkové. A pak to hučelo jak v úle. Nevíme však, jestli byl hlučnější motor autobusu nebo naši žáci.

První zastávkou bylo historické náměstí v Uherském Hradišti, kde byl půlhodinový rozchod. Poté jsme se vydali směrem k Buchlovickému zámku. Ještě před samotnou prohlídkou jsme měli čas porozhlédnout se po krásném zámeckém parku a málokdo nechal bez povšimnutí zámeckou čokoládovnu, kterou jsme téměř vykoupili. Po velmi zajimavé komentované prohlídce jsme byli opět na cestě, tentokráte do Archeoskanzenu v Modré. Vše nám časově vycházelo, takže jsme nikde nemuseli čekat. V archeoskanzenu byli žáci seznámeni s drsným životem v 9. a 10.století, rozmachem i zánikem Velké Moravy a příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Stejně drsní byli i tamní obyvatelé a naši průvodci, kteří s neposlušnými a upovídanými žáky rozhodně nejednali v rukavičkách. A tak si ti nenapravitelní mohli vyzkoušet středověké školní tresty jako např. klečení na dřevěném polínku s nataženýma rukama, přes které měli další poleno, na vlastní kůži. Bylo jim to jen ku prospěchu.

Po zajímavém výkladu a možnosti ochutnávky jídla nebo vyzkoušení si zbraní jsme se přesunuli pouze o sto metrů dále a to pod hladinu rybníka Živé vody. Nad našimi hlavami klidně plulo několik druhů ryb, z nichž nekteré měly i 1,8m na délku.

Po krátkém občerstvení jsme se vydali na naši poslední zastávku a to na prohlídku krásné baziliky Velehrad, která svou výzdobou a velikostí uchvátila většinu z nás.

Ve zdraví a v plném počtu jsme nakonec dorazili zdárně do Frenštátu.

 

Den Země

V pondělí 30.4. jsme v rámci oslav Dne Země vyrazili na Javorník. Počasí nám přálo. Cestou jsme plnili různé úkoly a hráli hry např. na medvěda, nálet nebo buňky. Na Javorník jsme dorazili v plném počtu, i když někteří cestou ztratili spoustu energie. Kvůli velkému větru jsme se nahoře nezdrželi dlouho. Kdo chtěl, mohl jít nahoru na rozhlednu a po společné fotce se hledal poklad. Ten byl samozřejmě sladký, abychom doplnili energii na cestu zpět. Dolů to šlo snáze. Na úpatí Javorníku jsme si ještě zahráli na schovku a pak už se všichni těšili na oběd.

 

 

23.4.2018

Třídní schůzky

V úterý 24.4.2018 se konají třídní schůzky od 16.hod. Poté individuální konzultace s učiteli jednotlivých předmětů do 18.hod.

 

Turnaj ve vybíjené

V březnu se žáci naší třídy zúčastnili turnaje ve vybíjené. Družstvo děvčat se umístilo na krásném druhém místě. Chlapci vybojovali prvenství a postoupili do okresního kola, kde se poté umístili na 2.místě. Moc gratuluji a jsem hrdá na tak šikovné páťáky.

18.3.2018

Akce v březnu

21.3. Muzeum Velikonoční program

27.3. Den otevřených dveří 8.00-16.00

 

3.3.2018

Den polytechniky

 V pátek 9.března navštívila naše třída zajímavý program v rámci Dne polytechniky v Astře.Ve smíšených družstvech i s jinými školami plnili nevšední úkoly a dozvěděli se i spousty zajímavostí ze světa fyziky, chemie, IT a dalších oborů.

 

Předjaří ve třídě

Než se venku vyklube opravdové jaro, na to si zřejmě ještě chvíli počkáme. A aby nás těšil pobyt ve třídě, vyzdobili jsme si ji v duchu sv. Valentýna. Součástí výzdoby je i celohodinová, skupinová hra z anglického jazyka.

 

 

 

13.2.2018

Novinky posledních dnů

Rozdávání vysvědčení je jednou z milých povinností v životě učitele. Já si to opravdu užila a mám radost ze všech žáků V.B. S každou strávenou minutou v této třídě se můžeme navzájem více poznat a respektovat jeden druhého. Přikládám foto z velmi "náročných chvilek" trávených o přestávkách nejen na chodbách a foto z rozdávání vysvědčení.

 

20.1.2018

Lednové termíny

uzavření známek do 26.1.2018

rozdávání vysvědčení 31.1.2018

pololetní prázdniny 2.1.2018

 

26.1.2018

Bruslení

V případě relativně pěkného počasí, chodíme v úterky, v rámci tělesné výchovy, bruslit. Vždy však po předchozím potvrzení paní učitelkou L.Střalkovou.

 

 

22.12.2017

Poslední den v roce 2017 ve škole

Vánoce se blíží mílovými kroky a my si udělali krásnou vánoční atmosféru i ve třídě. Páteční den byl ve znamení dárečků a koled. Nejprve se celý první stupeň sešel u schodů, kde jsme společně zpívali vánoční koledy a poté jsme se přesunuli zpět do třídy. Tam jsme si rozdali dárečky, ochutnali cukroví a snědli řez paní učitelky. Zbytek dne jsme se dívali na pohádku.

Všem přejeme krásné vánoční svátky a do nového roku vykročte tou správnou nohou.

12.12.2017

Návštěva muzea

Ve středu 6.12. vyrazila naše třída do frenštátského muzea na akci: "Půjdem spolu do Betléma". Z velmi zajímavého povídání jsme si odnesli nejen spoustu nových vědomostí, ale také Betlém, který jsem si společně vyrobili.

Děkujeme Klubu rodičů, který hradil vstupné na tuto akci.

29.11.2017

Mikulášský Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Mikulášský Den otevřených dveří, který proběhne v sobotu 2.12.2017 od 9.00 - 12.00.  Uvidíte ukázkové hodiny, výtvarné dílny, vystoupení dětí z mateřských škol a další bohatý program. Nahlédnout můžete nejen do odborných učeben, ale i kmenových tříd nebo tělocvičny. Určitě si odnesete spoustu dojmů a třeba i něco dobrého na chuť. Těšíme se na Vás.

 

28.11.2017

Jsme třetí ve sběru!

Dnes proběhlo vyhlášení sběru starého papíru a naše třída V.B se umístila na krásném třetím místě. Všem rodičům, kteří se do této akce zapojili mockrát děkuji. Žáci dostali jako dárek 3D puzzle  Eiffelovy věže, kterou během dvou dnů poskladáli. Z dárku měli velkou radost. Další sběrová akce proběhne na jaře, zřejmě přelom dubna a května.

 

22.11.2017

Učivo prožíváme na vlastní kůži

Ve vlastivědě jsme probírali první světovou válku. A protože se na západní frontě odehrávala převážně v zákopech, nabízelo se, si to vyzkoušet. První čtyři odvážní se hlásili s velkou opatrností, protože nevěděli co je čeká. Bitev se nakonec odehrálo několik, protože si to chtěl každý vyzkoušet. V reálu to asi nebyla taková legrace, ale my si to náramně užili.

 

 

19.11.2017

Piškvorkiáda

první ročník turnaje v piškvorkách pro 4.a 5.ročník proběhl pod taktovkou naší třídy 8.11. od 13.15hod. Z každé třídy bylo vybráno pět nejlepších hráčů, kteří se utkali proti sobě zvlášť v rámci čtvrtých a zvlášť pátých tříd. S organizováním akce pomáhaly Vanda Deáková, Adriana Janků a Mariánka Bernátková, za což jim patří velký dík. A jak to všechno dopadlo? Dva zástupci z naší třídy se umístili na prvních dvou místech! Vendy Rárová a Jenda Uličník - moc gratulujeme!!!

Ceny do soutěže věnovali: pan učitel Jiří Koláček a Školní samospráva. Děkujeme!

 

Výsledky:

4.ročník                                                      5.ročník

1.místo         Vojtěch Pešák 4.B                    1.místo  Vendy Rárová    5.B

2.místo         Tomáš Frejlich  4.A                  2.místo Jenda Uličník   5.B

3.místo         Richard Ferkovič 4.A                3.místo Martin Vlk  5.A  

4. a 5.místo  Filip Zátopek  4.A                     4.místo Michal Maruchnič  5.A

4. a 5.místo  Kryštof Gajdušek  4.A               5.místo David Gola  5.A


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6.11.2017

V úterý 14.11.2017 od 16.hod. konzultace. Ráda Vás opět uvidím.

Markéta Rárová

 

1.11.2017

Halloween

V anglickém jazyce jsme pracovali na projektech a poté si s nimi vyzdobili třídu. Někteří ze třídy byli velmi kreativní a připravili si i tradiční halloweenské kostýmy a k tomu nezbytné líčení.

 

 

29.10.2017

14.10.2017

Poděkování

Děkuji rodičům Prokopa Havlíka za sponzorský dar - balík papírů pro třídu.

Ušetřené peníze pak použiji na snížení částky za školní výlet.

10.10.2017

Poděkování

Děkuji rodičům Elišky Píchové, kteří třídě darovali balík papírů A4.  

Moc si toho vážíme.

Markéta Rárová

 

 

6.10.2017

Návštěva planetária

Na čtvrtek 5.října se všichni těšili. Místo vyučování jsme jeli na exkurzi do ostravského planetária. Cesta proběhla v klidu a nikomu se neudělalo v autobuse špatně, což jsme ihned po příjezdu oslavili vydatnou svačinkou. Po načerpání energie jsme se přesunuli do sálu, kde některé trošku překvapila polohovací křesla a nutně potřebovali  zkoušet, co vše vydrží. Naše výprava ostudu nedělala (dokonce jsme byli od zaměstnanců planetária pochváleni) a při projekci se chovala slušně, což se ovšem nedá říct o třídě z Frýdlantu, která s námi sdílela program. Po zhasnutí světel v sále byla nejprve krátká moderovaná část a poté byla spuštěna 3D projekce nad našimi hlavami. Byl to zážitek a v jednom okamžiku jsme si mysleli, že na nás opravdu spadne  meteorit. Po skončení zajímavé podívané jsme se přesunuli do přilehlých prostor sálu, kde jsou vystaveny interaktivní  prvky. Ještě nezbytná fotka před odjezdem a pak už jen cesta domů.

Děkujeme Klubu rodičů, který hradil cestovné a šestřil tak naši peněženku.

29.9.2017

Cvičný poplach a branný den

Po příjmeném volném čtvrtku, byl pátek ve znamení pohybu. Nejprve jsme si vyzkoušeli požární cvičení a hromadné opuštění školy a po krátké přestávce se celý první stupeň vydal na Horečky. Před restaurecí U Janíka jsme si odpočinuli, posvačili a hlavně zahráli. Páťáci se rozdělili na osm skupin a plnili 5 zapeklitých úkolů. Některé se týkaly místní fauny a flory, v jiných jsme zabrousili do zábavné matematiky nebo do tajů kódovacích znaků. Všechny týmy nakonec dokončily své úkoly a čekala je skladká odměna. Společný výlet jsme si užili a poznali se i z jiné stránky.

 

 

 

26.9.2017

Branný den

V pátek 29.9.2017 bude na škole probíhat branný den. Vezměte si s sebou svačinu, pití, batoh, pláštěnku, žákovskou, nějaké drobné, něco na psaní a hlavně dobrou náladu. Půjdeme na Horečky. Sejdeme se v 8hod. ve třídě a po krátké třídnické hodině vyrazíme.

 

Projekty minulého týdne

V týdnu od 18.9. probíhaly na škole souběžně dva projekty. Jeden s názvem EDISON a druhý ZELENÁ STOPA.

EDISON

Projekt Edison se na škole uskutečnil již po několikáté a u žáků je velmi oblíbený. Čtyři anglicky mluvící studenti (letos z Mexika, Gruzie, Ruska a Iránu) navštívili naši školu a prostřednictvím prezentací a různých aktivit představili žákům svou zemi, tradice a spoustu dalších zajímavostí. Interaktivní program uvítali žáci 5.-9.tříd.

 

 

ZELENÁ STOPA

Další projekt byl zaměřen na ochranu životního prostředí a zmírnění dopadu znečištění v místě našeho bydliště. Žáci lepili každý den zelené stopy do připravené tabulky, kterou si sami vypracovali a také si tématicky vyzdobili třídu. Ve třídě se snažíme celoročně třídit odpad. Máme dva koše, jeden na plasty a druhý na vše ostatní. Někdy se nám  ještě úplně nedaří rozlišit některé materiály, ale stále na tom pracujeme :-)

14.9.2017

Třídní schůzky se konají v úterý 19.9.2017 od 16.30 hod. Uvidíme se v V.B

Jste srdečně zváni.

Mgr. Markéta Rárová

 

8.9.2017

Projektový den ve vlastivědě

V týdnu od 18.9. bude na škole probíhat akce: Děti v pohybu - Zelená stopa, který je zaměřen na zmírnění dopadu zněčištění na životní prostředí. Budeme chodit více pěšky, pokud možno vynecháme jízdu autem při cestě do školy a ze školy. A právě na toto téma jsme společně chystali projekty, kterými si vyzdobíme třídu a budeme sbírat zelené stopy.

 

 

 

5.9.2017

Sotva jsme se trošku seznámili, prokousali se  nezbytným papírováním,

dostali učebnice, už začínáme naostro.

Vzhůru za novými poznatky, milí páťáci!

p.uč. Markéta Rárová

 

Vítejte v páté třídě!

Nový školní rok začíná v pondělí 4.září 2017

Pro ten letošní Vás čeká několik změn.  

Nová kmenová učebna a také třidní učitelka.

Užijte si poslední prázdninové dny a v pondělí se na Vás těším.

 

třídní učitelka

Mgr. Markéta Rárová