IX. A . . . . Mgr. Martin Blažek

 

 

9. ročník

Zpátky ve škole po jarních prázdninách.

"Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna." Tak uvidíme, jaké nás bude čekat v březnu počasí. Přestávky je třeba využít pro odpočinek a doplnění energie na další výuku.

Pololetní vysvědčení a jarní? ( zimní ) prázdniny.

V pondělí 31.1. jsme převzali výpisy pololetního vysvědčení 9. ročníku. Skoro polovina naší třídy měla vysvědčení s vyznamenáním a všichni ostatní prospěli. Nyní nás čekají zasloužené pololetní a jarní prázdniny. Většina z nás je ale využije k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy. Na zimní radovánky na sněhu určitě taky dojde

 

Výuka v Novém roce 2022

 

Vánoční prázdniny 2021 a Nový rok 2022

Protidrogový vlak

V pátek 3.12 jsme společně navštívili projekt REVOLUTION TRAIN, který rozšiřuje dosavadní přístupy k protidrogové prevenci. Cílem vlakového programu bylo prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na návštěvníka vlaku, na jeho pohled na legální i nelegální drogy, závislosti a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. 

 

Přehlídka technických profesí v Kopřivnici

Ve středu 6.10. jsme  měli možnost navštívit přehlídku technických profesí v Kopřivnici. Přehlídka technicky zaměřených oborů studia středních škol a prezentace regionálních firem se nám všem moc líbila. 

 

Pomáháme prvňáčkům

Jak ten čas letí. Taky jsme byli prvňáčci a letos se už chystáme k přijímacím zkouškám na střední školy. Rádi jsme převzali patronát nad školáčky z 1.A třídy a první týden jsme jim pomáhali zvládnout jejich nástup do školy. 

Začíná nový školní rok 2021/22

Nový školní rok jsme zahájili  v  učebně zeměpisu, kde je naše kmenová třída. Byli jsme moc rádi, že se po prázdninách a distační výuce opět společně vidíme. Letošní školní rok bude náročný, protože jdeme do finále a čekají nás přijímací zkoušky na střední školy.

 

Školní výlet do Zoo Ostrava

 

8. ročník

 

Fotografování tříd

Dne 27.5. proběhlo úspěšně fotografování naší třídy 8.A, počasí přálo a už se těšíme na fotografie naší třídy a skupinek žáků.

Organizace výuky a návrat do školy od 24.května 2021

Prezenčně (výuka ve škole) se budou vzdělávat všichni žáci školy podle rozvrhu hodin v běžném režimu. Používání roušek žáky ve vnitřních prostorách školy zůstává povinné.

Vědci ve výuce

Přestože nadále probíhá distanční výuka, měli jsem na začátku května v hodině chemie možnost se zúčastnit  online programu "Pozvěte si vědkyni do výuky". Společně s paní Ing. Květou Stejskalovou CSc. z ústavu fyzikální chemie jsme měli možnost alespoň přes monitor počítače hledat způsoby oddělování a separace chemických látek. Na závěr jsme obdrželi certifikát o absolvování kurzu.

 

 

Pokračuje distanční výuka únor, březen, duben

 

Leden 2021

Pololetní prázdniny pátek 29.1.

Pokračování distanční výuky v průběhu ledna.

Konzultace o prospěchu a chování 12. a 13. ledna 2021.

Plánované akce na říjen

Ve školním roce 2020/2021 budou podzimní prázdniny v termínu od 26.10.2020 do 30.10.2020.

V týdnu od 12.10. do 16.10. se budou distančně (výuka mimo školu) vzdělávat všechny třídy  8. ročníku podle rozvrhu hodin a podle pokynu vyučujícího.

Laboratorní práce z chemie

V letošním roce máme nový předmět. Společně s matematikou, fyzikou a přírodopisem se učíme taky chemii. Zajímavé na tomto předmětu jsou laboratorní práce. První z nich jsme absolvovali pod vedením paní učitelky Petry Fišerové. Pokus se jmenoval Faraonovi hadi. Naučili jsme se, že při hoření cukru vzniká uhlík tvořící tělo hada. Vznikajícím oxidem uhličitým tepelným rozkladem jedlé sody se uhlík nadouvá, proto had roste.

Zahájení nového školního roku

Nový školní rok jsme zahájili  v nové učebně zeměpisu, kde bude nyní naše kmenová třída. Byli jsme moc rádi, že se po prázdninách a distační výuce opět společně vidíme. Letošní školní rok bude náročný, protože známky z osmého ročníku se již započítávají na přijímací zkoušky na střední školy. Společně to ale zvládneme. 

 

 

7. ročník

Plánované akce na červen

V úterý 23.6.2020  proběhnou dobrovolné třidnické aktivity 7.A ve škole a předání učebnic zapůjčených školou.

Probíhá distanční výuka hlavních předmětů prostřednictvím aplikace Google Meet formou videokonferencí a Google učebny.

Mimořádné opatření: Uzavření školy - od 11. 3. 2020

LYŽAŘSKÝ KURZ VE VELKÝCH KARLOVICÍCH

V týdnu od 24.2. do 28.2. druhá část naší třídy společně s žáky 7.C absolvovala základní lyžařský výcvikový kurz ve Velkých Karlovicích. Byli jsme ubytovaní přímo u sjezdovek v penzionu Gaudeamus. Kromě lyžování na sjezdovkách jsme si užili také společné večery s hraním her, přednáškami o nebezpečí hor, pravidlech FIS a druzích lyžování.

EDUKAČNÍ PROGRAM PTAČÍ ŘÍŠE

Ve středu 12. února jsme navštívili edukační program "Vítejte v ptačí říši". Interaktivní formou jsme se seznámili s charakteristickými znaky ptáků žijícími v našem regionu a s jejich způsobem života a chování.

ANGLICKÉ DIVADLO THE ONLINESS

V pondělí 10.2. jsme navštívili divadelní představení v anglickém jazyce " The Onliness". O virtuálním světě plném smajlíků, lajků, přikrášlené realitě a hledání lásky.

SNOWBOARD KURZ VE VELKÝCH KARLOVICÍCH

V týdnu od 27.1 do 31.1 2020 část žáků naší třídy absolvovala pod vedením paní učitelky Jendrikové základní snowboardový kurz ve Velkých Karlovicích.  

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

Ve čtvrtek 5. prosince proběhla na naší škole Mikulášská nadílka. Také naši třídu navštívil Mikuláš s čerty a anděly v podání žáků z 9.A. 

 

KUNST UND HANDWERK - INTERAKTIVNÍ SETKÁNÍ V GALERII VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ

Ve čtvrtek 21. listopadu jsme navštívili Galerii výtvarného umění v Ostravě.

 

Projektový den k 30. výročí Sametové revoluce

V pátek 15. listopadu proběhl na naší škole projektový den k 30. výročí Sametové revoluce.  Žáci naší školy v průběhu října a listopadu připravovali prezentace a dramatizace událostí z našich dějin, které vedly až k Sametové revoluci. Tu si připomínáme státním svátkem 17. listopadu. Naše třída zpracovávala události z roku 1969, životní osudy a čin Jana Palacha, život v normalizační ČSSR. Každá z tříd daného ročníku pak se svou prezentací a dramatizací seznamovala ostatní žáky naší školy s různým obdobím našich dějin. Na závěr projektového dne jsme navštívili frenštátské kino, kde jsme shlédli filmový dokument "Poslední vlak" o odsunu sovětských vojsk a zazpívali si pod vedením p. učitelky Kučové písně "Modlitba pro Martu" a "Anděl". Ukončili jsme tak výukový den, který jsme si  připravili s velkou pomocí našich vyučujících dějepisu, českého jazyka a občanské výchovy.

¨

Velmi silným zážitkem bylo, když nás žáci 9. ročníků přivedli na zinscenovanou demonstraci 17. listopadu 1989. Nechyběla hesla " Chceme svobodu" a "Máme holé ruce". Uvědomili jsme si, jakou odvahu museli mít studenti, kteří stáli tváří v tvář příslušníkům SNB.

Beseda k 30. výročí Sametové revoluce

V úterý 12. listopadu jsme měli možnost  besedovat s panem Karlem Míčkem, který byl v listopadu 1989 jedním ze zakladatelů Občanského fóra ve Frenštátě pod Radhoštěm a účastnil se jednání o odsunu sovětských vojsk z Frenštátu pod Radhoštěm. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o průběhu listopadových událostí ve Frenštátě před 30 lety.

Podzimní tvoření ve výtvarné výchově

Přichází podzim plný barev a s ním také podzimní tvoření ve výtvarné výchově. Pod vedením paní učitelky Jendrikové rozvíjíme naše smyslové vnímání a týmovou spolupráci s využitím digitálních technologií.

Zeměpisný vzdělávací program Kolumbie

V úterý 8. října jsme navštívili kino ve Frenštátě p.R., kde pro nás byl představen další díl zeměpisného vzdělávacího projektu Planeta Země 3000. Tentokrát jsme zavítali do Kolumbie, země dobrodružných příběhů, přírodních krás a úžasných lidí. Společně s cestovatelem Adamem Lelkem jsme projížděli mezi vrcholky majestátních And, plavili se za velrybami, shlédli koloniální architekturu i města ztracených civilizací. 

 

 

 

  

6. ročník

 

Slavnostní zakončení školního roku a předávání vysvědčení 28.6.

Hurá na prázdniny!

Školní výlet na dělostřeleckou tvrz Hůrka a pod Králický Sněžník

V úterý 18.6. jsme navštívili dělostřeleckou tvrz Hůrka a Mamutíkův vodní park a bobovou dráhu v Dolní Moravě.

 

Mezinárodní den dětí, turistický výšlap

V pátek 31.5. jsme společně se spolužáky z tříd 6.B a 6.C navštívili horu Velký Javorník. Po namáhavém výstupu nás čekala odměna v podobě nádherných výhledů na naše Beskydy. Zpátky do Frenštátu jsme se vraceli mimo turistickou značku. Byla to sice horší a delší cesta, ale jinak dobrá zkratka ( říkal náš pan učitel ).

Den Země 

V pátek 10.5. se na II. stupni naší školy uskutečnil Den Země. Celý den jsme se věnovali aktivitám zaměřeným na ekologické chování a ochranu životního prostředí. Naše třída zpracovávala téma zaměřené na třídění odpadů a jejich následnou recyklaci.

 

Svět nevidomých

Ve čtvrtek 9.5. jsme měli besedu na téma: Svět nevidomých. Pro mnohé z nás je to svět plný tmy a prázdnoty. Že tomu tak není, jsme se přesvědčili díky našim hostům, kteří nám ukázali, že i svět nevidomých je plný chutí, zvuků, prožitků a silných emocí.

 

29.4. a 30.4. Jarní akce: Sběr papíru

18.4. - 19.4. Velikonoční prázdniny

Barevný týden

V týdnu od 8.až 12.4.proběhla na naší škole předvelikonoční akce: Barev den. Každý den byl symbolizován nějakou barvou. Naším úkolem bylo, obléci si na sebe co největší množství oblečení v barvě daného dne. Ve středu 16.4. proběhlo vyhodnocení akce a naše třída 6.A se umístila na 2. místě ze všech tříd na II. stupni.

Exkurze na skládku komunálního odpadu v Životicích

V pátek 12.4. jsme navštívili skládku komunálního odpadu v Životicích. Podívali jsme se na místo, kde končí odpadky, které vyprodukují naše domácnosti. Ty odpadky, které nebyly vytříděny. Nejen na vlastní oči, ale hlavně na vlastní čich jsme si potvrdili důležitý fakt, že třídění odpadu má smysl.

Beseda o historii Egypta v angličtině 

Ve čtvrtek 11.4. jsme měli v naší třídě zajimavou návštěvu. Přijel za námi odborník na Starověký Egypt, rodilý Egypťan a hlavně egyptolog. Povídání o čtení a psaní hyeroglifů, mumiích a o balzamování byla vedena v anglickém jazyce. Z vyprávění o životě ve Starověkém Egyptě jsme byli nadšeni.

Beseda Irán - Zahalená krása

V pondělí 1.4. jsme se zúčastnili vzdělávacího projektu Svět kolem nás, který nás tentokrát zavedl na blízký východ. Do hornaté, drsné i vyprahlé, ale především velmi pohostinné země. Vypravili jsme se za poznáním do Iránu.

Jarní prázdniny 25.2. až 1.3.2019

Divadelní představení Bílý Tesák.

V pátek 22.2. jsem navštívili Beskydské divadlo v Novém Jičíně. Měli jsme možnost vidět divadelní představení z časů zlaté horečky, drsného místa na dalekém severu, kde vyrůstal ze štěněte v dospělého psa Bílý Tesák.

Zimní sportovní den.

V úterý 19.2. jsme měli na naší škole zimní sportovní den. Pro náš ročník byly připraveny dvě aktivity. Bruslení na zimním stadionu nebo výlet lanovkou na Pustevny a následně přechod po hřebenu na Radhošť. Aktivitu jsme si mohli sami vybrat podle toho, co nás více baví. Ať už jsme se rozhodli pro bruslení nebo turistiku na Pustevnách, užili  jsme si nádherný zimní slunečný den plný sportovních a turistických aktivit.

 31.1.2019 - předávání výpisů vysvědčení v 6. vyučovací hodině.

Strom života - unikátní vzdělávací hra o vodě.

Dne 4. 1. 2019  jsme se zúčasnili vzdělávací hry Strom života, která probíhala ve spolupráci se Sevak Ostrava.  Hra nám zážitkovou formou přiblížila význam vody pro životní prostředí a člověka.  Naším úkolem bylo odvrátit katastrofu, která hrozí světu bez vody. Během hry jsme pochopili, že voda je nedílnou součástí života a místo soupeření jednotlivých týmů je nutná vzájemná spolupráce.

Mikulášský Den otevřených dveří.

Dne 8.12.  proběhl na naší škole v době od 9,00 do 12,00 hodin Den otevřených dveří.

Výtvarný projekt: „Oživené duše zemřelých". 

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu). Lidé si tímto dnem připomínají své zesnulé předky. Každá hrůzostrašná maska se tak může stát oknem do fiktivního světa – dějiště zvláštních příběhů.

Koncept výtvarného projektu:   ŽIVOT – SMRT

Žáci se měli stát na chvíli „oživenou duši zemřelého" pomocí makeupu. Záměrem bylo prohloubit dojem z „dušiček", na vlastním zážitku pocítit řád a smysl života , a poznat tak lépe i sám sebe!

 

  

Projektové vyučování k 100. výročí vzniku ČSR.

V pátek 26.10. jsme se zúčastnili projektového vyučování k 100. výročí vzniku ČSR Na několika stanovištích jsme se seznámili s historií ČSR a pod vedením žáků 9. ročníku jsme plnili úkoly z historie našeho státu. 

Keramika v hodině výtvarné výchovy.

Zeměpisný vzdělávací program Myanmar.

V úterý 9.10.2018 jsme navštívili v  DK Frenštát pod Radhoštěm zeměpisný vzdělávací projekt Myanmar - divoká cesta do barmské říše. Společně s cestovatelem Adamem Lelkem jsme se vydali na cestu do jihovýchodní Asie k pavoučím ženám, do nitra nesputané džungle, za mořskými nomády a buddhistickými mnichy.

Přehlídka dravců Seiferos.

Ve čtvrtek 27.9. jsme na školním hřišti navštívili ukázku dravých ptáků, kterou pro nás přijela představit společnost Seiferos. Během výukového programu jsme měli možnost vidět ukázky letu dravých ptáků, seznámit se s historií sokolnictví, prohlédnout si dravé ptáky a dozvědět se o nich spoustu zajímavostí. 

Adaptační kurz v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Ve čtvrtek a pátek 20. - 21.9. jsme se zúčastnili adaptačního kurzu na penzionu Krkoška v Kunčicích pod Ondřejníkem. Na naší škole je jeho pořádání pro 6. ročníky již tradicí. Strávili jsme společně příjemné dny plné her a plnění různých úkolů v jiném prostředí než ve školních lavicích. Naučili jsme se spolupracovat a lépe rozumět jeden druhému.

Slavnostní zahájení nového školního roku.

Prázdniny skončily a pro naši třídu začíná nový školní rok v 6.A s novým  třídním učitelem panem Mgr. Martinem Blažkem. Přejme si, aby se nám přechod na II. stupeň vydařil, ve škole se nám líbilo a užili si společně mnoho pěkných zážitků. 

 

Fotogalerie třídy: