IX. B. . . . . Mgr. Markéta Rárová

9.ročník

Praha už volá...

Poslední školní den jsme vyrazili společně s 9.C na výlet do Prahy. Počasí nám přálo, zpočátku bylo až příliš horko a dusno. To se ale změnilo později odpoledne, kdy přišla dešťová přeháňka. V Praze jsme viděli spoustu zajímavých věcí: nejprve jsme jeli metrem, pak lanovkou na Petřín, pokračovali jsme k Pražskému hradu, kde jsme si prohlédli chrám sv. Víta, Vladislavský sál, Zlatou uličku, dálě přes Nerudovu ulici na Malostranské náměstí, Karlův most, Staroměstské náměstí s orlojem, kolem Betlémské kaple a Národního divadla směrem na Václavskému náměstí. A vlakem zpět domů.

 

 

Míša se loučí

Míša respektive jeho rodiče nám dnes udělali velkou radost. Na rozloučenou za společné 4 roky nám Míša donesl výborný dort. Děkujeme, Míšo a hodně štěstí na střední škole.

Naše tablo

Exkurze do Osvětimi

Na to, o čem jsme se učili ve škole, jsme se jeli podívat na vlastní očit. Poučme se z historie a nedělejme stejné chyby a přešlapy. Exkurze v Osvětimi nás hluboce zasáhla.

 

 

Vodácký kurz

Na konec května byl naplánován třídenní vodácký kurz na Divoké Orlici. Počasí úplně nepřálo a tak jsme si vyzkoušeli, jak se dokážeme poprat se zimou. O zábavu bylo postaráno a dokonce jsme měli svou chvilku slávy na TV Nova.

  

Den dětí

Každý rok na 1.černa slaví svátek všechny děti. Ačkoliv my jsme dětským botám již trošku odrostli, rádi si tento svátek připomeneme a osalvíme. Jak jinak než něčím na zub - pizza byla výborná.

Květnová spolupráce s prvňáčky

Konečně jsme si po rozvolnění protikovidových opatření našli čas na naše prvňáčky, se kterými jsme se viděli naposledy v září, když jsme je doprovázeli na oběd. Poslední dobou se stále něco dělo - Barevný týden, turnaj v basketbalu, přijímací zkoušky, Den Země, besedy... a konečně začátek května byl trochu volnější a tak jsme si připravili hodinu plnou her a úkolů pro třídu 1.B. Všem se to líbilo a spokojené byly i paní učitelky, jak jsme to hezky zvládli :-)

 

 

Projektový Den Země

Poslední dubnový pátek byl věnován Dni Země, přestože svůj svátek slavila již o týden dříve. Namísto učení jsme vypracovávali skupinové projekty na téma Globální problémy, které jsme nakonec prezentovali před třídou. Bavilo nás to a dozvěděli jsme se i spoustu nových informací.

 

 

Kostky jsou vrženy

Máme za sebou přijímací zkoušky a nezbývá, než čekat na výsledky. Devět let dřiny se snad vyplatilo.

 

Vyhlášení basketbalového turnaje

Jak jsme jinak v tělocviku velmi dobří, tak tentokráte nás opustilo štěstí. V basketbalovém turnaji devátých ročníků jsme sice obsadili třetí příčku a to jak za kluky, tak i děvčata, ale když je to třetí místo ze tří devátých tříd, tak to moc na chlubení není. Zřejmě jsme věnovali veškeré usílí přípravě na přijímací zkoušky, které se v tuto dobu také konaly a které jsme rozhodně nechtěli podcenit. Na vyhlášení výsledků byli navíc ve škole pouze tři lidé, kteří nemuseli dělat přijímací zkoušky a tak diplomy přebírá Míša a to jak v kategorii dívek, tak i chlapců. Díky Míšo.

 

Barev den

 

 V předvelikonočním týdnu byla žákovskou samosprávou vyhlášena soutěž na téma Barevný týden. Pro každý den byla určena jiná barva oblečení. Počítal se každý kus oblečení a párové věci za jeden bod. I my jsme se s výzvou poprali a jsme zvědavi, jak jsme si vedli oproti ostatním třídám. V pondělí jsme startovali s modrou, v úterý to byla šedá, středa pokračovala žlutou, čtvrtek byl zelený a týden zakončila barva bílá.

Den otevřených dveří 

30.března vyvrcholily přípravy na Den otevřených dveří, který se konal po dlouhých dvou letech. Naše třída se zúčastnila ve velkém počtu jako pomocníci v různých učebnách nebo průvodkyně návštěvníků po škole. Bez vás by to nešlo, takže velké díky!

 

Mikiny pro deváťáky

 Konečně dprazily! Po několika peripetiích jsme se dočkali školních mikin, které budou skvělou památkou na devět let základní školní docházky.

 

 

21.březen

 

Dvacátý první březen je nejen prvním jarním dnem, ale také světovým dnem Downova syndromu. Myšlenka oslavy dne Downova syndromu vznikla již v roce 2005 a jako symbolické datum na podporu osob s trizomií 21 se vybralo datum 21. 3., které odkazuje na ztrojený 21. chromozom. Oficiálně, pod záštitou OSN, je Světový den Downova syndromu (DS) oslavován od roku 2012. Cílem je, aby se v tento den šířilo povědomí široké veřejnosti o osobách s DS. 

 

Jako připomenutí této odlišnosti jsme se zapojili do výzvy a v tento den jsme si oblékli každou ponožku jinou.

 

Jarní výzdoba

S prodlužujícími se jarními dny jsme vyměnili zimní vločky za jarní květiny a motýlky a třída je tak naladěna na všechny výzvy, které je ještě v tomto školním roce čekají.

Rodilý mluvčí v hodinách AJ

Ve druhém pololetí začal do hodin anglického jazyka docházet rodilý mluvčí pan Adam Lee. Své hodiny konverzace má pečlivě připraveny a témata žáky moc baví.

Pizza game v AJ

Upevňujeme naše znalosti angličtiny a formou hry nás to rozhodně více baví.

2.nejlepší v okrese

Niki Karoly letos bodoval nejen ve školním kole matematické soutěže Phytagoriáda pod vedením pana učitele Martina Blažka, kde se stal úspěšným řešitelem, ale bylo o něm slyšet i v kole okresním, kde získal skvělé 2.místo. GRATULUJEME!!! 

A zase ta chemie...

Tentokráte se laboratorní práce zaměřily na důkaz organických a anorganických látek.

 

O přestávce

Ve sběru starého papíru se náš Prokop D. umístil na krásném 3.místě a jednou z cen, které obdržel byla i karetní hra BANG, kterou si ve volných chvílích krátí kluci přestávky. K tomu si ještě občas poskládají magnetickou mapu okresů ČR, aby si trénovali zeměpis.

Chemie ve znamení alkanů

I chemie může být zábavná v podání naší paní učitelky Fišerové, která v devátých ročnících donesla na hodinu chemie stavebnici. Ale ne ledajakou - chemickou :-) Žáci si procvičili prostorovou představivost a podle návodu vytvářeli modely alkanů. Že se jim hodina líbila je vidět i na jejich spokojených výrazech na fotkách.

Vánoční besídka

22.12. byl posledním dnem v roce 2021, kdy jsme se sešli ve škole. Poslední hodiny byly věnovány třídním besídkám. Již několik dní před tímto velmi očekávaným dnem se místo pod našim třídním stromečkem plnil dárečky. Pro letošní rok si žáci losovali jméno toho, koho obdarují, ale také písmeno abecedy, na které musí dárek začínat. Takže jsme se při jejich rozbalovaní mnohdy i nasmáli. Na paní učitelku také nezapomněli a ta se radovala hned z několika krásných a často i velmi chutných dárečků. :-) Nejen od spolužáků měli žáci překvapení pod stromečkem, ale i od paní učitelky, která jim nadělila velkou magnetickou nástěnnou mapu České republiky. Snad jim bude ku prospěchu, když toto téma nyní probírají v zeměpise a můžou si o přestávkách trénovat, kde se nacházejí jednolivé okresy, kraje či zajímavá místa ČR. Nebyl to jediný dárek od paní učitelky, přídavkem dostal každý vlastnoručně vytvořené vánoční přání a netradiční vánoční voucher, který má každý žák jiný a může jej 1x použít do konce školního roku. Tak krásný nový rok 2022 a vykročte tou správnou nohou.

 

 Vánoční úklid

V posledním dni před Vánocemi jsme nejen srhnuli současný rok v deváté třídě, ale bylo načase vstoupit do nového roku s čistým štítem a to doslova: a tak se žáci "vrhli" na úklid třídy, respektive židlí. Že není na židlích co uklízet? To byste se divili, co vše našli nacpané v opěrátkách, které nebyly opatřeny plastovým krytem. Většinu z toho tam zanechala předchozí třída a něco málo docpala i ta naše. Věřím, že po tom, co si vyzkoušeli, kolik dá takový úklid práci, si příště již rozmyslí házet papírky, svačiny, žvýkačky a další věci do opěrátek od židle. Úkolu se však zhostili na jedničku.

Bruslení

V rámci hodin tělesné výchovy jsme byli na nedalekém zimním stadionu oprášit brusle. A že nám to tedy šlo :-)

Adventní čas

Společně si užíváme předvánoční dobu a jsme rádi za každý den ve škole. Na nástěnce na nás čekají vánnoční přáníčka od paní učitelky, která si rozebereme v poslední předvánoční den a také plníme denní šifrovací kalendář. V nemž sbíráme body a soutěžíme se sedmou třídou, kdo vyluští více úkolů.

Nesobecká vánoční přání

O Vánocích si často přejeme nějaký dárek pod stromeček. Ne všechna přání však musí mít hmotný charakter. Deváťáci se měli zamyslet nad tím, co by přáli celému světu. To vše v anglickém jazyce.

 

 

Výsledky sběrové akce

V listopadové sběrové akci jsme si nevedli vůbec špatně. Když pominu první stupeň, který je se svými kilogramy na nedostižných předních místech, v rámci druhého stupně jsme se umístili na krásném 2.místě. Gratuluji!!! Z naší třídy přineslo starý papír do sběru 8 lidiček, což je největší zapojení ze všech tříd na 2.stupni. Celkem jsme nasbírali 742,5kg, přičemž Prokop Drozd donesl neuvěřitelných 336kg a získal tak  celkové 3.místo z celé školy. Díky za zapojení do akce.

 

Prosinec - protidrogový vlak

Jak se zachovat v případě, že vám někdo nabídne nějakou drogu? Uměli byste správně zareagovat? Víte, že cukr je také vlastně droga? Co dokáží drogy udělat s vašim tělem? Tyto a další otázky byly zodpovězeny v protidrogovém vlaku, který byl přistaven na vlakovém nádraží. Tuto preventivní aktivitu zajistilo žákům základních škol a široké veřejnosti město Frenštát p.R.

 

 

17.listopad

Připoměli jsme si události 17. listopadu a to nejen toho roku 1989 a zamysleli se nad tím, co pro nás znamená svoboda. Z barevných triček jsme vytvořili vlajku. Při troše fantazie jí na fotce uvidíte :-)

Propojujeme předměty

11.listopadu slaví svůj svátek v kalendáři Martin. Na jeho počest se každoročně koná ve Frenštátě Martinský trh. Kdo to Martin byl a proč jej máme ve znaku města? Odpovědi na otázky a také propojení informací s moderní dobou, tak o to se pokusili žáci v 9.třídě. Kdyby měl sv.Martin facebookové stránky, jak by asi vypadaly, kdo by byli jeho přátelé, jaký byl měl status.....

Skupinová práce v angličtině

I opakování učiva může být zábavné. A tak jsme si prostřednictvím skupinové práce zopakovali jinak trochu nudnou gramatiku a k tomu netradiční reálie. Téma bylo zaměřeno na naše předky, společnou DNA s Neandrtálci a Denisovany a také život a dílo Charlese Darwina.

Říjen, měsíc dobrých skutků

Měsíc říjen byl v naší třídě vyhlášen měsícem dobrých skutků. A tak jsme se s tím poprali. Někteří s tím neměli problém a dobré skutky jsou jejich denním chlebem, ale jsou i tací, kteří zřejmě neměli čas na to, aby někomu udělali radost. Věřím, že jste však měli z vašich vykonaných dobrých skutků radost a minimálně jste tím potěšili i ty, jež jste tímto skutkem obdarovali.

Řemeslo má zlaté dno

V rámci rozhodování o budoucím povolání se na začátku října zúčastnily deváté ročníky výjezdu do Kopřivnice, kde se konala přehlídka technických profesí. Tato akce jim měla přiblížit  technické obory a představit jim jednotlivé školy Novojičínského okresu, zaměřující se na tyto obory.

 

Narozeninové překvapení

Moje třída je úžasná. Na můj narozeninový den mi připravili krásné překvapení s písničkou, přáníčkem a kvetoucím i sladkým dárečkem. Děkuji moc!!! Mám vás ráda.

 

Lezecký kurz Rabštejn

Na začátku září se konal třídenní lezecký kurz na Rabštejně v Jeseníkách. Počasí vyšlo pěkné a tak mohla necelá třicítka deváťáků lozit po skalách, pod vedením zkušených instruktorů, dva dny v kuse. Poslední den kurzu byl věnován turistice a poznávání okolí Rabštejna. Naši lezci - vyslanci se rozhodně neztratili a na skalách prokázali nejen fyzickou, ale psychickou zdatnost.

 

 Ráda bych poděkovala rodičům Prokopa Havlík a Nikiho Karoly, kteří třídě věnovali balík kancelářských papírů.

 

Výuka se rozjíždí

První hodina výtvarné výchovy a s novou paní učitelkou a volné téma ke tvoření. Jak jsme si s tím poradili? Viz foto.

Pomáháme prvňáčkům

Je dobrým zvykem, že deváté třídy pomáhají první týden třídám prvním. I my jsme se na to těšili. Deváťáci doprovodili prvňáčky na oběd, pomohli jim s táckem, usadili je a povídali si s nimi, aby se u nás na škole cítili dobře. Vždyť to není tak dávno, co sami usedali poprvé do školních lavic.

 

Nová učebna

Věřím, že se vám v nové třídě bude líbit.

 

Jedeme do finále....ve středu 1.9. zahajujeme váš poslední rok na základní škole. Ať vám vyjde vše podle vašich představ.

 

8.ročník

Závěr školního roku

Poslední školní den přišla do školy pouze "hrstka"statečných, která si vyzvedla vysvědčení osobně.

Krásné prázdniny a v září naviděnou.

 

Školní výlet do Brna

V pátek 26.5. brzy ráno jsme po několika peripetiích nakonec vyrazili na školní výlet do Brna. Cesta proběhla bez komplikací, přestože se večer před odjezdem prohnalo jižní Moravou tornádo. Naší první zastávkou bylo Science centrum Vida, kde jste si užili dvě hodinky s vědou a interaktivními prvky. Pak následoval přesun na Špilberk a přestávka na oběd. Po obědě jsme se vydali do temných kasemat v hradbách brněnského hradu. Cestou k další zastávce při poznávání Brna jsme procházeli kolem majestátného chrámu sv. Petra a Pavla, až jsme došli ke kapucínskému klášteru. Zde odpočívají mniši, kteří se nechtěli nechat pohřbít do rakví a díky jedinečné ventilaci vzduchu zůstala jejich těla zachována. Posledním navštíveným místem bylo brněnské podzemí - kostnice, s více než 5 tis. uloženými pozůstatky nebožtíků.

No a konečně rozchod a vaše milované KFC nebo McDonadl´s :-), bez kterých by asi výlet byl jen poloviční :-) 

 

Odevzdávání učebnic

V pondělí 28.6. odevzdávání učebnic. Budou čisté, opravené, zbaveny obalu a hlavně budou všechny!

 

Školní výlet

V pátek 25.6. nás čeká výlet do Brna. Věřím, že si to společně užijeme.

 

Dramatizace v hodině dějepisu

V závěru školního roku jsme se v hodinách dějepisu věnovali první světové válce. Pro lepší upevnění zákopové války, si žáci vyzkoušeli jaké to bylo tlačit se v malých zákopech a u toho bojovat.

Vyhlášení Záhuňské desítky

Po měsící zápolení a zdolávání deseti vrcholů, které měli žáci za úkol zvládnout "dobýt", přišel den D a vyhlášení vítězů. Tato pohybová aktivita měla za cíl zvednout žáky v době distanční výuky ze židlí a ukázat jim krásy nejen okolní přírody, ale i pohybu. Učitelům tělesné výchovy, kteří ji vymysleli patří velký dík - Záhuňská desítka oslovila nejen žáky, ale často i jejich rodiče, kteří s nimi výšlapy absolvovali.

Ale jak to tak bývá, na "bednu" se vejdou jen tři. Všichni borci, kteří zdolali deset vrcholů v rekordním čase jsou z naší 8.B. MOC GRATULUJI!!! Jsem na vás pyšná, kluci!

 

Rodilá mlučí na hodině AJ

Poslední úterý v květnu k nám na hodinu angličtiny zavítala anglicky mluvící Geraldine. Připravenou poznávací aktivitu zvládli všichni a věřím, že se příště více osmělí i ti, jenž si svou angličtinou nejsou až tak jistí.

Focení tříd

Společné focení tříd proběhne ve čtvrtek 27.5. Podle aktuálního počasí bude vybráno vhodné místo na focení.

Konzultace

Stejně jako v pololetí proběhnou on-line konzultace a to:

v úterý 25.5. od 15:30-18.00hod.

a ve středu 26.5. od 15:30-18:00hod.

Na konzultace je možno se přihlásit dle pokynů vedení v Bakalářích.

Konzultace probíhají vždy v jednotlivých google učebnách za daný předmět.

 

Zpátky ve škole

V pondělí 10.5. vás škola přivítala s otevřenou náručí. Domů jste si odnesli výpis z vysvědčení za 1.pololetí a někteří i pochvaly třídního učitele za aktivní přístup na on-line výuce.

Po testování jsme si udělali skupinové shrnutí distanční výuky.

 

Virtuální třída

On-line prostřední nemusí být vždy chladné a nevlídné. Naše třída má i svou virtuální třídu, kde si každý vytvoří svého avatara a může si s ostatními povídat nebo hrát hry. Aspoň malé zpestření než se opět potkáme na živo ve třídě.

 

Vědec na on-line hodině

Protože od nového roku 2021 jsme se neviděli osobně a výuka probíhá on-line formou, snaží se učitelé žákům zpestřit hodiny různou formou. Jednou z nich je i pozvání odborníka na slovo vzatého do hodiny. 

Dvě třídy osmáků s paní učitelkou Petrou Fišerovou  navštívily elektrochemickou on-line hodinu chemie paní Květy Stejskalové. V úvodním krátkém videu byl představen nobelista  za chemii z roku 1959  Jaroslav Heyrovský.  

Následovala komentovaná návštěva v EDU laboratoři, samozřejmě opět virtuální (video s pokusem). Paní Stejskalová žáky  seznámila s elektrolýzou a galvanizací, tj. její technologickou aplikací (fotonávod k úloze o pokovování železa mědí).  

Inspiraci k dalším chemickým pokusům zájemce najde na naší stránce věnované právě covidovým výukovým aktivitám, pomocí několika videí, fotonávodů k laboratorním  pokusům a pracovních listů k řešení.  

Za účast na dnešní výuce i tito osmáci obdrželi svůj certifikát.

 

Konzultace on-line

V úterý 12.1. a ve středu 13.1.2021 proběhnou on-line konzultace vždy od 15.30 - 18.00hod. Rezervace viz tabulka v Bakalářích.

 

Vše nejlepší v novém roce 2021

 

 

 

 

28.říjen 1918 Den vzniku

 samostatného Československa

Historické souvislosti: Česká společnost nikdy nepřijala Rakousko - Uhersko za svůj stát. Po vyhlášení první světové války v roce 1914 byly snahy českých politiků o osamostatnění odsunuty do pozadí a ihned v zárodku potlačeny represemi. V průběhu roku 1916 sestavili T. G. Masaryk, Edvard Beneš a M. R. Štefánik pozdější Československou národní radu, která se stala hlavním orgánem protirakouského odboje. Domácí politici se objevili na scéně až při Tříkrálové deklaraci na počátku ledna 1918. Deklarací byl zahájen společný postup za osamostatnění doma i v zahraničí. Intenzivně se tím zabývala zemská hospodářská rada pod vedením Antonína Švehly, která se snažila zatajit a udržet doma co největší množství zásob.  V rámci vyhlášení a udržení samostatnosti bylo jednou z nejpalčivějších otázek zásobování rakouských vojsk vývozem potravin z Česka.

Dne 28. října 1918 v ranních hodinách převzali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru Obilní ústav, aby zabránili odvozu obilí na frontu. Následně se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Na večer vydal Národní výbor první zákon o zřízení samostatného státu.

Do předsednictva Národního výboru byli zvoleni Vavro Šrobár, Alois Rašín, František Soukup, Antonín Švehla a Jiří Stříbrný - ti jsou dnes známí jako "muži 28.října".

Dva týdny před koncem války tak vznikla tzv. "První republika", což je dodnes označení pro Československo v období od roku 1918 až do vzniku Mnichovské dohody v roce 1938. První republika zahrnovala území Čech, Moravy, Českého Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi.

 

 

Distanční výuka

Od pondělí 12.října jsou osmáci na distančním vzdělávání. Ihned ve středu 14.10. se k nim připojil zbytek školy. Tento způsob vzdělávání není sice ideální, nicméně musíme to vydržet a najít si na tom i pozitiva. Některá se vám zde pokusím vylíčit:

Z pohledu žáka:

- nemusí vstávat tak brzy

- není třeba se umýt ani být řádně upraven - stačí si vypnout kameru

- zatímco předstírám, že jsem on-line a poslouchám učitelovu snahu o výklad učiva, vedle si datluji s kamarády na chatu nebo se mazlím s domácími mazlíčky

- občas se spojení přeruší nebo sekne a tak toho využiji pro jinou než vzdělávácí aktivitu

- odejít na záchod je možné i v průběhu hodiny (to samé platí o jídle a pití)

Z pohledu učitele:

- nemusí vstávat tak brzy

- není třeba se umýt ani být řádně upraven - stačí si vypnout kameru

- nemusí upozorňovat žáky na základy slušného chování jako je např. neskákat do řeči - stačí žákům vypnout mikrofony nebo zakázat chat

- při spuštění videa je možno odebrat se na záchod (je však dobré se včas vrátit zpět do hodiny)

- inovace hodin prostřednictvím internetových aplikací a her (to se najednou nikdo z žáku neseká a všichni mají mikrofony :-D)

 

Výše popsané berte, prosím s rezervou. Je třeba se nad situaci povznést a udělat si z ní legraci, když už se nemůžeme vídat osobně ve škole :-)

 

28.září

V pondělí je státní svátek a tudíž se nejde do školy. Víte však co má tento den připomínat?

28. září je den české státnosti.Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935 za účasti Václavova bratra Boleslava.

Faraonovi hadi

V osmém ročníku nám přibyl nový předmět - chemie. Není však strašákem, ale zábavou. Hned po několika úvodních hodinách se žáci pod vedením paní učitelky Petry Fišerové pustili do svého prvního pokusu s tajemným názvem: Faraonovi hadi.

Co se stane, když zapálíme smíchaný cukr, popel a jedlou sodu? Díky této reakci můžeme pozorovat zrození hada. A že se jim ti hadi opravdu povedli.

 

Vítejte v osmé třídě!

Tento školní rok je stěžejním rokem, kdy se Vaše výsledky budou započítávat na přijímací zkoušky na střední školy. Proto neusněte na vavřínech (že máte ještě rok čas) a pusťte se do toho hned od začátku školního roku, všichni učitelé Vám jistě budou nápomocni.  

        S chutí do toho.

Uvidíme se 1.9. v 8.00 - 9.30

Těším se na Vás

Markéta Rárová

 

7.ročník

Koronavirová distanční výuka a závěr školního roku

Naše plány na jaro a počátek léta vzaly za své díky příchodu Corona viru do ČR. Za tři měsíce, co jsme se nemohli vidět, jsme si alespoň vyzkoušeli nový způsob distanční výuky. Všechny nás to obohatilo v oblasti užívání výpočetní techniky :-) Většina ze třídy pracovala pilně a také byla po zásluze odměněna. Ti, co měli pocit, že již nastaly prázdniny, budou muset své znalosti prokázat v září v novém školním roce.

Na konci června jsme se mohli krátce vidět při předávání učebnic a v pátek 26.6. při předávání vysvědčení.

Věřím, že si přes léto pořádně odpočinete a v září se můžeme společně pustit do práce. Tentokrát již jako osmáci :-)

 

Co nás čeká v březnu:

2.-6.3. Jarní prázdniny

12.3. Týden vědy (Astra)

23.3. Protidrogový vlak

24.3. 14.00hod. zkouška na akademii (tělocvična)

 Akce v únoru

4.2. Muzeum - beseda o Frenštátě

10.2. Kino - anglické divadlo

13.2. Muzeum - beseda o ptačí říši

Dějepis - Objevné plavby

V hodině dějepisu jsme společně s Kolumbem a jeho současníky objevovali nové námořní cesty a také americký kontinent. Aby se nám to lépe pamatovalo, vyzkoušeli jsem si na vlastní kůži strasti a útrapy námořníků, jež se vydali na tuto dlouhou a nebezpečnou cestu, aniž by věděli, zda-li bude mít zdárný konec.

 

Muzeum - ptačí říše

Ve čtvrtek 13.2. jsme opět navštívili muzem. Tentokráte na téma - Vítejte v ptačí říši. Jak jsme již v muzeu zvyklí, vyprávění bylo opět poutavé a zajímavé. Konečně víme, jaké opeřenstvo můžeme potkat v našem okolí a rozeznáme je :-)

Divadelní představení v anglickém jazyce

Tato inscenace v anglickém jazyce je o světě, ve kterém není všechno tak, jak vypadá, o lajcích, smajlících, o přikrášlené realitě a o tom, že hledat štěstí ve virtuálním prostoru je jako hledat smysl života v hromadě špinavých ponožek. Příběh o Milanovi, Zuzce a Márovi, o lákavém tajemném hlase, o představách a skutečnosti. On, ona, oni – online vždy a všude. Existuje ještě vůbec život offline? A odváží se Miloš oslovit Zuzku? Tak na tyto otázky odpověděla žákům inscenace v anglickém jazyce. Téma jim bylo velice známé a blízké: The Onlines. 

 

Muzeum - beseda o Frenštátě

V úterý 4.2. jsme v rámci dějepisu navštívili frenštátské muzeum, abychom si doplnili vědomosti ohledně vzniku Frenštátu. Navázali jsme tím tak na učivo o vzniku středověkých měst. Poutavé vyprávění všechny zaujalo.

Lyžařský kurz

Poslední lednový týden jsme vyrazili společně se snowboardisty do Velkých Karlovic, abychom vylepšili své lyžařské dovednosti. Kromě spousty legrace na kopci jsme si užilii srandu v podvečerních aktivitách. Poslední den nás čekaly soutěže a závody, které jsme si náležitě užili, stejně jako celý týden.

 

Akce v lednu

7.1.Konzultace 27.-31.1.Lyžařský kurz       

31.1. Pololetní prázdniny

Akce v prosinci

7.12. Mikulášský den otevřených dveří 9-12.00hod.

19.12. Kino - Aladin  60,-

20.12. Vánoční besídka

 

Školní basketbalový turnaj

Během prosince se na druhém stupni odehrál turnaj v basketbalu a to ve dvou kategoriích: 6.-7.roč. a 8.-9.roč. Naši kluci tuto kategorii vyhráli. Odměny dostali dvě- jednu od paní učitelky třídní a druhou školní. Obě byly k jídlu a obě moc chutnaly.

 

Akce v listopadu

6.-7.11. Podzimní sběrová akce (středa 14.-15.30hod., čtvrtek 7.30-7.50hod. a 14.-15.30hod.)

7.11. Hudební koncert  50,-

11.11. Kunst und Handwerk - interaktivní setkání v Galerii výtvarného umění v Ostravě

12.11. Beseda na téma listopad 1989 a sovětská vojska ve Frenštátě p.R. (Zdarma)

15.11. Projektový den ke 30.výročí Sametové revoluce

19.11. Konzultace o prospěchu a chování od 16.hod.

21.11. Piškvorkiáda pro 4. a 5.roč. (pořádá naše VII.B)

21.11. Beseda: Poruchy příjmu potravy (Zdarma - hrazeno z KR)

Piškvorkiáda

Ve čtvrtek 21.11.2019 se konal již třetí ročník Piškvorkiády pro 4. a 5.třídy. Jak je dobrým zvykem, tak i letos to bylo pod taktovkou naší třída 7.B. Z třídních kol nastoupili do školního vždy tři nejlepší hráči z každé třídy. Tentokrát přišli své favority povzbudit i diváci. Hrálo se na několik kol, z nichž každé trvalo 5 minut. Soupeři mohli sehrát maximálně tři zápasy v rámci jednoho kola. Hladký průběh hry zajišťovaly paní učitelky M.Rárová, M.Zrubková a L.Šírová. Jejich pravou rukou byly žačky pořádající 7.B Barča Velkoborská a Šája Lukešová. Tentokráte se nemusely odehrát žádné rozstřely, protože konečný počet bodů byl odstupňován. A konečně výsledky:

 4.ročník:        1.místo Nelly Luchesi

                        2.místo Anna Pargačová

                        3.místo  Tadeáš Krejčí

5.ročník:         1.místo  Vojtěch Kupčík

                        2.místo  Martin Pavlát

                        3.místo  Kryštof Mechl

Ceny do soutěže věnovala Žákovská samospráva - děkujeme. Malou odměnu dostali všichni soutěžící bez ohledu na umístění. Vítězům gratulujeme a těšíme se na další ročník.

 

 

Projektový den k 30.výročí Sametové revoluce

V pátek 15.listopadu  nastal den D. Naše nacvičování dramatizací a prezentace roku 1968-69 měla konečně spatřit "světlo světa". Celý tento den byl věnován na oslavu 30.výročí Sametové revoluce a jako díky za to, že máme svobodu. Naše dramatizace mohly zhlédnout třídy během 2.vyuč. hodiny. To, že se povedla, ocenila i odborná porota a byli jsme vyhlášeni mezi třemi nejlepšími z celého druhého stupně.

Ve zbývajících hodinách jsme si prošli jednotlivá stanoviště, kde jsme plnili úkoly nebo formou hry upevňovali naše znalosti o Sametové revoluci. V každé další hodině jsme také navštívili jednu prezentaci jiných tříd a podívali se i do galerie, kde byla vystavena práce žáků 9.ročníků a jejich rozpracovaný animační film. Mohli jsme také obdivovat vystavené "retro" věci, které ještě používali naši rodiče či prarodiče.

Nejzajímavější dramatizace byla úplně poslední a to v podání devátých ročníků. Jedna devítka doprovodila každou třídu na "Národní třídu" a to za mohutného provolávání hesel. Na Národní třídě na ně již čekal kordón příslušníků SNB s obušky v podání dalších žáků 9.tříd. Po zazpívání hymny, provolávání hesel a cinkání klíči se SNB vrhlo do davu studentů - žáků a ti si tak mohli na vlastní kůži zažít atmosféru listopadu 1989.

Plni dojmů jsme se poté přesunuli do kina, kde jsme zhlédli film Poslední vlak - o odsunu sovětských vojsk z Frenštátu p.R.. Odborná porota také vyhlásila a odměnila tři nejlepší třídní projekty a na závěr jsme si všichni zazpívali píseň od Jaroslava Hutky Náměšť. Tento den si ještě dlouho budeme pamatovat.

 

 

Nacvičujeme na projektový den

V hodinách dějepisu nacvičujeme dramatizaci k prezentaci roku 1968-69 a životě v komunismu. Prezentace je součástí projektového dne, který bude na naší škole probíhat v pátek 15.11.2019.

Interaktivní program v ostravské Galerii

Společně s paní výtvarnicí si připravila interaktivní program pro naši třídu i  Galerie výtvarného umění, kde jsme strávili celý den a ponořili se do tvoření. Program se nám moc líbil.

Halloween

V posledních letech se k nám rozšířil původně anglosaský (keltský) svátek, který se slaví v předvečer svátku Všech svatých. Název vznikl zkrácením All Hallows´ Eve = předvečer všech svatých a to 31.10. Svátek se slaví především v anglicky mluvících zemích jako je USA, VB, Irsko ,Kanada, Austrálie. Tradičně se děti převlékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu pro koledu. Vyřezávají se dýně se svíčkou uvnitř. Tradiční barvy jsou černá a oranžová.

Ve výtvarné výchově si mohli žáci vyzkoušet tradiční halloweenské malování na obličej pod vedením naší paní výtvarnice.

 

 

 

Akce v říjnu

 

 18.10. - zahraniční zájezd do Drážďan (pouze pro přihlášené zájemce)

 20.10. - 25.10. - zahraniční zájezd do VB (pouze pro přihlášené zájemce) ZRUŠENO

 28.10. - státní svátek

 29.10. - 30.10. - podzimní prázdniny

 

Kolumbie

V úterý 8.října k nám opět zavítal tým projektu s názvem planeta Země 3000, který si tentokráte připravil velmi poutavé video o nám velmi vzdálené Kolumbii. Promítání nadchdlo nejen pedagogy, ale především žáky, kteří se prostřednictvím filmu mohli ponořit do hloubi této krásné země. Produkce v sobě zahrnovala spojení několika oborů od geografie, historie až po antropologii nebo botaniku. Již nyní se těšíme na další vzdělávací projekt z této dílny.

V úterý 8.10.2019 proběhne zeměpisná beseda spojená  s promítáním filmu o Kolumbii. Cena: 70,-

 

Turistika Lysá hora

Konečně nám počasí přálo a my mohli vyrazit směr Lysá hora. Ideální počasí pod mrakem nás provázelo celou cestu. Ale popořadě... Ještě před školou jsme naložili bágly do přepravního auta, které je dovezlo až k místu ubytování. Cesta vlakem z Frenštátu do Ostravice probíhala bez větších zádrhelů. Většina třídy ochutnala, co dobrého jim maminky na cestu nabalily, aby to všechno nemuseli táhnou s sebou nahoru. Ale ještě před započetím cesty k vrcholu jsme v Ostravici navštívili krásnou výstavu dřevěných soch.

První cíl splněn a vzhůru (a to doslova) ke druhému cíli. Cesta na Lysou ubíhala celkem rychle. Občas jsme udělali malou přestávku a počkali na ty, co šli více vycházkově. Čím více jsme se blížili k vrcholu, tím více se těšili na tamní teplou polévku. Z tepla horské hospůdky se některým něchtělo ani na společné foto.

 

Cesta dolů ubíhala rychle a hlavně všichni se těšili do relax centra hotelu Sepetná. Cestou jsme potkali pana J.Čupu - známého tím, že denně chodí na Lysou horu a to většinou bez trička a v zimě i bez bot. Prohodili jsme s ním pár vět, vzali si autogram, vyfotili se a pokračovali. Téměř na konci sestupu z Lysé jsme míjeli Ondrášovy díry, ale jejich krásu si málokdo vychutnal, protože již před sebou viděli teplou večeři a bazén. Krátce po příchodu na náš srub dorazily i batohy a my se mohli ubytovat. Sotva jsme si trochu vydechli hurááá na bazén. A po příjemně teplé vodě s chutí na večeři do hotelu Ondráš.

Cestou zpět z večeře byla malá stezka odvahy a hurá na kutě.

Druhý den ráno po snídani nás čekala krátká procházka k Medvědí skále, odkud byl krásný výhled na Ostravici a okolí. Pak následoval úklid srubu, skvělý oběd a cesta zpět na nádraží.

Velký dík patří panu číšníkovi z hotelu Ondráš, kterému se nás zželelo, když jsme s velkými batohy procházeli kolem jejich hotelu a navrhl, že nám je vezme do auta a odveze na nádraží. Tímto od nás hotel Ondráš získává 5 hvězdiček- děkujeme!

Cesta domů některé zmohla natolik, že si ji nepamatují celou (usnuli). Díky všem za skvělý turistický výšlap - nedělali jste ostudu: zdravili jste, děkovali a nenechávali po sobě žádné odpadky.

 

 

Velké poděkování rodičům Prokopa Havlíka za sponzorský dar třídě - balení kancelářského papíru. (bude použito na projekty, zápisy do dějepisu, pracovní listy do dějepisu a angličtiny...)

 

Úterý 24.9.2019 Třídní schůzky v 7.B od 16.00hod.

 

Turistický výlet na Lysou horu - 25.-26.9.2019

 

Pasování do stavu rytířského

Dějepis nemusí být jen holá fakta a letopočty. Dějepis se dá zažít i na vlastní kůži. Jedním takovým příkladem je i pasování na rytíře. A tak po tom, co byli sedmáci barvitě seznámeni s životem rytíře ve středověku, mohli se nechat na takového rytíře pasovat. Ne každý si na tuto zodpovědnou funkci troufl a tak se našlo jen několik odvážných. Ti však nesmí zapomínat na podmínky rytířského chování: čest, věrnost a spolehlivost.

 

Zahájení školního roku

Milí sedmáci, v letošním školním roce se na Vás těším v pondělí 2.září v 8 hodin.

 

Seznam sešitů do 7.třídy:

Sešity do jednotlivých předmětů:
ČJ - 3x 544, AJ - 3x 544 (kdo má sešit do gramatiky a testový sešit, může je použít z minulého roku,

pak by stačilo zakoupit pouze 1x 544), D - 1x 544, OV - složka na eurofolie, Z - 1x 540,

M - 1x A440e a 2x A520e, PŘ - 1x - 440, F - 1x 540 a 1x 560, NJ - 2x 544,  RJ - 3x 544Pro jednodušší nákup je zde přepsaný seznam podle druhů sešitů:
12x 544,  2x 540, 1x 560, 1x 440, 1x A440e, 2x A520e, složka na eurofolie

Seznam pracovních sešitů do jazyků:
AJ - Project 3, Third edition, Oxford
NJ - Deutsch mit Max 1 , Fraus
RJ - Raduga po novomu 1, Fraus

 

Milá návštěva

Poslední prázdninový týden jsem dostala od svých školních žáčků dárek - dorazili ke mě na návštěvu. Bylo to moc milé. Na zpáteční cestu jsme se pak kousek svezli na korbě Avie. Už se mi po vás stýská a těším se na září :-)

 

6.ročník

Hurá prázdniny!!!

Konečně vytoužený pátek a rozdávání vysvědčení. Děkuji své milé třídě za krásné květiny a dárečky - mám Vás moc ráda a těším se na Vás v září - již jako na sedmáky.

 

Ve čtvrtek jsme šli na zmrzlinu. V třídním fondu zbylo tak akorát, aby si každý mohl dát jeden kopeček zmrzliny.

Poslední školní týden byl ve znamení velkých veder. Po úklidu třídy a odevzdání učebnic jsme se ve středu vydali na ranč k paní učitelce. Již cestou plnily týmy úkoly a hrály se hry.  Po dokončení "bojovky" jsme se vydali k potoku. Sluníčko ohřálo vzduch na teplotu přes 30°C a tak bylo jen málo těch, kteří nevyužili možnosti se příjemně zchladit. Cestou do školy jsme udělali ještě další dvě "svlažovací" zastávky. Výlet se povedl.

 

 

Exkurze do dělostřelecké tvrze Hůrka

18.6. jsme vyrazili směr Králiky. Naše první zastávka byla dělostřelecká tvrz Hůrka, která je součástí československého pohraničního opevnění. Při podzemní prohlídce jsme se dozvěděli spousty zajímavostí a na vlastní kůži si zažili ne zrovna jednoduché podmínky tehdejšího vojenského osazenstva. Pak jsme vyrazili na povrch. Naše zastávka byla u několika pěchotních srubů a otáčivé dělostřelecké věže.

Po historické části exkurze jsme se přesunuli do nedaleké Dolní Moravy, kde nás čekaly adrenalinové zážitky a atrakce. První byla bobová dráha a další Mamutíkův vodní park s obří - mamutí skluzavkou, která byla ukryta v chobotě 8m mamuta. Celou dobu nás provázelo krásné počasí a výborná nálada.

 

Výšlap na Javorník

V pátek 31.5. jsme si společně s dalšími šestými třídami nadělili ke Dni dětí výšlap na Javorník. Cesta ubíhala rychle a počasí  nám přálo. Po dosažení vrcholu jsme se kochali nádhernými výhledy a ti, kteří  se nabojí výšek, mohli vystoupat na tamní rozhlednu.

Květnové akce

23.5. Preventivní akce - beseda o kyberšikaně (hradí Klub rodičů)

29.5. Focení tříd

 

Den Země

V pátek 10.5. se uskutečnil projekt napříč celým druhým stupněm s názvem Den Země. Každý ročník zpracovával jiné téma. Šestý ročník měl téma odpady a odpadové hospodářství. Na toto téma vypracovávala každá třída pod  vedením pedagoga křížovku, básničku a projekty, které si následně společně představili. Poslední vyučovací hodina byla zaměřena na uklízení okolí školy od odpadků (vyjma skla a nebezpečného odpadu). Žáci si tak mohli uvědomit nejen jak naši planetu zahlcujeme odpadky, ale i jak s tímto problémem bojovat a co  udělat pro to,aby se situace zlepšila. 

 

Co nás čeká v dubnu

1.4. Beseda - Irán zahalená krása (60,-)

8.-12.4. Barevný týden - Po - modrá, Út - žlutá, St -  šedá, Čt - zelená, Pá - červená

11.4. Beseda s egyptologem o Starověkém Egyptě (50,-)

12.4. Exkurze na skládku v Životicích (zdarma, dopravu hradí Klub rodičů)

18.-.19.4  velikonoční prázdniny

22.4.  Velikonoční pondělí

23.4.  Třídní chůzky + konzultace od 16.-18.hod.

26.4. Den Země - přesunut na 9.5.2019

29.-30.4. Sběr papíru

Beseda o plazech - termín bude upřesněn

 

Výsledky soutěže v Barevném týdnu

V úterý 16.4. proběhlo vyhlášení výsledků soutěže o to, která třída v Barevném týdnu nasbírá nejvíce bodů za své barevné oblečení. Naše třída 6.B se umístila na 1.místě ze všech tříd na druhém stupni. Jsem moc ráda a gratuluji všem aktivním žákům ve třídě, kteří celý týden poctivě chodili v barevném oblečení.

 

Exkurze na skládku odpadů v Životicích

 Netradiční exkurzi pro 6.ročníky na skládku odpadů v Životicích u Nového Jičína  provázelo studené a větrné počasí. Prohlídka byla rozdělena na dvě části - jedna se konala v teple klubovny u prezentačního videa společně s úvodním slovem pana ředitele a druhá venku, kdy jsme byli paní průvodkyní seznámeni s procesem skladování a dalším využitím plynů, které při tomto procesu vznikají. Dokonce nás zvážili na tamní váze - naše skupina 26 žáků s paní asistentkou vážila 1,17t. Procházeli jsme kolem celé skládky a viděli ty tuny odpadu, které vyprodukujeme, na vlastní oči a místy se zapojily i jiné smysly jako např. čich. Odvážíme si potvrzení důležitého faktu: Třídění odpadu má smysl.

 

 

Beseda s egyptologem

Ve čtvrtek 11.4.2019 za námi přijel odborník na Starověký Egypt, rodilý Egypťan a egyptolog. Dozvěděli jsme se, co bylo pro Egypťany ve starověku důležité, doplnil nám některé informace o mumifikaci a seznámil nás se čtením a psaním hieroglifů. Beseda byla vedena v anglickém jazyce s překladem do češtiny. Jako dárek jsme dostali pravý egyptský, ručně vyrobený papyrus a návod na psaní hieroglifů.

 

 

 

 Barev den

V týdnu od 8.-12.4. proběhla předvelikonoční příprava v podobě barevného týdne. Každý den v předvelikonočním týdnu je symbolizován nějakou barvou a tu si měli žáci vzít na sebe pokud možno v co největším množství. Největší obtíže byly se žlutou, naopak středeční šedá jim nedělala žádné potíže. Vyhodnocení celoškolní soutěže v oblékání barev ještě není sečtena a tak si na výsledky počkáme do příštího týdne.

Hasík

V rámci prevence se žáci 6.ročníku zúčastnili povídání s hasiči, které bylo rozděleno do dvou výukových bloků. Dozvěděli se nejen jak se zachovat při vypuknutí požáru, ale hlavně jak mu předcházet a čeho se vyvarovat. Nyní již také ví, co je to domácí únikový plán, jak jej sestavit a k čemu slouží.

 

 

 

Výjezd do Paříže a Velké Británie

V pátek 8.března měli někteří žáci naší třídy (a školy) volno. Museli sbírat síly a energii na dlouhou cestu do Paříže a Velké Británie. Po obědě jsme vyrazili na cestu luxusním autobusem. V sobotu ráno jsme vystoupili přímo u Eiffelovy věže, kde nás čekala první prohlídka. Následovala další známá místa v Paříži jako je Louver, Vítězný oblouk nebo katedrála Noter - Dame. Nachodili jsme kolem 17km.

Další den ráno jsme se přeplavili trajektem do Doveru a autobusem do Hastings, kde na nás čekala prohlídka pašeráckých jeskyní, rybářské vesničky i seznámení s mořem, ze kterého si někteří odnášeli nejen mokro v botách. Večer si nás vyzvedly rodiny, u kterých jsme byli ubytováni. Pondělí nás přivítalo krásným a slunečným počasím a my vyrazili do přímořského Brigtonu. Město, které je moderní a živé nám nabídlo prohlídku královského paláce, věž i360 nás vyvezla do 160m a my se kochali krásnými výhledy. Nesmím také zapomenout na nevšední podívanou v podmořských akváriích.

Úterý patřilo Londýnu a typicky anglickému počasí - vítr a déšť. Ale i přesto jsme toho viděli dost:  projeli jsme se londýnským metrem, navštívili jsme O2 arénu, vystoupali do Tower Bridge, kde jsme zhlédli i jeho strojovnu a důkladně si prohlédli Tower of London.

Pak unavení a promočení jsme s povděkem nastoupili do autobusu a těšili se na setkání se svými rodinami.

 

 

Jarní prázdniny

V pondělí 25.2. začínají jarní prázdniny. Všem přeji hodně odpočinku a spoustu pěkných zážitků. Uvidíme se v pondělí 4.3.2019.

 

Divadlo v Novém Jičíně

Pátek 22.2.2019 poslední den před jarními prázdninami. Že je to slavnostní den bylo vidět na první pohled. Do divadla se žáci patřičně oblékli a všem to moc slušelo. Těšili jsme se na představení Bílého tesáka, který byl pojat netradičně.  Do hry byly zahrnuty i moderní prvky jako např. videokamera s online přenosem na plátno. Po počátečním neporozumění děje se žáci konečně trochu našli a mohli sledovat známý děj.Většina z nich však z tohoto provedení divadelní hry měla smíšené pocity. 

 

 

Zimní sportovní den

V úterý 19.2.2019 proběhl na celém druhém stupni zimní sportovní den. Šesťáci měli na výběr turistiku nebo brusle. Většina si vybrala turistiku a pouze jedna odvážná šla bruslit. Počasí bylo nádherné. Turisté se vydali lanovkou na Pustevny a pak pěšky na Radhošť a zpět, kde se jim naskytl nejeden úžasný výhled. My na kluzišti jsme bruslení proložili malou procházkou na Horečky. Všem se tato akce moc líbila.

 

 

Únorové akce:

11.2. Anglické divadlo, cena: 70,-

19.2. Zimní sportovní den - zřejmě bruslení, bobování nebo turistika, ještě bude upřesněno
22.2. Beskydské divadlo v NJ, cena: 80,-

25.2 - 1.3. jarní prázdniny

 

Pololetní vysvědčení

Čas neúprosně běží a je tady opět zhodnocení půlroční práce. Někomu se toto pololetí vyvedlo lépe, jiný by měl na ledasčem ještě zapracovat. Každopádně první pololetí šestého ročníku jsme se seznámili a sžili s novými předměty, které na prvním stupni nebyly. Díky elektronické žákovské knížce a systému Bakaláři jsou rodiče "ochuzeni" o nemilé překvapení v podobě vysvědčení a předem ví, jak se jejich ratolesti vede. Vzhůru do nového pololetí, ať vykročíte tou správnou nohou.

PS. Spolu to zvládneme :-)

 Projekt v českém jazyce

Po velmi zajímavém workshopu s nevidomými, se šesťáci pustili do popisu tohoto nevšedního dne pod vedením paní učitelky z českého jazka. Jejich práce nyní visí ve třídě na nástěnce jako připomenutí toho, co se tam vše dozvěděli a naučili.

Interaktivní beseda s nevidomými

 

Ve středu 30.ledna navštívili naši školu pracovníci oblastní pobočky SONS v Novém Jičíně, kteří pořádají osvětu na školách ohledně komunikace a pomoci nevidomým a slabozrakým spoluobčanům. Tento velmi kreativní a interaktivní vzdělávací program obohatil žáky šestých ročníků o spoustu nových vědomostí a zážitků. Po této zkušenosti již nebudou na svět pohlížet pouze očima. Dokáží  odhodit zábrany a rozpaky při setkání s nevidomými a pomoci jim, pokud to bude potřeba.

 

            Program se skládal ze dvou částí. Jednou z nich bylo povídání o vodícím psu. Pan Ladislav Holba se svou pětiletou fenkou Ami přijel za námi až z Ostravy. Při jeho vyprávění se žáci dozvěděli nejen jak dlouho trvá výcvik takového psa a kolik pes stojí, ale hlavně to, jak funguje komunikace mezi vodícím pejskem a nevidomým člověkem. Neméně důležité byly informace o tom, že vodící pes nesmí být nikdy vyrušován při práci např. mlaskáním, hvízdáním, voláním na něj, hlazením, krmením atd.

 

            Další část programu byla, po krátkém informačním úvodu a seznámení žáky s různými očními vadami a jejich příčinami, velmi zážitková. Tuto část připravil Martin Hyvnar, vedoucí pobočky SONS v NJ a paní Hana Petrová – pracovnice v sociálních službách. Žáci si mohli vyzkoušet nasadit si brýle simulující různé oční vady, zahrát si hmatové pexeso, vážit suroviny na váze s hlasovým výstupem, rozeznat mince podle hmatu nebo nalít vodu do hrnku pomocí tzv. hladinky. Nejoblíbenější bylo psaní svého jména nebo vzkazu pomocí bodového písma a také možnost vyzkoušet si speciální kamerku na brýle, která popisovala co je před nimi a je schopna přečíst i text. Nezapomenutelným zážitkem byla i chůze s bílou holí, která simulovala běžné situace, se kterými se nevidomý setkává při pohybu ve městě.

 

Tato akce nás velice obohatila a naučila nás, nejen jak pomoci zrakově postiženým občanům a respektovat je, ale také si vážit toho, že jsme zdraví a o své zdraví pečovat.

 

 

 

Pololetní vysvědčení

Ukončení prvního pololetí a rozdávání vysvědčení proběhne ve čtvrtek 31.1.2019 6.vyučovací hodinu.

Následují páteční (1.2.2019) pololetní prázdniny.

 

Vzdělávací hra o vodě - Strom života

Lednová vzdělávací hra Strom života, které jsme se zúčastnili měla žáky seznámit a zážitkovou metodou jim přiblížit to, co je v posledních letech čím dál víc vzácnější - VODA. Zpočátku jednotlivé skupiny soupeřily mezi sebou, než si však uvědomily, že pro zachování vodních zdrojů je třeba spolupráce.

Vánoce ve škole

Na pátek 21.12.2018 se každý žák školy velmi těšil. Nejen že to byl poslední den školy před Vánocemi, ale také proto, že se děje spousta zajímavých věcí. Vánoční atmosféru naladí zpívání koled, kdy se sejde celý druhý stupeň a společně zpíváme koledy.

Zároveň probíhá vánoční florbalový turnaj, ve kterém jsem získali krásné 3.místo. Před nám byli pouze osmáci a deváťáci.

    

 

Díky florbalovému turnaji, kde ve finále hráli učitelé (i naše třídní) proti vítěznému týmu 9.A (učitelé prohráli v prodloužení na nájezdy o 1 bod) jsme měli méně času na vánoční besídku. Rozdali jsme si dárečky a potěšili se s nimi. Od paní učitelky i paní asistentky jsme dostali něco na zub a pak se vyfotili u stromečku. Na fotce nejsme všichni protože naši kluci statečně bojovali v tělocvičně.

Krásné vánoční svátky a těšíme se na nový rok 2019.

 

Srdečně Vás zveme na Mikulášský Den otevřených dveří

v sobotu 8.prosince od 9. -12.hod.

 

Konzultace

Dne 13.11.2018 od 16 - 18.hod. proběhnou individuální konzultace.

 

Výstava Leporelo

Krásná, vtipná a poučná...tak by se dala charakterizovat interaktivní výstava Lucie Seifertové, kterou jsme navštívili v DK. Velké banery ve formě leporela a na nich shrnuta celá naše historie a to místy velmi vtipnou formou. Navíc jsme si mohli zahrát hru nebo se obléci do kostýmů a na chvíli se tak cítit jako udatný rytíř nebo kněžna Libuše. Také jsme dostali pracovní listy a odpovědi na otázky hledali právě na banerech.

Interaktivní výstava Leporelo v DK

Letošní rok je ve znamení velkého výročí (100 let zniku ČSR) a k této příležitosti se naskýtá spousta možností, jak žáky seznámit s naší historií. V úterý 13.11. zhlédnou interaktivní výstavu k tomuto tématu v Domě kultury. Vstupné je 10,-

 

Piškvorkiáda

Druhý ročník Piškvorkiády pod taktovkou naší třídy se uskuteční ve středu 14.11.2018 pro 4. a 5.třídu. Tři vybraní z každé třídy se utkají v rámci svých ročníků o zajímavé ceny.

 

PODZIMNÍ SBĚROVÁ  AKCE

 úterý 6.11. a středa 7.11. 2018

kontejner na školním hřišti (vzadu za ZŠ Záhuní)

úterý                                               14.00 - 15.30 h

    středa                    7.30 – 7.50 h      14.00 - 15.30 h     

 

Vážíme pevně svázané balíky papíru, časopisů, knih, kartonů,

nepřijímáme papír ve velkých igelitových pytlích!

Soutěžíme nejen o nejlepší třídu, ale i o nejlepšího sběrače na škole.

 

Pátek 26.10.2018 Projektový den

Páteční den je vyhrazen projektovému vyučování ke 100.výročí vzniku ČSR. První i druhý stupeň bude procházet vyzdobenou školou a plnit různé úkoly. Za to jim posléze bude přidělena zasloužená odměna. Věřím, že si to všichni užijeme a ještě se dozvíme něco nového.

Poděkování

Ráda bych poděkovala rodičům Michala Jurka, kteří pro třídu darovali balík papírů na kopírování.

 

Novinky v září 2018

Letos k nám do školních lavic usedli dva noví žáci. Oba dva jste přijali mezi sebe srdečně a

s pochopením. V polovině měsíce jsme spolu vyrazili na adaptační kurz, který se konal v Kunčicích pod Ondřejníkem. Většina z vás mi udělala velkou radost, ale byli i tací, kteří mne zklamali. Do her a aktivit jste šli naplno a odměnou vám pak byla noční stezka odvahy. Byly to příjemné dva dny, které jsme mohli strávit spolu.

 

Novinkou měsíce je spuštění eletronické žákovské knížky. Tak vám přeji hodně zdaru, aby tam byly jen takové známky, jaké si přejete!

 

Milí, bývalí páťáci,

již jen několik týdnů a stanete na půdě druhého stupně základní školy. Užívejte prázdnin

a budu se na vás těšit v pondělí 3.září.

 

Přikládám seznam sešitů do 6.ročníku:

544 - 11x (linkovaný červený A5)

540 - 3x (nelinkovaný modrý A5)

440 - 2x (nelinkovaný modrý A4)

1x notový sešit

+ 2 sešity navíc (544 nebo 524)

__________________________________________________________________________________

5.ročník

 

Školní výlet na jižní Moravu

Pátku 22.června jsme se nemohli dočkat. Byl totiž ve znamení školního výletu. V půl sedmé ráno jsme vyjížděli od školy směr Uherské Hradiště. První půlhodinku to vypadalo, že jede prázdný autobus, jak byli všichni unavení a hodní. Po sedmé hodině už o sobě začali dávat vědět první probraní človíčkové. A pak to hučelo jak v úle. Nevíme však, jestli byl hlučnější motor autobusu nebo naši žáci.

První zastávkou bylo historické náměstí v Uherském Hradišti, kde byl půlhodinový rozchod. Poté jsme se vydali směrem k Buchlovickému zámku. Ještě před samotnou prohlídkou jsme měli čas porozhlédnout se po krásném zámeckém parku a málokdo nechal bez povšimnutí zámeckou čokoládovnu, kterou jsme téměř vykoupili. Po velmi zajimavé komentované prohlídce jsme byli opět na cestě, tentokráte do Archeoskanzenu v Modré. Vše nám časově vycházelo, takže jsme nikde nemuseli čekat. V archeoskanzenu byli žáci seznámeni s drsným životem v 9. a 10.století, rozmachem i zánikem Velké Moravy a příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Stejně drsní byli i tamní obyvatelé a naši průvodci, kteří s neposlušnými a upovídanými žáky rozhodně nejednali v rukavičkách. A tak si ti nenapravitelní mohli vyzkoušet středověké školní tresty jako např. klečení na dřevěném polínku s nataženýma rukama, přes které měli další poleno, na vlastní kůži. Bylo jim to jen ku prospěchu.

Po zajímavém výkladu a možnosti ochutnávky jídla nebo vyzkoušení si zbraní jsme se přesunuli pouze o sto metrů dále a to pod hladinu rybníka Živé vody. Nad našimi hlavami klidně plulo několik druhů ryb, z nichž nekteré měly i 1,8m na délku.

Po krátkém občerstvení jsme se vydali na naši poslední zastávku a to na prohlídku krásné baziliky Velehrad, která svou výzdobou a velikostí uchvátila většinu z nás.

Ve zdraví a v plném počtu jsme nakonec dorazili zdárně do Frenštátu.

 

Den Země

V pondělí 30.4. jsme v rámci oslav Dne Země vyrazili na Javorník. Počasí nám přálo. Cestou jsme plnili různé úkoly a hráli hry např. na medvěda, nálet nebo buňky. Na Javorník jsme dorazili v plném počtu, i když někteří cestou ztratili spoustu energie. Kvůli velkému větru jsme se nahoře nezdrželi dlouho. Kdo chtěl, mohl jít nahoru na rozhlednu a po společné fotce se hledal poklad. Ten byl samozřejmě sladký, abychom doplnili energii na cestu zpět. Dolů to šlo snáze. Na úpatí Javorníku jsme si ještě zahráli na schovku a pak už se všichni těšili na oběd.

 

 

23.4.2018

Třídní schůzky

V úterý 24.4.2018 se konají třídní schůzky od 16.hod. Poté individuální konzultace s učiteli jednotlivých předmětů do 18.hod.

 

Turnaj ve vybíjené

V březnu se žáci naší třídy zúčastnili turnaje ve vybíjené. Družstvo děvčat se umístilo na krásném druhém místě. Chlapci vybojovali prvenství a postoupili do okresního kola, kde se poté umístili na 2.místě. Moc gratuluji a jsem hrdá na tak šikovné páťáky.

18.3.2018

Akce v březnu

21.3. Muzeum Velikonoční program

27.3. Den otevřených dveří 8.00-16.00

 

3.3.2018

Den polytechniky

 V pátek 9.března navštívila naše třída zajímavý program v rámci Dne polytechniky v Astře.Ve smíšených družstvech i s jinými školami plnili nevšední úkoly a dozvěděli se i spousty zajímavostí ze světa fyziky, chemie, IT a dalších oborů.

 

Předjaří ve třídě

Než se venku vyklube opravdové jaro, na to si zřejmě ještě chvíli počkáme. A aby nás těšil pobyt ve třídě, vyzdobili jsme si ji v duchu sv. Valentýna. Součástí výzdoby je i celohodinová, skupinová hra z anglického jazyka.

 

 

 

13.2.2018

Novinky posledních dnů

Rozdávání vysvědčení je jednou z milých povinností v životě učitele. Já si to opravdu užila a mám radost ze všech žáků V.B. S každou strávenou minutou v této třídě se můžeme navzájem více poznat a respektovat jeden druhého. Přikládám foto z velmi "náročných chvilek" trávených o přestávkách nejen na chodbách a foto z rozdávání vysvědčení.

 

20.1.2018

Lednové termíny

uzavření známek do 26.1.2018

rozdávání vysvědčení 31.1.2018

pololetní prázdniny 2.1.2018

 

26.1.2018

Bruslení

V případě relativně pěkného počasí, chodíme v úterky, v rámci tělesné výchovy, bruslit. Vždy však po předchozím potvrzení paní učitelkou L.Střalkovou.

 

 

22.12.2017

Poslední den v roce 2017 ve škole

Vánoce se blíží mílovými kroky a my si udělali krásnou vánoční atmosféru i ve třídě. Páteční den byl ve znamení dárečků a koled. Nejprve se celý první stupeň sešel u schodů, kde jsme společně zpívali vánoční koledy a poté jsme se přesunuli zpět do třídy. Tam jsme si rozdali dárečky, ochutnali cukroví a snědli řez paní učitelky. Zbytek dne jsme se dívali na pohádku.

Všem přejeme krásné vánoční svátky a do nového roku vykročte tou správnou nohou.

12.12.2017

Návštěva muzea

Ve středu 6.12. vyrazila naše třída do frenštátského muzea na akci: "Půjdem spolu do Betléma". Z velmi zajímavého povídání jsme si odnesli nejen spoustu nových vědomostí, ale také Betlém, který jsem si společně vyrobili.

Děkujeme Klubu rodičů, který hradil vstupné na tuto akci.

29.11.2017

Mikulášský Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Mikulášský Den otevřených dveří, který proběhne v sobotu 2.12.2017 od 9.00 - 12.00.  Uvidíte ukázkové hodiny, výtvarné dílny, vystoupení dětí z mateřských škol a další bohatý program. Nahlédnout můžete nejen do odborných učeben, ale i kmenových tříd nebo tělocvičny. Určitě si odnesete spoustu dojmů a třeba i něco dobrého na chuť. Těšíme se na Vás.

 

28.11.2017

Jsme třetí ve sběru!

Dnes proběhlo vyhlášení sběru starého papíru a naše třída V.B se umístila na krásném třetím místě. Všem rodičům, kteří se do této akce zapojili mockrát děkuji. Žáci dostali jako dárek 3D puzzle  Eiffelovy věže, kterou během dvou dnů poskladáli. Z dárku měli velkou radost. Další sběrová akce proběhne na jaře, zřejmě přelom dubna a května.

 

22.11.2017

Učivo prožíváme na vlastní kůži

Ve vlastivědě jsme probírali první světovou válku. A protože se na západní frontě odehrávala převážně v zákopech, nabízelo se, si to vyzkoušet. První čtyři odvážní se hlásili s velkou opatrností, protože nevěděli co je čeká. Bitev se nakonec odehrálo několik, protože si to chtěl každý vyzkoušet. V reálu to asi nebyla taková legrace, ale my si to náramně užili.

 

 

 

19.11.2017

Piškvorkiáda

první ročník turnaje v piškvorkách pro 4.a 5.ročník proběhl pod taktovkou naší třídy 8.11. od 13.15hod. Z každé třídy bylo vybráno pět nejlepších hráčů, kteří se utkali proti sobě zvlášť v rámci čtvrtých a zvlášť pátých tříd. S organizováním akce pomáhaly Vanda Deáková, Adriana Janků a Mariánka Bernátková, za což jim patří velký dík. A jak to všechno dopadlo? Dva zástupci z naší třídy se umístili na prvních dvou místech! Vendy Rárová a Jenda Uličník - moc gratulujeme!!!

Ceny do soutěže věnovali: pan učitel Jiří Koláček a Školní samospráva. Děkujeme!

 

Výsledky:

4.ročník                                                      5.ročník

1.místo         Vojtěch Pešák 4.B                    1.místo  Vendy Rárová    5.B

2.místo         Tomáš Frejlich  4.A                  2.místo Jenda Uličník   5.B

3.místo         Richard Ferkovič 4.A                3.místo Martin Vlk  5.A  

4. a 5.místo  Filip Zátopek  4.A                     4.místo Michal Maruchnič  5.A

4. a 5.místo  Kryštof Gajdušek  4.A               5.místo David Gola  5.A


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6.11.2017

V úterý 14.11.2017 od 16.hod. konzultace. Ráda Vás opět uvidím.

Markéta Rárová

 

1.11.2017

Halloween

V anglickém jazyce jsme pracovali na projektech a poté si s nimi vyzdobili třídu. Někteří ze třídy byli velmi kreativní a připravili si i tradiční halloweenské kostýmy a k tomu nezbytné líčení.

 

 

29.10.2017

14.10.2017

Poděkování

Děkuji rodičům Prokopa Havlíka za sponzorský dar - balík papírů pro třídu.

Ušetřené peníze pak použiji na snížení částky za školní výlet.

10.10.2017

Poděkování

Děkuji rodičům Elišky Píchové, kteří třídě darovali balík papírů A4.  

Moc si toho vážíme.

Markéta Rárová

 

 

6.10.2017

Návštěva planetária

Na čtvrtek 5.října se všichni těšili. Místo vyučování jsme jeli na exkurzi do ostravského planetária. Cesta proběhla v klidu a nikomu se neudělalo v autobuse špatně, což jsme ihned po příjezdu oslavili vydatnou svačinkou. Po načerpání energie jsme se přesunuli do sálu, kde některé trošku překvapila polohovací křesla a nutně potřebovali  zkoušet, co vše vydrží. Naše výprava ostudu nedělala (dokonce jsme byli od zaměstnanců planetária pochváleni) a při projekci se chovala slušně, což se ovšem nedá říct o třídě z Frýdlantu, která s námi sdílela program. Po zhasnutí světel v sále byla nejprve krátká moderovaná část a poté byla spuštěna 3D projekce nad našimi hlavami. Byl to zážitek a v jednom okamžiku jsme si mysleli, že na nás opravdu spadne  meteorit. Po skončení zajímavé podívané jsme se přesunuli do přilehlých prostor sálu, kde jsou vystaveny interaktivní  prvky. Ještě nezbytná fotka před odjezdem a pak už jen cesta domů.

Děkujeme Klubu rodičů, který hradil cestovné a šestřil tak naši peněženku.

29.9.2017

Cvičný poplach a branný den

Po příjmeném volném čtvrtku, byl pátek ve znamení pohybu. Nejprve jsme si vyzkoušeli požární cvičení a hromadné opuštění školy a po krátké přestávce se celý první stupeň vydal na Horečky. Před restaurecí U Janíka jsme si odpočinuli, posvačili a hlavně zahráli. Páťáci se rozdělili na osm skupin a plnili 5 zapeklitých úkolů. Některé se týkaly místní fauny a flory, v jiných jsme zabrousili do zábavné matematiky nebo do tajů kódovacích znaků. Všechny týmy nakonec dokončily své úkoly a čekala je skladká odměna. Společný výlet jsme si užili a poznali se i z jiné stránky.

 

 

 

26.9.2017

Branný den

V pátek 29.9.2017 bude na škole probíhat branný den. Vezměte si s sebou svačinu, pití, batoh, pláštěnku, žákovskou, nějaké drobné, něco na psaní a hlavně dobrou náladu. Půjdeme na Horečky. Sejdeme se v 8hod. ve třídě a po krátké třídnické hodině vyrazíme.

 

Projekty minulého týdne

V týdnu od 18.9. probíhaly na škole souběžně dva projekty. Jeden s názvem EDISON a druhý ZELENÁ STOPA.

EDISON

Projekt Edison se na škole uskutečnil již po několikáté a u žáků je velmi oblíbený. Čtyři anglicky mluvící studenti (letos z Mexika, Gruzie, Ruska a Iránu) navštívili naši školu a prostřednictvím prezentací a různých aktivit představili žákům svou zemi, tradice a spoustu dalších zajímavostí. Interaktivní program uvítali žáci 5.-9.tříd.

 

 

ZELENÁ STOPA

Další projekt byl zaměřen na ochranu životního prostředí a zmírnění dopadu znečištění v místě našeho bydliště. Žáci lepili každý den zelené stopy do připravené tabulky, kterou si sami vypracovali a také si tématicky vyzdobili třídu. Ve třídě se snažíme celoročně třídit odpad. Máme dva koše, jeden na plasty a druhý na vše ostatní. Někdy se nám  ještě úplně nedaří rozlišit některé materiály, ale stále na tom pracujeme :-)

14.9.2017

Třídní schůzky se konají v úterý 19.9.2017 od 16.30 hod. Uvidíme se v V.B

Jste srdečně zváni.

Mgr. Markéta Rárová

 

8.9.2017

Projektový den ve vlastivědě

V týdnu od 18.9. bude na škole probíhat akce: Děti v pohybu - Zelená stopa, který je zaměřen na zmírnění dopadu zněčištění na životní prostředí. Budeme chodit více pěšky, pokud možno vynecháme jízdu autem při cestě do školy a ze školy. A právě na toto téma jsme společně chystali projekty, kterými si vyzdobíme třídu a budeme sbírat zelené stopy.

 

 

 

5.9.2017

Sotva jsme se trošku seznámili, prokousali se  nezbytným papírováním,

dostali učebnice, už začínáme naostro.

Vzhůru za novými poznatky, milí páťáci!

p.uč. Markéta Rárová

 

Vítejte v páté třídě!

Nový školní rok začíná v pondělí 4.září 2017

Pro ten letošní Vás čeká několik změn.  

Nová kmenová učebna a také třidní učitelka.

Užijte si poslední prázdninové dny a v pondělí se na Vás těším.

 

třídní učitelka

Mgr. Markéta Rárová