II. B . . . . Mgr. Monika Bialková

 

Den Země
    V pondělí 22.4.jsme si povídali o naší planetě a o všem, čím my lidé naší Zemi škodíme a také o tom, jak se to snažíme napravit. Děti se zamýšlely nad tím, co mohou ony samy udělat pro to, aby naše životní prostředí bylo zdravější. Na pracovních listech jsme třídili odpad a při běhacím diktátu jsme se dozvěděli, jak dlouho trvá, než se různé naše výrobky v přírodě rozloží. Nejvíce nás všechny rozesmutnilo, kolik živočišných druhů se lidem podařilo úplně vyhubit a kolik zvířat je na pokraji vyhynutí. Slíbili jsme naší malé zemičce, že uděláme vše pro to, abychom zachránili ji i sebe…prozatím je to jediné místo ve vesmíru, kde můžeme žít :o))

 

Den řemesel
   Ve středu 17.4. se děti mohly seznámit se starými řemesly, kterými se kdysi lidé na Valašsku živili. Podívali jsme se, jak se vyrábí metly, boty nebo dřevěné píšťalky, jak se zdobí perníčky, lidové kroje nebo přede na kolovrátku. Prohlídku nám zpříjemnila hra na cimbál. S paní bylinkářkou jsme si povídali o zázračných účincích léčivých bylinek, ochutnali jsme čaj z devatero kvítí, a kdo chtěl, koupil si balíček i domů. Ve třídě jsme si vypracovali pracovní listy a podívali se na zajímavá videa.

 


Hasík
   Kdo jsou hasiči a jaká je jejich práce, to byla hlavní náplň první části preventicního programu Hasík.

 

Hody,hody doprovody…

    Poslední školní dny před Velikonocemi jsme věnovali velikonočním pracovním listům, povídání o tradicích a symbolech a podívali jsme se na různé techniky zdobení kraslic. Viděli jsme také velikonoční pohádky, poslouchali velikonoční písničky a vyřešili velikonoční bojovku. Za odměnu si děti vykoledovaly čokoládové vajíčko nebo zajíčka.
    Nezapomeňte, že dnes máme škaredou středu a měli bychom se na všechny kolem sebe usmívat, aby nám zamračený kukuč nevydržel celý další rok :o) krásné svátky.


 

Barev den


Projekt: VODA

  Světový den vody připadá už od roku 1993 na 22.3. I když jsme jen druháčci, věnovali jsme dnešní den právě vodě. Povídali jsme si o důležitosti pitné vody pro všechno živé, seznámili se s druhy vody a s koloběhem vody. Dozvěděli jsme se, že ne pro všechny na světě je samozřejmostí otočit kohoutkem a dostat se k pitné vodě, a že každý rok umírá více než 3,5 milionů lidí na její nedostatek nebo na choroby způsobené konzumací špinavé vody. V naší republice je průměrná spotřeba vody na osobu a den 90 litrů. Všichni bychom se měli naučit vodou šetřit, aby za několik desítek let nebyla cennější než zlato…

„Ponožkový den“
   21.března jsme si připomněli Světový den Downova syndromu. Nemocní trpící Downovým syndromem mají nadbytečný chromozom 21. Zdraví lidé mají tento chromozom jen 2×, nemocní 3×. Proto byl vybrán 21. 3. jako připomínka takovéhoto onemocnění. A jak se takový den Downova syndromu slaví? Stačí si navléknout odlišný pár ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto onemocnění, poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.


Jaro u nás ve třídě


Návštěva knihovny
  Protože březen je měsíc knihy a všichni naši papíroví kamarádi mají svátek, vydali jsme se na další knihovnickou lekci.  Paní knihovnice Martina Vroblová si pro nás připravila další zajímavé tituly a na závěr jsme si vybrali i něco na doma :o)



Hurá do divadla!

   V pátek 15.března jsme prožili výjimečný den, poprvé jsme vyjeli za kulturou. Před odjezdem jsme si přečetli v knížce o etiketě pro školáky, jak se máme v divadle chovat, a jak se na tuto příležitost správně obléknout. Autobus nás odvezl do Ostravy na představení Operní akademie Zazpívej mi pohádku. Dětem se pohádky velmi líbily, bylo to něco jiného, než doposud zažily. Celý den se báječně vydařil a všechny děti zaslouží velkou pochvalu. Ta patří i maminkám, protože všem dětem to moc slušelo :o)



"Dvojčata"
   Kdo chtěl, mohl se ve čtvrtek 14.3. zapojit do Dne dvojčat, vybrat si ve třídě své „dvojče“ a přijít do školy stejně oblečení i učesaní. Našim dvojčatům, Matějovi a Jonymu, to moc slušelo :o)



Návštěva ze školky
   V úterý 13.března nás navštívily děti ze školky Školská. Přišly se podívat, jak se nám ve škole daří a samy si vyzkoušely, jaké to je být školákem. Zazpívaly nám písničku o jaru, poznávaly geometrické tvary i barvy, počítaly slabiky a hledaly první písmenka slov. Skvěle zvládly i pracovní list, a pokud někdo váhal, naši druháčci ochotně pomohli. Celou hodinu jsme si společně užili.


Masopust,fašank,končiny,šibřinky…

    Vyvrcholení té příjemnější části masopustu, masopustní úterý, připadlo letos na 13.2. Takže i my ve škole jsme vzpomínali, co si o tomto období z loňska pamatujeme.  Podívali jsme se na průvody maškar, děti si připomněly, že tučňák nemusí být jen nelétavý pták, a že období půstu začne ve středu a mělo by trvat až do Velikonoc.  Na pracovních listech jsme počítali masopustní pečivo, doplňovali věty, luštili masopustní osmisměrku a hledali rozdíly mezi maškarami. Víme, kdo nesměl v takovém průvodu chybět a masky jsme si prohlédli i na naší chytré tabuli :o) Nakonec jsme si některé z nich i nakreslili…a moc se nám povedly.

 

Lidské tělo
   Na závěr učiva o našem těle nás čekal celodenní projekt. Děti si zopakovaly všechna témata, která jsme v rámci tohoto učiva probrali. Pracovaly v různě velkých skupinách a některé úkoly plnily samostatně.
    Nejdříve si každá skupinka vystřihla a poskládala svého kostíka, kterému jsme samozřejmě vymysleli i jméno.  Pohráli jsme si s vnitřními orgány a našli pro ně v těle správné místečko.  Skládali jsme puzzle, krmili Otesánka zdravou i nezdravou stravou a jednu hodinu jsme měli besedu se studentkami stomatologie. Ty dětem ukazovaly, jak vypadá zub, jak si správně zoubky čistit, a proč je to důležité. Ke konci dne se naše třída proměnila ve zdravotní středisko, ve kterém si každý zahrál na pana doktora a svého „zraněného“ spolužáka ošetřil.
   Velice jsme si tento den užili, a už teď se těšíme, jaké dobrodružství nás čeká příště :o)

 

Pololetní vysvědčení
    Poslední lednový den je již tradičně dnem rozdávání pololetního vysvědčení.  Abychom to napětí lépe zvládli a čas do poslední vyučovací hodiny rychleji utekl, zkusili jsme si hravou formou zopakovat vše, co jsme se za toto pololetí naučili. Pobavili jsme se u soutěže Riskuj, naučili se hrát hru Jméno, zvíře, věc, na pracovním listu jsme si vypočítali několik vtipů a zopakovali si i učivo prvouky o lidském těle. Ani jsme se nenadáli a každý držel v ruce výsledky svého půlročního snažení. A po pololetním volnu zase hurá do další práce :o))


Návštěva knihovny

Tři králové
    První školní týden nového roku jsme si zpestřili v pátek 5.ledna, kdy jsme si připomněli svátek Tří králů. Poslechli jsme si jejich příběh, podívali se na průvod v krátkém videu, vypracovali zábavný pracovní list, zazpívali jsme si a nakreslili obrázek. Každý si vyrobil královskou korunu, takže třída byla plná králů a královen. Děti se dozvěděly, co je to kadidlo a myrha a některé si zapamatují, že existuje strom, který se jmenuje kadidlovník :o) 


Vánoční den
   Poslední týden starého roku jsme strávili ve vánočním duchu. Navštívili jsme vánoční program v muzeu, zašli si do knihovny, upekli cukroví z plastelíny, připravili vánoční recept a celý týden jsme se dozvídali zajímavosti o těchto svátcích. Vše vyvrcholilo v pátek vánočním učením. Zvládli jsme vánoční bojovku, společné zpívání koled i oblíbenou kimovku. Děti se dozvěděly, že dárky nenosí jen Ježíšek, Santa Claus nebo Děda Mráz, ale i jiné kouzelné bytosti. V Itálii se spouští komínem čarodějnice Befana, jinde obdarovávají různí skřítci nebo dokonce kůň Magi, pro kterého děti připravují seno a vodu místo mléka a sušenek. Připomněli jsme si i naše vánoční zvyky a některé jsme vyzkoušeli. Místo olova jsme lili vosk a povedl se nám zvláštní kousek. Naše jablíčko mělo krásnou hvězdičku, takže celý příští rok budeme všichni zdraví a nebudeme se nikde toulat, protože naše lodička se držela při břehu. Celý den jsme zakončili tím nejlepším, rozdáváním dárků. 
Popřáli jsme si veselé Vánoce, do nového roku zdraví a štěstí a rozběhli se domů vyhlížet Ježíška.



A  šachový turnaj, který také proběhl tento týden, vyhrál za celý 1.stupeň náš Matěj!!! Velká gratulace :o))



Mikulášský den

    I my ve škole jsme si na Mikuláše udělali zábavné dopoledne. Vše začalo čertovským tělocvikem a pokračovalo plněním úkolů na pracovních listech. Hledali jsme rozdíly, vyplňovali čtyřsměrku, poslouchali písničky, viděli čertovskou pohádku a pokračovali plněním úkolů v našem adventním kalendáři.  Nezapomněli jsme ani na příběh o svatém Mikuláši, který žil ve 4.století a byl známý svou štědrostí.  Navštívil nás také školní Mikuláš se svou družinou a obdaroval děti malým perníčkem.



Jeden svět pro všechny
    V této preventivní aktivitě si děti povídaly o životě lidí tělesně postižených, nevidomých či hluchých. Mohly si interaktivně vyzkoušet některé hry a činnosti. Například slepecké pexeso – hmatové i sluchové, psaní brailovým písmem na stroji, slepecké Člověče nezlob se, nalévání hrníčku poslepu, jízdu na invalidním vozíku nebo chůzi se slepeckou hůlkou.  Děti si vyzkoušely, že to postižení lidé vůbec nemají lehké.










Podzimní sběrová akce
    A je to tady! Známe výsledky! Letos se zadařilo a získali jsme 3.místo!
Děti dostaly kromě diplomu i hru, která si v našich hodinách i přestávkách jistě najde své místo :o) Moc děkuji všem, kteří se zapojili, je to Vaše zásluha.


Návštěva knihovny





Svatomartinské učení


    11.listopadu slaví svátek všichni Martinové, a také patron našeho města, svatý Martin. I my jsme si ve škole připomněli legendu o svatém Martinovi, podívali se na starší záznamy z vítání sv.Martina v našem městě i v Praze a bavili se nad svatomartinskými pracovními listy. Poslechli jsme si písničku, přečetli básničku, zvládli bojovku a nakreslili Martinova bělouše. Zahráli jsme si na pekaře a z plastelíny vyrobili svatomartinské rohlíčky i koláčky. Všichni víme, proč máme v listopadu Martinský trh a proč husy končí na pekáči:o)



 

Halloween

   Tento rok nám to krásně vyšlo, hned po podzimních prázdninách nás čekal den plný zábavy. Třída se naplnila čarodějnicemi i kostlivci a vrchní čarodějnice mohla začít s výukou. Zopakovali jsme si, co si z loňského roku pamatujeme o tomto původně keltském svátku a pustili jsme se do vyplňování pracovních listů. Počítali jsme duchařské slovní úlohy, hledali rozdíly na obrázcích, zopakovali si abecedu a vyzkoušeli halloweenské sudoku. Nechyběl ani strašidelný taneček. Každý si vyzdobil svoji dýni a na chodbách jsme hledali správné odpovědi ke strašidelné bojovce. Za odměnu si všichni vysloužili halloweenskou sladkost. Nezapomněli jsme ani na náš Dušičkový svátek, který letos vyjde na čtvrtek.











 

 


Den bez batohu




Malujeme a tvoříme









Návštěva
knihovny

 
Na začátku října jsme poprvé v tomto roce zamířili do Městské knihovny. Čekala nás paní knihovnice Martina Vroblová, která nás nejdříve seznámila s řádem knihovny a poté nám přečetla hned tři velmi zajímavé knížky. Návštěvu jsme zakončili prohlídkou knihovny a výběrem knih na domácí čtení.








Projektový den - Toulky českou minulostí
 
   Den před svátkem patrona naší země, svatého Václava, jsme si užili v tělocvičně i na školním hřisti při plnění zajímavých úkolů spojených s našimi pověstmi a legendami. O některých jsme si povídali, jiné jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. Projeli jsme se na koni Šemíkovi, cestovali s praotcem Čechem, pomohli silnému Bivojovi přemístit těžkého kance, postavili jsme knížecí hrad, vyluštili šifru, zvládli bitvu po boku Blanických rytířů a podíleli se na tributu, který platil svatý Václav králi Jindřichovi jako poplatek za mír. Celým dnem nás provázelo krásné počasí
, všichni jsme si ho báječně užili.











2.B

Zpátky ve škole!

  
Prázdniny skončily a všichni jsme se plni nových sil usadili opět ve školních lavicích. Přeji nám všem úspěšný školní rok :o))









Poslední školn
í týden

   Dny před koncem školního roku jsme si zpestřili zmrzlinovým kornoutem, povídáním o prázdninách a ve čtvrtek jsme si udělali rozlučkový den. Nejdříve jsme se rozloučili s našimi deváťáky, kteří pro nás během roku chystali různé akce, a potom sami se sebou. Připili jsme si dětským šampaňským a pochutnali na dortu. Připravili jsme si prázdninový kufřík, kam si budeme ukládat zážitky z prázdnin.
    Přeji vám báječné léto plné zábavy, odpočinku a sluníčka :o)










 
Školní výlet – výprava za pokladem!


   Ve čtvrtek 22.6.jsme dostali nabídku stát se na jeden den pomocníky kapitána Flinta. Požádal nás, abychom mu pomohli najít jeho ztracený poklad a za odměnu nám část pokladu slíbil. Rozdělili jsme se do posádek a začali plnit pirátsky těžké úkoly. Museli jsme prokázat, že umíme spolupracovat, obstarat potravu, luštit šifru, postavit obydlí, udržet rovnováhu a postarat se o zraněného kamaráda. Také jsme skládali mapu k pokladu a hádali hádanky. A na toho, kdo prokázal nejlepší paměť, čekala zvláštní odměna – klíček. Ten získala Anetka, a když se na závěr podařilo Matyášovi najít truhlu s pokladem, věděli jsme, jak ho použít. O to, co jsme našli, jsme se spravedlivě rozdělili, a kdo měl hlad, opekl si špekáček.
    Myslím, že jsme si den báječně užili a jako malí piráti jsme se osvědčili. Možná si nás kapitán Flint zase někdy vybere na další misi :o)

























Pasování na čtenáře

   Ve středu 14.6.prožili prvňáčci slavnostní den v Městské knihovně. Všichni se stali zachránci Písmenkového království a poprvé si vyzkoušeli čtení před publikem. Přečtením krátké básničky pomohli králi a královně najít všechna ztracená písmenka a za svou odvahu a dovednost byli pasováni na rytíře řádu čtenářského. Získali klíč k Písmenkovému království, pasovací listinu, knížku, placku a průkazku do knihovny, kam jsme hned po obřadu Pasování zamířili půjčit si první knihu.
Děti byly moc šikovné, předvedly, co se během první třídy naučily a zaslouží si velkou pochvalu.
Přede všemi slíbily, že se budou o knížky dobře starat, chránit je a opatrovat.

   Přeji dětem, aby si klíčem otevřely dveře do kouzelného světa psaného slova a našly v knihách zábavu, radost, dobrodružství i poučení.

  Děkuji rodičům i prarodičům, kteří přisli své malé čtenáře podpořit, Klubu rodičů za finanční příspěvek na zaplacení celoročního příspěvku do knihovny a Městské knihovně za knihy a spolupráci na tomto slavnostním pasování.











   1.6. –Den dětí

    První červnový den jsme začali dováděním na školním hřišti, kde pro nás byly připraveny různé soutěže. Děti skákaly, běhaly, hledaly, trefovaly a přenášely. Za splnění deseti úkolů je čekala sladká odměna.
    Ve třídě jsme potom pokračovali pohádkově při běhacím diktátu a poté i luštěním úkolů na Pohádkové stezce. Tady se dařilo jen těm, kdo dobře pohádky znají, ne všichni došli stezku zdárně až do konce. Zapotili jsme se u pohádkových hádanek a všichni zvládli pohádkové sudoku. Na všechny čekala malá odměna. Den dětí dnes ve škole patřil dětem a pohádkám a všichni jsme si ho báječně užili.

















 
Filipojakubský den

   Poslední dubnový školní den jsme si povídali o tradici pálení čarodějnic. Děti čarodějnice popisovaly, přemýšleli jsme, kde asi žijí a jaké s nimi známe pohádky. Vyplňovali jsme čarodějné pracovní listy, počítali čarodějné úkoly a každý si vyrobil i nakreslil svoji čarodějnici. Podívali jsme se na krátké pohádky o čarodějnicích a pustili si o nich písničky. Jednu z nich jsme se naučili. Při čarodějném soutěžení se družstva snažila co nejrychleji projít smrdutým močálem i s ropuším vejcem, běhali jsme v sedmimílových botách, létali na koštěti a házeli ropuchou do kotlíku při přípravě čarodějného lektvaru. Těm nejšikovnějším se podařilo ulovit pavouka a všichni jsme si na závěr čarodějně zaskotačili. Za svůj výkon byly děti odměněny sladkostí a čarodějnickým vysvědčením.











Den Země

    V pondělí 24.4.jsme i my oslavili trošku opožděně svátek naší Země. Na pracovních listech jsme plnili úkoly spojené s ochranou přírody, zamýšleli jsme se nad tím, co můžeme udělat pro to, aby se nám žilo zdravěji  a nakonec jsme si Zemi „nakreslili“ plastelínou.





 


Včelí dny
    I když Světový den včel je až v květnu, my jsme si ho udělali o měsíc dříve. Povídali jsme si o životě včel, o jejich práci a důležitosti. Podívali jsme se, jak se líhne včelka, jak pracuje včelař, a co vše dokáže včela vyrobit. Očichali jsme si propolis i svíčky ze včelího vosku. Skládali jsme puzzle, řešili sudoku, poznali stavbu těla včelky. Prohlédli jsme si včelí plástev, kterou jsme se také pokusili vytvořit z párátek a plastelíny. Zahráli jsme si na včelu létavku i strážkyni. Naučili jsme se o včelkách básničku i písničku a ochutnávali jsme sedmikráskový med. Děti byly moc šikovné a včelí dny jsme si báječně užili :o)











Bubnování 17.4.







 Velikonoce ve škole
    Poslední předvelikonoční školní den jsme strávili díváním, posloucháním a povídáním o Velikonocích. Připomněli jsme si velikonoční symboly, zvyky, plnili úkoly na pracovním listě, vyřešili sudoku, zahráli si běhací diktát, poslechli pohádku a podívali se na valašskou „kupačku“. Také jsme si prohlédli pro inspiraci videa s návody, jak a čím vším se dá ozdobit kraslice. Děti pilně pracovaly a všechny si vysloužily alespoň čokoládové vajíčko.







Velikonoce v muzeu
    V úterý 4.4. jsme navštívili program v muzeu, který byl věnován velikonočním zvykům. Dozvěděli jsme se, jak tento čas trávili naši předkové a připomněli jsme si, které z těchto zvyků dodržujeme dodnes. Na závěr si děti vymalovaly zajíčka, kterého si odnesly domů.










 

Barevný týden
    Tradice předvelikonočního barevného týdne má na naší škole své stálé místo a prvňáčci se s ní letos poprvé seznámili. Každý den se nesl ve znamení jedné barvy a děti se vždy zodpovědně připravily. Jen se podívejte, jak nám to slušelo :o))










Návštěva ze školky

   Po celý měsíc březen k nám jednou týdně přišli na návštěvu předškoláci ze všech frenštátských školek. Prvňáčci jim půjčili své lavice i pastelky a předškoláci nám ukázali, co všechno už umí. Na pracovních listech počítali, kreslili, spojovali a na kouzelné tabuli poznávali tvary a jarní kytičky. Naučili jsme se jarní říkanku a báječně jsme si společný čas užili. Všechny děti zaslouží pochvalu, jak hodinu krásně zvládly.
 








„Ponožkový den“

   První jarní den nesouvisí jen s počátkem jara, ale je to také Světový den Downova syndromu. Nemocní trpící Downovým syndromem mají nadbytečný chromozom 21. Zdraví lidé mají tento chromozom jen 2×, nemocní 3×. Proto byl vybrán 21. 3. jako připomínka takovéhoto onemocnění. A jak se takový den Downova syndromu slaví? Stačí si navléknout odlišný pár ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto onemocnění, poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.

 


Masopust, fašank, končiny, šibřinky

   
   Masopust je období hojnosti, pořádají se plesy, slavnosti a karnevaly. Začíná na Tři krále a končí masopustním úterý, kdy veselí vrcholí a vesnicemi prochází maškary. Tento den vyšel letos na 21.2. a od středy začíná půst, který trvá do Velikonoc. I my jsme se s touto tradicí seznámili, podívali jsme se na průvody masek, všechny jsme si představili a některé nakreslili. Vyplnili jsme pracovní list, zvládli těžké sudoku a trošku si zasoutěžili.










 

Eskymácký týden 6.2.-10.2.

   Týden před jarními prázdninami jsme si báječně užili. Hned v pondělí si pro nás naši deváťáci připravili zábavnou hodinu tělocviku s opičí dráhou a vybíjenou a zbytek týdne jsme věnovali eskymáckým úkolům.
   „Daleko na severu je grónská zem…“ takto začíná píseň,  kterou zpívá Jaroslav Nohavica a od tohoto týdne ji znají i naši prvňáčci.
   Celý týden jsme věnovali plnění eskymáckých úkolů. Patronem zimy je pro nás tučňáček Pingu, proto si téměř každý den zpříjemníme jednou z jeho pohádek. Celý pátek jsme věnovali povídání o lidech i zvířatech, která žijí v zemi věčného sněhu a ledu.  Na pracovních listech hledaly děti shody a rozdíly a správnou cestu ve sněhovém bludišti. Při eskymáckých soutěžních úkolech si vyzkoušely závod psích spřežení, běh ve sněžnicích, navádění lodě v mlze, chůzi po ledových krách i lov na medvěda. Celý týden jsme si četli eskymácké pohádky, naučili se eskymáckou básničku a v encyklopediích jsme hledali zajímavosti ze života Eskymáků=Inuitů. Za každý správně splněný úkol byly děti odměněny rybím žetonkem a nejúspěšnější lovci získali medaili. Všichni si vysloužili List pravého Eskymáka a každý si svého Eskymáka vyrobil z papíru.
   Všechny děti za aktivitu a snahu zaslouží velikou pochvalu.
 












První vysvědčení


    Posledního ledna dostali prvňáčci svoje první vysvědčení. Pro žáčky v 1.B však nebylo tak jednoduché jej získat. Museli si je zasloužit. Přes noc se nám totiž vysvědčení toulala po škole a někam se schovala. Prvňáčci museli předvést, co se za prvního půlroku ve škole naučili. Nejdříve museli,,vypočítat" a rozluštit tajnou zprávu a poté ze získaných písmenek sestavit tajenku, která jim prozradila, kde mají hledat. Potom už stačilo jen mít kapku štěstí a vypátrat, kam se vysvědčení ukryla.
    Všichni úkoly zvládli a dokázali, že si své jedničky opravdu zaslouží.












 

Tři králové

  V pátek 6. ledna mají svátek Tři králové, proto jsme si tento den připomněli jejich příběh. Podívali jsme se na průvod králů v jiných městech, vybarvili si obrázek, vypočítali zašifrovanou zprávu a udělali tříkrálové puzzle. Také jsme se dozvěděli, co znamenají písmena K+M+B. Naučili jsme se o nich písničku a pustili si krátkou pohádku. Tři krále jsme si také vyrobili a vyzdobili si třídu.









Vánoce v 1.B

   Poslední týden roku 2022 jsme strávili vánočně a důkladně jsme se připravovali na příchod Ježíška. Celý prosinec jsme si rozdávali mikulášské punčošky a plnili úkoly v adventním kalendáři. Skládali jsme slova na baňkách, hledali rozdíly na obrázcích a vyzkoušeli jsme některé naše vánoční zvyky – krájeli jsme jablíčko, házeli papučí, pouštěli lodičky a místo olova jsme odlévali vosk. Přečetli jsme si, kdo nosí dárky dětem v jiných zemích, podívali se na vánoční pohádku, zazpívali jsme si koledy s ostatními dětmi ve škole a vyrobili krásný vánoční svícen z jablíčka. Nechyběla ani oblíbená "kimovka" a na závěr čekal na všechny i malý dáreček pod školním stromečkem.
Školní Vánoce jsme si opravdu užili a takto svátečně naladěni jsme se dnes rozloučili.











Vánoční program v muzeu

   V předvánočním čase jsme navštívili frenštátské muzeum, kde nás čekalo vánoční povídání. Poslechli jsme si, jak tento čas trávili naši předkové, viděli jsme upravený vánoční stůl, dozvěděli jsme se, jaké zvyky naši předkové dodržovali, a jak hospodáři na Vánoce  obdarovávali svá zvířátka. Vymalovali jsme vánoční stromeček, který jsme si spolu s vánoční atmosférou přinesli do školy.






   


Mikulášský den

   V úterý 6.12. jsme si dopoledne ve škole zpestřili povídáním o čertovských pohádkách a plněním úkolů na pracovních listech. Děti četly slova z Mikulášova pytle a počítaly pekelně těžké příklady z čertova kotle. Tančili jsme čertovské tanečky, zpívali písničky, naučili se básničku a vzpomínali na pohádky, kde čerti vystupují. Některé jsme si i přečetli a konečně jsme se dozvěděli, proč chodí Mikuláš s čertem a andělem a ne třeba s vodníkem a ježibabou. Za každý správně splněný úkol dostaly děti čertovský dukát. Ty jsme na konci dne spočítali a všichni si za svou službu vysloužili čertovské vysvědčení se samými jedničkami a zlatý dukát, aby měli celý rok z pekla štěstí.
Na závěr dorazil i Mikuláš se svou družinou a odměnil děti sladkým perníkem.
Děkujeme Klubu rodičů za malý dárek pro děti.   






 


Předávání Slabikářů

   Dnes jsme měli ve třídě velmi vzácnou a nečekanou návštěvu. Přišla za námi královna z Písmenkového království s prosbou o pomoc. Její dceru, princeznu Alfabetku, chtěl zlý čaroděj Slabikon za ženu, a protože ho odmítla, strašlivě se jí pomstil. Princezna má nade vše ráda čtení příběhů a pohádek, a proto ji Slabikon začaroval tak, že nepozná ani jedno písmenko a všechna se jí pletou. Je moc smutná a nešťastná.  Královna nás poprosila, abychom se pokusili kletbu zlomit a princeznu vysvobodit. Všichni jsme se s velkou chutí do této záchranné mise pustili. Děti plnily úkoly na pracovním listě, musely dokázat, že umí slabiky spojovat s obrázkem, napsat je a také přečíst. Jen tak se nám podařilo odemknout všech pět klíčů k vysvobození princezny. Hned poté jsme se šli podívat do Písmenkového království, jestli už je vše v pořádku. Tady nám paní knihovnice Martina Vroblová přečetla pohádku za záchranu princezny a čekala nás i královská odměna. Nebylo to však půl království a ruka princezny, ale naše první kniha čtení, Slabikář. Ten nám otevře dveře do celého Písmenkového království. S radostí jsme si svou první knížku odnesli do školy a už se těšíme, jak si z ní budeme číst.







 

Den svatého Martina

   11.listopadu slaví svátek všichni Martinové, a také patron našeho města - svatý Martin. V tento den si prvňáčci poslechli legendu o sv. Martinovi a dozvěděli se, jak se do našeho městského znaku dostaly husy. Prohlíželi jsme si obrázky a starší záznamy z vítání sv. Martina v různých městech naší vlasti i z našeho Frenštátu. Hádali jsme hádanky a vyplňovali pracovní listy. Také jsme se naučili o svatém Martinovi písničku a "upekli" svatomartinské rohlíčky a koláčky. Nechyběl ani kůň svatého Martina, kterého si každý vymaloval podle svých představ. Jen s uzlíky na jeho hřívě jsme měli ještě někteří trošku problémy :o))








Poslední
plavání

   Deset týdnů uteklo jako voda a my jsme si dnes byli naposledy zaplavat. Děti byly při lekcích moc šikovné, každý se něco naučil a skvěle jsme si to ve vodě užili. Za odměnu dostali všichni krásné mokré vysvědčení :o)   








Strašidelný den
   První listopadový den mohly děti přijít do školy v kostýmu, takže třída byla plná čarodějnic, upírů, kostlivců a různých jiných strašidel. Místo paní učitelky se objevila čarodějnice Dorinka, která si s dětmi povídala o Halloweenu – svátku, který se slaví hlavně v anglicky mluvících zemích – a o „dušičkách“. Děti vyplňovaly strašidelné pracovní listy a tančily strašidelné písničky. Také jsme byli na návštěvě u našich deváťáků, kteří si pro nás připravili zábavné dopoledne. Děti hledaly shodné obrázky, počítaly předměty, lovily jablko ve vodě - nejrychlejší byla Melisska - trénovaly paměť a předvedly svým starším kamarádům, jak dobře už umí anglicky. Na závěr si zahráli i oblíbenou židličkovanou. Moc jim všem děkujeme :o) Při tom všem jsme se stihli i zúčastnit soutěže o nejlepší masku, kterou v naší třídě vyhrála Viki Rýcová.
   Za všechnu snahu a šikovnost si všichni vysloužili sladkou odměnu.











Podzim v naší třídě









Jsem školák

   Prvňáčci už mají za sebou první školní měsíc s novými kamarády a v novém prostředí. Všechno, co se za tu dobu ve škole naučili, si vyzkoušeli poslední zářiový den v našem prvním projektu "Jsem školák".
   Už ráno po příchodu do školy děti zjistily, že tento den bude jiný než ostatní. Podle vylosovaných barev se rozdělily do týmů, ve kterých po celou dobu pracovaly. Každý správně provedený úkol byl oceněn bodem. Děti vyhledávaly a počítaly školní pomůcky, našly v bludišti správnou cestu do školy, pomohly školákovi Adámkovi najít vhodné oblečení do školy a naučily se o něm písničku. Soutěžily v postřehu i v rychlosti. Na závěr si každý „vyrobil“ svoji aktovku z papíru. Týmy spočítaly získané body a při vyhodnocení byly všechny děti za svůj výkon odměněny.
   Vyzkoušeli jsme si spolupráci ve skupině a napoprvé jsme to zvládli skvěle. Všichni zaslouží velikou pochvalu.










Už poznáme první písmenko!

  Na konci druhého školního týdne začal náš den překvapením v kouzelné krabici. Hned potom nám pan Myšák přinesl první písmenko, M. Přečetli jsme si o myšce pohádku, vymýšleli slova, která začínají na M, zkoušeli jsme písmeno vytvořit sami ze sebe a vyplňovali pracovní listy. Také jsme se dozvěděli různé zajímavosti z myšího života. Trénovali jsme paměť při Kimově hře a nakonec jsme si každý svoji myšku vyrobili.
Všechny děti byly moc šikovné a vysloužily si žetonek do naší pohádkové soutěže.








Vážení rodiče, milí prvňáčci, vítám Vás ve Vašem prvním školním roce ve třídě 1.B

Ať je pro nás první školní rok báječným dobrodružstvím plným zábavy, poučení i legrace :o)) 





Náš první školní týden jsme zahájili plaveckým výcvikem. A dařilo se nám skvěle v  bazénu i ve škole.