V. B . . . . Mgr. Radka Bražinová

 

„Život nám nedá to, co chceme,  ale to, co nechceme. Protože díky tomu se postavíme překážkám, které na nás číhají kdekoliv,  kam se podíváme. A proto se dokážeme dostat k věcem, lidem a k zájmům,  které chceme a které milujeme.“

 

Připoutejte se, prosím, startujeme pátý rok!

Letadlo společnosti Vzdělávání má plnou nádrž! Odletělo 1. září v plném počtu báječných pasažérů /gate V. B – 1. terminál/. Letuška Radka je nadmíru spokojená s chováním a připraveným zavazadlem všech klientů. Nechybí rouška, tekutiny, výživné svačinky a pochopitelně učební materiál. Klienti našeho letadla se mohou vzdělávat v oblasti matematiky, jazyka českého a anglického, vlastivědy, přírodovědy. Dále poskytujeme tělesné, výtvarné, hudební a pracovní aktivity. Letecká společnost nově nabídla základy informatiky - /2. terminál/ V palubním týmu pracují další stevardky: paní Plasgurová, Babincová a Uhlářová. Letištní základna Záhuní dokončuje novou přistávací plochu, práce probíhají denně v plném nasazení. Přístup do letištní haly je zajištěn, odbavovací přepážky se otvírají v 7:40 každý pracovní den. Klienti využívají platný cestovní pas zvaný čip. Voucher Přednost na oběd /3. terminál/ platí pro ty, kteří přestupují na jiný dopravní prostředek či využívají služby ZUŠ.

Spolupráce s řídicí věži /rodiče/ je skvělá a korektní. Přivítali jsme novou pasažérku Natálku. Přejeme jí, ať se u nás cítí bezpečně a spokojeně. Mottem našeho avionu je vlídnost, vzájemná tolerance, pokora a snaha.

„Mír není něco, po čem toužíte. Je to něco, co uděláte, něco, co děláte, něco, co jste, něco, co rozdáte.“ John Lennon

 

 

„Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.“  Honoré de Balzac

 

 

 Pátý ročník základního vzdělávání

 

 

Hurá do pravěku!!

    Ve druhém pololetí se ve vlastivědě  seznamujeme s historií naší země. Minulý týden nás čekal první projekt o pravěku.
    Děti se rozdělily do čtyř tlup, vymyslely si jméno a rozdělily funkce. Společně potom rozhodovaly, které jídlo bylo v pravěku dostupné, jak a kde lidé bydleli, jaké  zbraně a nástroje dokázali vyrobit. Na závěr jsme se všichni pobavili  scénkami z pravěku. Děti se snažily bez použití řeči předvést léčení nemocného nebo lov na mamuta.
Všechny úkoly děti zvládly a zasloužily si sladkou odměnu.
Mgr. Monika Bialková


 


          2020

Všem rodičům, prarodičům i dětem přeji, ať vám nový rok přinese pevné zdraví, radosti z maličkostí, pohodu a klid. Nechť vás provází láska, naděje, vlídnost a laskavost.

 

Cinachyra s.r.o. – Jarmark – 18. prosinec 2019

Jarmark naší třídní firmy se uskutečnil před Vánocemi ve středu 18. prosince v rámci projektu Abeceda peněz. Do příprav se zapojily všechny děti s odhodláním a nadšením. Báječní rodiče i prarodiče byli obdivuhodnou oporou. Na pultech se prodávaly vánoční dekorace, ručně vyrobené předměty, namnožené květiny, trsy zahradních travin nebo spousta dobrot a sladkostí. Všichni moji podílníci se projevili jako slušní a schopní obchodníci, organizátoři, vzájemně si pomáhali, doplňovali se a dokonce zpestřili svůj byznys zpěvem firemní písně. Výtěžek z prodeje využijeme pro třídu, adekvátní část věnujeme na dobročinný účel. Mnohokrát děkuji rodičům a prarodičům, děkuji velice paní učitelce Kupčákové a paní učitelce Ryškové, děkuji za podporu kolegům a vedení naší školy. A samozřejmě děkuji bezva partě 4. B třídy!

 

 

Filmové představení: Hodinářův učeň

Datum: 19. prosince                   Čas: 8:30 v kině     

Délka: 102 min                            Cena: 60Kč

Režie, scénář: Jitka Rudolfová

Rodačka z Jablonce nad Nisou si pro natáčení pohádky vybrala nádherná česká místa – Panská skála u Kamenického Šenova, Luční boudu v Krkonoších, zámek v Uherčicích u Znojma nebo Mikulov. Hlavním tématem je samozřejmě boj dobra se zlem, láska Urbana k Lauře, lakotnost a dobrosrdečnost. A pochopitelně tři sudičky –  jedna škodí a dvě pomáhají. Celým příběhem se proplétá motiv času, hodin a hodinek, nechybí humor a napětí. V hlavních rolích zhlédneme Viktora Preisse, Janu Plodkovou, Jaroslava Presla, Václava Neužila, Danu Droppovou či Michala Balcara. Uvidíme, zda se Urbanovi podaří ve světě najít bájné hodiny, které umí varovat před smrtí.

Související obrázek

Divadelní představení: Obušku, z pytle ven!

Datum: 9. prosince 2019                               Čas: 8:30 v kině     

Délka: 65 min                                                 Cena: 60Kč

Autor a režie : Dana Pražáková 

Hudba: Radim Linhart

Připravila: Divadelní společnost Julie Jurištové 

Divadelní společnost Julie Jurištové se od roku 1998 zaměřuje na klasické výpravné pohádky, kde dobro vítězí nad zlem, pokora nad pýchou a láska nad nenávistí.

Obušku, z pytle ven – pohádka Karla Jaromíra Erbena tentokrát v muzikálovém pojetí. Hlavní hrdinou je chudý švec Matěj, který dostane zázračný ubrousek a beránka snášejícího zlaťáky. V krčmě už na něj čeká vykutálená dvojička hostinských, která ho nestydatě okrade. Napravit všechny špatnosti je velká práce i pro kouzelné bytosti. Jak to všechno dopadne? Nechme se překvapit!

 

 

 

 

 

Hudba školám - čtvrtek 7. listopadu

Profesionální hudebníci Zdeněk Dočekal /piano – alternoval Petr Mlynář/, Jiří Válek /baskytara/ a Miloš Pohl /bicí/ založili v roce 2003 umělecké sdružení Hudba školám. Věnují se hudebnímu vzdělávání žáků základních i středních škol v Česku i na Slovensku. Trio rozezpívalo a roztančilo děti prvního stupně pohádkovými a muzikálovými písněmi. Muzikanti působí řadu let v různých jazzových orchestrech, doprovázejí známé osobnosti /Vojtěch Dyk, Karel Plíhal …/, spolupracují s divadly /Vinohradské, divadlo v Celetné …/. Děti si program naplno užily - tančily, zpívaly, radovaly se, odreagovaly a zapomněly na své malé starosti.

 

 

 

Krásné podzimní prázniny!

Užijte si podzimní čas o prázdninách procházkami v přírodě či sportem, vnímejte barvy stromů, brouzdejte se opadaným listím, zapalte si večer svíčku s rodiči či prarodiči u teplého čaje, začtěte se do knihy nebo zažijte báječný výlet s rodinou. Prostě čerpejte radost, energii a pohodu!

Vaše paní učitelka

Edukační lekce v knihovně - 2

Zobáček mi namalujte červeně

Autor: František Nepil

Ilustrátor: Ota Janeček

Děti se učily slušně argumentovat, charakterizovat postavy, ilustrovat. Seznámily se s pojmem Brainstorming – burza nápadů – skupinová technika, zapisování nápadů členů skupiny a výběr těch nejlepších. Zveřejněné nápady nemají  být nikým komentovány ani hodnoceny. I ten zdánlivě nejhloupější může inspirovat ostatní.

Edukační lekce v knihovně - 1

Den, kdy voskovky řekly DOST

Autor: Daywalt Dew

Ilustrátor: Jeffers Oliver

I voskovky se mohou rozzlobit – tak moc, že začnou psát dopisy svému majiteli Toníkovi. Prostě už nehodlají mlčet! Červená voskovka je k smrti unavená a chce dovolenou. Fialové se nelíbí, jak moc Tonda přetahuje, černou nebaví dělat ostatním barvám obrysy, žlutá s oranžovou spolu nemluví, protože se hádají, která je barvou slunce… Ale Tonda si s nespokojeností a řevnivostí voskovek umí poradit!

 Interaktivní přírodovědný program Lucie Žolté - fotogalerie

  

Interaktivní přírodovědný program Lucie Žolté

Čtvrtek 10. října

Lucie Žoltá

Maminka Lucie Žoltá z Horní Bečvy se narodila v roce 1986 v Ostravě. Vystudovala informatiku na VŠB. Doktorské studium na Žilinské univerzitě nedokončila kvůli mateřským povinnostem. Ve volném čase píše svým dětem pohádky. Zjistila, že děti ji naučí více než všechny školy světa. Jsou pro ni nesmírnou inspirací, ale rovněž zdrojem moudrosti. Jen jim lépe naslouchat.

Lucie Žoltá vyvíjí vzdělávací web e-škola.zolta.cz a připravuje pro školy zajímavé interaktivní programy.

Loutkový svět fantazie - pondělí 30. září

Čas: 11:00 v rámci výtvarné výchovy              Cena: 10 Kč

Výstava loutkaře a výtvarníka Davida Velčovského ve dnech 9. 9. – 1. 11. 2019. Výstava je přístupná každý den od 9 do 17 hodin. Pro rodiče s dětmi je připravena výtvarná dílna 25. října od 16 hodin. 

David Velčovský se narodil v Havířově v roce1988. Vystudoval Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Spolu s Kateřinou Svobodovou založili v roce 2017 vlastní autorský projekt pod názvem Loutkový svět – zájezdové loutkové divadlo – šíří radost, zábavu, poučení i vzdělání. Vyrábějí vlastní loutky, pořádají tvořivé workshopy, besedy a přednášky o historii loutek, výstavy. 

                                                                                                                                         

Pohodička o přestávce

 

 

 

 Připoutejte se, prosím, startujeme!

Letadlo společnosti Vzdělávání je ve vzduchu dle letového řádu. Odlet 2. září 2019 proběhl bez potíží, všechny motory fungují, cílová destinace je Posun vpřed. Přílet letadla očekáváme v úterý 30. června 2020. Klimatické podmínky letu jsou velmi příznivé, všichni byli seznámeni s palubním řádem, vybavení letadla je nadstandardní. Letuška zajišťuje veškerý komfort, pozitivní atmosféru, informace, bezpečí a pravidelný příjem tekutin.

Šťastný let všem! 

Motto: „Vzdělávání je jako letadlo“.

      Otázka

Odpověď žáků

Kdo je jeho pilotem?

My jsme jeho pilotem.

Kdo je letuška?

Paní učitelka.

Kdo je řídicí věž?

Naši rodiče.

Projekt Abeceda peněz

Projekt Abeceda peněz - obě čtvrté třídy se zúčastní vzdělávacího projektu České spořitelny. V rámci hry si založí vlastní firmu s omezeným rozpočtem, vymyslí vlastní výrobky či služby a pak je nabízejí na závěrečném jarmarku. Společně vytvoříme název a logo firmy, byznys plán, navšívíme banku, zhlédneme bezpečnostní schránky a balíček jednoho milionu korun. Vstupní kapitál čítá 3 000 Kč. Projekt je zaměřen na rozvíjení finanční gramotnosti žáků, matematiku a schopnost vzájemné spolupráce. Tedy vklad do jejich života. A předeším si vyzkoušejí vlastní podnikání "nanečisto". Startujeme v pondělí 16. září. Hodně štěstí a finanční úspěch!

 Program školní psycholožky

Setkání třídy se školní psycholožkou - ve středu 18. a 25. září proběhne vždy 2. vyučovací hodinu v naší třídě setkání s Mgr. Helenou Odstrčilovou. Paní školní psycholožka bude s dětmi pracovat formou psychologických her, druhá hodina bude určena pojmu šikana obecně. Vzájemná tolerace a příjemná atmosféra ve třídě je cílem tohoto setkání. Aby nám neodpadly dvě hodiny matematiky, český jazyk zkombinuji s matematikou a další týden nahradí počítání hudební výchovu. V čase relaxační chvilky si zazpíváme.

Lekce v městské knihovně - pátek 20. září v 11:00

Paní Martina Vrobelová se velice na nás těší. V letošním roce pro nás připravila hodnotné knihovnické lekce s cílem rozšířit slovní zásobu dětí, posílit komunikační schopnosti a především budovat kladný vztah k literatuře a čtení knih.

„Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.“ /John Ruskin/

Logická olympiáda

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěž, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování dětí. Pro přihlášené -  zdarma.

https://www.logickaolympiada.cz/

Vánoční focení dětí - ve středu 9. října 

Fotograf - pan Karel Fiala

Můžete se podívat na stránky fotografa pana Karla Fialy, můžete si děti vyfotit sami, mohou se fotit se sourozenci, nemusí se fotit vůbec. Svoboda volby. Pan Fiala je profesionální fotograf, jeho specialitou je umělecké focení pod vodou a freediving. Po celý rok chodí bos jako ten kos, nezná rýmu a ušetří prý spoustu peněz za boty. /barefooting neboli bosování/

            

Školní výlet 3. B - Vlakem do Štramberku s agenturou Rikitan

Vzpomínky na výlet naší třídy jsou v živé paměti i po prázdninách. Báječný a vydařený 21. červen 2019, spoustu zážitků, vědomostí a ujištění paní učitelky, že její "nevlastní" děti jsou jedním slovem báječné. Tři děti poprvé jely vláčkem. S paní průvodkyní společnosti Rikitan jsme navštívili pračlověka Bertíka v jeskyni Šipka, zavítali jsme do Muzea Zdeňka Buriana ve Štramberku /s výkladem/, zhlédli výstavu akvarijních a terarijních zvířat Marka Jeřábka/s výkladem/. Pochopitelně nechyběla nejznámější pochoutka Štamberské uši s obchodní značkou od roku 2000. Je prvním českým potravinářským výrobkem, kterému EU přidělilo ochranu zeměpisného označení původu pro tento potravinářský výrobek. Děti přijaly pozvání pana pekaře do rodinné pekárny. Viděly, jak vlastní výroba probíhá a kolik druhů koření je potřeba. Na závěr ochutnaly vlastnoručně vyrobené Šramberské ucho. Naše kroky dále směřovaly ke zřícenině hradu Štramberk s gotickou věží Trúba /pro zpestření paní učitelka nečekaně lovila žákem odhozenou botu - také nečekaně - do strže/. Zdálo se, že děti jsou unavené a vyčerpané. Nikoliv. Rikitan přichystal překvapení v podobě skákacího hradu v prostoru mezi městskými domu. Všichni poněkud ožili, neměli hlad či žízeň. Vyzuli boty a vrhli se do světa skákání, klouzání, přelézání, smíchu a pohody. Děkuji dětem za bezvadný den, děkuji paní učitelce Katce Chalupové za doprovod a pomoc s dětmi, děkuji skvělé průvodkyni, děkuji maminkám či tatínkům za naplněná bříška dětí výbornými svačinkami, děkuji "těm nahoře" za krásné počasí. A pochopitelně děkuji agentuře Rikitan za skvělý školní výlet s vědomostmi, zábavou a výbornou organizací.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zazvonil zvonec a výletu je konec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velikonoční prázdniny – 18. a 19. dubna

Velikonoční tvoření – 16. dubna – 15:00 – 17:00

Tradiční akce spojená s tvorbou velikonočních výrobků. Akce se koná v přízemí hlavní budovy.

 

Muzeum – Velikonoční tradice – 5. dubna – 11:00

Martin Trubač nás se svými kolegy přivítá v pátek před pátou postní nedělí, na kterou se vynáší Mařena – uzavírá zima a vítá jaro. Čeká nás příjemné setkání, velikonoční zvyky, pověry, co se peklo či jak postilo.

Malování na sklo – 4. dubna

Školní družina a Klub rodičů pořádají tuto výtvarnou akci pro přihlášené žáky. Třetí ročníky budou malovat ve skupině v čase od 14:30 do 16:30 v prostorách školní jídelny a družiny. Doporučuji starší oblečení či zástěru.

Malování na sklo je velice stará technika. První pokusy se objevily již v 1. století před naším letopočtem. K vlastnímu rozvoji však dochází od 14. století především v Benátkách, rozšířilo se po celé Itálii a postupně do Evropy. V Čechách vzrůstá oblíbenost tohoto umění v 16. století za vlády Rudolfa II. Masivní rozvoj následuje o 200 let později.

Krásný jarní čas přeji všem!

20. března 2019 ve 22: 58 začíná astronomické jaro – jarní rovnodennost. Na tento den připadá také Světový den vrabců, dříve běžný, všudypřítomný zpěvný pták. Dnes je v mnohých zemích Evropy mizejícím druhem!

 Hudební pořad skupiny MARBO, Dobrochovice

Datum: čtvrtek 21. 3.    Čas: 10:00 v kině     Vystoupení platí Klub rodičů - děkujeme!

V hudebním vzdělávacím pořadu budou děti zábavnou formou rozkrývat tajemství písniček, jejich noty, rytmus, tempo, pomlky atd. Nahlédnou do světa základní hudební teorie. Hudební skupina Marbo vystupuje více než 20 let po celé České republice.

 

Anglické divadlo A lazy goat

Datum: pondělí 11. února /55 min/            Cena: 35 Kč                       Čas: 8:30 kino

Pohádka o namyšlené a drzé koze. Cílem anglicko-české pohádky, je lehkou a hravou formou i za pomoci veselých písniček obohatit hodiny anglického jazyka a motivovat k dalšímu rozvíjení jazykových schopností u dětí. Hraje Divadelní centrum Zlín - profesionální nestátní divadlo, jehož repertoár tvoří atraktivní anglicko - české inscenace profesionálních divadelníků. Klub rodičů hradí 35 Kč, děti přispívají rovněž 35 Kč.

 

Jak se rodí rodina - Centrum pro rodinu a sociální péči

 Datum: 5. února /úterý/          Čas: 8:00 – 9:45         Ve třídě 3. B

Výuková lekce pro žáky 3. tříd v rámci programu školské primární prevence, který získal certifikát kvality MŠMT pod názvem Škola osobního života. Rámcový vzdělávací program zahrnuje základy rodinné výchovy, dětem je s ohledem k jejich věku přiblížena otázka významu lidské lásky a rodiny, vznik a vývoj dítěte. Centrum pro rodinu a sociální péči vzniklo v roce 1993 v Ostravě a v současné době nabízí aktivity i služby v rámci celého Moravskoslezského kraje. Vedoucí preventivních programů je MUDr. Maria Fridrichová. Výuková lekce se uskuteční díky doporučení a finanční podpoře Klubu rodičů naší školy.

 

Pololetí v muzeu

V pátek 1. února mají děti jednodenní pololetní prázdniny. Frenštátské muzeum zve na akci „Pololetí v muzeu.“ Program je spojen s putováním po stopách zbojníků. Děti si mohou zastopovat spolu s legendárním Ondrášem, Juráš je zase pozve na laserovou střelnici. Zájemci se seznámí, jak vypadal místní kroj, kdo byl fojt, jak se dívky zkrášlovaly. Z korálků si mohou zhotovit  malý šperk.To vše v čase 9:30 – 10:30. Poté se v podkroví uskuteční beseda „Aj, ta sláva zbojnická“, během níž si účastníci namalují svého zbojníka. Celá akce bude ukončena ve 12:00 hodin.

Děti, rodiče či prarodiče jsou srdečně zváni.

 

 

 

Vážení rodiče, milé děti, přeji vám nádherné Vánoce, v srdci lásku, v duši klid. Nechť každý den příštího roku pocítíte alespoň na chviličku skutečnou radost a pocit štěstí, nechť vám život dopřeje pevné zdraví a všudypřítomnou lásku.

Paní učitelka Radka Bražinová

 

 

 

Když draka bolí hlava – film v kině

Kdy: 19. prosinec                   Čas: 8:10                  Cena: 60 Kč

Režie: Dušan Rapoš               Scénař: Dušan Rapoš, Petr Šiška

Barborka a Tomík nás seznámí s dvouhlavým dráčkem Čmoudíkem. Jedna hlava mluví česky, druhá slovensky. Společně tráví prázdniny u babičky a dědy v kovárně pod Dračí skálou. Proč draka bolí hlava? Co najdou děti v jeskyni? To se dozvíme v úterý v kině. Stejnojmenná knížka Petra Šišky s ilustracemi Martina Schwarze je obohacena netradičně  česko – slovenským slovníčkem. Děti i dospělí obohatí svůj slovník  třeba o slovenské výrazy čučoriedky,  golier, drevokocúr  nebo cencúľ.

 

Muzeum – Tichá noc  -  4. prosinec

Na svatou Barborku jsme zavítali do muzea na vánoční program. Velkorysé přivítání v podobě domácího perníku a čaje bylo velmi příjemné a voňavé. Tichá noc zazněla v úvodu programu. Píseň vzniká symbolicky v roce 1818 v rakouském městečku Oberndorf díky pánům Mohrovi a Gruberovi. Stala se tak populární, že byla přeložena do 110 jazyků včetně jazyka českého. Dříve se svítilo svíčkami či petrolejkami, vládla příjemná atmosféra. Zemědělci si na trámy malovali kruhy a zapisovali si počasí od 25. prosince do Tří králů. Vytvořili si tak týdenní i měsíční předpověď počasí na příští rok. Na štědrovečerním stole svítily svíce nebo laterna /lucerna/. Nechyběl zde dožínkový věnec, trošku luštěnin, zemáky, sušené švestky, křížaly, cibule, sušené hříbky, mince. Lidé se pomodlili, ke stolu zasedla i čeládka, která hospodáři pomáhala s úrodou. Zpravidla se podávalo 9 jednoduchých jídel. Nezapomínalo se ani na zvířátka v chlévě, psy a kočky. Poslechli jsme si valašský příběh o lakomém sedlákovi, v podání Martina a Evy zazněla vánoční píseň ze Starého Jičína Osel a vůl. Štědrovečerní čas byl také ve znamení čar a věštění. Házely se bačkory, brala se dřívka sudá či lichá, pouštěly se lodičky ze skořápek, krájela jablíčka, odlévalo se olovo, klepalo na kurník, házelo kamenem do řeky. Závěr patřil kaprovi – klasika českých Vánoc. Barevné kapříky a krásné zážitky jsme si odnesli zpět do školy.

Srdečné díky tvůrcům programu, velká pochvala dětem za vzorné chování.

Den otevřených dveří - 8. prosinec 2018

Milí rodiče, prarodiče, příbuzní a rodinní přátelé. Přijměte mé srdečné pozvání na Den otevřených dveří naší školy, který již tradičně probíhá v duchu mikulášském a adventním. Můžete zhlédnout výuku, prozkoumat školní prostory, ochutnat dobrůtky naší školní jídelny, obdivovat výrobky školní družiny. Výtvarné práce zdobí chodby, barevné kreace rozdávají radost. Můžete se zastavit, relaxovat a prožít pohodové chvíle. Nebo zavzpomínat na svá školní léta. Moje děti budou se mnou ve třídě od deváté do jedenácté hodiny. Naplníme čas zpěvem, pohybem, vědomostmi, smíchem, radostí, předvánoční atmosférou. A pokud již máte naplánovaný rodinný program – také dobře. Každá společná chvíle rodiny je to nejlepší, co můžete dětem dát. Čas to vzácný a tolik potřebný pro dětskou duši.

 

Vánoce v muzeu - 4. prosinec 2018 - 9:00 hodin

Martin Trubač se svými kolegy nás v úterý přivítá ve frenštátském muzeu. Edukační program nás tentokrát obohatí o vánoční zvyky, tradice, písně, pořekadla. Dozvíme se také něco o valašských obyčejích v čase Vánoc. Klub rodičů nám hradí jednu návštěvu v muzeu, děti tedy nic neplatí. Děkuji tedy Klubu rodičů naší školy za podporu.

Leporelo Lucie Seifertové - 21. 11. 2018

Výstavní síň Albína Poláška v Domě kultury ve Frenštátě

Ve středu 21. listopadu zhlédneme obří leporelo Lucie Seifertové. Ilustrátorka se narodila v roce 1969 v Poděbradech. Za nejlepší dětskou knihu získala prestižní cenu Magnesia Litera, dále ceny Elsa, Trilobit, Zlatá stuha a Zlatá pečeť. Od roku 2008 se svým manželem Petrem Prchalem /muzikant/ pracovala pro Českou televizi na stojedenáctidílném animovaném seriálu Dějiny udatného českého národa. Její putovní obří leporelo mělo premiéru v roce 2004 v Národním muzeu /70 x 2 m/. Absolvovalo i úspěšné turné po USA. V letošním roce autorka vydala další barevný komiks pod názvem Pohádka o Československu. Děti si obří leporelo nejen prohlédnou, ale rozšíří si slovní zásobu o pojmy debutovat, dioráma, leporelo a komiks. Zhlédnou práci výtvarnice, která poutavým a zábavným způsobem dokáže děti nadchnout pro české dějiny.

 

 

Divadelní představení Pyšná princezna - pohádkový muzikál

Datum: 13. listopadu 2018          Čas: 10:00 v kině        Délka: 65 min      Cena: 60Kč

Scénář a režie : Dana Bartůňková 

Připravila: Divadelní společnost Julie Jurištové 

Divadelní společnost Julie Jurištové vzniká v roce 1998, kdy se tým profesionálních herců zaměřuje na výchovu a vzdělávání dětí školního i předškolního věku. Od roku 2002 rozšířila svou produkci i o představení pro dospělé. Zaměřuje se na klasické výpravné pohádky obsahující morální poselství. 

Pyšná princezna - nejslavnější česká pohádka na motivy pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha. Děti se také seznámí s černobílou filmovou verzí z roku 1952 režiséra Bořivoje Zemana, s vynikajícími hereckými osobnostmi - Alena Vránová a Vladimír Ráž. Řekneme si o etiketě v divadle, vysvětlíme si mnohoznačné slovo etiketa. Zážitky z divadla využijeme v hodině  slohového výcviku jazyka českého s ukázkami nejvýznamnějších divadelních scén České republiky.

V Půlnočním království žije pyšná princezna Krasomila. Když odmítne ruku krále Miroslava, ten se za ní vydá do jejího království v přestrojení za zahradníka. Vypěstuje zpívající květinu a najde si cestu k srdci pyšné princezny. Jejich lásku chce překazit rádce, který Půlnoční království ovládá. Miroslav a  princezna proto uprchnou a na útěku zažijí nečekaná dobrodružství. Princezna se nakonec dovídá, že její milý není zahradník, ale král a nic už nestojí v cestě pravé královské svatbě.

 

 

 

Den republiky - 24. říjen 2018

Děti vzdaly hold naší vlasti se ctí. Mají osm či devět let a vědí, kdo byl Masaryk, Havel, Štefánik, Heyrovský, Wichterle, Seifert, Raška, Zátopek a další české osobnosti. Znají vývoj i autora české vlajky a hymny, objasní mapu Československa z roku 1918, dovedou si poradit se státními symboly. Dokonce vám řeknou, které osobnosti jsou vyobrazeny na českých bankovkách. Seznámily se s totalitními zkratkami, s pojmy jiskřička, pionýr, svazák, měly možnost zhlédnout originální fotografie, knihu či soukromé dopisy autora Radegasta - vynikajícího sochaře i člověka - Albína Poláška. Pochopitelně nechyběla píseň Jany Infeldové a Jana Vávry Za 100 let.

Děkuji velice rodičům za pomoc s dobovým oblečením, za skvělou prvorepublikovou čokoládu. Dětem posílám velkou pochvalu za aktivitu a vytvoření báječné atmosféry.

"Válka je zlo, a velké zlo, život nečestný je horší."    Tomáš Garrigue Masaryk

 

 

 

 

 

Spisovatelka Lenka Rožnovská - úterý 9. října

Beseda a autogramiáda s paní spisovatelkou Lenkou Rožnovskou byla jedním slovem báječná. Hned v úvodu jsme si zopakovali slohové učivo - představení se a správné podání ruky. Pejsek Kuliok přivítal každého žáčka zvlášť, křestní jména dětí využila paní spisovatelka k představení svých knih, ve kterých vystupují stejnojmenní hrdinové. Děti dostaly možnost pokládat otázky. Dozvěděly se, že první pohádky psala paní Lenka do časopisu Sluníčko, že napsala celkem 43 knih a dokonce Zachráněné Vánoce budou přeloženy do japonštiny a vydány nakladatelstvím Albatros. František a jeho pohádky do postýlky byla úplně první kniha, kterou Lenka Rožnovská napsala. Děti dále pracovaly s pojmy grafik, editor, e mail, kaligram, ilustrátor. Zajímavá informace se týkala spisovatelských začátků - Jiří Žáček byl dobrým rádcem a oporou paní spisovatelky. Poté se děti daly do hledání sedmi obálek, v každé byl název zvířete, které nacházely v ilustracích Ivety Autretové, brněnské malířky. Tedy opice, ibis posvátný, antilopa, hadilov písař, hroch, volavka, lev. Následovalo čtení z báječné knihy Statečná lvíčata. Hlavní hrdinové Sofie a Viktor představovali moudrost a vítězství. Podmanivá bajka nás zavedla do africké savany. Příběh vypráví o statečnosti, moudrosti a síle rodinného pouta, jež zvítězí nad lidskou bezohledností. Poutavé čtení doplněné "hrou na tělo", zvuky, pohyby, skvělá ilustrace. Zopakovali jsme si zvířecí mláďata, děti měly možnost položit paní spisovatelce poslední dotazy. Památníky či sešity čtení dostaly také dárek - podpis paní spisovatelky i s věnováním. Co říci na závěr? Velice milé a obohacující setkání se sympatickou ženou, která očividně miluje svoji práci, přírodu a dobré lidi. Mé děti byly skvělé, komunikativní, aktivní. Moc a moc všem děkuji.

 

 

Seiferos

Sokolníci přijeli a nezklamali. Zábavný výklad, skvěle ozvučený, nádherní dravci. Dokázali, že žáci celé školy pozorně poslouchali a užívali si program. Nenechali nikoho na pochybách, že jejich činnost má obrovský význam. Práce se jim stala koníčkem, dravcům se věnují s láskou a respektují citlivost a zvláštní zacházení s těmito živočichy. Málokdo si uvědomí, jak ptáků v našich podmínkách ubývá. V parcích i lesích. Aktuální nebezpečí hrozí třeba sýčkovi. Ještě před čtyřiceti lety to byla naše naprosto nejběžnější sova, která žila doslova v každé vesnici, aleji, na každé takzvané hlavaté vrbě. Dnes zbývá v Česku několik malých oblastí, kde sýčci hnízdí. Celkově se jedná už jen asi o 130 párů. Opět je na vině hlavně způsob hospodaření a využívání chemie v zemědělství. Velkým problémem je uhynutí ptáků nárazem do překážky. Odhadem je to několik stovek tisíců ptáků ročně. Sokolníci mají sídlo v Lednici. Letos jižní Morava trpěla horkem a suchem. Lesníci chodili do lesů a nosili zvěři vodu, pitné nádrže byly znečištěny. Pokud máte krmítko či budku pro ptáky na zahradě, pomáháte ptákům v zimě - dobrý skutek hodný chvály. Chcete-li vidět fotografie a ukázky letů dravců, stačí si vyhledat Seiferos. Webové stránky výborné úrovně. 

Sokolníci, díky za návštěvu, díky za vaši smysluplnou práci!

 

Seiferos - ukázka dravců a sov - výukový program

27. září k nám zavítá společnost Seiferos, původně Nadace Zayferus, která vznikla již v roce 1991. Díky nadšených sokolníků se podařilo během 27 let odchovat či zachránit 80 dravých opeřenců, z toho 80 % se podařilo vypustit zpět do přírody. V současné době má společnost ve své sbírce takové skvosty jako je sup krahujový, sup bělohlavý, orel královský a další. Nejucelenější sbírka v ČR čítá 45 dravců a sov. Páni sokolníci předvádějí kvalitní výukový program, profesionálně ozvučen, děti mohou sledovat výjimečné letecké schopnosti dravců, rovněž jejich lovecké dovednosti. Pan Machař vede navíc Ptačí centrum Brno. Petr Svoboda a Zdeněk Fabian přijedou tedy ve čtvrtek 27. 9. a děti zhlédnou program během 3. a 4. vyučovací hodiny /80 min/.

Cena programu je 50 Kč na dítě.

 

Vánoční kalendář od fotografa Karla Fialy

25. října proběhne na naší škole od 8:00 focení žáků na Vánoční kalendář 2019.       

Cena celé sady je 185 Kč - kalendář 2019 formátu A4 a tři kusy fotografií 10x15. Rodiče mohou svůj zájem o kalendář sdělit na třídní schůzce. Karel Fiala je velice uznávaný fotograf, který se také prezentuje originálními fotografiemi pod vodou a kurzy Freedivingu.

Fotogalerie - návštěva muzea: Voňavé, krásné i léčivé

 

 

 

 

Muzeum:11. září 2018 - 9: 00 - Voňavé, krásné i léčivé

Zavřeli jsme oči a nadechli se. Vnímali jsme vůni bylinek a koření. Tak jsme zahájili edukační program ve frenštátském muzeu za doprovodu báječného Martina Trubače. Náš rozhled byl obohacen mnoha zajímavostmi. První doklad o použití bylinek pochází z Bagdádu před pěti sty lety. Tehdy objevili blahodárné účinky lékořice a vše zaznamenali naštěstí na hliněnou tabulku. Především středověcí benediktíni pak v klášterech vyráběli léčivé likéry. Měli jsme možnost nahlédnout do nejstaršího frenšt. zachovaného herbáře /více než 100 let starý/, jehož autorem byl nějaký pan učitel. Děti zhlédly ukázku výroby herbáře, prohlédly si spoustu bylinek, zjistily, na které nemoci zabírají. Bylinky se nakládaly do likérů, olejů či sádla, sušily na zimu, aby se nemuselo do apatyky nebo k lékaři. Zajímavé byly předměty zapůjčené z ostravského muzea nebo lékárny v Nové Jičíně - páčidla na zuby, pilulkovnice /ručně vyráběné pilulky/, starý fonendoskop, nádobky na pijavice atd. Svatý Rochus nám byl představen jako ochránce od moru a jako poděkování stavěli lidé tzv. mariánský sloup. Během morové epidemie zemřelo v našem městě v 17.století více než polovina obyvatel /tehty zde žilo zhruba 700 obyvatel/. Kouzelý byl koutek se zvířátky. Každé mělo u sebe bylinku, pan trubač vysvětlil, jak se léčily kravičky, kočky, slepice ......Hadinec se dával do děr, odpuzoval hlodavce. Pochopitelně Vánoce, Velikonoce nebo dožínkové slavnosti se neobešly bez bylin či stromů. Celým pořadem nás doprovázela nádherným zpěvem paní Evička, znalkyně všemožných místních národních písní. Pan Jožka pomáhal, fotil, radil. 

Chtěla bych všem lektorům velice poděkovat za obohacení "hlavy" a duše. Ráda bych pochválila děti naší třídy, které nezklamaly a se ctí reprezentovaly svým chováním naší školu.

Moc a moc všem děkuji.

Radka Bražinová

 

Školní rok 2018/2019 - poprvé zapisujeme do elektronických třídních knih. Stejně tak klasifikace žáků bude v elektronické podobě. Děti mají u sebe část původní žákovské knížky, rodiče zde omlouvají absenci žáků, mají zde veškeré telefonní kontakty, organizaci školního roku a výňatky ze školního řádu školy. Zde prosím o podpisy žáků i zákonných zástupců.

 

 

Informace k zahájení školního roku 2018/2019

  Vážení rodiče, milí žáčci, zdraví vás všechny nová třídní paní učitelka Radka Bražinová. V pondělí 3. září 2018 vykročíme do nového školního roku 2018/2019. Vyučování bude první den ukončeno v 9:30. Nejprve se s dětmi sejdu v jejich nové třídě, v 9:15 odejdeme na nádvoří / v případě deště do tělocvičny/. Zde se sejdeme celá škola, přivítá nás pan ředitel se svými zástupci a pak se děti odeberou zpátky domů /popříp. do družiny/. V úterý budu s dětmi končit ve 11:30 hodin, odvedu je na obědy a do družiny. V úterý si děti vezmou do školy aktovky, dostanou učebnice, přinesou si pytlíky do tělesné výchovy, papuče budou mít uloženy v šatně také v pytlíku. Mohou si už nosit pomůcky do Vv. Podle rozvrhu začneme učit od středy. Děti dostanou přehledné rozvrhy. Předběžně - každý den mají vyučování do 12:30.  

 

 V týdnu od 10. září začíná plavecký výcvik. První vyučovací hodiny - pátek 14. 9. v čase

11:00 - 12:30.

Velice se těším na nová dítka školou povinná a pochopitelně se také těším na vás rodiče a báječnou spolupráci s vámi.

Hodně štěstí, trpělivosti a zdraví v novém školním roce!!!

Radka Bražinová