Školní akce

Cyklokurz 8. ročníku - 15. a 16.9. 2021

 

Po loňské pauze, kdy to nedovolila epidemiologická situace, proběhl ve dnech 15. - 16.září 2021 znovu cyklistický kurz. Ten byl určen všem zájemcům z osmých ročníků. Tentokrát se přihlásil rekordní počet žáků, který se však vinou nemocí zredukoval, proto ve středu ráno odjížděla od školy skupina 35 žáků a čtyř učitelů.

Cílovou stanicí byl hotel Cherry na Horní Bečvě. První zastávkou na občerstvení byl Maralův kopec, kdy jsme cyklisty rozdělili do dvou výkonnostně rozdílných skupin. Obě skupiny pokračovaly rozdílným tempem směrem na Podolánky a poté na nejvyšší vrchol naší cesty, Martiňák. Na něm jsme se posilnili obědem, po němž nás čekal dlouhý sjezd směrem na Horní Bečvu.

Po krátké zastávce v místním obchodu si každá skupina zvolila jinou trasu, jak dojet do cíle. Do něj dorazili všichni v pořádku a žáci se ubytovali v bungalovech a pokojích hotelu Cherry. Do večeře měli žáci volný program a po ní si mohli vybrat poslední aktivitu toho dne, procházku k místním zajímavostem, nebo nohejbalový turnaj na přilehlém hřišti.

Zatímco ve středu bylo nádherné a teplé počasí, druhý den byl o poznání chladněji. Rozdělení do skupin zůstalo stejné a nás čekala cesta domů. Mírně svažitý terén po cyklostezce směrem Rožnov pod Radhoštěm nesebral našim cyklistickým „nadšencům“ příliš sil, proto jsme měli první větší zastávku až na oběd. Po něm však následoval nejtěžší úsek dne, výšlap na Pinduli a poté ještě na Kladnatou. Po dosažení nejvyššího bodu toho dne nás čekal sjezd do Trojanovic a poté podél koryta řeky Lomné jsme zdárně dojeli až k naší škole.

Učitelé, kteří kurz vedli:

Mgr. Jiří Koláček, Mgr. Lenka Střalková, Mgr. Veronika Pítrová a Mgr. David Hýl

 

Počet najetých kilometrů:

1. skupina – 85km

2. skupina- 75km

Závěrem už jen poděkování novému vedení Hotelu Cherry za ochotu a vstřícnost. Pánům Petrovičovi a Dvořáčkovi za odvoz velkých batohů, všem zúčastněným cyklistům, za příkladné chování na silnici a v neposlední řadě panu učiteli Blažkovi za příjemnou odpolední inspekci J.

Vypracovali: Mgr. David Hýl, Mgr. Jiří Koláček

 

 

 --------------------- Školní rok 2021-2022 -----------------------------

 

Netradiční online hodina chemie - 5.5.2021

Ve středu 5.5. proběhla netradiční online hodina chemie pro žáky devátých tříd. Paní inženýrka Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze nás provedla tématem bílkoviny. Viděli jsme pokusy z laboratoře na důkaz bílkovin a cukrů. Na těchto stránkách http://www.3nastroje.cz/dokument.php?stav=view_detail&dokument=356 se žáci mohou znovu podívat na video, mohou si vyplnit pracovní list na téma - Víš co jíš a vyzkoušet si doma různé pokusy. 

Na závěr škola získala certifikát.

Mgr- Lenka Střalková

 

Barevný týden - 22.3. - 26.3. 2021

Barevný týden

Přišlo jaro a s ním i Velikonoce. Tradice Velikonoc si s žáky každoročně připomínáme. Nejen barvením vajíček, pletením pomlázek či výrobou velikonočních zajíčků, beránků, přáníček, ale i barevným předvelikonočním týdnem. I letos, přestože se všichni učíme distančně, akce proběhla. Žáci 1.stupně si v týdnu od 22.3. zasoutěžili v oblékání co největšího počtu oděvu a doplňků dané barvy - "Barevný týden". Žlutým pondělím se teprve rozehřívali, o šedém úterý a modré středě začalo věcí přibývat a na zelený čtvrtek a bílý pátek se někteří nemohli ani hýbat, neboť s více než 60 věcmi na sobě vypadali jako zápasníci sumo. Žákům se akce velice líbila. Zasmáli se a zpestřili si tak distanční výuku. A kdo vyhrál? Protože každá třída má jiný počet žáků, došlo na průměr počtu oblečení za týden na žáka.  Vítězem se stala třída 2.A, na druhém místě 4.B a třetí se umístila 1.A. Všem žákům blahopřejeme a budeme se těšit do školy, kde na ně bude čekat sladká jarní odměna. A příští rok si určitě "Barevný týden" zopakujeme.

Přehled výsledků

 Mgr. Jitka Skřečková

 

Ponožkový den - 21. 3. 2021

 „Jsem tím, čím jsem: jednotlivec, jedinečný a odlišný.“  Charlie Chaplin

 Na 21. 3. připadá Světový den Downova syndromu, den, kterému se přezdívá „Ponožkový den“. Datum není náhodné, lidé s Downovým syndromem mají totiž 21. chromozom hned třikrát. Ani přezdívka tohoto dne nevznikla náhodou, neboť zvětšené chromozomy jsou podobné ponožkám. Některé třídy naší školy se rozhodly zapojit a v této nelehké době osoby s Downovým syndromem podpořit. Cílem bylo, abychom si byli všichni vědomi toho, že navzdory všem odlišnostem máme stále mnoho společného.Tito lidé od nás po celý život potřebují trochu podpory, aby měli spokojený a šťastný život. 

Mgr. Renáta Lubojacká, Mgr. Jana Kuběnová

 

Zahájení školního roku 2020/2021

V úterý 1. září se opět po dlouhé době otevřely dveře školy. Slavnostní zahájení školního roku proběhlo ve třídách. Během prázdnin probíhaly stavební práce jak v budově školy, tak také před školou. Na hlavní budově novotou září sociální zařízení a před školou se ještě pracuje na novém, bezpečnějším příchodu a příjezdu ke škole. Do lavic poprvé usedlo v naší škole 62 prvňáčků. Při příchodu každého z nich paní učitelky pasovaly na ,,prvňáčky“ . Na lavicích na ně čekal dárek se školními potřebami, které jim věnovalo město Frenštát pod Radhoštěm. Ředitel školy Ing. Josef Stieborský popřál nejen prvňáčkům, ale všem žákům školy hodně úspěchů na cestě za poznáváním a věděním,  spoustu pěkných zážitků se svými spolužáky a pedagogy.

 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - šk. rok 2020/2021- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžáček – 24.2. - 28.2. 2020

V týdnu od 24.02. – 28.02.2020 se uskutečnil lyžáček pro žáky prvního stupně. Lyžování se uskutečnilo v dětském lyžařském parku: Ski areálu Bílá – nejmodernější a nejvybavenější výukové hřiště na Moravě. Park je na jižní straně areálu, kde sluníčko „ nikdy nezachází“. K dispozici mají skvělé technologie zaručující komfort a bezpečnost při lyžování. Profesionální, ale i osobní a přátelský přístup instruktorů v lyžařské škole nabídl každému výuku přizpůsobenou podle věku a dovedností. Samozřejmostí bylo 100% umělé zasněžování parku. Dva pojízdné koberce nabízely dětem pohodlí, provazový a talířový vlek umožnil skvělý zážitek i těm starším. Největší legraci zajistil kolotoč na sněhu „Rotondo“. Na konci týdne se uskutečnily lyžařské závody, na které se přišli podívat rodiče dětí. Následovalo vyhodnocení, vyhlášení výsledků a bojové pokřiky všech družstev: syslíků, papoušků, malin, kiwi a zeber. Rozloučili se s námi nejen instruktoři, ale i dětské a zvířecí postavičky medvídek Brumík se sluníčkem. Teď už děti umí lyžovat a baví je to. V poslední den nasněžilo a hurá na jarní prázdniny lyžovat.

Mgr. Miroslava Zrubková, Mgr. Milena Kupčáková

 

Exkurze do firem MARLENKA, HYUNDAI a pivovaru RADEGAST – 25. únor 2020

Žáci 8. ročníku se 25. února zúčastnili exkurze do firem MARLENKA, HYUNDAI a pivovaru RADEGAST u Frýdku – Místku. Exkurze proběhla v rámci předmětu Svět práce – volba povolání a jejím cílem bylo žáky blíže seznámit s prací ve strojírenském a potravinářském průmyslu. Vzhledem k velkému počtu byli žáci rozděleni do dvou skupin. Obě skupiny pak postupně navštívily jednotlivé firmy.
V návštěvnickém centru firmy MARLENKA čekalo žáky sladké překvapení. Během úvodního filmu a výkladu o vzniku a budování firmy mohli ochutnávat jednotlivé výrobky z medu, kterých byl pro každého připraven celý talíř. Následovala prohlídka výroby, která byla zmodernizována a probíhá především strojově. Ručně se vyrábějí jen dorty na objednávku. Závěrem si mohli žáci nakoupit ve firemní prodejně.
Ve firmě HYUNDAI žáci nejprve zhlédli krátký film, který je seznámil se základními informacemi o této firmě. Pak nasedli do návštěvnického vláčku, který je za výkladu průvodce provezl halami lisovny, svařovny, převodovkárny a finální montáže. Žáky zaujalo především množství robotů, kterých zde pracuje více než tři sta, a neuvěřitelná čistota
ve výrobních halách.
V pivovaru RADEGAST se žáci seznámili s historií pivovaru, s procesem výroby piva a
prohlédli si moderní výrobní prostory. Bohužel nebyla zpřístupněna stáčírna, která se v současnosti rozšiřuje a probíhají tu stavební úpravy. Součástí exkurze bývá i degustace piva, na kterou si ale musí žáci ještě pár let počkat.
Zdálo se, že všichni byli s exkurzí velmi spokojeni.

Mgr. K. Adamčíková

Recitační soutěž – 20. únor 2020

24 žáků prvního stupně naší školy se přihlásilo do recitační soutěže. Nejprve proběhla třídní kola, paní učitelky vybraly z každé třídy dva recitátory do školního kola. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Malí účinkující se prezentovali pestrým výběrem dětské poezie, kdy převládal básník Jiří Žáček či Miloš Kratochvíl. Všichni žáci předvedli velice pěkné výkony, krásnou výslovnost a obdivuhodně se vypořádali s trémou. Paní učitelky hodnotily objektivně, moc jim děkuji za podporu soutěže. Všem dětem děkuji za báječné odpoledne, vítězům gratuluji a držím pěstičky všem postupujícím do soutěže Kalusův chodníček v Astře.

Výsledky soutěže

1. ročník 2. – 3. ročník 4. – 5. ročník

1. Matouš Trchalík Dorota Miková Martin Pavlát

2. Mathias Molinek Nikol Bařinová Tobiaš Křenek

3. Adam Gerlich Ema Genzerová Magda Miková

Mgr. Radka Bražinová

 

 

Cizí jazyk nám není cizí - 12. únor 2020

Ve středu 12. února 2020 se konal na ZŠ Záhuní 8. ročník jazykové soutěže pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního ročníku se celkem zúčastnilo 52 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva, v některých případech kvůli nemoci jen dvoučlenná. Děti musely plnit různé úkoly, které však nebyly zaměřeny na gramatiku, ale šlo o jazykové hry a hříčky, práci se slovníkem a poslech písničky. První tři družstva byla odměněna cenami – slovníky, přehledy gramatiky, přehledy nepravidelných sloves, bločky a tužkami. Všichni zúčastnění pak dostali sladkou odměnu. A jak to všechno dopadlo?

 1. místo: Jan Albert Kresta, Jiří Uličník, Jan Vlček – ZŠ Záhuní: 93 b
 2. místo: Matyáš Mužík, Štěpán Káňa, Ondřej Štochel – ZŠ Tyršova: 89 b
 3. místo: Johana Zajícová, Markéta Strakošová, Kristýna Boháčová – ZŠ Tyršova: 88 b

Všem děkuji za účast, výbornou soutěžní atmosféru a deváťákům za pomoc.

Mgr. Zita Kučová

 

Florbal - krajské kolo (8., 9. třída) –29. leden 2020

ZŠ ZÁHUNÍ DRUHÁ NEJLEPŠÍ V KRAJI!!!

V poslední lednovou středu vyrazili naši žáci do Kopřivnice k dlouho očekávaným zápasům ve florbale. Ve známém prostředí sportovní haly Emila Zátopka nás čekali ti nejlepší z Moravskoslezského kraje, a to ZŠ Jana Šoupala Ostrava – Poruba, ZŠ Jubilejní Masarykova Třinec, ZŠ Boženy Němcové Opava, ZŠ Dolany Stonava, ZŠ Dvořákův okruh 2 Krnov. V základní skupině jsme narazili na školy z Krnova a Opavy. Výhra a prohra v těchto zápasech znamenaly, že do vyřazovacích bojů jsme šli z druhého místa. Soupeřem ve čtvrtfinále byla Stonava, se kterou jsme neměli větší potíže a zaslouženě postoupili dále. V semifinále nás dle mě čekal největší favorit, a to Třinec. V nervy drásajícím zápase se nám nakonec podařilo o jednu branku zvítězit a postoupit do finále. Relativně přijatelný soupeř z Ostravy byl velmi dobře fyzicky připraven, což se nakonec ukázalo jako rozhodující, když naší žáci přišli o vedení 2:0 a nakonec Ostravanům podlehli 2:3. Obrovská škoda, že zápasy krajského finále jsme odehráli bez kapitána a dvou hráčů základní sestavy, kteří byli bohužel zdravotně indisponováni. I tak, ale ještě nějaká naděje na postup do kvalifikace o republikové finále žije, protože vítězná škola z Ostravy ještě neví zda-li ke kvalifikačním zápasům odcestuje. Teď už nezbývá než doufat. Kluci na kvalifikaci rozhodně mají!!

Naše zápasy:

Skupina:

Frenštát p. R. - Krnov 3:1

Frenštát p. R. - Opava 1:3

Čtvrtfinále:

Frenštát p. R. - Stonava 4:1

Semifinále:

Frenštát p. R. - Třinec 3:2

Finále:

Frenštát p. R. - Ostrava 2:3

Školu reprezentovali tito žáci:

Genzer Matěj 8.B, Novák Jiří 8.B, Pícha Ondřej 8.B, Gasman Šimon 9.A, Gasman Tadeáš 9.A, Svoboda David 9.A,Balcárek Vojtěch 9.B, Baletka David 9.B, Petr Vojtěch 9.B, Strnadel Marek 9.B.

Děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu na turnajích

Mgr. Jiří Koláček

 

Lyžařský kurz 7. ročníku (1. skupina) - 27. - 31. ledna 2020

Na lyžařský kurz odjelo 28 žáků 7. tříd (lyžaři 7.B plus výběr snowboardistů ze tříd 7.A,B,C) a 3 učitelé – J. Koláček, L. Střalková, J. Jendryková a asistentka pedagoga Jarmila Vočková.

Vytvořena byla 3 družstva:

 1. Družstvo J. Koláček – sjezdové lyžování
 2. Družstvo L. Střalková - sjezdové lyžování
 3. Družstvo J. Jendryková – snowboarding

I přes mírné obavy byly sněhové podmínky ve Velkých Karlovicích dostačující. Až na poslední den počasí kurzu přálo. Všichni účastníci si osvojili základy sjezdového lyžování či snowboardingu a na kurzu nebylo nikoho, kdo by nedokázal bezpečně pokořit modrou sjezdovku. Ubytování bylo klasické, a to v penzionu Gaudeamus, které jsme měli letos jen pro sebe. Letošní kurz nedoprovázelo žádné vážnější zranění.

Medailové umístění v obřím slalomu:

1. družstvo - 1. místo Jan Uličník

2. místo Patrik Malčík

3. místo Marek Malčík

2. družstvo 1. místo Vendula Rárová

2. místo Nina Trpkošová

3. místo Natálie Piteráková

3. družstvo 1. místo Tomáš Nakoukal

2. místo Kathrin Turajová

3. místo David Gola

Děkujeme Klubu rodičů za financování autobusové dopravy.

Mgr. Jiří Koláček, vedoucí kurzu

 

Lyžařský výcvik 2020 očima Julie Hodslavské a Anny Vaškové

Náš lyžák začal srazem před školou. Sraz se konal v půl osmé, ale vyjeli jsme až po osmé hodině. Cesta nebyla moc dlouhá, trvala asi jen 45 minut. Když jsme dojeli na místo, hned jsme se seznámili s týdenním programem a pravidly.

Program

Každý den byl budíček v 7 hodin ráno. Družstva se každé ráno střídala, kdo bude probouzet. Každý měl ráno 20 minut na osobní hygienu. Myslím, že kolem osmé hodiny byla snídaně. Když snídaně skončila, měli jsme hodinku čas a pak už byl sraz u lyžárny. Když jsme se spočítali a byli jsme všichni, tak se mohlo jít na svah. Na svah jsme chodili dvakrát denně - dopoledne a odpoledne. V 6 hodin byla večeře, po které zbylo trochu času na odpočinek po náročném dni. Samozřejmě se bodovaly pokoje, a mezitím co paní učitelky bodovaly, my jsme byli dole na přednášce. Po přednášce byl čas pro družstvo, které vymýšlelo večerní program. Protože každý den měl na starost program někdo jíný, tak večerní hry byly vždy o něčem jiném. Až nám skončila večerní zábava, šli jsme do svých pokojů, kde jsme mohli trávit volný čas s přáteli až do 22:00. Po této hodině se nesměly navštěvovat cizí pokoje a nesměl se dělat hluk a nepořádek.

Svah

První dva dny jsme chodili na vlek, který byl od našeho penzionu dále, než jsme všichni čekali. Vlek byl pro některé velmi lehký, ale naopak někteří s nim měli velký problém. Většina z nás stála na snowboardu poprvé a každý den jsme se zlepšovali a zlepšovali. Dopolední ježdění trvalo do 11:30. Potom jsme měli všichni oběd, a poté byl odpolední klid. V 13:45 jsme zase museli být připravení před lyžárnou. Jezdili jsme až do čtyř hodin, a pak šli zpátky na pokoje. Každý den probíhal velmi podobně, jen od středy se to trochu změnilo. Místo toho, abychom šli na vlek, jako v minulých dnech, jsme konečně šli na bližší sjezdovku s kotvou, která byla pro všechny snadnější. Bylo to tam o hodně lepší kvůli kotvě, ale hlavně proto, že sjezd byl delší a byl zde velký otevřený prostor. Ve čtvrtek se konal závod v obřím slalomu. Poslední den, v pátek jsme jezdili od 10 hodin do půl jedné kvůli sbalení našich věcí. Naše družstvo odešlo ze sjezdovky dřív, protože bylo velmi nepříznivé počasí a paní učitelka Jendryková byla velmi hodná, že nás nechala odejít. Okolo 13:30 jsme začli odevzdávat naše tašky a lyžařské vybavení do autobusu. Okolo dvou hodin jsme vyjeli od našeho penzionu domů do Frenštátu pod Radhoštěm. Náš lyžák byl super týden skvělých zážitků. V pátek jsme byli všichni celkem smutní, že už musíme pryč, ale i šťastní že si konečně všichni odpočineme.

 

Anglický zpěváček - 22. leden 2020

Koncem ledna proběhlo další kolo soutěže ve zpěvu a recitaci anglických písní a básní. Celkem soutěžilo 32 dětí ve dvou kategoriích. Nejvíce žáčků se přihlásilo z prvních a druhých ročníků.Soutěž probíhala v přátelské atmosféře s cílem něco si vyzkoušet, než za každou cenu vyhrát. Všechny děti měly velkou odvahu a byly oceněny drobným dárečkem a obdržely certifikát.Ti, kterým se nejvíce dařilo dostali diplom a dárečky. Na vyhodnocení dohlížela porota- p.uč.Zrubková a p.uč.Křenková.Nakonec jsme si zazpívali několik známých písniček. Bylo to příjemné odpoledne.

Mgr. Yvona Plasgurová

 

 

Zpíváme společně koledy - 20. prosinec 2019

 

 

Sladká vůně perníčků… 18. prosinec 2019

Jedenáct žáků ze sedmých ročníků naší školy navštívilo v předvánočním čase školu ISS ve Frenštátě. Zapojili se tím do spolupráce na projektu „Udržitelnost cukrářského centra Hotelové školy Frenštát p. R.“ Na projektovém dnu „Medový perníček“ si vyzkoušeli svou zručnost při zdobení bílkovou polevou. K voňavým perníčkům obdrželi i recept na těsto a polevu. Žáci ocenili tuto zkušenost z praxe, kterou mohou využít i při výběru budoucího povování.

Mgr. Jarmila Vočková, asistentka pedagoga

 

Ten dělá to a ten zas tohle - 16. prosinec 2019

Projektový den pro žáky 3.B nazvaný Ten dělá to a ten zas tohle se konal v pondělí 16. prosince v základní škole Záhuní. Děti absolvovaly v průběhu dopolední výuky několik stanovišť věnovaným tvoření. Vyzkoušely si vyrobit krmítka pro ptáky a také si samy upekly a nazdobily perníčky. Dětem šla práce od ruky a každý si vyrobil své krmítko. Ale tím děti zdaleka neskončily. Krmítka si samy nabarvily a napadla je myšlenka, podělit se o své výrobky také s ostatními lidmi. A tak jejich krásné výtvory udělaly radost ve školkách Dolní a Školská. Hned po Vánocích se děti vydaly do Domova Hortenzie. Přišly babičkám a dědečkům ukázat, že i když jsou malí, jsou také moc šikovní. Přinesly jim perníčky, krmítka a ještě jim zazpívaly a přečetly pohádky. Sklidily za své vystoupení veliký potlesk a odcházely s dobrým pocitem, že potěšily svou prací a štědrostí spoustu lidí okolo sebe.

Mgr. Blanka Křenková Saletová

 

Vánoční turnaj v košíkové – prosinec 2019

Jak již je tradicí, tak v prosinci na naší škole proběhl Vánoční turnaj v košíkové určený třídám druhého stupně. V hodinách tělesné výchovy probíhaly častokrát nervydrásající zápasy, které určily vítěze a následující pořadí tříd.

Kategorie mladší žačky:

 1. místo 7. A
 2. místo 7. C
 3. místo 6. C
 4. místo 6. B
 5. místo 7. B
 6. místo 6. A

Kategorie mladší žáci:

 1. místo 7. B
 2. místo 7. C
 3. místo 6. C
 4. místo 6. B
 5. místo 7. A
 6. místo 6. A

Kategorie starší žačky:

 1. místo 8. B
 2. místo 8. A
 3. místo 9. A
 4. místo 9. B

Kategorie starší žáci:

 1. místo 9. A
 2. místo 9. B
 3. místo 8. B
 4. místo 8. A

Děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu v podobě cen pro vítěze.

Mgr. Jiří Koláček

 

Florbal (8. a 9. třída) – postup do krajského finále!!! – 6. prosinec 2019

Po vítězném tažení okrskovým kolem, kterým žáci naší školy prošli bez ztráty kytičky (výhry 2:0 nad ZŠ Starý Jičín, 4:2 nad ZŠ Tyršova Frenštát p. R. a 10:1 nad ZŠ Štramberk), zajížděli do Kopřivnice k zápasům okresního finále. Na hale Emila Zátopka nás čekali čtyři vyzyvatelé a čtyři těžké zápasy, když do krajského finále postupoval jen celkový vítěz. Žáci ZŠ Záhuní 3 zápasy vyhráli, 1 remizovali a získali stejný počet bodů jako ZŠ Emila Zátopka Kopřivnice. Remízový zápas byl právě s Kopřivnicí, tak přišlo na řadu skóre, které jsme měli excelentní (22 branek vstřelených a pouze jednu inkasovanou), což znamenalo jediné – krajské finále s naší účastí!

Kaňkou na parádním turnaji bylo nešťasné zranění Martina Guráše, kterému přejeme brzké uzdravení.

Komentář trenéra Jiřího Koláčka: „Kluky chválím za perfektní přístup k zápasům. Je radost vést tým, který je odhodlaný a má svou tvář. Dle mě jsme na turnaji předváděli florbal, který měl myšlenku. Myslím si, že pokud podáme výkon stejných kvalit i v kraji, tak rozhodně ostudu neuděláme.“

Školu reprezentovali tito žáci:

Genzer Matěj 8.B, Pícha Ondřej 8.B, Gasman Šimon 9.A, Gasman Tadeáš 9.A, Guráš Martin 9.A, Svoboda David 9.A, Baletka David 9.B, Kytka Ondřej 9.B, Petr Vojtěch 9.B, Strnadel Marek 9.B, Zeman Jakub 9.B.

Děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu na turnajích

Mgr. Jiří Koláček

 

Den otevřených dveří - 7. prosinec 2019

V sobotu 7. prosince se konal na naší škole již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Přišel mezi nás Mikuláš se svou velkou družinou. Všechny třídy a odborné učebny se otevřely pro širokou veřejnost. Ve druhých třídách se to hemžilo čertíky a anděly a čertovské učení měly pod kontrolou hodné čertice – paní učitelky. Ze tříd se ozývala hudba a zpěv koled za doprovodu různých hudebních nástrojů a to vše v podání našich žáků a návštěvníků. Byla slyšet čeština, němčina, angličtina. V jazykových učebnách si mohli příchozí procvičit své jazykové znalosti, seznámit se s audiovizuální technikou, kterou využíváme při výuce. Návštěvníci se mohli přesvědčit, že výuka cizího jazyka je pro děti zábava. V odborných učebnách chemie, fyziky a přírodopisu byly k vidění různé pokusy a prezentace, do kterých se mohl každý zapojit. Živo bylo také v počítačové učebně, kde vybraní žáci předváděli různé výukové programy, které si návštěvníci mohli také vyzkoušet. Své znalosti si mohli příchozí prověřit při řešení kvízů, rébusů, křížovek, skládaček a doplňovaček z oblasti dějepisné, zeměpisné nebo literární. Při zábavné matematice se řešily netradiční matematické úkoly, hříčky, pyramidy. Ve školní galerii byla k vidění výstava k 30. výročí sametové revoluce. Na staré časy si mohli zavzpomínat návštěvníci při prohlížení kronik. O tom, že žáci dokáží tvořit a vyrábět krásné a nápadité věci, se mohli všichni příchozí přesvědčit ve školní dílně nebo ve výtvarné učebně. Vánoční nálada byla cítit z kuchyňky, kde se peklo vánoční cukroví. Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky, pro které byly nachystané pracovní listy s úkoly, tvoření a mikulášské hry ve školní družině. Den otevřených dveří na naší škole obohatily svým vystoupením děti z Mateřské školy Školská a Dolní. Sboreček Mateřídouška z MŠ Školská svým pěveckým vánočním programem plným koled a zimních písniček a říkanek všechny přítomné svátečně naladil. Děti z MŠ Dolní se proměnily v andílky a malé čertíky a milým pohybovým vystoupením přispěly ke krásné sváteční atmosféře. Velká tělocvična patřila všem, kteří mají rádi pohyb. Malí i větší sportovci předvedli svou obratnost, rychlost a zdatnost na překážkové dráze nebo s florbalovou hokejkou. Po celou dobu bylo pro návštěvníky připraveno malé pohoštění, k zakoupení byly dárečky, vánoční přání či ozdoby, které připravovaly děti v aranžérském kroužku. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy a obdivovat výtvarné práce našich žáků, které zdobí třídy, chodby a školní družinu. Celé sobotní dopoledne vládla ve škole sváteční předvánoční nálada. Děkujeme všem za jejich přízeň a návštěvu. Velké poděkování patří také zaměstnancům a žákům, kteří se podíleli na tomto krásném dni.

Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer

 

Zdobení vánočního stromečku - 29. listopad 2019

 

Zahájení výstavy Vánoční variace - 26. listopad 2019

Výsledky podzimní sběrové akce - listopad

Začátkem listopadu proběhla na naší škole podzimní sběrová ekologická akce „Zelený strom", kterou pořádá firma ORC recycling s.r.o. Vybrali jsme celkem 7 320 kg papíru.

Výsledky sběrové akce:

Třídy: 1. místo 4.B (1156 kg)

2. místo 2.A ( 959 kg)

3. místo 3.A ( 851 kg)

Jednotlivci: 1. místo Adéla Hradečná 4.B (708kg)

2. místo Matthew Mičan 3.A ( 429 kg)

Hana Bušinová 1.B ( 351 kg )

Nikola Mohylová 2.A ( 303 kg)

3. místo Viktorie Sváčková 2.B (243 kg)

Radek Zdráhal 4.A ( 236 Kg)

Lukáš Zrubek 2.B (225 kg)

Děkujeme všem žákům a jejich rodičům, kteří se do podzimní sběrové akce zapojili.

Mgr. Martin Blažek

Piškvorkiáda - 21. listopad 2019

Ve čtvrtek 21.11.2019 se konal již třetí ročník Piškvorkiády pro 4. a 5.třídy. Jak je dobrým zvykem, tak i letos to bylo pod taktovkou 7.B. Z třídních kol nastoupili do školního vždy tři nejlepší hráči z každé třídy. Tentokrát přišli své favority povzbudit i diváci. Hrálo se na několik kol, z nichž každé trvalo 5 minut. Soupeři mohli sehrát maximálně tři zápasy v rámci jednoho kola. Hladký průběh hry zajišťovaly paní učitelky M.Rárová, M.Zrubková a L.Šírová. Jejich pravou rukou byly žačky pořádající 7.B Barča Velkoborská a Šája Lukešová. Tentokráte se nemusely odehrát žádné rozstřely, protože konečný počet bodů byl odstupňován. A konečně výsledky:

4.ročník: 1.místo Nelly Luchesi

2.místo Anna Pargačová

3.místo Tadeáš Krejčí

5.ročník: 1.místo Vojtěch Kupčík

2.místo Martin Pavlát

3.místo Kryštof Mechl

Ceny do soutěže věnovala Žákovská samospráva. Malou odměnu dostali všichni soutěžící bez ohledu na umístění. Vítězům gratulujeme a těšíme se na další ročník.

Mgr. Markéta Rárová

 

Projektový den - 30. výročí Sametové revoluce - 15. listopad 2019

V pátek 15.listopadu jsme si ve škole společně připomenuli 30.výročí Sametové revoluce. Tentokráte jsme projektový den pojali zážitkově a všichni jsme se dobře bavili. Po dvou a půl měsících práce na projektech, následných prezentací a nácviku dramatizace přišel den D. Každá třída na druhém stupni si pro ostatní připravila tématicky zaměřené prezentace doplněné o krátké divadelní ukázky, které se vztahovaly k danému tématu. U prezentací se bavili nejen diváci, ale i samotní účinkující. Navíc si mohli lépe zažít – často na vlastní kůži – jak to tenkráte vlastně bylo. Kromě tohoto nelehkého úkolu si všechny třídy prošly postupně několika stanovišti, kde plnili rozmanité úkoly: hráli hry a přitom poznávali osobnosti a důležité události let 1939, 1968-69 a 1989. Jedním z těchto stanovišť byla i galerie, kde paní výtvarnice vystavila nejen „stylové“ retro věci, ale i scénky z animovaného filmu o listopadu 1989, na kterých pracovala s devátým ročníkem a které se setkaly s velmi kladným ohlasem. Poslední zastávkou v nabitém dni byly prezentace devátých ročníků. Po krátkém seznámení se situací v listopadu1989 se chopili transparentů a za hlasitého pokřiku listopadových hesel doprovodili jednotlivé třídy do připraveného prostoru spojovací chodby, kde se jich ujala další devátá třída. V tento okamžik se všichni zúčastnění stali aktéry studentského průvodu na Národní třídě, kde již na ně čekal připravený kordón SNB složený z řad žáků 9. třídy. Studenti se semkli a za zpěvu státní hymny se pomalu přibližovali k připraveným státním bezpečnostním složkám. Po hymně, provolání hesel a cinkání klíči došlo k útoku SNB na studenty. Každý si tak mohl zažít situaci, kterou před 30 lety prožívali tehdejší studenti a díky jejichž odvaze můžeme dnes mít jeden z největších darů - SVOBODU. Vyvrcholením projektového dne bylo promítání filmu Poslední vlak (o odsunu sovětských vojsk z Frenštátu p.R.) v nedalekém kině. Po vyhlášení a odměnění tří nejlepších třídních prezentací jsme si společně zapívali Náměšť od J.Hutky a plni dojmů se odebrali zpět do školy.

Díky všem, kteří se do projektu zapojili a snad v nás dlouho zůstane ten krásný a vybojovaný pocit svobody.

Mgr. Markéta Rárová

 

Setkání se zástupci středních škol - 5. listopad 2019

Žáky osmého a devátého ročníku čeká důležité rozhodnutí. Musí si vybrat střední školu, na které budou po ukončení základní školy pokračovat ve studiu. Abychom jim jejich rozhodování ulehčili, pořádáme každý rok v naší škole „ Setkání zástupců středních škol s žáky osmého a devátého ročníku a jejich rodiči “. Letos tato akce proběhla 5. listopadu a zúčastnili se jí zástupci 19-ti středních škol z blízkého okolí: Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Vsetína, Nového Jičína, Kopřivnice, Oder, Frýdku–Místku a Frenštátu pod Radhoštěm. Pozvaní zástupci své školy nejprve krátce odprezentovali, následně se mohli zájemci z řad rodičů a žáků zeptat zástupců jednotlivých škol na bližší podrobnosti. Rodiče a žáci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, například, které studijní a učební obory jsou podporovány stipendii Moravskoslezského a Zlínského kraje, které školy spolupracují s firmami poskytujícími studentům motivační a jiné příspěvky, jaké školy umožňují svým studentům získat zdarma řidičský nebo svářečský průkaz, dále informace o podmínkách přijetí, uplatnění absolventů v praxi apod.
Doufám, že pro žáky a rodiče, kteří se zúčastnili ve velkém počtu, byla akce přínosem a žákům pomůže správně vybrat jejich budoucí povolání.

Mgr. K. Adamčíková, výchovná poradkyně

 

Zahraniční výjezd do Drážďan - 18. říjen 2019

Žáci 7., 8. a 9. ročníku se zúčastnili jednodenního zájezdu do Drážďan.Vyjeli jsme v noci a brzo ráno jsme byli na parkovišti v Drážďanech. Prošli jsme si historickou část města - Brühlské terasy s krásným výhledem na Labe, obdivovali jsme Residenzschloss, Frauenkirche, Hofkirche a Semperovu operu.Do galerie Zwinger jsme měli již předem domluvený vstup, prohlédli jsme si nejen krásné obrazy, ale také porcelán a ve třetí části Zwingeru také matematické a fyzické nástroje a pomůcky.Část odpoledne jsme strávili nákupy a zkoušením, zda se domluvíme německy.Po celou dobu nás provázel průvodce, který nás seznamoval se zajímavostmi města. Na závěr měl pro nás soutěž s pěti otázkami a pět nejlepších bylo odměněno čokoládou.Patrik Malčík ze 7. B to uzavřel slovy: „Výlet měl krásný průběh a můžu ho všem doporučit.“ Ke škole jsme přijeli v noci, kde si nás vyzvedli rodiče. Už se těšíme na další výlety.

Mgr. Veronika Pítrová

 

Přírodovědný klokan - 17. říjen 2019

Dne 17. října proběhla na naší škole soutěž „Přírodovědný klokan“. Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory. V kategorii Kadet soutěžili žáci 8. a 9. tříd.

Výsledky soutěže: 1 místo Blanka Pavlíčková (8.B)

2. místo Marek Strnadel (9.B)

3. místo Jakub Zeman (9.B)

Mgr. Martin Blažek

Krajské kolo přespolního běhu - 9. říjen 2019

Ve středu 9.10. jsme se vydali do Krnova na krajské kolo v přespolním běhu. I přes ranní deštivé počasí, které jsme přečkali cestou v autobuse, se pětice běžců naší školy umístila na krásném 3. místě. Vítězství nám uteklo o pouhé 4 body. Za jednotlivce s přehledem vyhrál David Svoboda. Tento přespolní běh byl pro deváťáky posledním na základní škole. Věřím, že si ho pořádně užili. Dali do něho všechny své síly a za to jim děkuji.

Mgr. Lenka Střalková

 

 

Okresní kolo přespolního běhu - 1. říjen 2019

V úterý 1.10. jsme se zúčastnili tradičního závodu v přespolním běhu na Horečkách. Počasí bylo brzo ráno celkem chladné, ale sluneční paprsky postupně prohřály všechny sportovce.

V kategorii mladší žákyně (6. a 7. ročníky) jsme se umístili na krásném 3. místě, kde v jednotlivcích byla třetí Michaela Gocalová. Míša mohla být první, ale před cílem spadla a se zakrváceným loktem, kolenem a bokem, a nakonec vybojovala třetí místo. Mladší hoši skončili na 6. místě. Zlatou příčku vybojovali borci z devátých tříd (hoši starší). Těchto pět sportovců postupuje ve středu 9.10. na krajské kolo do Krnova. Věřím, že se jim bude dařit i v tomto krajském kole.

Děkuji všem žákům za jejich slušné chování a skvělé výkony.

Mgr. Lenka Střalková

 

Návštěva planetária - 24. září 2019

V úterý 24. září se páťáci vydali na exkurzi do planetária v Ostravě. V ,,astronomickém kině“, které je srdcem celé budovy, jsme mohli obdivovat napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty. V pořadu s názvem Dobrodružná cesta k planetám jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí z vesmíru, zejména o naší galaxii, Slunci, planetách, Měsíci, hledali jsme na ,,hvězdné obloze“ souhvězdí. Po promítání jsme navštívili experimentárium se spoustou interaktivních exponátů, které jsme měli možnost si vyzkoušet. Přiblížily nám tak některé přírodní zákony a děje a na naše zvídavé otázky nám odpovídali naši průvodci. Domů jsme odjížděli obohaceni o nové poznatky a krásné zážitky.

Poděkování patří Klubu rodičů, který hradil dopravu do planetária.

Mgr. Radmila Matušová

planetárium

 

Exkurze: Velké Losiny a Dlouhé Stráně - 17. září 2019

Pro žáky 9. ročníku tradičně pořádáme exkurzi do Jeseníků. Letos se tato akce uskutečnila 17. září. Z Frenštátu jsme vyjeli už v půl šesté ráno a do Velkých Losin jsme dorazili před devátou hodinou. Zde žáci navštívili nejprve ruční papírnu a muzeum papíru, zhlédli film o ruční výrobě papíru a prohlédli si výrobu samotnou. V malém obchůdku ruční papírny si mohli také zakoupit různé upomínkové předměty. Pak jsme absolvovali prohlídku renesančního zámku, který proslul především inkvizičními čarodějnickými procesy.

Nakonec jsme vyrazili na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Tady byli žáci v přednáškovém sále seznámeni s principem činnosti elektrárny a byly jim promítnuty dva krátké filmy. Následovala prohlídka podzemí elektrárny a na závěr nás autobus vyvezl k dolní a pak i k horní nádrži. Z horní nádrže, která je ve výšce 1350 metrů, jsme měli výhled na Praděd a další vrcholy Jeseníků, což bylo pěkné zakončení exkurze

Mgr. K. Adamčíková

 

Cyklistický kurz 8. tříd – 5. - 6. září 2019

Cyklistický kurz na druhý pokus vyšel. Červnový termín propršel, a proto byla zvolena varianta prvního týdne v září. Tentokrát nás počasí nezklamalo a my tak mohli ve čtvrtek 5. září, v počtu 31 žáků a 4 učitelů, vyrazit směr Horní Bečva. Trasa kurzu vedla nejprve na Maralův kopec, kde byla první občerstvovací zastávka. Na „Maraláku“ pro letošek vznikla novinka v podání rozdělení pelotonu na dvě části dle fyzické zdatnosti, což umožnilo oběma výkonnostním kategoriím prožít kurz dle své libosti. Obě skupiny dále pokračovaly přes Podolánky na Martiňák, který řádně prověřil síly všech zúčastněných. V nadmořské výšce 850 m n.m. jsme poobědvali a dále pokračovali na Horní Bečvu. První skupina měla na druhou cca hodinový náskok, a proto po nákupu v obchodě na H. Bečvě, ještě nezamířila na místo ubytování (hotel Kahan), nýbrž si dala navíc ještě pěkných horských 10 kilometrů. Tím cyklo pouť pro první den skončila.

Druhý den ráno bylo o něco chladněji, ale i tak pro cyklistiku celkem příjemně. Opět rozděleni do dvou družstev jsme vyjeli zpět ke svým domovům. Začátek etapy druhého dne byl velmi pohodový a k první občerstvovací zastávce na Dolní Bečvě jsme dorazili s téměř nulovým úbytkem sil. Na tamním tréninkovém fotbalovém hřišti jsme si nějakou dobu „začutali“ a pokračovali dále do Rožnova pod Radhoštěm, kde bylo naplánováno doplnění energie, před stoupaním na Pindulu a Kladnatou. Oba kopce jsme zdárně pokořili, a poté už téměř pořád z kopce dolů dojeli až k naší škole.

Učitelé, kteří kurz vedli:

Mgr. Jiří Koláček, Mgr. Lenka Střalková, MgA. Jana Jendryková a Ing. Josef Stieborský

Kurz v číslech

Počet najetých kilometrů:

 1. 1. skupina - cca 82 km
 2. 2. skupina – cca 70 km

2 defekty, 1 roztrhlý přesmykač, 1 odstoupení z pelotonu a asi 20 x spadlý řetěz :-D

Účast našich žáků na soutěžích OVOV - březen 2018 až září 2019

V rámci hodin TV od počátku školního roku zařazujeme 10 disciplín, které jsou náplní soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Jsou to: běh na 60m, skok daleký, hod kriketovým míčkem, běh na 1000m (nebo dribling, plavání), trojskok z místa, leh – sed, kliky, shyby na lavičce, přeskoky přes švihadlo a hod medicinbalem vzad.

Soutěžit se každým rokem začíná v březnu na ZŠ Tyršova, kde si žáci z Frenštátu a Trojanovic vždy poměřují své výkony v pěti disciplínách. V dubnu se koná okresní kolo OVOV v Odrách a tam se vždy rozhoduje, jestli družstvo nebo někteří jednotlivci postoupí do dalšího – krajského kola. Letos žáci v družstvu zabojovali a ze 3. místa postoupili do kraje. Bylo to na začátku června, kdy 4 děvčata a 4 žáci druhého stupně ZŠ Záhuní zápolili na atletickém stadionu v Opavě v šesti disciplínách – shyby, leh – sedy, hod míčkem, běh 60m, skok daleký a běh 1000m. I když bylo velké horko a konkurence škol z celého severomoravského kraje velká, podařilo se družstvu vybojovat 2. místo. To znamenalo, že pro nás soutěž ještě neskončila a pokračujeme dál - až na republikové finále v Brně.

Na republikové finále v Brně, které proběhlo na začátku nového školního roku (4. – 6. 9. 2019), odjela stejná sestava družstva, jako byla na kraji: Kristýna Káňová, Michaela Gocálová, Veronika Uhlářová (všechny ze 7.C), Andrea Červenková (8.B), Jan Uličník (7.B), Ondřej Bezloja (9.A), David Baletka a Vojtěch Petr (oba z 9.B). Tady se závodníci museli ve dvou dnech předvést ve všech deseti disciplínách. Před zahájením soutěže bylo družstvo bodově na 21. místě ze 40 družstev republiky. Po prvním dni soutěžení, kdy převažovaly atletické disciplíny, jsme byli na místě 13. Ve druhém dni se však u našeho družstva projevila taktická nezkušenost a nedostatečná síla v disciplínách jako byly kliky, leh – sedy a částečně i běh na 1000m. Takže konečný výsledek po dvou dnech bylo 20. místo. Nejlepší závodníci z družstva byli Kristýna Káňová a Vojta Petr, kteří se ve své kategorii dostali na 8. místo z více než 120 závodníků.

Byla to naše první účast na republikovém finále za deset let konání této soutěže. Vše bylo pro nás nové a výkony ostatních závodníků excelentní. Přesto všechno se žáci družstva ZŠ Záhuní z Frenštátu nezalekli a bojovali, jak nejlépe dovedli. Závodnici si odnesli spoustu zkušeností a zážitků nejen ze závodění, ale i z doprovodného programu a třídenního pobytu v druhém největším městě ČR. Všem žákům děkuji za krásné výkony a přeji mnoho zdaru v dalším ročníku OVOV.

J. Krygelová

 

Zahájení školního roku - 2. září 2019

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - šk. rok 2019/2020- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vodácký kurz - 12. červen 2019

Ve středu 12. 6. 2019 se třiatřicet deváťáků naší školy vydalo na vodácký kurz na Sázavu. Čekala nás skoro šestihodinová cesta vlakem a autobusem (kvůli výluce na trati) v těch největších vedrech, které v červnu panovaly. Po příjezdu do kempu Sport areál Samopše jsme postavili stany, převlékli se do plavek, seznámili se s instruktory, kteří nás obeznámili se základními vodáckými pravidly, a pak už jsme se vydali po proudu řeky Sázavy na trasu dlouhou asi 6 km. Voda byla klidná, na některých místech jsme drhli po kamenech, ale tři jezy, které nám stály v cestě, jsme sjeli úspěšně. Tímto byl první den ukončen a do kempu jsme se vrátili vlakem. Těšili jsme se na táborák a kytaru, ale vše nám překazil silný déšť, kroupy, vítr a bouřka.

Druhý den nás čekala dlouhá plavba po Sázavě. Překonávali jsme asi 15 km za dost teplého počasí, ale opět jsme vše zvládli a šťastní, i když unavení, jsme dorazili do kempu. Táborák a kytara (dokonce i pokusy s harmonikou) tentokrát byly.

Poslední den jsme sbalili stany a batohy a instruktoři je převezli do města Sázava, kam jsme dopluli na kánoích. Rozloučili jsme se s instruktory, na cestu dostali svačinu (řízek s chlebem) a šest hodin jsme se trmáceli vlakem zpět domů.

Zastávka Frenštát p. R. město se stala místem, kde jsme kurz, který byl pro deváťáky na základní škole poslední, ukončili a rozloučili se.

Myslím si, že si ho všichni (včetně nás učitelů) velice užili. Jedinou nepříjemnou věcí byl úraz - zlomený kotník, který pro jednu silnou, statečnou a optimistickou žákyni znamenal ukončení kurzu a odjezd domů.

Za finanční podporu kurzu děkujeme Klubu rodičů.

Mgr. Lenka Střalková

 

Vodácký kurz očima žáka Martina Bobiše - 12. červen 2019

Je léto, a tedy i doba pro pravidelně pořádané vodácké kurzy, kterých se účastní žáci devátých ročníků. Letos byl vodácký kurz rozprostřen do tří dnů na řece Sázavě s přespáním ve stanech.

Sraz byl ve středu 12.6. na vlakové zastávce Frenštát p. R. město, odkud jsme zanedlouho byli odváženi vlakem směrem k našemu cíli. Cesta byla dlouhá, zpestřená přestupy a náročná. Od cílové zastávky zbývalo ujít krátkou trasu přes houpací most, oblíbenou atrakci, s pokračováním po stezce podél řeky. V kempu nás přivítali dva instruktoři, kteří nás po zbytek kurzu doprovázeli, a rozdali první pokyny k postavení stanů. Poté jsme byli seznámeni s řízením lodi, byla rozdáno vesla a záchranné vesty a připravili nás na prvních několik hodin strávených na řece. Nasedli jsme na loď a vypluli na 6 km dlouhou cestu. Po několika otočkách na místě jsme konečně chytili správný směr a mohli si tak užívat krás okolní přírody. Již při této plavbě nás instruktoři překvapili dvěma jezy, které bylo nutno kvůli nedostatku vody přenést. Čas příjemně ubíhal a zanedlouho jsme dorazili k místu vylodění. Vrátili jsme se vlakem do kempu na večeři, kde nás zastihl déšť, jako zátěžová zkouška pro naše stany. Některé podlehly…

Druhý den ráno nás probudila vůně snídaně, která nás měla posilnit před absolvováním nejdelší plavby kurzu. Po snídani jsme byli odvezeni autobusem do Českého Šternberka, kde byla zahájena plavba s přibližnou délkou 14 km. První jez byl z bezpečnostních důvodů překonán po souši. Cestování po klidné řece bylo příjemné a pro začátečníky ideální. Na trase byly naplánovány dvě přestávky s občerstvením, díky kterým jsme načerpali novou energii a chuť k dalšímu pokračování a po několika hodinách jsme dopluli zpátky do kempu, kde už byla připravená večeře. Tento krásný slunečný den jsme zakončili zpěvem doprovázeným kytarou v mihotavém světle táboráku. V pátek byl budíček nařízen o něco dříve, aby bylo možné sbalit stany a vše co bylo v nich. Na poslední plavbu jsme vyrazili kolem deváté hodiny a po proudu pluli do vesnice Sázava, kde jsme se rozloučili s řekou a instruktory, nasedli na vlak a nechali se unášet směrem domů. Cesta byla opět okořeněna několika přestupy, ale i tak jsme nakonec v plném počtu vystoupili ve Frenštátě p. R..

Kurz byl náročný, ale také přínosný. Pro mnoho z nás, kteří byli na vodě poprvé, se otevřela nová možnost, jak trávit volný čas a byl také příjemným odreagováním od každodenních povinností.

Martin Bobiš 9.A

 

Beseda o středověké medicíně s p. MUDr. Tomášem Mazgajem

- 11. červen 2019

V rámci dějepisu jsme se, my sedmáci, rozděleni na A a B, zúčastnili přednášky o starověké medicíně. Za mě byla přednáška na opravdu vysoké úrovni.Pan doktor začal představením sebe a na počítači spustil prezentaci o starověké medicíně a vzadu rozložil nástroje, které se používaly v té době. My jsme se pohodlně usadili a byli připraveni začít.

Přednášku začal o čtyřech tekutinách, které musely být v rovnováze. Byly to hleny, krev, žluč a černá žluč. A pokračoval, že na počátku středověku lidé věřili, že v tepnách byl vzduch. Dále nám povídal, že horší bylo být ve středověku pacientem než být ve válce. Proč? Protože moc toho neuměli. Například neuměli pacienta uspat před operací. Tak to dělali různými způsoby jako třeba: vzali z vlčího máku mák a z toho udělali opium. Nebo toho pacienta jednoduše omámili alkoholem. Tyto operace se zejména používaly na vytahování zaseknutých šípů nebo oštěpů. Když jej ale nešlo vytáhnout, tak ho prostě omámili a protáhli mu ten šíp nebo oštěp skrz a potom zastavili krvácení. Tak se to stalo panovníkovi Jindřichovi V., kdy ho šíp zasáhl do levé tváře a on to přežil. Museli ho akutně přesunout do tamějších nemocnic, o kterých vám za chvilku povím, a tam ho omámili, ale ne zas moc, aby ho nezabili, takže to docela cítil. Ale povedlo se! A pan doktor nám říkal, že i pro dnešní doktory by to byl zázrak. Kdysi to museli dělat opravdoví profíci. A teď o těch nemocnicích. Nemocnice kdysi zakládali mniši a řádové sestry. Mnohdy ty lidi jen do těch nemocnic zavřeli a nechali je tam umřít, protože na to zatím neznali lék. Horečku léčili tím, že pacientovi odebrali krev. Mysleli si totiž, že člověk má horečku jen proto, že má hodně krve.

Na konec dal druhý stůl ke stolu prvnímu, kde byli starověké doktorské nástroje, a rozložil na něj papíry, kde byli jména těchto nástrojů, a já s ostatními spolužáky pokládali tyto nástroje na papíry. Měli jsme toho hodně špatně, ale on nám s tím pomohl.

Z besedy jsmE se dozvěděli spousty informací o tehdejší medicíně a věřte, že to nebyl žádný med. Jinak, jak už jsem zmínil, byla na opravdu vysoké úrovni.

Autor článku: žák Ondřej Fialka

Výsledky jarní sběrové akce papíru

Třídy:

1. místo: 2.A (1250 kg )

2. místo: 3.B (1227 kg )

6.C (1106 kg )

3. místo: 1.A ( 810 kg )

3.A ( 792 kg )

 

Jednotlivci:

1. místo: Jan Hradečný 6.C ( 792 kg )

2. místo: Kristýna Deáková 3.B ( 421 kg )

Štěpán Zahálka 2.A ( 331 kg )

3. místo: Viktorie Sváčková 1.B ( 265 kg)

Radek Zdráhal 3.A ( 247 kg )

Nikola Mohylová 1.A ( 215 kg )

 

Celkem jsme nasbírali 8090 kg. Nejvíce zapojených žáků do soutěže bylo ze třídy 2.A.

Děkujeme všem žákům a rodičům, kteří se do jarní sběrové akce papíru zapojili.

 

Mobilní planetárium – 30. 4. 2019

Poslední dubnový den přijelo do naší školy mobilní planetárium. Žáci 3. a 4. ročníků se zúčastnili zajímavého interaktivního programu s názvem ,,Voda – zázrak přírody“. Zhlédli krátký přírodopisný film o vodě, ve kterém se dozvěděli, proč je voda tak důležitá a v dnešní době vzácná, seznámili se s pojmy hydrosféra, čistička odpadních vod, koloběh vody v přírodě, dostali odpověď na otázky Kde vzít čistou vodu? Co to je minerální voda? Jak vznikají oblaka, vodní pára, déšť nebo sněhové vločky? S informacemi potom žáci budou dále pracovat v hodinách prvouky a přírodovědy.

V tento den jsme se také rozloučili s výstavou Brána recyklace, která byla zaměřena na využití a zpracování tříděného odpadu. Firma Ekokom, která výstavu zapůjčila, uspořádala pro naše žáky besedy, na kterých se žáci dozvěděli, proč je třeba třídit odpad, jaký to má vliv na životní prostředí, jak se tříděný odpad zpracovává a jaké má další využití.

Mgr. Radmila Matušová

 

Výlet historického kroužku - 18. duben 2019

Výlet dětí z kroužku Historie nás baví, jsme podnikli na hrad Šostýn ve čtvrtek 18.4.
Tento hrad byl postaven na konci 13.století. Mezi jeho majitele patřil například syn krále Václava II., králové Zikmund Lucemburský nebo Jiří z Poděbrad. Během husitských válek byl hrad dobyt a později opuštěn.
Své cestování jsme začali v kopřivnickém muzeuFojtství, kde si děti mohly prohlédnout nálezy z tohoto hradu i jeho podobu v době vzniku. Snad nejvíce děti zaujaly střely z kuší, podkovy a soškaŠostýnské Venuše. Měli jsme velmi schopného průvodce, amatérského archeologa pana Ladislava Juráška. Počasí nám přálo, dětem se dařilo a každý si odnesl kousek historie domů. Zájemci si mohli vyzkoušet i práci s detektorem kovu. Na závěr jsme si pod hradem opekli špekáčky a přemýšleli jsme, jaké dobroty si asi vařili jeho obyvatelé.
Věřím, že jsme všichni strávili příjemné předvelikonoční dopoledne.

Mgr. Monika Bialková

 

Návštěva přehlídky technických profesí „Řemeslo má zlaté dno“ - 4. duben 2019

Žáci 8. ročníku se začínají rozhodovat o svém budoucím povolání. Každoročně proto s žáky navštěvujeme přehlídku technických profesí a řemesel v Kopřivnici. Letos se uskutečnil již její čtrnáctý ročník. Žákům bylo představeno téměř 20 profesí jako tesař, truhlář, zedník, instalatér, zámečník, obráběč kovů, nástrojář, mechanik seřizovač (CNC), automechanik, autoelektrikář a mnoho dalších. Vzhledem k tomu, že je v dnešní době na trhu práce nedostatek těchto profesí, je jejich studium často podporováno krajskými stipendii. Jednotlivé profese návštěvníkům přiblížili vyučující a současní žáci daných oborů. Zároveň se zde představilo mnoho významných firem z regionu, které pro žáky připravily řadu aktivit. Cílem této akce bylo žákům technické učební i maturitní obory přiblížit a zatraktivnit. Doufám, že si někteří žáci vyberou tyto obory pro studium na střední škole.

Mgr. K. Adamčíková

 

Výstava Brána recyklace Frenštát p. R. - 1. - 30. duben 2019

V prostorách základní školy Záhunní se představuje putovní výstava Brána recyklace, která ukazuje širokou škálu předmětů vyrobených z recyklovatelných materiálů. Výstava mapuje koloběh odpadů od jejich vzniku přes recyklaci až po užití recyklovaných materiálů v běžném životě.

Výstava je otevřena pro školní skupiny od pondělí 1.4.2019 a bude dostupná až do úterý 30.4.2019. Děti se zde můžou seznámit nejenom s originálními předměty, ale i s výrobky denní potřeby, které se běžně vyrábí z recyklovaných materiálů. Cílem výstavy není pouze poukázat na význam třídění a recyklace odpadů, ale zamyslet se nad tím, jak minimalizovat vznik odpadu a jak opakovaně a déle staré věci využívat.

Výstava Brána recyklace je pořádána neziskovou společností EKO-KOM a Městským úřadem Frenštát pod Radhoštěm, odborem životního prostředí. Nezisková společnost EKO-KOM, která výstavu pořádá, provozuje celorepublikový systém zajišťující třídění, recyklaci a využití obalových odpadů. www.ekokom.cz

 

 

Záhuňský slavíček – 19. a 21. březen 2019

Ve dnech 19. a 21. března pořádala naše škola již desátý ročník pěvecké soutěže Záhuňský slavíček. První soutěžní den patřil žákům naší školy. Dvacet jedna zpěváků soutěžilo ve třech kategoriích. Jejich výkony bedlivě sledovala odborná porota. Do ní zasedli hudebníci a odborníci na slovo vzatí. Na klavír děti doprovázela paní učitelka Zita Kučová. Repertoár byl opravdu pestrý, od lidové písničky až po současné hity, zpívalo se také v angličtině, někteří zvolili vlastní doprovod. Cenu poroty a absolutní vítězství si v letošním roce vyzpívala písní Na našem dvoře Terezka Svaková. Čtvrtek 21. března patřil těm nejmenším zpěváčkům. Ve dvou kategoriích se představily děti z mateřské školy Školská a Dolní. Na klavír je doprovázely paní učitelky ze školek – Pavla Keislerová, Lenka Šímová a Andrea Vacková. V porotě tentokrát zasedly paní učitelky z naší školy. Každý si za své výkony, odvahu a snahu odnesl malou cenu útěchy a na ty nejlepší zpěváky čekaly medaile, diplom a drobné ceny. Celou soutěž finančně podpořil Klub rodičů a dort pro absolutního vítěze věnovala cukrárna U Zvonu. Poděkování patří paní učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a také rodičům a všem hostům, kteří přišli povzbudit malé i velké zpěváky a přispěli tak ke krásné atmosféře.

Všem, kteří se na této akci podíleli, moc děkujeme.

Mgr. Zita Kučová, Mgr. Radmila Matušová

Exkurze do planetária a NKP DOV v Ostravě – 20. březen 2019

Žáci 9. ročníku vyrazili dne 20. března na exkurzi do planetária a NKP Dolní oblast Vítkovice v Ostravě. Exkurze doplňovala učivo fyziky, zeměpisu a chemie.
Nejdříve navštívili planetárium. Tady si s průvodcem prohlédli interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních zákonů. Potom zhlédli v sále planetária pořad: „Cesta za miliardou hvězd“, ve kterém se dostali do blízkosti cizích hvězd, viděli zajímavé objekty Galaxie a stručně se seznámili s historií poznávání vesmíru.
Součástí pořadu byla i živě moderována část, kde byly žákům ukázány polohy nejjasnějších hvězd, aktuální souhvězdí na obloze, planety a další aktuálně pozorovatelná tělesa Sluneční soustavy. Na závěr jim byl v kinosále promítnut film: „Jak se žije ve vesmíru“, ve kterém vypráví kanadský kosmonaut o přípravě kosmonautů na pobyt na vesmírné stanici, popisuje, jak tam vypadá život kosmonautů, v čem spočívá jejich práce, co mají k jídlu, jak se myjí, jak tráví volný čas, jak se udržují v kondici a podobně.
Následně se žáci přemístili do NKP Dolní oblast Vítkovice. Tady je čekala prohlídka vysoké pece. Žáci získali informace nejen o principu činnosti vysoké pece a výrobě surového železa, ale byli seznámeni i s historií Vítkovic. Během prohlídky vystoupali
na vyhlídku Bolt Tower, odkud byl krásný pohled na celou Ostravu i nedaleké Beskydy.

Mgr. K. Adamčíková

 

Exkurze do firem MARLENKA, HYUNDAI a pivovaru RADEGAST – 12. březen 2019

 

Žáci 8. ročníku se 12. března zúčastnili exkurze do firem MARLENKA, HYUNDAI a pivovaru RADEGAST u Frýdku – Místku. Exkurze proběhla v rámci předmětu Svět práce – volba povolání a jejím cílem bylo žáky blíže seznámit s prací ve strojírenském a potravinářském průmyslu. Vzhledem k velkému počtu žáků, byli žáci rozděleni do dvou skupin. Obě skupiny pak postupně navštívily jednotlivé firmy.
V návštěvnickém centru firmy MARLENKA čekalo žáky sladké překvapení. Během úvodního filmu a výkladu o vzniku a budování firmy mohli ochutnávat jednotlivé výrobky z medu, kterých byl pro každého připraven celý talíř. Následovala prohlídka výroby, která byla zmodernizována a probíhá především strojově. Ručně se vyrábějí jen dorty na objednávku. Závěrem si mohli žáci nakoupit ve firemní prodejně.
Ve firmě HYUNDAI žáci nejprve zhlédli krátký film, který je seznámil se základními informacemi o této firmě. Pak nasedli do návštěvnického vláčku, který je za výkladu průvodce provezl halami lisovny, svařovny, převodovkárny a finální montáže. Žáky zaujalo především množství robotů, kterých zde pracuje více než tři sta, a neuvěřitelná čistota
ve výrobních halách.
V pivovaru RADEGAST se žáci seznámili s historií pivovaru a potom s procesem výroby piva.
Prohlédli si moderní výrobní prostory například varnu nebo stáčírnu s kapacitou 50 000 lahví za hodinu. Součástí exkurze bývá i degustace piva, na kterou si ale musí žáci ještě pár let počkat.
Zdálo se, že všichni byli s exkurzí velmi spokojeni.

Mgr. K. Adamčíková

 

ZŠ Záhuní opět v zahraničí - 8. - 13. březen 2019

Po necelém roce se 8. března vypravilo 44 žáků se 3 učiteli na poznávací zájezd do zahraničí. Tentokrát našim cílem nebyla jen Anglie, ale také Francie.

Po jednom odpoledni a jedné noci v autobuse jsme konečně dorazili do Paříže. Autobus nás vyložil přímo u Eiffelovy věže. K výtahu vedlo přes 500 schodů, takže hned ráno jsme se zapotili. Prohlédli jsme si Paříž z výšky a vrátili se dolů. Naše poznávání pokračovalo cestou po Palace de la Concord k Louvre. Dýchlo tam na nás jaro, protože všude byly rozkvetlé narcisy, macešky a různé keře. Při prohlídce Notre-Damu právě probíhala mše, takže jsme měli možnost se účastnit i tohoto obřadu. Večer nás autobus dovezl do Calais, kde jsme se ubytovali na jednu noc v hotelu F1.

Ráno jsme vyrazili do přístavu, odkud nás trajekt převezl do Doveru. Protože dost foukalo a byly velké vlny a trajektem to hodně houpalo, někteří dostali mořskou nemoc. Těšili se na to, až budou opět na pevné zemi. Po 2 hodinách se nám toto přání splnilo a naše cesta pokračovala do přímořského městečka Hastings. Některé děti se tak poprvé dostaly k moři. Nebylo sice počasí na koupání, ale i tak se neplánovaně podařilo jednomu chlapci si do vody lehnout. Boty měli mokré skoro všichni, protože opět foukalo a před vlnami někteří nestačili utíkat. Prohlédli jsme si toto historické městečko, navštívili jsme pašerácké jeskyně a večer se poprvé setkali s náhradními rodinami, kde jsme strávili 2 noci.

Další den byl v plánu Brighton, přímořské lázeňské město. Kromě procházky městečkem a nábřežím jsme byli v podmořském akváriu, prohlédli jsme si Royal Pavilion a vyjeli jsme vyhlídkovou jízdou na věž. Bylo krásné počasí, takže bylo celé městečko krásně vidět. Při procházce po pláži se tentokrát nikdo nekoupal a tak jsme si mohli v suchu užít i nákupy. Večer jsme se vrátili do našich rodin, které už děti znaly, takže prvotní obavy zmizely.

V úterý brzy ráno jsme se vydali na cestu do Londýna. Čekal nás poslední den v zahraničí. Cestou tam byly přeháňky, ale v Londýně se počasí ustálilo. Metrem jsme přejeli do centra na stanici London Bridge. Krátkou procházkou jsme se dostali k Tower Brigde, kde jsme byli na prohlídce. Velkým zážitkem byla procházka po skleněné podlaze části tohoto mostu a pod sebou vidět auta a Temži. Hned vedle je Tower of London, kde jsme letos také byli. Měli jsme možnost shlédnout různé expozice. Nejvzácnější asi byly korunovační klenoty. Z těch ostatních bych zmínila výstroj a výzbroj kálovského vojska, brnění pro vojáky i koně, dobové oblečení. Některé části výstavy byly interaktivní, takže si děti mohly vyzkoušet střílet, mečem stínat hlávky zelí při jízdě na koni atd. Během této prohlídky se ale počasí změnilo a přišel silný déšť, který neustával. Nezbylo nám tedy nic jiného, než změnil náš program a další procházku po památkách odložit na jindy. Protože nás čekala cesta domů a děti by byly promočené, metrem jsme opět přejeli k O2 aréně (bývalý Milenium Dome), kde jsme strávili čas do odjezdu autobusu.

V 18.00 hod. jsme vyrazili na cestu domů. Čekalo nás opět několik hodin v autobusu, ale všichni to zvládli. Odpoledne v 16.30 jsme konečně dorazili unaveni, ale plni zážitků do Frenštátu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří se tohoto zájezdu zúčastnili. Dětem za krásně společně prožitých 6 dnů, protože byli skvělí, p.uč. Zrubkové a Rárové za pomoc při práci s dětmi, také velký dík patří naší průvodkyni Vendulce, která nás celým zájezdem provázela a o všem nám krásně povídala. Děkuji také řidičům za bezpečnou a příjemnou cestu. A poslední poděkování patří městu, které nám přichystalo balíčky s propagačními materiály a knížkou pro rodiny. Snad se nám podaří podobné akce opět zorganizovat a zopakovat.

Mgr. Zita Kučová

Recitační soutěž – 5. březen 2019

Dvacet tři žáků prvního stupně naší školy se přihlásilo do recitační soutěže. Nezklamali a předvedli hravost dětské poezie a barvitost české řeči. Rozhodně to nebyla nuda, děti se snažily a obdivuhodně se vypořádaly s trémou. Velký potlesk sklidila báseň Růže z lásky básníka Miloše Kratochvíla. Nejtěžší je vždy vybrat první tři vítěze v každé kategorii. Do okrskového kola postupují první dva z 1. a 2. kategorie. Nultou kategorii tvořili prvňáčci a byli výborní. Velké poděkování patří porotě z řad pedagogů. Děkuji také Klubu rodičů naší školy, který finančně zajistil ceny do recitační soutěže. Moc a moc děkujeme.

Výsledky soutěže

1. ročník 2. – 3. ročník 4. – 5. ročník

1. Filip Šigut Anna Pargačová Vít Kupčík

2. Ella Svobodová Magdaléna Miková Veronika Šírová

3. Tereza Šrubařová Viktorie Bačová Martin Pavlát

Všem dětem děkuji za báječné odpoledne.

Mgr. Radka Bražinová

Projekt Lombok – 19. únor 2019

Motto: Každý člověk na světě,ať žije v jakékoli zemi,chce být milován, chce se radovat a
být šťastný.

Žáci 4.C ZŠ Záhuní se s třídní učitelkou Yvonou Plasgurovou zapojili do vlastního projektu LOMBOK.Lombok je ostrov v Indonésii,který byl mnohokrát postižen zemětřesením a pracuje zde mnoho charitativních organizací, aby pomohly obyvatelům ostrova. To děti inspirovalo a rozhodly se škole v Pandan Indah pomoci. Nejdříve napsaly dětem dopisy - krátké zprávičky v anglickém jazyce a doplnili je obrázky a fotografiemi a rodiče zakoupili balíčky školních potřeb pro dvacetpět žáků školy.Žákovská samospráva schválila a uvolnila 10000 Kč ze sběru papíru na pomoc výstavby nové školy v Pandan Indah.

Třída 4.C se ještě zapojila do soutěže,“ Srdce s láskou darované“ a vytvořila srdce pro děti v Lomboku.
19.února 2019 navštívila třídní učitelka místní školu v Pandan Indah, kde se setkala s panem ředitelem Jumirimem a dětmi. Byly předány dopisy,dárečky i dekret s finanční pomocí.Dozvěděli jsme se, že bude moci být za tuto částku zaplacena střecha školy.Bylo to opravdu nádherné a dojemné setkání.Skvěle nás pohostili, děti přečetly dopisy od našich žáků a zároveň nám předali své dopisy pro naše děti.Bylo to velmi milé . Poděkování patří vedení školy, které tento projekt podpořilo, rodičům za zakoupení dárečků ,Natálii a Evičce Berkaně, které pomohly organizovat návštěvu školy,a především dětem, že věnovaly tomuto projektu lásku a nadšení.
Yvona Plasgurová,tř.uč.

Lyžáček - 18. - 22. únor 2019

Ve dnech 18. - 22. 2. se konal lyžáček pro žáky 1. -5. tříd v lyžařském středisku Bílá.

Zúčastnilo se ho 48 dětí z naší školy, většinou žáků z prvních a druhých ročníků. Na výcvik v lyžování se mohly rovněž přihlásit děti, které již s lyžováním mají určité zkušenosti.

Výcvik se konal každé odpoledne- po vyučování, začínal ve 13 hodin a děti končily o půl čtvrté. Pod vedením zkušených instruktorů z lyžařské školy Sun Ski se zdokonalovaly v lyžařských dovednostech a největší pokrok udělali určitě začátečníci. V pátek všichni sjeli závodní slalom a nejlepší získali diplomy a věcné ceny.

Všechny děti byly na konci týdne unavené, ale zároveň zářily štěstím, z pokroku, který během tohoto týdne udělaly.

Moc děkuji všem instruktorům lyžařské školy za profesionální přístup a odvedenou práci a paní Ondráčkové za výbornou organizaci celého lyžáčku.

Milena Kupčáková, vedoucí kurzu

 

Cizí jazyk nám není cizí - 12. únor 2019

V úterý 12. února 2019 se konal na ZŠ Záhuní 7. ročník jazykové soutěže pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního ročníku se celkem zúčastnilo 55 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tichá, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva. Děti musely plnit různé úkoly, které však nebyly zaměřeny na gramatiku, ale šlo spíše o jazykové hry a hříčky a poslech písničky. A jak to všechno dopadlo?

 1. místo: Silvie Kuchařová, Aneta Rozumková, Martin Štefek – ZŠ Tichá: 101 b
 2. místo: Tereza Bayerová, Agáta Mališová, Lukáš Martinák – ZŠ Trojanovice: 84 b
 3. místo: Jan Suda, Martin Adamčík, Lukáš Podolský – ZŠ Lichnov: 77 b

Všem děkuji za účast a vytvoření výborné soutěžní atmosféry a těším se další ročníky.

Mgr. Zita Kučová

 

Lyžařský kurz 2. stupně - 28. leden - 1. únor 2019

V pondělí 28.1.2019 jsme se vydali s žáky sedmých ročníků do Velkých Karlovic. Již tradičně jsme měli zařízené ubytování v penzionu Gaudeamus, který leží hned pod sjezdovkami Kyčerka. Jak jsme se na lyžáku měli a jak vše probíhalo se můžete dočíst ve článcích žáků 7.A.

Na celkovém zajištění kurzu se také podílel Klub rodičů naší školy, který uhradil náklady na přepravu žáků autobusem tam i zpět. Také přispěl na nákup cen pro nejlepší žáky v obřím slalomu.

Učitelé TV

Pohledy žáků na lyžařský kurz

 

Interaktivní beseda s nevidomými - 30. leden 2019

Ve středu 30.ledna navštívili naši školu pracovníci oblastní pobočky SONS v Novém Jičíně, kteří pořádají osvětu na školách ohledně komunikace a pomoci nevidomým a slabozrakým spoluobčanům. Tento velmi kreativní a interaktivní vzdělávací program obohatil žáky šestých ročníků o spoustu nových vědomostí a zážitků. Po této zkušenosti již nebudou na svět pohlížet pouze očima. Dokáží odhodit zábrany a rozpaky při setkání s nevidomými a pomoci jim, pokud to bude potřeba.

Program se skládal ze dvou částí. Jednou z nich bylo povídání o vodícím psu. Pan Ladislav Holba se svou pětiletou fenkou Ami přijel za námi až z Ostravy. Při jeho vyprávění se žáci dozvěděli nejen jak dlouho trvá výcvik takového psa a kolik pes stojí, ale hlavně to, jak funguje komunikace mezi vodícím pejskem a nevidomým člověkem. Neméně důležité byly informace o tom, že vodící pes nesmí být nikdy vyrušován při práci např. mlaskáním, hvízdáním, voláním na něj, hlazením, krmením atd.

Další část programu byla, po krátkém informačním úvodu a seznámení žáky s různými očními vadami a jejich příčinami, velmi zážitková. Tuto část připravil Martin Hyvnar, vedoucí pobočky SONS v NJ a paní Hana Petrová – pracovnice v sociálních službách. Žáci si mohli vyzkoušet nasadit si brýle simulující různé oční vady, zahrát si hmatové pexeso, vážit suroviny na váze s hlasovým výstupem, rozeznat mince podle hmatu nebo nalít vodu do hrnku pomocí tzv. hladinky. Nejoblíbenější bylo psaní svého jména nebo vzkazu pomocí bodového písma a také možnost vyzkoušet si speciální kamerku na brýle, která popisovala co je před nimi a je schopna přečíst i text. Nezapomenutelným zážitkem byla i chůze s bílou holí, která simulovala běžné situace, se kterými se nevidomý setkává při pohybu ve městě.

Tato akce nás velice obohatila a naučila nás, nejen jak pomoci zrakově postiženým občanům a respektovat je, ale také si vážit toho, že jsme zdraví a o své zdraví pečovat.

Mgr. Markéta Rárová

 

Soutěž: Scrabble v angličtině - 29. leden 2019

Dne 29.1.2019 jsme se poprvé zapojili do soutěže Scrabble v angličtině pořádané Masarykovým gymnáziem v Příboře pro žáky základních škol a víceletých gymnázií. I když jsme jeli sbírat zkušenosti a zakusit si atmosféru v pro nás nové soutěži, rozhodně jsme naší škole ostudu neudělali. V konkurenci 22 týmů a 44 jednotlivců dva naši osmáci obsadili 11. a 31. místo v jednotlivcích a 13. místo v soutěži týmů. Blahopřejeme.

Ing. Josef Stieborský, ředitel školy

 

 

Anglický zpěváček - 24. leden 2019

Ve čtvrtek 24.ledna se uskutečnil další ročník soutěže ve zpěvu a recitaci v anglickém jazyce – Anglický zpěváček.Soutěžilo se ve dvou kategoriích – 1.-2. ročník a 3.-5.ročník. Přihlásilo se více než třicet žáků,ale bohužel nemoci způsobily, že se nakonec sešlo kolem dvaceti dětí. V příjemné a přátelské atmosféře děti zazpívaly nebo zarecitovaly a vše sledovala porota.
Ta nakonec provedla vyhodnocení. Musím ještě zmínit 2 vystoupení žáků v krátké přestávce.Byla to děvčata ze 3.B, která předvedla krátké bubnování na lavice a poté Steffan Mike zarepoval píseň o planetách.Bylo to skvělé a moc nás to bavilo.Děkujeme také porotě – paní učitelce Zrubkové,Křenkové a Bražinové.A jak nakonec vše dopadlo?.....
Yvona Plasgurová,uč.AJ

1.-2.ročník:

1. místo : Simona Anna Krestová ( 1.A)
2. místo : Hana Drozdová ( 2.A)
3. místo : Štěpán Šimčík ( 1.A)
4. místo : Štěpán Zahálka ( 2.A)
5. místo : Kristýna Svíčková ( 2.B)

3.- 5.ročník

1.místo : Magdaléna Jurková ( 5.A)
2.místo : Nikola Rárová ( 4.A)
3. místo : Steffan Mike ( 5.B)

 

 

 

Vánoční turnaj v košíkové - prosinec 2018

Poslední měsíc roku patřil v hodinách tělesné výchovy tradičně basketbalu. Všechny třídy druhého stupně sehrály mnoho zajímavých zápasů, které určily následující pořadí.

Kategorie mladší žačky:

 • 1. místo - 7.B
 • 2. místo - 7. A
 • 3. místo - 6. A
 • 4. místo - 6. C
 • 5. místo - 6. B
 • Kategorie mladší žáci:
 • 1. místo - 7. A
 • 2. místo - 7. B
 • 3. místo - 6. A
 • 4. místo - 6. C
 • 5. místo - 6. B
 • Kategorie starší žačky:
 • 1. místo - 9. B
 • 2. místo - 9. A
 • 3. místo - 8. B
 • 4. místo - 8. A
 • Kategorie starší žáci:
 • 1. místo - 8. A
 • 2. místo - 9. A
 • 3. místo - 8. B
 • 4. místo - 9. B

 

Poděkování patří Klubu rodičů za finanční podporu v podobě cen pro vítěze.

Mgr. Jiří Koláček

 

Den otevřených dveří - 8. 12. 2018

V sobotu 8. prosince bylo ve Frenštátě p/R před naší školou rušno a živo. Byla sobota, a přesto šly děti do školy. Konal se tady již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Kromě pestrého a zajímavého programu čekala na návštěvníky vzácná návštěva. Přišel mezi nás Mikuláš se svou čertovskou družinou. Malé návštěvníky obdaroval sladkostí a velké potěšil svou přítomností. Všechny třídy a odborné učebny se otevřely pro širokou veřejnost. V prvních třídách se to hemžilo čertíky a anděly a čertovské učení měly pod kontrolou hodné čertice – paní učitelky. Ze tříd se ozývala hudba a zpěv koled za doprovodu různých hudebních nástrojů a to vše v podání našich žáků a návštěvníků. Byla slyšet čeština, němčina, angličtina. Žáci 4. třídy zahráli anglické divadlo, v jazykových učebnách si mohli příchozí procvičit své jazykové znalosti, seznámit se s audiovizuální technikou, kterou využíváme v hodinách cizích jazyků a přesvědčit se, že výuka cizího jazyka je pro nás zábava a ,,cizí jazyk nám není cizí“. V odborných učebnách chemie, fyziky a přírodopisu byly k vidění různé pokusy a prezentace, do kterých se mohl každý zapojit. Živo bylo také v počítačové učebně, kde vybraní žáci předváděli různé výukové programy, které si návštěvníci mohli také vyzkoušet. Své znalosti si mohli příchozí prověřit při řešení kvízů, rébusů, křížovek, skládaček a doplňovaček z oblasti dějepisné, zeměpisné nebo literární. Ve školní galerii se mohli návštěvníci seznámit s projektem ,,100 let naší republiky“ a zavzpomínat na staré časy při prohlížení kronik. O tom, že žáci dokáží tvořit a vyrábět krásné a nápadité věci, se mohli všichni příchozí přesvědčit ve školní dílně nebo ve výtvarné učebně. Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky, pro které byly nachystané pracovní listy s úkoly, tvoření a čertovské hry ve školní družině. Den otevřených dveří na naší škole obohatily svým vystoupením děti z Mateřské školy Školská a Dolní. Sboreček Mateřídouška z MŠ Školská svým pěveckým vánočním programem plným koled a zimních písniček všechny přítomné svátečně naladil. Děti z MŠ Dolní pohybovým pásmem Sněhulák vykouzlily úsměv na tvářích a zimní náladu. ,,Kdo nosí dárky?“ na tuto otázku nám daly odpověď v tanečním vystoupení děti ze školní družiny. Velká tělocvična patřila všem, kteří mají rádi pohyb. Malí i větší sportovci předvedli svou obratnost, rychlost a zdatnost na překážkové dráze nebo s florbalovou hokejkou. Po celou dobu bylo pro návštěvníky připraveno malé pohoštění, k zakoupení byly dárečky, vánoční přání či ozdoby, které připravovaly děti v aranžérském kroužku. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy a obdivovat výtvarné práce našich žáků, které zdobí třídy, chodby a školní družinu.Celé sobotní dopoledne vládla ve škole sváteční předvánoční nálada. Děkujeme všem za jejich přízeň a návštěvu. Velké poděkování patří také zaměstnancům a žákům, kteří se podíleli na tomto krásném dni.

Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer

 

Halová kopaná – okresní finále – chlapci – 5. 12. 2018

Po úspěšném tažení v Kopřivnici vyrazili 5. prosince naši fotbalisté (ročníky: 2005 – 2007) do Nového Jičína, kde odehráli pět zápasů. Do našeho okresního města jsme neodjížděli v pozici favorita, i přesto jsme dokázali soupeře řádně potrápit a z finálových bojů si odvážíme bilanci – 2 výhry, 1 remíza a 2 porážky. Kompletní tabulku s výsledky naleznete ve fotogalerii.

Komentář učitele Mgr. Jiřího Koláčka: „Ve finále okresu jsme nezklamali. Kluci podali svůj maximální výkon, ale nutno sportovně přiznat, že někteří soupeři byli fotbalově vyzrálejší. Ovšem vítězství v derby se cení zlatem :-D!“

Školu v okresním finále reprezentovali tito žáci: Baletka David (8.B), Bezloja Michal (8.A), Bezloja Ondřej (8.A), Genzer Matěj (7.B), Kubalec Jan (7.B), Novák Jiří (7.B), Bialek Matěj (7.A), Kaduch Jan (7.A), Carallo Sandro (6.C)), Maruchnič Michal (6.A).

Jako vždy naše poděkování směřuje ke Klubu rodičů, který nás podpořil proplacením startovného a cestovného na tento turnaj.

Mgr. Jiří Koláček

Výsledky podzimní sběrové akce papíru - 30. 11. 2018

Třídy:

1. místo: 6.C (1109 kg)

2. místo: 2.A (1066 kg)

3. místo: 3.B ( 541 kg)

Jednotlivci:

1. místo: Hradečný Josef 6.C ( 898 kg)

2. místo: Zahálka Štěpán 2.A ( 349 kg)

3. místo: Zdráhal Radek 3.A ( 155 kg)

 

Celkem jsme nasbírali 5190 kg. Nejvíce zapojených žáků do soutěže bylo ze třídy 2.A.

Děkujeme všem žákům a rodičům, kteří se do podzimní sběrové akce papíru zapojili.

Mgr. Martin Blažek

 

Halová kopaná – okresní kolo - chlapci– 27. 11. 2018

Husarský kousek se po florbalistech podařil také fotbalistům (ročník 2005 – 2007), když po parádních zápasech v Kopřivnici dokázali postoupit do okresního finále v sálové kopané. Na hale Emila Zátopka dokázali zvítězit ve všech utkáních a zaslouženě postupují do dalších bojů. Finále okresu je naplánováno na 4. prosince a pořádajícím městem bude Nový Jičín. Našim žákům gratuluji a doufám, že v Novém Jičíně navážeme na super výkon z prvního kola. Konkrétní výsledky zápasů můžete vidět v přiložené fotogalerii.

Školu na okresním kole reprezentovali tito žáci: Baletka David (8.B), Bezloja Michal (8.A), Bezloja Ondřej (8.A), Kubalec Jan (7.B), Novák Jiří (7.B), Bialek Matěj (7.A), Kaduch Jan (7.A), Carallo Sandro (6.C), Malčík Marek (6.B), Maruchnič Michal (6.A).

Děkujeme Klubu rodičů, za proplacení cestovného a startovného.

Mgr. Jiří Koláček

Florbal – okresní finále - chlapci– 22. 11. 2018

Po obsazení prvního místa v základním kole vyrazili ve čtvrtek 22. listopadu naši žáci do Kopřivnice, kde ve finále srdnatě bojovali s nejlepšími týmy základních škol v okrese Nový Jičín. V Kopřivnici se střetli s pořádající ZŠ Emila Zátopka a dále pak se základními školami z Oder, Studénky a Bílovce. Naši kluci se o postup do kraje bili, seč mohli, ale nakonec nám kousek toho pověstného štěstíčka chyběl. I tak konečné třetí místo je velmi hezké umístění a kluky chválím za příkladnou reprezentaci školy! Konkrétní výsledky zápasů můžete vidět v přiložené fotogalerii.

Školu na okresním finále reprezentovali tito žáci: Alan Hovorič (9.A), Jonáš Jančálek (9.A), Martin Guráš (8.A), David Svoboda (8.A), David Baletka (8.B), Ondřej Kytka (8.B), Vojtěch Petr (8.B), Marek Strnadel (8.B), Jakub Zeman (8.B), Matěj Genzer (7.B), Šimon Polášek (7.B)Děkujeme Klubu rodičů, za proplacení cestovného a startovného.

Mgr. Jiří Koláček

 

Piškvorkiáda - 14. 11. 2018

Již druhý ročník Piškvorkiády pro 4. a 5.ročník se uskutečnil ve středu 14.listopadu 2018. Organizace se ujala třída 6.B a rozhodčími byly paní učitelky Blanka Křenková, Mirka Zrubková a Markéta Rárová. V průběhu října proběhlo třídní kolo, kdy nejlepší tři z každé třídy postoupili do školního kola, kde se utkali ve hře každý s každým v rámci svého ročníku. Jedna hra trvala 5minut, maximum odehraných zápasů v rámci jedné hry byly tři. Pak se měnily herní dvojice. Velký dík patří Klubu rodičů, který přispěl na krásné ceny. První tři v každé kategorii byli odměněni poháry, diplomem a sladkostmi. Nezapomněli jsme ani na ty, kteří neměli při hře takové štěstí a také dostali sladkou odměnu za účast.
Vítězové 4.ročníku:
1. Vojtěch Kupčík
2. Sofie García Nieto
3. Daniel Ťulák

Vítězové 5.ročníku:
1. Vojtěch Pešák
2. Tomáš Kaduch
3. Richard Ferkovič

Mgr. Markéta Rárová


 

Florbal – okresní kolo - dívky– 15. 11. 2018

Ve čtvrtek 15.11.2018 se konal ve Štramberku OF Florbal cup 2018 určený pro dívky. Protože dívky z devátých ročníků jsou na této škole poslední rok a jsou velice šikovné na sport, jely ty nejlepší z nich do Štramberku.

Čekaly je celkem tři zápasy. Proti Starému Jičínu, Hodslavicím a Štramberku. Bohužel se našim florbalistkám nepodařilo zvítězit ani v jednom zápase. Nicméně za to, jak holky hrály a brankářka chytala, by si zasloužily 1. místo! Daly do toho vše, byly veselé a všechny si to užily. A to je to hlavní.

Děkujeme Klubu rodičů za proplacení jízdného.

Mgr. Lenka Střalková

 

Florbal – okresní kolo - chlapci– 14. 11. 2018

Ve středu 14. listopadu proběhlo v Příboru okresní kolo ve florbalu chlapců narozených v ročnících 2002 – 2005. Naše škola do rodiště Sikmunda Freuda vyslala desetičlenné družstvo. Žáci ZŠ Záhuní změřili síly se třemi příborskými školami (MG Příbor, ZŠ Jičínská, ZŠ Npor. Loma). Ve všech utkáních zvítězili a zcela zaslouženě postoupili do okresního finále, které proběhne tento čtvrtek v Kopřivnici. Doufejme, že hoši navážou na příjemný výkon z okresního kola a v Kopřivnici ukáží, že florbal na naší škole není žákům cizí.

Školu na okresním kole reprezentovali tito žáci: Alan Hovorič (9.A), Jonáš Jančálek (9.A), Martin Guráš (8.A), David Svoboda (8.A), David Baletka (8.B), Ondřej Kytka (8.B), Marek Strnadel (8.B), Jakub Zeman (8.B), Matěj Genzer (7.B), Šimon Polášek (7.B)

Poděkování patří také Klubu rodičů, který podpořil tuto akci proplacením cestovného a startovného.

Mgr. Jiří Koláček

 

Setkání zástupců SŠ s žáky 8. a 9. ročníků a jejich rodiči - 6.11.2018

Žáky osmého a devátého ročníku čeká důležité rozhodnutí. Musí si vybrat střední školu, na které budou po ukončení základní školy pokračovat ve studiu. Abychom jim jejich rozhodování ulehčili, pořádáme každý rok v naší škole „ Setkání zástupců středních škol s žáky osmého a devátého ročníku a jejich rodiči “. Letos tato akce proběhla 6. listopadu a zúčastnili se jí zástupci 15-ti středních škol z blízkého okolí: Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Nového Jičína, Kopřivnice, Oder, Frýdku–Místku a Frenštátu pod Radhoštěm. Pozvaní zástupci své školy nejprve krátce odprezentovali, následně se mohli zájemci z řad rodičů a žáků zeptat zástupců jednotlivých škol na bližší podrobnosti. Rodiče a žáci se tak dozvěděli mnoho zajímavých informací, například, které studijní a učební obory jsou podporovány stipendii Moravskoslezského a Zlínského kraje, které školy spolupracují s firmami poskytujícími studentům motivační a jiné příspěvky, jaké školy umožňují svým studentům získat zdarma řidičský nebo svářečský průkaz, dále informace o podmínkách přijetí, uplatnění absolventů v praxi apod.
Zúčastněné školy:
Rožnov p. R. (Střední škola zemědělská a přírodovědná, Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel, Střední škola cestovního ruchu)
Valašské Meziříčí (Obchodní akademie, Střední průmyslová škola stavební, Integrovaná střední škola – centrum odborné přípravy)
Nový Jičín (Střední škola technická a zemědělská)
Kopřivnice (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště)
Odry (Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola svaté Anežky České)
Frýdek – Místek (Střední zdravotnická škola, Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Střední odborná škola)
Frenštát p. R. (Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Hotelová škola).
Doufám, že pro žáky a rodiče, kteří se zúčastnili ve velkém počtu, byla akce přínosem a žákům pomůže správně vybrat jejich budoucí povolání.

Mgr. K. Adamčíková

 

Florbalový turnaj ČEPS Cup pro 4.a 5. ročník - 1. 11. 2018

Ve ČT 1.11.2018 se devět žáků ze čtvrtých a pátých ročníků zúčastnilo okresního kola florbalového turnaje ČEPS cup. Turnaj se konal v Kopřivnici na ZŠ Emila Zátopka. Hráli jsme celkem 4 zápasy (proti ZŠ Tyršova, ZŠ Trojanovice, ZŠ Hodslavice a ZŠ Alšova). V prvním zápase proti Hodslavicím jsme získali 1 bod za remízu 4:4. Druhý zápas proti Trojanovicím jsme vyhráli 4:3. V zápase proti frenštátské ZŠ Tyršova se nám moc nedařilo. Prohráli jsme 3:9. Poslední zápas proti kopřivnické ZŠ Alšova jsme prohráli 3:6. I přes bojovnost, vytrvalost a velkou snahu, jsme se nedostali na bednu. Celkově jsme se umístili na 4. místě. Děkuji klukům za skvělou hru a bojovnost. Velký dík patří také brankáři, který spoustu střel vychytal. Děkujeme Klubu rodičů za financování jízdného.

Mgr. Lenka Střalková

 

Projekt 100. výročí republiky

Do oslav stého výročí republiky se zapojili také žáci Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm. A to napříč všemi ročníky. Projekt má za cíl přiblížit žákům interaktivní a zábavnou formou historii naší země za posledních 100 let. Žáci 2. stupně vypracovávali projekty v rámci hodin dějepisu, českého jazyka a občanské výchovy. V cizím jazyce popisovali významné osobnosti, v rámci hodin zeměpisu vypracovávali mapy a tabulky k jednotlivým významným událostem a ve výtvarné výchově pracovali na výzdobě školy. Pozadu nezůstala ani hudební výchova, kde si všichni připomenuli naší hymnu. Každý ročník 2. stupně měl přidělen jeden významný rok (1918, 1938, 1948, 1968). Výsledky jejich práce nyní zdobí prostory naší školy a galerii. Žáci 1. stupně se v rámci svých projektových hodin ujali výzdoby školy a tak se můžeme podívat na návrhy vlajek v roce 1918, královské koruny, netradičně výtvarně zpracovaného prezidenta Masaryka a také mapu ČSR z roku 1918 a její státní symboly. Celý projekt vyvrcholí v pátek 26. 10., kdy budou žáci 2. stupně procházet vyzdobenou školou a řešit zajímavé úkoly. Zhlédnou také vypracované prezentace, které si na základě daného tématu připraví žáci 9. ročníků. První stupeň se společně se svými třídními učiteli vydá po stopách naší republiky.
Chtěla bych poděkovat všem, kteří se aktivně podíleli na tomto projektu a kteří svůj volný čas věnovali výzdobě školy.

Mgr. Markéta Rárová, učitelka dějepisu a anglického jazyka, vedoucí projektu

 

Planetárium - 4. 10. 2018

Každý z nás má rád pohled na hvězdné nebe. V planetáriu dokážou nad našimi hlavami vykouzlit oblohu sice umělou, ale zato krásnou. A umí toho ještě mnohem víc. V sálu, který je bez nadsázky „srdcem“ celé budovy. V tomto 'astronomickém kině' mohli žáci 5. ročníků naší školy obdivovat věrnou napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty. Umělá obloha se umí otáčet všemi možnými směry, takže není problém vidět západy a východy nebeských těles v krátkém čase, podívat se, jaká souhvězdí vidí třeba obyvatelé Austrálie, nebo obdivovat hvězdnou mytologii. Ve sférickém kině je obraz promítán na kopuli a divák tak může sledovat scénu nejen před sebou, ale i nahoře, vlevo, vpravo a dokonce i za sebou! Je tak mnohem více vtažen do děje i prostoru. V sále planetária, který je vybaven nejmodernějším hybridním planetáriem a projekční kopulí o průměru 13,2 metrů pro dokonalé zobrazení vesmíru jsme našli odpovědi na důležité otázky. Kolik planet má naše Sluneční soustava? Která planeta ve Sluneční soustavě je největší? Jak nazýváme planety Merkur, Venuše, Země a Mars s ohledem na jejich složení? Ve kterém ročním období je severní polokoule Země přikloněna ke Slunci? Jak dlouho trvá oběh Země kolem Slunce? V našem programu NAPŘÍČ SLUNEČNÍ SOUSTAVOU jsme se ještě dozvěděli, že Sluneční soustava - to není jen Slunce, planety a jejich měsíce! Nicméně i tato tělesa jsou zajímavá a překvapivě rozmanitá. V tomto vesmírném výletu jsme některá z nich navštívili a vychutnali si jejich krásu a neohrozilo nás přitom ani vakuum ani sluneční erupce, asteroidy, průlety prstenci nebo kosmické záření. Stará dobrá Sluneční soustava má prostě stále co nabídnout malým i velkým i v době, kdy zkoumáme vzdálené galaxie a objevujeme planety u jiných hvězd. Součástí projekce byla i živě komentovaná prohlídka hvězdné oblohy. Byl to pro nás nezapomenutelný zážitek a dnes večer budeme usínat s vnitřním pohledem na hvězdnou oblohu a dokonalost samotného vesmíru. Na této vydařené akci se podílel rovněž Klub rodičů, který nám financoval dopravu. Děkujeme.

Mgr. Mirka Zrubková

 

Přespolní běh - okresní přebor - 27. 9. 2018

Ve čtvrtek 27. září na Horečkách proběhlo okresní finále v přespolním běhu žáků základních a středních škol. Ta naše na závod vyslala patnáct svých zástupců, a to ve třech kategoriích. Úspěchy jsme sbírali především v chlapeckých kategoriích, v konkurenci 19 škol naší mladší i starší žáci v družstvech vybojovali krásná druhá místa. Dívky naší školy už tak úspěšné nebyly, když v mladších žačkách obsadily 14. místo, to bylo zapříčiněno mladostí holek v této kategorii a malou zkušenosti, i tak dívkám snahu nelze odepřít.

Na přespolním běhu se nám podařilo zaznamenat hned několik individuálních úspěchů. Mezi ty největší patří tyto:

Vojtěch Petr - 1. místo (kategorie mladší žáci)

David Svoboda - 2. místo (kategorie starší žáci)

Michaela Gocalová - 4. místo (kategorie mladší žačky)

Závodu se zúčastnili tito žáci: Šimon Řezníček (7.B), Jonáš Krupa (7.B), Ondřej Bezloja (8.A), Dominik Ševčík (8.A), Martin Guráš (8.A), David Svoboda (8.A), David Baletka (8.B), Vojtěch Petr (8.B), Ondřej Kytka (8.B), Lukáš Maruchnič (9.B), Mariana Bernátková (6.B), Barbora Velkoborská (6.B), Michaela Gocálová (6.C), Andrea Červenková( 7.B) a Karolína Fajkusová (7.B).

Tuto akci finančně podpořil Klub rodičů, a to proplacením startovného, za což děkujeme.

Mgr. Jiří Koláček

 

Exkurze: Dlouhé Stráně a Velké Losiny - 26. 9. 2018

26. září 2018 vyjely obě deváté třídy v 5.30 hodin do Jeseníků. Exkurze se zúčastnilo 38 žáků. Vedoucí této akce byla Mgr. Lenka Slačíková.

V 9.00 hodin jsme byli objednáni k prohlídce Papírny ručního papíru, která je v současné době jediná v Evropě. Vyrábět ruční papír je časově i finančně velmi náročné. Za rok se vyrobí v této papírně tolik papíru, kolik se vyprodukuje v „normální“ papírně za jednu hodinu. V papírně pracuje 21 zaměstnanců a někdy má zvláštní zakázky, např. pro ZOO Praha tvoří ruční papír ze sloních exkrementů.

Z papírny jsme došli do zámku, kde jsme se dozvěděli o čarodějnických procesech, které byly typické pro tuto oblast. Před návštěvou tohoto zámku jsme zhlédli film Kladivo na čarodějnice. Paní průvodkyně nám vyprávěla podrobněji o některých záležitostech tohoto období, ukázala nám portréty osob, které hráli důležitou roli v procesech.

Po prohlídce zámku jsme se vypravili k přečerpávací elektrárně, kde se nás ujal pan průvodce, který nás provázel po areálu elektrárny. Nejdříve jsme se podívali na film o provozu elektrárny a poté jsme se šli podívat na dolní i horní nádrž. Vyšlo nám počasí, takže z horní nádrže jsme viděli Jeseníky jako na dlani i s jejich nejvyšší horou Pradědem

Domů jsme se vrátili kolem 19.00 hodiny naplněni spoustou informací a zážitků. Ing. Dagmar Gajdušková

Kniholympiáda - 19. 9. 2018

Ve středu 19. září proběhl V. ročník KnihOlympiády. Jde o soutěžní klání knihovnických týmů z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Naše škola Záhuní se této akce velice ráda zúčastnila také. 5 žáků z našich 4. tříd spolu s paní učitelkou a paní knihovnicí se ráno vydalo do Paskova, kde se akce konala. Soutěžilo 13 družstev v 10 disciplínách, které připravili žáci 9. tříd ZŠ Paskov spolu s knihovnou Paskov. Týmy soutěžili v zámeckám parku. Téma znělo - Řemesla. A tak se z našich odvážných dětí stali na chvíli řemeslníci např. rybáři, lovci, bylinkářky či kuchařky. Dopoledne jsme si užili, soutěže byly poučné i zábavné. Po soutěžích nás čekala komentovaná prohlídka zámku, vyhlášení výsledků a cesta zpět. Naši žáci byli velmi šikovní, velcí bojovníci i myslitelé a v celé soutěži skvěle zastoupili naši školu. Moc jim za to děkuji.

Mgr. Blanka Křenková Saletová

 

 

Zahájení školního roku 2018/2019 - 3. září 2018

Vážení rodiče, milí žáci,

rád bych vás touto cestou pozdravil a popřál v novém školním roce hodně trpělivosti rodičůma pokud možno samé jedničky našim žákům. Zvlášť bych chtěl pozdravit naše prvňáčky a nové šesťáky. Věřím, že se vám bude na naší škole líbit a že zde najdete nové kamarády.

A jaké máme pro vás novinky? Především to jsou dvě nové třídy v prostorách školní družiny vybavené dataprojektory a počítači včetně rekonstruovaného sociálního zařízení a pak také elektronické žákovské knížky, což ocení hlavně rodiče.

Závěrem bych chtěl rodičům i žákům poděkovat za důvěru a popřát krásné dny.

Ing. Josef Stieborský, ředitel ZŠ

 

 

Cyklistický kurz 7. tříd – 14. – 15. června 2018

Ve čtvrtek 14. června se 29 žáků sedmých tříd vydalo na školní cyklistický výlet. První den žáky čekalo cca 35 kilometrů jízdy, když trasa vedla od naší školy přes Maralův Kopec, Podolánky, Martiňák až na Horní Bečvu, kde bylo zamluveno ubytování v hotelu Cherry. Všem cyklistům se podařilo do cíle tohoto dne zdárně dojet bez újmy na zdraví a s úsměvem na tváři. Po ubytování a večeři žáci odehráli napínavý turnaj v přehazované dvojic, poté opekli nějaký ten buřt, aby kolem desáté hodiny večerní znaveni ulehli ke spánku.

Druhý den po snídani a vyklizení chatek žáci vyrazili po tamní cyklostezce směr Rožnov pod Radhoštěm. První zastávka dne byla naplánována v obci Dolní Bečva, kde si žáci zhruba půl hodiny zahráli fotbal na velkém hřišti, poté následoval přesun do nedalekého Rožnova pod Radhoštěm, kde cyklisté doplnili potřebnou energii. Poté trasa směřovala přes Pinduli do Trojanovic, zde si žáci prověřili své vrchařské kvality. Z Trojanovic už následoval pohodový dojezd až k naší škole, kde byl po slavnostním vyhlášení vítězů turnaje v přehazované kurz zdárně ukončen.

Cyklistický kurz doprovázelo jen pár drobných technických problémů, minimum pádů, první den trošku uplakané počasí, ale to nic nezměnilo na dobré náladě všech zúčastněných žáků včetně učitelů J.Koláčka, J. Krygelové, J. Stieborského a M. Majera.

Za oba dny se žákům podařilo ujet cca 70 kilometrů, za což zcela jistě zaslouží pochvalu!

Mgr. Jiří Koláček

Výlet do ZOO - 6. - 8. červen 2018

Žáci prvního stupně oslavili svůj svátek - Den dětí v ostravské zoologické zahradě. V době od 6. – 8. června vyjely děti z prvních až pátých tříd do Ostravy. Kromě prohlídky ZOO na ně čekaly vzdělávací programy, při kterých se dozvěděly zajímavosti ze světa zvířat a jejich mláďat.

Děkujeme Klubu rodičů, který tuto akci dětem finančně podpořil a výrazně přispěl na dopravu.

Kolektiv 1. stupně

 

Frenštátský zpěváček - 22. květen 2018

V úterý 22. 5. se v kulturním domě ve Frenštátě p. R. konala pěvecká soutěž, kterou pořádala ZŠ Tyršova. Z naší školy se zúčastnilo 7 žáků a ve velké konkurenci dětí z Tyršovky, Tiché, Trojanovic a Lichnova si vedli velice dobře a všichni získali nějaké umístění. Z prvních tříd to byly Kristýna Svíčková, která zpívala za doprovodu svého bratra Jirky a Anička Syrková s písničkou Dřevěný ptáček. Tato kategorie nebyla na postupová místa. Mezi dětmi ze 2. a 3. tříd skončila Magdalénka Miková na 3. místě. V další kategorii zvítězila Vanda Deáková z 5. B. O 2. místo se postaral Lukáš Zapletal mezi zpěváky 6. a 7. tříd. Poslední kategorie pro 8. a 9. třídy byla pro naši školu opět úspěšná. Hanka Krupová si vyzpívala 1. místo a Marika Lošťáková 3. místo. Všem děkuji za vzornou reprezentaci a přeji mnoho dalších pěveckých úspěchů.

Mgr. Zita Kučová

 

OF Minifotbal hoši starší - 23. duben 2018

V PO 23.4.2018 jsme se zúčastnili minifotbalu na krásném travnatém hřišti ve Veřovicích. Celkem jsme hráli tři zápasy v systému každý s každým. Hrací doba byla 2 x 15 minut a počet hráčů byl 6+1. Proti Mořkovu jsme prohráli 0:1. Druhý zápas jsme remizovali s Gymnáziem Frenštát 0:0 a v posledním zápase proti Veřovicím jsme vyhráli 8:2. Celkem jsme tedy získali 4 body a skončili jsme za Mořkovem na pěkném 2. místě.

Děkuji klukům ze 7. - 9. ročníků za fair play, snahu a slušné chování.

Mgr. Lenka Střalková

 

ZŠ Záhuní v Anglii - 17. - 22. duben 2018

V úterý 17. 4. 2018 dopoledne vyrazila skupina 33 žáků se dvěma učitelkami ze ZŠ Záhuní na pobytový poznávací zájezd do Anglie. Přijel pro nás krásný, velký, dvojposchoďový autobus až pro 78 osob. Aby nebyl tak prázdný, náš výlet doplnilo 20 žáků ze školy v Harrachově se svými dvěma učitelkami a jednou maminkou. Toto byla velká náhoda, protože právě s touto školou máme partnerství. Čekala nás 27 hodinová cesta do Londýna.

V autobuse nás přivítala průvodkyně Vendula a seznámila nás s programem cesty a pak už si všichni mohli užívat cestu po svém. Někdo poslouchal rádio, někdo sledoval filmy v televizi, někteří hráli karty, povídali si a někdo pozoroval okolí. Přes noc se filmy nepouštěly, protože bylo třeba se vyspat a nabrat síly na celodenní chození po Londýně. Cestou do Anglie jsme jeli trajektem. Celý autobus najel na loď, kde všichni vysedli a mohli se volně pohybovat po lodi. Bylo tam občerstvení, WC a krásný výhled z paluby.

Konečně, Anglie! Všichni jsme si přetočili hodinky o hodinu zpět a těšili se na Londýn. Mezi dětmi vládla nejistota, jestli se budou umět domluvit, jestli budou rozumět, jaké budou jejich rodiny a ubytování a jaké to vlastně celé bude. Během celého pobytu děti vyzkoušely téměř všechny dopravní prostředky – metro, lanovku přes Temži, vlak a tradiční londýnský autobus doubledecker. Po celou dobu pobytu bylo nezvykle krásné počasí na Londýn. Déšť jsme nezažili vůbec, jen drobné mžení posledních 5 minut před odjezdem domů. Nepřetržitě svítilo sluníčko a bylo 26°C – 28°C. Prostě krásné léto.

První den v Londýně jsme strávili hlavně turistikou, ale viděli jsme spoustu věcí: Trafalgar Square, Tower Bridge, Tower of London, Monument, St. Paul’s Cathedral, Milennium Bridge, North Greenwich, kde na nás čekal náš autobus a vyrazil s námi směr ubytování a místo setkání s hostitelskými rodinami. Bylo to asi hodinu cesty od centra Londýna. Vyčerpaní a unavení jsme seděli v autobuse a čekali, kdo si nás vyzvedne. Šlo to jak po másle. Každý si vzal své věci a odjel pryč. V rodinách jsme byli po třech až pěti. Co asi bude na večeři? A jací budou naši náhradní rodiče?

Další den hned ráno bylo v autobuse rušno. Každý sděloval své dojmy z rodiny, o jídle, o jejich chování a zvyklostech, o vybavení domů a další informace. Všichni byli spokojeni a brali věci s humorem, což bylo důležité. Než jsme si všechno povykládali, byli jsme u muzea voskových figur Madame Tussaud’s v Londýně. Byl to krásný zážitek. Pak už nás čekal výlet do Oxfordu, univerzitního města. Tam jsme se byli podívat do Christchurch College, kde byla jídelna, která se stala předlohou pro jídelnu ve filmech o Harry Potterovi. Také jsme si prohlédli centrum města a tržnici. Večer jsme se už jen naskládali do autobusu a vyrazili na cestu zpět ke svým náhradním rodinám.

Náš 4. den tohoto výletu byl velice zajímavý a zábavný. Ráno jsme nejdříve vyrazili do Windsoru, kde se nachází letní královské sídlo: Windsor Castle, druhý největší obývaný hrad na světě. Ten jsme měli možnost si prohlédnout jen zvenčí, protože uvnitř se už chystaly věci na královskou svatbu v květnu. A pak to přišlo. Legoland Windsor. Tam jsme strávili 5 hodin a vůbec jsme se nenudili. Kromě výstavy různých světových staveb z lega, miniatur, si děti užily plno legrace a zábavy na různých atrakcích. Také se zúčastnily několika soutěží a domů si pak vezly ceny, obrovské plyšáky. Tím, že bylo krásných 28°C, nejvíce všechny lákaly vodní atrakce. Cestou k hostitelským rodinám to v autobuse hučelo různými zážitky právě z Legolandu.

Poslední den byl také velice pestrý a náročný. Byli jsme se podívat u Royal Observatory, kde jsme měli možnost stát jednou nohou na západní polokouli a jednou nohou na východní polokouli Země, protože zde prochází nultý poledník. Pak následovala procházka tunelem pro pěší pod Temží a pak cesta vlakem do části Cannary Warf – obchodní centrum Londýna. Odtud jsme došli k London Eye, na kterém jsme měli Londýn jako na dlani. Naše procházka pokračovala kolem Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street, přes Horse Guards k Buckingham Palace a Piccadilly Circus. Lodí jsme pak přejeli na North Greenwich, kde už nás čekal autobus a vyrazili jsme na dlouhou cestu domů, do Česka. Projížděli jsme několika státy: Francií, Belgií a Německem.

Všechno proběhlo hladce a bez problémů, vše se pilně dokumentovalo, takže máme kromě zážitků také spoustu fotek a dokonce napsaný deník naší cesty. Nikomu se nic nestalo, nikdo se neztratil a co bylo nejdůležitější, všichni se dokázali sami domluvit a poznali důležitost výuky angličtiny ve škole.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří se tohoto zájezdu zúčastnili a rodičům, kteří dětem umožnili jet. Dětem děkuji za super náladu, výbornou atmosféru a za krásně prožitých 6 dnů v jejich společnosti a p. uč. Plasgurové za pomoc při práci s dětmi. Také velký dík patří cestovní kanceláři Barbora Dokoupilová, která nám připravila program zájezdu a celý zájezd organizovala. Autobus patřil firmě Lechner, kterým také děkuji za bezpečnou jízdu. Doufám, že to nebyl poslední zájezd tohoto druhu a v budoucnu se nám podaří podobné akce opět zajistit a zopakovat.

Mgr. Zita Kučová

 

 

Výlet historického kroužku - 21. duben 2018

Další výlet dětí z kroužku Historie nás baví, jsme podnikli na hrad Šostýn, v sobotu 21.4. Tento hrad byl postaven na konci 13.století. Mezi jeho majitele patřil například syn krále Václava II., králové Zikmund Lucemburský nebo Jiří z Poděbrad. Kolem roku 1428 byl dobyt husity a od roku 1467 je uváděn jako pustý. Průvodce nám opět dělal pan Ladislav Jurášek, který nám přinesl nálezy právě z tohoto hradu. Snad nejvíce děti zaujaly šipky do kuší nebo koňské podkovy. Počasí nám přálo, dětem se dařilo a každý si odnesl kousek historie domů. Stihli jsme navštívit i kopřivnické muzeum s archeologickými vykopávkami. Na závěr jsme si pod hradem opekli špekáčky a přemýšleli jsme, jaké dobroty si asi vařili jeho obyvatelé.
Věřím, že jsme všichni strávili příjemné sobotní dopoledne.

Mgr. Monika Bialková

RPB Street hockey 2018 – 19. duben 2018

Ve čtvrtek 19. dubna v ostravské hale na Dubině proběhlo Velké finále žákovského florbalového turnaje nesoucího název RPB STREET HOCKEY 2018. Žákům naší školy se do tohoto finále podařilo probojovat, avšak díky jiným akcím naší školy jsme do Ostravy odcestovali bez několika opor. Hrálo se pavoukovým systémem, což znamenalo, že jakákoliv porážka znamenala konec účasti v turnaji. Naši kluci bohužel smolně vypadli již v prvním kole, když ZŠ Okružní Bruntál podlehli 3:2 po samostatných nájezdech.

Na turnaji školu reprezentovali tito žáci: Rostislav Tyrlik (7.B), David Baletka (7.B), David Svoboda (7.A), Matěj Genzer (6.B), David Milata (6.A) a Jan Uličník (5.B).

Na této akci žáky podpořil i klub rodičů, a to proplacením cestovného.

Mgr. Jiří Koláček

Exkurze na skládce - 16. duben 2018

V pondělí 16.4.2018 se skupina 51 žáků z šestých ročníků vydala autobusem na skládku v Životicích. První polovina exkurze proběhla v místností s televizí, kde nám zaměstnanec skládky pustil video o vzniku a historii skládky. V druhé polovině exkurze jsme se vydali do "terénu". Obešli jsme celou skládku. Viděli spoustu odpadků, hejna racků, trubky, kterými prochází plyn methan, výrobnu elektrické energie, sušárnu dřeva a další. Taky nám zaměstnanci ukázali sekačku na trávu Spider, která je na dálkové ovládání. Mohli jsme se zvážit na velké váze, která je pro nákladní automobily. Třída 6.A vážila celkem 1 tunu a 160 kg. Znovu jsme si připomněli, jak je důležité třídit odpad!!!

Mgr. Lenka Střalková

Záhuňská laťka - 5. duben 2018

Ve čtvrtek 5. 4. 2018 se na naší škole konala tradiční jarní soutěž pro žáky II. stupně ve skoku vysokém – Záhuňská laťka. I když bylo do soutěže pozváno několik škol z Frenštátu a okolí, zasoutěžit si s námi přišla jen jedna škola ZŠ Tyršova. Přesto se ve skoku vysokém snažilo o nejlepší výkon 76 žáků a celá soutěž měla výbornou atmosféru. Výškový rekord školy –chlapci 165 cm, děvčata 150 cm - letos překonán nebyl. Přesto žáci podali pěkné výkony. Nejlepší soutěžící byli odměněni cenami (diplom, medaile, sladkost, drobný předmět), které nám zakoupil Klub rodičů školy.

Výsledky našich nejlepších skokanů:

Kategorie 6.třídy:

- Děvčata - Havlová Monika 2. místo, 120 cm

Červenková Andrea 3. místo, 115 cm

- Chlapci - Kubalec Jan 1. místo, 130 cm

Kaduch Jan, 2. místo 130 cm

Kategorie 7. třídy:

- Děvčata - Milatová Dagmar 1. místo, 130 cm

- Chlapci - Baletka David 2. místo, 145 cm

Kategorie 8. třídy:

- Děvčata - Hofmanová Michaela 1. místo, 140 cm – absolutní vítězka dívek

Kerberová Lenka 3. místo, 125 cm

- Chlapci - Vaverka Petr 1. místo, 152 cm

Maruchnič Lukáš 2. místo, 152 cm

David Radek 3. místo, 152 cm

Kategorie 9. třídy:

- Děvčata - Červenková Kateřina 1. místo, 130 cm

Gillová Nela 2. místo, 130 cm

- Chlapci - Lanča David 3. místo, 150 cm

Všem zúčastněným žákům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme další hezké výkony v nadcházející jarní atletické sezóně. J. Krygelová

Městské kolo OVOV – 22. březen 2018

Ve čtvrtek 22.3.2018 pořádala ZŠ Tyršova 6. ročník městského kola OVOV (odznak všestrannosti olympijských vítězů). Soutěže družstev i jednotlivců se zúčastnilo 78 žáků ze ZŠ Tyršova 913, ZŠ Záhuní, Gymnázia a ZŠ Trojanovice. Naši školu reprezentovalo celkem 23 žáků z 5. - 9. ročníků. Žáci porovnali své síly v pěti disciplínách - trojskok, hod medicinbalem, přeskoky přes švihadlo, driblink a sedy - ledy. Celkem jsme přinesli 9 medailí za kategorii jednotlivci a 1 medaili za kategorii družstva.

 

1. místo - Červenková Andrea 6.B

Petr Vojtěch 7.A

Ulrichová Klára 8.A

Červenková Kateřina 9.B

 

2. místo - Guráš Martin 7.A

Kerberová "Lenka 8.A

Vaverka Petr 8.A

 

3. místo - Píchová Markéta 8.A

Hofmanová Michaela 8.B

 

Výsledky družstev:

1. místo ZŠ Záhuní 1. družstvo 23 090 bodů

2. místo ZŠ Tyršova 913 23 023 bodů

3. místo ZŠ Tyršova 913 19 327 bodů

4. místo ZŠ Záhuní 2. družstvo 18 637 bodů

5. místo ZŠ Tyršova 913 I.stupeň 17 055 bodů

6. místo ZŠ Trojanovice 16 034 bodů

 

Vítězové v kategoriích - jednotlivci dívky:

2003 Červenková Kateřina Záhuní

2004 Ulrichová Klára Záhuní

2005 Krupová Barbora Tyršova 913

2006 Červenková Andrea Záhuní

2007 Hilšerová Vivien Tyršova 913

2008 Procházková Žofie Trojanovice

 

Vítězové v kategoriích - jednotlivci hoši:

2003 Ott Dalibor Tyršova 913

2004 Kutáč Lukáš Tyršova 913

2005 Petr Vojtěch Záhuní

2006 Šmondrk Petr Tyršova 913

2007 Vondráček Jakub Tyršova 913

2008 Petr Jiří Trojanovice

 

Blahopřeji všem oceněným, děkuji za snahu, odhodlání a výdrž!!! Sportovce ještě čeká okresní kolo v Odrách ve ČT 19.4.2018.

Mgr. Lenka Střalková

 

Záhuňský slavíček – 13. a 14. březen 2018

Ve dnech 13. a 14. března pořádala naše škola již devátý ročník pěvecké soutěže Záhuňský slavíček. První soutěžní den patřil žákům naší školy. Třicet jedna zpěváků soutěžilo ve třech kategoriích. Jejich výkony bedlivě sledovala odborná porota. Na klavír děti doprovázela paní učitelka Zita Kučová. Repertoár byl opravdu pestrý, od lidové písničky až po současné hity, zpívalo se také v angličtině, někteří zvolili vlastní doprovod. Cenu poroty a absolutní vítězství si v letošním roce vyzpívala písní Větře, větříčku Kristýna Svíčková, kterou na violoncello doprovázel její bratr Jirka.

Středa 14. března patřila těm nejmenším zpěváčkům. Ve dvou kategoriích se představily děti z mateřské školy Školská a Dolní. Na klavír je doprovázely paní učitelky ze školek. V porotě tentokrát zasedly paní učitelky z naší školy. Každý si za své výkony, odvahu a snahu odnesl malou cenu útěchy a na ty nejlepší zpěváky čekaly medaile a diplom. Celou soutěž finančně podpořil Klub rodičů a dort pro absolutního vítěze věnovala cukrárna U Zvonu. Poděkování patří paní učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a také rodičům a všem hostům, kteří přišli povzbudit malé i velké zpěváky a přispěli tak ke krásné atmosféře.

Všem, kteří se na této akci podíleli, moc děkujeme a těšíme se na další ročník.

Mgr. Zita Kučová, Mgr. Radmila Matušová

 

Cizí jazyk nám není cizí - 13. březen 2018

V úterý 13. března 2018 se konal na ZŠ Záhuní 6. ročník jazykové soutěže pro žáky 5. tříd „Cizí jazyk nám není cizí“. Letošního ročníku se celkem zúčastnilo 60 žáků z těchto škol: ZŠ Trojanovice, ZŠ Tichá, ZŠ Tyršova 913, ZŠ Lichnov a žáci pořádající školy. Jako každý rok soutěžila tříčlenná družstva. Děti musely plnit různé úkoly, které však nebyly zaměřeny na gramatiku, ale šlo spíše o jazykové hry a hříčky. A jak to všechno dopadlo?

 1. místo: Aneta Myslikovjanová, Anna Vašková, Šimon Beneš – ZŠ Záhuní: 103 b
 2. místo: Mariana Vlčková, Barbora Mikesková, Anna Rašková – ZŠ Tyršova: 99 b
 3. místo: Natálie Kajzarová, Jiří Bambuch, Ráchel Lipková – ZŠ Tyršova: 94,5 b

Všem děkuji za účast a vytvoření výborné soutěžní atmosféry a těším se další ročníky.

Mgr. Zita Kučová

Výsledky soutěže Cizí jazyk nám není cizí - 13. březen 2018

 

Polytechnický den v Astře – 9. březen 2018

Centrum volného času Astra připravilo pro žáky čtvrtých a pátých tříd zajímavý polytechnický program v rámci Světového dne mozku. Prostory Astry se změnily v Centrální mozek lidstva. Žáci se stali neurony, pohybovali se po nervových drahách k jednotlivým částem mozku, kde formou zábavných pokusů objevovali zákonitosti vědy – fyziky, mechaniky či matematiky na interaktivním koberci. ÚDIF neboli Úžasné Divadlo Fyziky z Brna je skupina lidí, kteří se rozhodli bavit diváky fyzikou. Jsou velice úspěšní a jejich vystoupení dosáhla evropské úrovně. Představili se nám také žáci Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě.

Mgr. Radka Bražinová

 

Lyžáček - 12. - 16. únor 2018

Ve dnech 12. -16. 2. se uskutečnil lyžařský kurz pro žáky 1. - 5. tříd. Kurzu se zúčastnilo 53 žáků, kteří byli rozděleni podle svých lyžařských dovedností do skupin.Děti po vyučování odjížděly na odpolední výcvikový kurz do lyžařského střediska Bílá, kde se učily lyžovat pod vedením lyžařských instruktorů lyžařské školy SUN SKI. Zkušení instruktoři velmi zábavně, hravou formou vedli výcvik, malí lyžaři jezdili po různých sjezdovkách, v nerovném terénu, sjížděli s padáky apod.V pátek se uskutečnily závody v obřím slalomu, který všichni zdárně projeli. Poté došlo k vyhlášení výsledků závodu a prezentace jednotlivých družstev. Lyžáček se vydařil, přálo nám počasí, sněhu napadlo hodně, tak už zbývá jen lyžařský pozdrav- SKOL.

Mgr. Milena Kupčáková

 

Olympijský park v Ostravě - 9. únor 2018

Olympijské hry jsou velmi vzrušující, zvláště pro ty, kteří je nikdy nezažili. No a naši malí i velcí sportovci z naší školy dostali v pátek šanci podívat se, jak to vypadá v Olympijském parku v Ostravě. Děti si mohly vyzkoušet různé zimní olympijské disciplíny jako curling, běžky, snowboarding, střelbu z biatlonové pušky a mnoho dalších. Organizátorům se podařilo vytvořit park plný sportu a atrakcí a velcí i malí tu načerpali spoustu inspirací. Je pravda, že se ze začátku některé děti trochu zdráhaly a možná i bály vyzkoušet něco nového, ale všichni měli srdce sportovců a tak za povzbuzování a dodávání odvahy od kamarádů se nakonec všichni pustili do ochutnávky sportů a závěrem se nikomu z nás nechtělo domů. S otázkou „ Kdy to zopakujeme, paní učitelko!“ jsme nasedali do autobusu, sice hladoví a prokřehlí, ale zato spokojení.

Mgr. Blanka Křenková

Recitační soutěž – 8. únor 2018

Třicet čtyři žáků prvního stupně naší školy se přihlásilo do recitační soutěže. Nezklamali a předvedli hravost dětské poezie a barvitost české řeči. Rozhodně to nebyla nuda, děti se snažily a obdivuhodně se vypořádaly s trémou. Velký potlesk sklidila báseň Kuklení básníka Miloše Kratochvíla. Děti si dále vybraly poezii Jarka Nohavici, Jiřího žáčka, Jana Vodňanského, Josefa Kaluse a další. Podpořili jsme Světový den poezie, který každoročně připadá na první jarní den, tedy 21. březen. Za podpory organizace UNESCO se tento „veršovaný den“ koná od roku 1999. Nejtěžší je vždy vybrat první tři vítěze v každé kategorii. Do okrskového kola postupují první dva z 1. a 2. kategorie. Nultou kategorii tvořili prvňáčci a byli výborní.Velké poděkování patří porotě z řad pedagogů. Děkuji také Klubu rodičů naší školy, který finančně zajistil ceny recitační soutěže. Moc a moc děkujeme.

Výsledky soutěže

1. ročník 2. – 3. ročník 4. – 5. ročník

1. Kristýna Svíčková Nikola Ševčíková Vít Kupčík

2. Adéla Vytlačilová Tobiáš Křenek Tereza Pavelová

3. Barbora Hlucháňová Vojtěch Kupčík Vanda Deáková

 

Všem dětem děkuji za báječné odpoledne.

Mgr. Radka Bražinová

 

Šikulové - 7. únor 2018

V naší škole máme hodně kreativních a tvořivých dětí. Umíme vzít do ruky nůžky a papír a vykouzlit z něj zajímavé věci. Rádi se bavíme a také zapojíme vlastní fantazii. Také máme pro strach uděláno, máme odvahu, jsme komunikativní a rádi objevujeme nepoznané. Právě proto jsme se pokusili pozvat do naší školy televizní štáb české televize pořadu Šikulové, který se promítá na déčku. Bylo pro nás velkým překvapením, že opravdu přijeli. Třída 4.B si zažila celodenní natáčení a žáci se proměnili v herce, moderátory, komentátory a tanečníky. Televizní štáb tvořilo deset lidí a každý měl svoje místo. Žáci viděli v přímém přenose, jak se dělá klapka, kdo drží mikrofon, že nestačí jen jedna kamera. V týmu byla paní režisérka, výtvarnice, která chystala dekoraci k vyrábění. Nesměl chybět pan zvukař a nejlepší tečkou byli Ivo a Jana, herci pořadu, kteří s dětmi vyráběli čtyři výrobky. Vzhledem k přicházejícímu jaru si žáci vyrobili kvetoucí strom, housenku, motýla a ptačí hnízdo. Nejenom žáci dokázali, jak jsou zruční, ale také jaké mají vědomosti. Co ví o živé přírodě, jaké máme motýly, čím krmíme ptáky a co můžeme dát do ptačího krmítka. Také se dozvěděli spoustu zajímavostí. Při výrobě housenky se žáci s údivem dozvěděli, že tělo housenky tvoří až 4000 svalů, člověk má jen 629. Další zajímavostí také bylo, že některé druhy motýlů létají do teplých krajin, podobně jako stěhovaví ptáci a dokáží překonat tisíce kilometrů. Na závěr děti štábu zatančili, vyfotili se s herci a proběhla autogramiáda. Úplnou třešinkou na dortu bylo, že nám štáb udělil na dveře naší školy nálepku Šikulové. A kdo ví? Třeba za pár let už bude program Šikulové točit nový kameraman, nebo režisér z řad našich žáků. A že to tak opravdu bylo, můžete vidět v televizi 18. 3. 2018 v pořadu Šikulové.

Mgr. Mirka Zrubková, třídní učitelka 4. B

 

Lyžařský kurz 2. stupně - 22. - 26. leden 2018

V pondělí 22. 1. 2018 odvezl autobus 37 žáků sedmých a osmých tříd naší školy do Velkých Karlovic. Je to obec v kouzelném údolí Vsetínských vrchů, které skýtá mnoho sportovních možností jak v létě, tak v zimě.

Žáci spolu s učitelským doprovodem byli, jako už tradičně, na čtyři noci ubytováni v penzionu Gaudeamus, jehož poloha je velice výhodná. Je umístěn přímo pod sjezdovkami Kyčerka.

Krátce po příjezdu, si šli žáci vyzkoušet své lyžařské dovednosti a vybavení na malou sjezdovku, která je určena především začátečníkům. Po té byli všichni účastníci kurzu rozděleni do čtyř družstev podle předvedených lyžařských schopností a dovedností. Odpoledne začal ten pravý, nefalšovaný výcvik sjezdového lyžování s mnoha karamboly. Ti začínající během prvních dnů postupně zjišťovali, co jejich lyže všechno dovedou, a jak je, co možná nejvíce, dostat pod svou kontrolu. V průběhu pěti dnů se někteří lyžaři značně zapotili, ale nakonec - díky odvaze a vytrvalosti - se v tomto zimním sportu zdokonalili. Příprava lyžařů nebyla jen praktická, ale nezbytnou součástí byly také večerní přednášky. Témata se týkala pravidel pohybu lyžaře na sjezdovkách, pobytu na horách, přípravě lyží a druhů lyžování. Každý večer mělo vždy jedno družstvo přichystat zábavný program (soutěže a hry) pro ostatní. Vše vyvrcholilo ve čtvrtek odpoledne závěrečným závodem v obřím slalomu. Nejlepší lyžaři obdrželi diplom a sladké odměny.

Všichni žáci se naučili lyžovat. Někteří zlepšili svou techniku, jiní si svou píli bezpečně osvojili základy sjezdového lyžování. Poslední výcvikový den všichni bezpečně a řízeně sjížděli červenou sjezdovku. Nikdo se během pobytu nezranil ani neonemocněl. Sněhové podmínky byly na poměry letošní zimy výborné. Kurz byl úspěšný a učitelé – J. Krygelová, M. Blažek, L. Střalková a J. Koláček, kteří celý kurz připravovali a realizovali, mají obrovskou radost.

Na celkovém zajištění kurzu se také podílel Klub rodičů naší školy, který uhradil náklady na přepravu žáků autobusem tam i zpět. Také přispěl na nákup cen pro nejlepší žáky v obřím slalomu.

Mgr. J. Krygelová

Anglický zpěváček 2018 - 22. leden 2018

22.ledna se uskutečnilo další kolo soutěže ve zpěvu a recitaci v anglickém jazyce.Tentokrát se z 1.- 5. ročníku přihlásilo 32 žáků. Děti si samy vybraly oblíbenou píseň nebo básničku. Všichni se moc snažili a někteří si poprvé vyzkoušeli, jak se zpívá před porotou. Porota nakonec vybrala 5 nejlepších zpěváčků z každé kategorie,kteří dostali drobný dáreček.Ale ani ostatní nemuseli být smutní, protože si domů odnesli diplom a lízátko. Děkuji p.uč. Zrubkové,Bražinové a Křenkové za ochotu zasednout v porotě a všem zpěváčkům bych chtěla poslat tento vzkaz- byli jste báááječníííí.Touto cestou bych chtěla také poděkovat Klubu rodičů, který umožnil zakoupit odměny.
Yvona Plasgurová,uč.AJ
A jak vše dopadlo?

1.kategorie

1. místo - Matyáš Sokolovský (1.B)
2. místo – Anna Syrková (1.B)
3. místo – Anna Pargačová (2.A)
4. místo – Magdaléna Miková (2.B)

5. místo – Kristýna Deáková (2.B)


2. kategorie
1. místo – Magdaléna Jurková (4.A)

2. místo – Tereza Svaková (3.B)
3. místo – Jiří Svíčka (5.A)

4. místo – Petr Sobotík (4.B)

5. místo – Mike Steffan (4.B)

 

Turnaj škol ve florbalu - 15. prosinec 2017

V pátek 15. prosince se vydali naši mladší žáci do Štramberku. Důvodem cesty byla účast v 1. kole turnaje škol ve florbalu. Do základní skupiny k naší škole byly nalosovány ještě tyto: Gymnázium Příbor, ZŠ Npor. Loma Příbor a ZŠ Štramberk. Kvůli menším prostorům tělocvičny byl zvolen systém hry 4+1 a hrálo se 2 x 10 minut každý s každým.

Naši žáci na turnaji zvítězili ve všech třech zápasech, a to i přesto, že v prvních dvou utkáních zahodili hromadu brankových příležitostí. I tak zcela po zásluze obsadili krásné první místo s lichotivým skóre 17:2 v náš prospěch. Všechny kluky, kteří se turnaje zúčastnili, chválím za příkladnou reprezentaci školy a již se těšíme na soupeře v příštím kole.

Jinak jako vždy děkujeme Klubu rodičů za finanční podporu v podobě proplacení startovného a cestovného.

Školu na turnaji reprezentovali tito žáci:

David Milata (6.A), Matěj Genzer (6.B), Ondřej Pícha (6.B), Šimon Řezníček (6.B), Martin Guráš (7.A), David Svoboda (7.A), David Baletka (7.B), Ondřej Kytka (7.B), Marek Strnadel (7.B), Jakub Zeman (7.B), Alan Hovorič (8.A).

Mgr. Jiří Koláček

 

OF florbal cup 2018 - 13. prosinec 2017

Ve středu 13.12.2017 se odehrálo školní kolo OF FLORBAL CUP 2018. Naše starší dívky jely do Štramberku, kde si zahrály proti ZŠ Štramberk, ZŠ Veřovice a ZŠ Hodslavice. Kvůli menším prostorům tělocvičny byl zvolen systém hry 4+1 a hrálo se 2 x 10 minut každý s každým. V zápase proti Hodslavicím naše dívky s přehledem vyhrály 8:1. Remizovaly jsme proti Veřovicím 2:2. A prohrály jsme proti Štramberku 0:6. Celkově jsme skončily na krásném 2. místě. Nejlepší střelkyní naší školy byla jednoznačně Kateřina Červenková (9.B), která vstřelila 5 gólů. Se čtyřmi góly je třeba vyzdvihnut i Kláru Ulrichovou (8.A). Jeden gól nasázela do hodslavické branky Michaela Hofmanová (8.B). Velký dík patří naší brankářce Anežce Šmahlíkové (8.B), která vychytala hezké střely.Mile nás překvapil email od pana rozhodčího, který mi napsal - Už léta jsem neviděl tak veselý kolektiv i přes všechny nezdary, které se jim přihodily a nebylo jich zrovna málo.Ale přesto všechno bylo vidět, že se přijely s Vámi bavit a výsledek už byl na druhotném místě. To mě osobně potěšilo nejvíce na tom turnaji. Pro takové chvíle tomu věnuji svůj čas. Je to samo o sobě pro mě největší odměna. Za mě by si postup zasloužily za přístup, který měly. Stačí jeden tým a hned mám vzpomínku, která bude velmi silná a zapamatuji si ji na velmi dlouho a doufám, že potkám více takových týmů.

Děkuji dívkám za skvělé nasazení, fair play a slušné chování.

Děkujeme za finanční podporu Klubu rodičů (doprava autobusem).

Mgr. Lenka Střalková

 

 

 

Den otevřených dveří - 2. prosinec 2017

V sobotu 2. prosince spěchaly děti do školy se svými rodiči, prarodiči, kamarády. Všichni se těšili na Mikuláše, který na ně u vchodu čekal s čerty a anděly. Na naší škole se totiž konal již tradiční mikulášský den otevřených dveří. Kouzelná předvánoční atmosféra dýchala z každého koutu. Žáci a učitelé si pro návštěvníky připravili zajímavý program. Druháčci se proměnili v malé čertíky a řešili čertovské úkoly, páťáci zahráli anglické divadlo. Chemické a fyzikální pokusy, zajímavosti z přírody, geologická sbírka Matěje Římana přilákaly nejen malé návštěvníky, ale také ty odrostlejší. Do aktivit, které probíhaly v jednotlivých učebnách, se mohl zapojit každý. Kvízy, rébusy, literární a dějepisné prezentace, zeměpisná cvičení ověřily znalosti příchozích. K vidění byla audiovizuální technika a výukové počítačové programy, hra na různé hudební nástroje. V některých třídách se tvořilo, skládalo, řešily se matematické hříčky. Obratnost a zručnost s florbalovou hokejkou a míčkem nebo na překážkové dráze předvedli žáci v tělovičně. Připojit se samozřejmě mohl každý a vyzkoušet si svou zdatnost. V dílnách se řezalo a pilovalo, návštěvníci měli možnost vidět žáky při práci, ale také si prohlédnout jejich výrobky ze dřeva, přírodnin a technických stavebnic. Učebna výtvarné výchovy se proměnila ve výtvarnou dílnu. O kulturní program se postaraly děti spolu s paní učitelkami z Mateřské školy Školská a Dolní. Zpěv koled a písniček o zimě všechny přítomné svátečně naladil. Návštěvníci měli také možnost zavítat do školní družiny, prohlédnout si herny a vytvořit si nějakou vánoční ozdobu. Po celou dobu bylo pro hosty ve školní jídelně připraveno pohoštění, k zakoupení byly dárky nebo vánoční přání, které vyrobily děti v aranžérském kroužku. Každý, kdo do naší školy zavítal, měl možnost si prohlédnout prostory školy, na chodbách mohl obdivovat práce žáků a dětí ze školní družiny, přístupná byla naše galerie, kde jsou k vidění netradiční výtvarné projekty. Na vše dohlížel Mikuláš se svou početnou družinou a svou přítomností potěšil především malé návštěvníky.

Děkujeme všem, kteří se přišli k nám do školy podívat a svou návštěvou tak přispěli ke kouzelné sváteční atmosféře.

Poděkování patří všem žákům a zaměstnancům školy, kteří se podíleli na organizaci tohoto dopoledne a Klubu rodičů za pomoc a finanční podporu.

Mgr. Radmila Matušová, Mgr. Martin Majer

 

Florbalový turnaj ČEPS Cup - 22. listopad 2017

Ve středu 22.11.2017 se hoši ze čtvrtých a pátých tříd zúčastnili florbalového turnaje ČEPS cup. Turnaj se uskutečnil v Kopřivnici na ZŠ Emila Zátopka. Herní systém byl každý s každým, kde jsme se utkali proti 4 školám. Hrací doba byla stanovena na 1 x 14 minut, hrálo se 3+1.

První zápas jsme hráli proti ZŠ Tyršova, kde jsme vyhráli 6:4. Druhý zápas jsme prohráli 4:7 nad ZŠ Jubilejní NJ. Remíza 5:5 nastala ve třetím zápase proti ZŠ Trojanovice a poslední zápas jsme prohráli 3:8 nad Hodslavicemi. Celkově jsme se umístili na krásném 3. místě. Našim nejlepším střelcem se stal Jan Uličník z 5.B, který nastřílel celkem 17 gólů!!! V brance se střídal Patrik Malčík a Prokop Drozd. Další hráči - Jan Vavrečka, Prokop Havlík, Marek Malčík, Tomáš Nakoukal, Vojtěch Špičák, David Gola, Richard Ferkovič.

Klukům děkuji za fair play, za velkou snahu a píli.

Děkujeme Klubu rodičů za proplacení cestovného.

Mgr. Lenka Střalková

 

Beseda s Policií České republiky - 16. listopad 2017

V rámci primární prevence byla pro žáky 8. a 9. tříd zorganizována beseda s pracovníky PČR a OSPODu na téma: „Právní a trestní odpovědnost dětí“. Beseda byla zaměřena na poskytnutí informací v oblasti práv a povinností dětem ve věku blízkému 15 let. Žákům byly vysvětleny pojmy přestupek a trestný čin, byli seznámeni s tresty a výchovnými opatřeními, které jsou za protiprávní jednání ukládány. S žáky byly rozebrány jednotlivé situace (co se stane, když – v rovině záškoláctví, užívání a zneužívání alkoholu a návykových látek, krádeží, ubližování na zdraví, poškozování majetku apod.). Informace byly podány zajímavě a žáky velmi zaujaly.

Mgr. K. Adamčíková

 

Ukázkové hodiny v 1. třídách - 16. listopad 2017

Ve středu 16. listopadu prvňáčci spolu s třídními učitelkami přivítali ve svých třídách rodiče a prarodiče, aby jim ukázali, co všechno se už ve škole naučili. Poznají a přečtou první písmenka a slabiky, zvládají i psaní prvních písmenek a slabik a už se moc těší, až napíši první slovo. V matematice počítali a řešili příklady, přiřazovali čísla k obrázkům. V 1.B se společně s žáky učili i rodiče. Psali do pracovních listů, počítali příklady, zahráli si bingo a molekuly. Všichni se moc snažili a zasloužili si velkou pochvalu.

Mgr. Radmila Matušová

 

Halová kopaná – okrskové kolo - 8. listopad 2017

Ve středu 8. 11. se vybrání žáci 6. a 7. tříd naší školy zúčastnili okrskového kola v halové kopané. Pořadatelem tohoto kola byla ZŠ Emila Zátopka v Kopřivnici. V tamní hale naši hoši změřili síly se čtyřmi školami z města známého výrobou automobilu Tatra. Ve dvou případech se radovali z vítězství a ve dvou okusili hořkost porážky. Díky těmto výsledkům ZŠ Záhuní skončila na solidním 3. místě. Do dalšího kola bohužel postupoval jen vítěz skupiny, a tak pro letošek v halové kopané končíme.

Tabulka skupiny:

Školu na halové kopané reprezentovali tito žáci:

Bialek Matěj, Bezloja Michal, Bezloja Ondřej, Groš Marek, Gasman Šimon, Gasman Tadeáš, Kubíček Jakub, Petr Vojtěch, Svoboda David, Tyrlík Rostislav (skupinová fotografie)

Žáky na této akci podpořil Klub rodičů, a to zaplacením cestovného a startovného, za což děkujeme.

Mgr. Jiří Koláček

 

Turnaj v piškvorkách - 8. listopad

Dne 8.11. se konal první ročník turnaje v piškvorkách, který byl určen pro 4. a 5. ročníky. Nejprve proběhla třídní kola v rámci jednotlivých tříd. Poté se sešlo 5 nejlepších hráčů z každé třídy ve finálovém školním kole, které se odehrálo v pořádající třídě V.B. Každý hráč hrál s každým hráčem ze druhé třídy, tudíž pět kol. Jedno kolo čítalo tři hry. Započítávaly se body z jednotlivě vyhraných her, za každou výhru jeden bod. Souboje byly velmi napínavé a mezi umístěnými žáky na prvních místech byly rozdíly jednoho bodu. Ceny do soutěže věnoval pan učitel Jiří Koláček a Školní samospráva.

Děkujeme sponzorům i všem zúčastněným.

Výsledky turnaje: 4.ročník

1.místo Vojtěch Pešák 4.B

2.místo Tomáš Frejlich 4.A

3.místo Richard Ferkovič 4.A

4.-5.místo Filip Zátopek 4.A

4.-5.místo Kryštof Gajdušek 4.A

Výsledky turnaje: 5.ročník

1.místo Vendula Rárová 5.B

2.místo Jan Uličník 5.B

3.místo Martin Vlk 5.A

4.místo Michal Maruchnič 5.A

5.místo David Gola 5.A

Projekt Bankéři jdou do škol – 2. listopad 2017

Čtvrtý ročník projektu České bankovní asociace z oblasti finančního vzdělávání byl letos zaměřený na 8. a 9. ročníky základních škol. Mezi naše žáky se přišli o své zkušenosti zdarma podělit představitelé banky Hello bank. Připravili si zajímavý workshop na téma kyberbezpečnosti. Prezentace byla osmáky i deváťáky přijata velmi kladně, aktivně se zapojovali do diskuze a na závěr byli nejaktivnější žáci odměněni drobnými dárky. Užitečnost a kvalitu celé akce ocenili také dohlížející pedagogové.

Mgr. Martin Majer

 

Setkání se zástupci SŠ - 1. listopad 2017

Naše škola každoročně organizuje pro žáky 9. a 8. ročníku a jejich rodiče setkání se zástupci středních škol. Letos tato akce proběhla 1. listopadu ve školní jídelně. Zúčastnili se jí zástupci patnácti středních škol z Frenštátu p. R. a okolních měst (Kopřivnice, Nového Jičína, Rožnova p. R., Valašského Meziříčí, Frýdku – Místku, Oder a Bystřice p. H.). Průběh akce byl rozdělen do dvou částí. Nejprve proběhly krátké prezentace škol. Žákům a rodičům byly poskytnuty informace o podmínkách studia na těchto školách např. o poskytování stipendií, spolupráci škol s různými firmami, uplatnění jejich absolventů na trhu práce apod.. Po skončení prezentací si mohli rodiče a žáci u jednotlivých zástupců doplnit získané informace. Doufám, že akce splnila svůj účel pomoci žákům s výběrem jejich budoucí střední školy.

Mgr. K. Adamčíková

 

 

Halloween ve III.C - 31. říjen 2017

V rámci hodin anglického jazyka se seznamujeme s tradicemi anglicky mluvících zemí a k těm patří i tajemný svátek Halloween. 31.října jsme tedy pojali halloweenově- vydlabali jsme dýně, seznámili se s novými anglickými slovíčky,naučili se básničku,vyzkoušeli hry apple bobbing a trick or treat, vymýšleli tajemné zaklínadlo při výrobě lektvaru , v matematice zase zjišťovali zašifrovaná jména čarodějnic a nakonec si i zatančili. Byl to veselý a zábavný den a každý si tady mohl najít něco, co ho opravdu bavilo.
Yvona Plasgurová,tř.uč

Exkurze do Jeseníků a Hrabyně - 20. říjen 2017

Žáci 9. ročníku v doprovodu paní učitelky Krygelové a Rárové vyrazili 20.10.2017 na exkurzi do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně v Jeseníkách a do Národního památníku II. světové války v Hrabyni.
V elektrárně byli žáci nejdříve v přednáškovém sále seznámeni s principem činnosti elektrárny a byl jim promítnut film o její výstavbě. Následovala prohlídka podzemí elektrárny a na závěr je autobus vyvezl k dolní a pak i horní nádrži. Z této nádrže, která je ve výšce 1350 metrů, se žákům díky pěknému počasí naskytl překrásný výhled na Praděd a další vrcholy Jeseníků.
V Hrabyni žáci zhlédli nejprve film o holocaustu, který byl prokládán autentickou výpovědí žijícího svědka. Pak si žáci s průvodcem prohlédli památník a na závěr vyšli na vyhlídkovou věž, ze které viděli, kde Ostravsko – hrabyňská operace probíhala. Celý program na žáky velmi zapůsobil, chlapce zaujala především prohlídka zbraní, tanků, děl a ozbrojených transportérů. Exkurze doplňovala učivo fyziky, zeměpisu a dějepisu a žákům se velmi líbila.
Chtěla bych poděkovat Klubu rodičů, který žákům na exkurzi výrazně finančně přispěl.

Mgr. K. Adamčíková

Krajské finále přespolního běhu - 13. říjen 2017

V pátek 13.10.2017 jeli žáci sedmých ročníků (Svoboda David, Petr Vojtěch, Guráš Martin, Kytka Ondřej, Ševčík Dominik) reprezentovat naši školu do Třince na krajské kolo v přespolním běhu. Hoši běželi v místním lesoparku trasu dlouhou 2 km (lesní cesta, asfalt). Počasí bylo ideální na běh. V kategorii mladší žáci závodilo celkem 6 družstev. Naši hoši skončili na hezkém 4. místě. V jednotlivcích se umístil David Svoboda na 4. místě. Kluci dali do toho vše, ale bohužel nám 3. místo uteklo o 10 bodů.

Všichni běžci si zaslouží velkou pochvalu!!! Nejen za hezké výkony, ale také za slušné chování.

Mgr. Lenka Střalková

 

Planetárium v Ostravě - 5. říjen 2017

Žáci pátých ročníků se v rámci přírodovědné výuky rozjeli do Planetária v Ostravě, kde měli možnost zhlédnout projekci nazvanou Napříč sluneční soustavou. Planetárium v Ostravě bylo otevřeno v roce 1980 jako součást Báňské měřičské základny. V roce 2015 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, je vybaveno zajímavými expozicemi a sály s moderní projekční technikou. Astronomické kino je určitě „srdcem“ celé budovy. Stanete se součástí hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem atd. Po zhlédnutí projekce se děti v doprovodu studentů VŠB odebraly do Experimentária. Tato sekce je jednou z nejvýraznějších a nejatraktivnějších novinek ostravského planetária. Tvoří jej interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních zákonů a dějů, které najdete téměř po celé budově, včetně dříve nepřístupných místností. Žáci se setkaly s polární září, gravitační studnou, seismografem, plazmovou lampou atd. Nutno podotknout, že padesátka záhuňských školáků předvedla vzorné chování a reprezentovala naši školu na jedničku. Závěrem velké poděkování Klubu rodičů naší školy za finanční krytí dopravy do Planetária.

Mgr. Radka Bražinová, Mgr. Markéta Rárová

 

Okresní finále přespolního běhu - 26. září 2017

V úterý 26.9.2017 jsme se zúčastnili již tradičního okresního finále v přespolním běhu na Horečkách ve Frenštátě p. R. Naši žáci běželi ve všech kategoriích. Mladší dívky a hoši běželi 1,5 km. Starší dívky 1,5 km a starší hoši 2,5 km. Trať byla pestrá. Běžci museli zdolat asfalt, lesní cestu a louku. Počasí všem přálo, akce se velice vydařila. Děkujeme pořadatelům za výbornou organizaci.

Mladší hoši se umístili na krásném 1. místě z 21 družstev a postupují do krajského finále 13.10.2017 v Třinci. GRATULUJEME!!!

Chválím všechny zúčastněné za svědomitý závod, fair play, slušné chování a podporování. Za finanční podporu akce děkujeme Klubu rodičů.

Mgr. Lenka Střalková

Děti v pohybu 18. - 25. září 2017

V týdnu od 18. 9. do 25. 9. proběhl na naší škole týden aktivit s názvem Děti v pohybu. Kampaň pořádá Nadace partnerství a jejím cílem je především pomoci dětem vykonávat každodenní cesty ekologickým způsobem ať už samostatně nebo v doprovodu rodičů a hravou formou děti seznámit s problematikou bezpečnosti a ekologie dopravy. Kdo z přítomných dětí přišel do školy pěšky, na kole, na koloběžce nebo využil hromadnou dopravu, získal ,,zelenou stopu“. Každá třída si vyrobila svůj ,,třídní plakát zelených stop“, který je vystavený ve třídě nebo na chodbě. Do projektu bylo zapojeno 238 žáků z 1. stupně. Celkem jsme v tomto týdnu nasbírali 2265 zelených stop.

Kromě sbírání zelených stop se děti během týdne seznamovaly s různými druhy dopravy, jak se do školy dopravují děti v různých částech světa, do pracovních listů doplňovaly informace o tom, jak se do školy dopravovali jejich rodiče a prarodiče, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých dopravních prostředků, popisovaly svoji cestu do školy. V hodinách prvouky se žáci seznamovali s dopravními značkami, jak se chovat na silnici a v její blízkosti, poznávali dopravní značky v okolí školy. Veškeré aktivity se prolínaly všemi předměty. Cílem celého projektu bylo podpořit děti v jejich pohybové aktivitě, přiblížit jim problematiku dopravy a její dopad na životní prostředí.

Všechny zelené stopy budou předány účastníkům Světového klimatického summitu, který se uskuteční v době od 6. do 17. listopadu v německém Bonnu.

Mgr. Radmila Matušová

Tabulka v vyhodnocením ZDE

 

 

Kniholympiáda 20. září 2017

Ve středu 20. 9. 2017 se žáci 4. A třídy zúčastnili soutěžního klání knihovnických týmů Moravskoslezského a Olomouckého kraje o putovní pohár a titul NejTÝMU v Olomouci. Letošní ročník nás přenesl do Bradavic a byl inspirován slavným čarodějem Harrym Potterem. Děti se zúčastnily devíti kouzelných úkolů a na závěr si odnesly diplom za nesporný talent ve hře famfrpál. Děkujeme frenštátské knihovně, že nám nabídla spolupráci na této soutěži a olomoucké knihovně za úžasné a kouzelné dopoledne!!!

Mgr. Ludmila Šírová, třídní učitelka 4. A

 

Edison 18. - 22. září 2017

Skupina vysokoškolských studentů z různých zemí světa přijede do České republiky a stráví vždy 1 týden na jedné mateřské, základní či střední škole. Praktikanti jsou zodpovědní a vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si připravují prezentace o své zemi, vedou diskuze se studenty na různá témata, hrají hry atd. Tímto se snaží představit sociální, ekonomickou, politickou a také kulturní situaci své země. Studenti a žáci tak mají možnost srovnání zemí s ČR i mezi sebou a uvažovat, zda mohou v budoucnu přispět ke změně.

V rámci tohoto mezinárodního projektu Edison budou čtyři zahraniční studenti z různých zemí světa obohacovat výuku našich žáků z 5. až 9. ročníku. Letos nás navštíví studenti z Gruzie, Íránu, Mexika a Ruska.

Mezinárodní projekt Edison se konal na naší škole již potřetí.

Čtyři vysokoškolští studenti z Ruska, Gruzie, Íránu a Mexika byli hosty naší školy po celý minulý týden. Žáci 5. až 9. ročníků se v hodinách angličtiny formou interaktivních prezentací a workshopů seznamovali s reáliemi zemí, ze kterých tito studenti pocházejí.Všechny aktivity proběhly v anglickém jazyce.Na závěr týdne proběhla akce s názvem Global village, na kterou jsme se těšili nejvíce. Naši hosté se prezentovali kulinářskými specialitami svých zemí. Nutno dodat, že se jim to povedlo náramně.

Závěrem bych chtěl poděkovat čtyřem hostitelským rodinám z řad rodičů našich žáků, bez jejichž obětavosti by celá akce proběhla jen stěží. Za významnou finanční podporu akce také děkujeme Klubu rodičů.

Ing. Josef Stieborský, ředitel ěkoly

 

Kurz lezení na skále – Rabštejn 12. - 14. září 2017

Devatenáct žáků 9. tříd začalo nový školní rok netradičně. Pod vedením třídních učitelek Krygelové a Kučové odjeli 12. 9. do Jeseníků na kouzelné místo - do přírodní rezervace Rabštejn. To je známo všem, které okouzlilo lezení a zdolávání skal různými možnými i nemožnými cestami, neboť zde se nachází několik monumentálních skalních útvarů.

Cílem výpravy bylo žáky seznámit s tímto sportem a něco je také naučit. O to se opět (poprvé loňský školní rok v červnu) postarali čtyři zkušení instruktoři boulderingu z HK Frenštát p. R. pod vedením Tomáše Beňáčka. Žáci byli ubytování na horské chatě Rabštejn, která se nachází blízko skal na rozlehlé louce. Chata žákům a učitelkám poskytla příjemné zázemí, zvláště v chladném a vlhkém počasí. Kromě skálolezení žáci navštívili zříceninu hradu Rabštejn. Ten byl vybudován v 2. pol. 13. století v jednom ze skalních útvarů. Za nepříznivého počasí a večer žáci hráli různé společenské hry v chatě a jejím okolí. Také se vydali na sedmikilometrovou procházku na rozcestí Hvězda, na niž sbírali houby.

Počasí k lezení na skálu nebylo úplně vyhovující, přesto žáci měli možnost si vyzkoušet lezení několika jim povolenými cestami, naučili se slaňovat, jistit sebe a své spolužáky. Všem se lezení, ubytování a vůbec pobyt v přírodě daleko od civilizace líbil, a už se těší na další kurz – vodácký, který mají slíbený na konci školního roku jako rozloučení se základní školou. Za finanční podporu akce děkujeme Klubu rodičů.

J. Krygelová

 

Lyžáček na 1. stupni

I v letošním školním roce proběhne lyžařský kurz pro žáky 1. stupně. Opět se uskuteční v lyžařském středisku Bílá. Kurz je určen pro začínající, ale rovněž i pro pokročilejší lyžaře a je odpolední - po vyučování. Děti budou podle svých lyžařských dovedností rozděleny do skupin. Výuka bude vedena vyškolenými instruktory lyžařské školy SUN SKI.

Termín je 12. -16. 2. 2018.

Cena: 1 940,-Kč, půjčovné 400,-Kč (za celý týden)

Bližší informace o kurzu dostanete od svých třídních učitelů, od října se budete sami na internetu přihlašovat přímo na lyžařské škole a rovněž lyžáček platit. Více informací na www.sunoutdoor.cz.

 

Zahájení nového školního roku 2017/2018 - 4. 9. 2017

Školní rok jsme zahájili slavnostním shromážděním před budovou školy. Žákům se představilo 6 nových pedagogů. Cestu k nám si našlo letos také 54 prvňáčků, na které jsme se zvláště těšili. Naše nejmladší žáčky přišli přivítat do školních lavic také zástupci radnice v čele s paní starostkou.

Rodičům přejeme v novém školním roce hodně trpělivosti, žákům radost z dobrých výsledků a kupu pěkných zážitků.

Ing. Josef Stieborský, ředitel školy

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -