Svatý Martin - patron našeho města
Rok se s rokem zase sešel, svatý Martin do třídy vešel.
Na koni sedí, nezná zášť, starce přikryje jeho plášť.
Historii děti znát chtějí, lapbook si pak vyrábějí.
Husy, víno, rohlíčky, znají příběh celičký.
Jsou to moje DĚTIČKY!
Edukační program v městské knihovně 8. listopadu
Petr Horáček je český ilustrátor žijící ve Velké Británii. Vystudoval Střední odbornou výtvarnou školu Václava Hollara a Akademii výtvarných umění v Praze. Po jejím dokončení odešel do Anglie. Jeho knihy pro děti znají malí čtenáři z desítek zemí světa, získal za ně řadu prestižních ocenění. Modrá příšera si chtěla hrát, ale králíkovi se nechtělo. A tak příšera udělala něco, co se dělat nemá. A pak to udělala znovu a ještě jednou… Tak, a teď si Modrá příšera doopravdy neměla s kým hrát. Jak to dopadlo? Dobře, ale nejdřív musela příšera otevřít pusu.
Modrá příšera je knížka pro děti, které mají rády legraci. Je to ale také kniha o přátelství a odpuštění.
Co dělají pocity v noci? Spí? Některé ano. Například spánek Štěstí je hluboký a pokojný. Spí pocity v posteli? Ne vždycky. Třeba Bezstarostnost právě usnula v houpací síti. A zítra se umyje. Nebo taky ne. Pak jsou tu také ty, které se neklidně převalují z boku na bok, protože nemůžou usnout. A spousta dalších, které vůbec spát nechtějí, protože mají na práci mnohem zajímavější věci! V každodenním shonu na své emoce často zapomínáme. Tina Oziewiczová a Aleksandra Zającová nám je poeticky, citlivě a něžně připomínají. Nahlédněte do světa pocitů a poznejte je trochu blíž, z nezvyklého pohledu. Díky tomu potom lépe porozumíte i sami sobě.
Spisovatel Patrik Hartl vydal svou první knihu pro děti. Jmenuje se Andulka Andula a napsal ji hlavně pro svou dceru Ayu.
Vypravěčem Hartlovy novinky je žlutá andulka, která zažívá zábavná dobrodružství se svou lidskou rodinou..
Ovoce a mléčné výrobky do škol - ve čtvrtek 7. listopadu PARÁDA!
Lichnovský chytrolín
V úterý 5. listopadu se v Lichnově uskutečnila tradiční soutěž všeobecných vědomostí Lichnovský chytrolín. Letos přijelo do Lichnova 9 škol, každá nominuje jednoho zástupce třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Škola v Lichnově připravila pro děti pohoštění, vytvořila bezva atmosféru. Byl to překrásný slunečný den, po soutěži si děti užily zábavu i na čerstvém vzduchu.
Třetí ročníky Záhuní reprezentoval náš Matěj Špaček. Matěj, Adélka a Mikuláš si vedli velice dobře, obsadili čtvrté místo. Moc Matýskovi děkujeme za vzornou reprezentaci třídy a školy. Děkuji také paní asistence Raškové za péči o děti, doprovod.
Halloween a české Dušičky
Keltský lidový svátek Halloween je prostě u dětí oblíbený. Rádi se převlékají do masek, vytvářejí obdivuhodné kreace spolu s rodiči. Zapojily se i naše paní kuchařky. Školní jídelna byla úžasně vyzdobena. Nádhera! Je to čas, kdy začínají mlhavá rána, ochlazuje a přicházejí mrazy. Vždy se věnujeme Dušičkám – vyprávíme si o české tradici, kdy lidé vzpomínají na své blízké, rozsvěcují světla…..
Lesní učebna
Tři vyučovací hodiny v lesní kráse. Modrá obloha, padající zlatý vodopád listí, bezvětří, šumění řeky. Jen pár milovníků Javorníku a paní houbařka, která nám ochotně okomentovala své úlovky k obědu. Opakovali jsme matematiku, jazyk český, prvouku. Děti pracovaly ve skupinách. Učily se komunikaci, vzájemné spolupráci, doplnily si zapomenuté učivo do svých hlaviček. Výborná atmosféra, chování dětí, smysluplný čas.
Najednou se v mých uších rozezněla píseň spolužačky – kamarádky……
„Tichá píseň zní, když stromy větve své vzpínají.
Té modlitbě stromů poslouchám, posedlá svůj den žít.
Světový den pošty
Švýcarsko – v této zemi vzniká roku 1874 Světová poštovní unie. Kde leží Švýcarsko? Jaké je hlavní město? Pomáháme si tabletem. Do Bernu dojedu z Prahy přibližně za 11 hodin přes SRN. A už tady máme zkratku. Světový den pošty byl uveden 9. října 1969 v Tokiu. Další země – Japonsko. Od pravěku, přes středověk se dostaneme k poštovním vozům, Marii Terezii, číslování domů Rok 1717 – zavedeny poštovní schránky v Českých zemí. Víte, co označuje první číslo PSČ? No přece číslo kraje – Moravskoslezský. ZS, ZS, ZS – zdůrazňujeme pravidelně a pravidelně chybujeme. V roce 1918 bylo na území Čech, Moravy a Slezska 2 799 poštovních úřadů. Škoda, že se vytrácí klasický symbol doručování, poštmistr, poštovní uniformy. Tak aspoň Jede, jede poštovský panáček …
.
Den české státnosti
Český státní svátek, který připadá na 28. září. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Tvorba lapbooku – „knížky do klína“ – střípky ze života knížete Václava, Svatováclavská koruna, korunovační klenoty. Svatý Václav – moudrý a spravedlivý, usiloval o mír a ochranu českých zemí. Babí léto se často označuje jako Svatováclavské léto. Příroda se začíná připravovat na přehlídku pestrých barev, padajícího listí, zrajících lesních plodů. Hospodáři ukládají poslední úrodu …….
Ovoce a mléčné výrobky do škol
Městská knihovna – edukační program 13. 9. 2024
Za školou – Rozenn Brécard
Francouzská spisovatelka a malířka Rozenn Brécard používá často ve své tvorbě techniku kvaše doplněnou barevným pastelem.
Kniha Za školou - dvěma sourozencům ujede ráno autobus do školy a díky tomu prožijí neobyčejný den. Vypůjčí si malou loďku a plaví se přes zátoku, courají přístavem, vylezou na útes a dokonce se nazí vykoupou ve studeném moři. Výprava plná dobrodružství, přerušovaná hádkami a usmiřováním, končí až se západem slunce. Kniha zachycuje poetickou atmosférou malé rybářské vesnice plné zářivých barev. Dětskýma očima objevujeme svobodu a krásu skrytou v divoké přírodě i na opuštěných a docela všedních místech.
Tvrďák Ruda, Nevrlý Ruda říká NE! – Suzanne Lang
Suzanne Lang je americká spisovatelka knih pro děti a televizní producentka. Knižní sérii o nevrlém opičákovi Rudovi vytvořila se svým manželem a ilustrátorem Maxem Langem, se kterým se podílela i na mnoha jiných textech.
Tvrďák Ruda má špatnou náladu. Sluníčko moc svítí, obloha je příliš modrá a banány? Banány jsou přehnaně sladké! Jeho kamarádi vůbec nechápou, proč je naštvaný. Určitě by mu pomohlo, kdyby se pořádně narovnal, začal se usmívat a vůbec se choval jako každé spokojené zvíře v pralese: skákal, plaval, válel se, objímal a smál se. Dobrá nálada přijde pak tak nějak sama.
Plavu, plaveš, plaveme ....
Plavecký výcvik – 3. třída
Co nám plavání přináší
Městská knihovna – edukační program 13. 9. 2024
Ani déšť nás nezastavil Po plaveckém výcviku jsme si vychutnali svačinky v kulturním domě. Pohodička při čtení dětských knih, pozorné poslouchání, rakce, názory. Vysušené pláštěnky a deštníky čekaly na děti v šatně, vzorný přesun do školy. Pochvala všem dětem. Bezva akce s Martinkou a plyšáky.
Mám v posteli mrože – Ciara Flood
Nejvtipnější uspávací knížka, jakou jste si kdy četli! Jáchym dostal parádní novou postel, ale nemůže si do ní jít lehnout, protože... v ní už leží obrovský mrož! A chudák ne a ne zabrat, ačkoli se Jáchym snaží ze všech sil, aby panu mrožovi udělal pohodlí. Rodiče už ztrácejí trpělivost, protože je dávno po večerce. Takže když Jáchym přijde s tím, jestli by si mrože nevzali k sobě do ložnice a že on si pak půjde opravdu už lehnout, souhlasí. Ale možná, že si Jáchym tak úplně nevymýšlel...
Chci psa a je fuk, co bude zač – Kitty Crowther
Chtít něco vlastnit a mít to jen pro sebe, nejlépe něco malého, chlupatého, roztomilého nebo krásného, to je odvěký sen všech dětí. Některým se ale ne a ne splnit. Možná proto, že rodiče dobře vědí, že mít nějaké zvíře není jen tak. Milka si také přeje psa. Ať už bude jakýkoliv. Hlavně proto, že ho mají všechny holky ve škole. A určitě taky proto, aby nebyla tak sama... Jenomže když toho svého vysněného krasavce přivede, všichni se jí vysmějí. Vždyť je to jen obyčejný vořech. Dokáže si Milka stát za svým milovaným Princem, i když se na něj všichni dívají skrz prsty? A může se za něčím na první pohled obyčejným skrývat něco vzácného? Knížka pro nejmenší o tom, co znamená opravdová láska, od nositelky Andersenovy ceny Kitty Crowter, která se svým nezaměnitelným způsobem a s vervou umí dotknout nejdůležitějších témat v životě člověka a podat je dětem tak, aby věděly, na jaké straně mají stát.
Jak Fiškus poňoukal Pettsona k zapeklitostem - Sven Nordqvist
Poslyš, Pettsone! Umíš snožmo doskákat až do domku? Fiškus umí skoro všechno na světě, to se přece ví! Není nic, čeho by se kocourek zalekl. Ale umí to i děda Pettson? Přečti si, jak během dlouhého a tááák nudného odpoledne Fiškus poňoukal dědu k jedné zapeklitosti za druhou a jak se s tím děda dokázal poprat. Ovšem v jedné věci je Pettson vskutku mistr nad mistry a tam mu nestačí ani Fiškus. Uhádnete ve které?
Násobím, násobíš, násobíme, násobků se nebojíme, společně se zapojíme!
Školní rok 2024/2025