VIII. A . . . . Mgr. David Hýl

 

 

Krajské kolo soutěže školních časopisů

 

Dne 27. září se tři žáci 8.A zúčastnili krajského kola soutěže Školní časopis roku 2023. Do Třince, kde tato soutěž proběhla, cestovali Aneta Kahánková, Tadeáš Krejčí a Jonáš Vavrečka. Všichni tři jsou aktivními redaktory školního časopisu Kalamář.

 

Po zahájení celé soutěže čekaly žáky dva workshopy. První byl zaměřen na virtuální realitu, druhý se týkal rozhovoru s neznámým člověkem, přičemž redaktoři si ho mohli vyzkoušet v češtině i v angličtině.

 

Poté už proběhlo vyhlášení, kdy časopis Kalamář obsadil 1. místo a znovu postoupil do listopadového celostátního finále do Brna. 

  

 

 

Kurz skálození na Rabštejně 11. - 13.9.2023

 

Ve druhém zářijovém týdnu se někteří žáci ze třídy zúčastnili kurzu skálezení na Rabštejně. Kromě pedagogického dozoru, paní učitelky Krygelové a pana učitele Hýla, byli na akci přítomni instruktoři lezení „Lezeme NAPLNO, s.r.o.“ z Frenštátu p. R..

Z 8.A se kurzu zúčastnili: Aneta Kahánková, Tadeáš Krejčí, Jakub Kryške, Patrik Parma, Mikuláš Potůček, Lilly Sarah Segečová a Jan Vlk. Celkem na kurz jelo 19 žáků.

Počasí nám vyšlo ideálně. Bylo slunečno a teplo, proto ani těm, kteří dole čekali ve stínu, až na ně přijde řada, nebyla zima. Žáci si vyzkoušeli během dvou dnů několik typů obtížnosti na různých skalách, nejzdatnější jedinci si vylézli stejnou cestu i vícekrát. Na závěr si všichni žáci slaňovali ze skály, a to z výšky 28 metrů, a moc se jim to líbilo.

První večer jsme seděli pod hvězdnou oblohou u ohně, druhý večer žáci absolvovali krátkou noční stezku odvahy. Poslední den dopoledne se čtyřčlenné týmy utkali v turnaji v přehazované. Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili město Olomouc, kde jsme podnikli krátkou prohlídku.

Foto od: Aneta Kahánková, David Hýl

 

 

 

Odznak všestrannosti olympijských vítězů OVOV - školní kolo

Ve středu 8. března 2023 proběhlo školní kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Ve dvou tělocvičnách soutěžilo během dopoledních vyučovacích hodin celkem 120 žáků z 1. a 2. stupně. Dívky a chlapci z 3. až 9. ročníků absolvovali pět z celkového počtu deseti olympijských disciplín: sed-leh, trojskok z místa, přeskoky přes švihadlo čtyřmi způsoby, dribling s basketbalovým míčem a hod medicinbalem vzad.

Hlavním cílem odznaku je všestranný sportovní rozvoj žáků. Proto i žáci naši třídy od začátku školního roku procházeli různá průpravná cvičení a v hodinách tělesné výchovy trénovali jednotlivé sportovní disciplíny.

Naši třídu reprezentovaly v kategorii 6.-7. třída  tři dívky - Lilly Sarah Segečová, Dominika Piteráková a Aneta Kahánková. Holkám se dařilo, protože Lilly obsadila celkové 5. místo, Dominka skončila 10. a Aneta 17. Ještě více se dařilo klukům, kteří nastoupili ve složení Matyáš Holeňa, Tadeáš Krejčí a Mikuláš Potůček. Matyáš zvítězil a hned za ním se na 2. místě umístil Tadeáš. Výborné výkony chlapců podtrhl 7.místem Mikuláš. 

Smíšený tým dívek a chlapců celkově obsadil krásné 3. místo. Nejúspěšnější závodníci se 19. dubna zúčastní okresního kola. 
S běžkami na Pustevny

Ve dnech 9. - 10. února 2023 byl pro naši třídu a 7.B uspořádán společný dvoudenní výcvik běžeckého lyžování. 

První den jsme poté, co si všichni vyzvedli běžky, hůlky a boty ze školního skladu, vyrazili autobusem směr Trojanovice. Začínali jsme na louce u místní mateřské školy, kde jsou připraveny trasy pro běžkaře. Začali jsme rozcvičkou a poté jsme si navoskovali běžky, aby nám to dobře jelo. Po navoskování nás učitelé seznámili se základními pravidly jízdy na běžkách.

Na začátku jsme zkoušeli odrážet se na jedné noze, poté jsme přidali i druhou a učili se běžkařskou techniku. Až nám to trochu šlo, posbírali jsme si věci a vyrazili na běžkařskou stopu, která vedla po polích. Trasa nebyla moc náročná, ale sjezdy některým žákům dělaly problémy.

Druhý den jsme se vydali autobusem na Ráztoku, ze které jsme vyjeli s běžkami lanovkou přímo na Pustevny. Počasí nám vyšlo, bylo slunečno a sněhu dostatek. Znovu jsme nejprve navoskovali lyže a poté jsme se vydali na běžkařské trasy, které jsou na Pustevnách k tomuto účelu připraveny. Jezdili jsme zhruba do 11 hodin, potom následovala přestávka v restauraci, kde jsme si odpočinuli a posilnili se.

Po této pauze jsme opět vyrazili na běžky a na závěr jsme bezpečně sjeli Knížecí cestu, která vede z Pusteven až na Ráztoku, protože nikdo nechtěl jet lanovkou dolů.

Užili jsme si hromadu srandy, získali nové zkušenosti a mnohým se běžkování tak zalíbilo, že chtějí dál v tomto sportu pokračovat.

                                                                                                                                                                               Aneta Kahánková

 

Ledové ostří

Místo dvou hodin tělocviku, které v zimních měsících trávíme v tělocvičně, jsme šli bruslit na místní venkovní kluziště.

Od loňského roku jsem nebruslil, proto jsem nevěděl, jestli mi to ještě půjde. Myslel jsem si, že sotva vstoupím na led, tak spadnu, ale nakonec mi to docela šlo.

Kdo z nás uměl trochu bruslit, měl možnost se volně rozbruslit. Ti, kteří s tímto sportem začínali, dostali “pomocné jezdítko”, o které se opírali. Pak nás pan učitel přivolal, aby nás učil různé techniky bruslení. Nejlépe mi šly “cibulky”, zatímco například jízda dozadu mi dělala problémy.

Když bruslení skončilo, mohli jsme si koupit čokoládu v automatu, která je tam opravdu výborná. Po návratu zpátky do školy jsme přivítali, že už máme oběd, protože nám během bruslení dost vytrávilo.

Byl bych rád, kdybychom mohli jít i příště, protože je to příjemné sportovní zpestření během školního roku.

                                                                                                                                                    Lukáš Jurek

 

Lyžařský kurz

V pondělí 2. ledna 2023 odvezl autobus 55 žáků sedmých tříd naší školy do Velkých Karlovic.

Žáci spolu s učitelským doprovodem byli na čtyři noci ubytováni v penzionu Gaudeamus, jehož poloha je velice výhodná - je umístěn přímo pod sjezdovkami Ski areálu Synot Kyčerka. 

První dopoledne byli všichni účastníci kurzu podle předvedených lyžařských schopností a dovedností rozděleni do čtyř sjezdařských a jednoho snowboardového družstva. 

Lyžovali jsme dvakrát denně - dopoledne tři hodiny a po odpoledním klidu další dvě hodiny. Uprostřed týdne jsme měli odpočinkový den a navštívili jsme místní aquapark Vodní svět, kde jsme si to moc užili. Ti, kteří se koupat nechtěli, vyrazili na pěší turistiku.

Příprava lyžařů nebyla jen praktická, ale nezbytnou součástí byly také večerní přednášky. Témata se týkala pravidel pohybu lyžaře na sjezdovkách, pobytu na horách, přípravě lyží a druhů lyžování. Každý večer mělo vždy jedno nebo dvě družstva přichystat zábavný program (soutěže a hry) pro ostatní.

Vše vyvrcholilo v pátek dopoledne závěrečným závodem ve slalomu. Nejlepší lyžaři a snowborďáci obdrželi diplom a sladké odměny.

 

Vánoční kino - Princ Mamánek

 

V posledním týdnu před Vánocemi šla celá škola do místního kina. Zatímco žáci 1. stupně zhlédli animovaný film Encanto, já s celým 2. stupněm jsme viděli českou filmovou pohádku s názvem Princ Mamánek. Toho hrál Jan Budař, který zároveň celý film režíroval. V pohádce se objevila i další známá herecká jména, například Ondřej Vetchý, Boleslav Polívka nebo Veronika Khek Kubařová.

Děj pohádky začíná 39. narozeninami prince Ludvíka Otomara Karla XII. Princ je dost rozmazlený svou matkou Ludmilou a také je velmi bojácný.

Princův otec Radomil má však na výchovu jiný pohled, proto dá synovi k narozeninám zajímavý dar - najme žoldáka Hudrovala, který odveze prince z království a který ho má naučit nebát se.

Když se princ ráno probudí v lese, nemůže tomu uvěřit, ale za chvíli pochopí, že vlastně nemá na vybranou. Přečte si dopis od svého otce, v němž stojí, že se bude moci vrátit domů teprve tehdy, až se potká se smrtí.

Princ Mamánek s Hudrovalem zažijí spoustu společných dobrodružství během výpravy za paní Smrt. Například narazí na vševědoucí dub, potkají dvě čarodějnice, dříve princezny Růženku a Zlatovlásku, nebo služku, která se k nim přidá.

Přes obtíže se princ setká s paní Smrt, dokončí svůj úkol a vrátí se domů s jiným pohledem na svět a dokonce i s novou princeznou, bývalou služkou.

Mně pohádka nějak zvlášť nenadchla, námětem bylo sice neobvyklé téma, bylo to něco nového, ale přesto jsem to čekal mnohem více komediální. Dle mého názoru to bylo na pohádku až moc vážné a málo zábavné.

                                                                                                                                                                                        Tadeáš Krejčí

 

 

Zeměpisná projekce Magický Senegal

 

Dne 2. listopadu 2022 jsme znovu zavítali do místního kina, v němž se tentokrát žákům promítal dokument Magický Senegal. 

Tato zeměpisná projekce přiblížila žákům život v nejzápadnějším statě afrického kontinentu - zvyky Senegalců, jejich způsob obživy a nejzajímavější místa vhodná k navštívení.

 

 

Ukázka dravých ptáků

Dne 31. října 2022 se žáci zúčastnili přednášky o dravých ptácích, která se uskutečnila na školním hřišti. Během šedesáti minut byli žáci seznámeni s nejčastějšími druhy dravých ptáků u nás a v závěru přednášky viděli i praktické ukázky. Cílem bylo ukázat chování jednotlivých ptačích druhů v přírodě.

 

Přespolní běh na Horečkách

Ve středu 5. října 2022 se uskutečnilo okresní kolo v přespolním běhu na Horečkách. Kromě žáků 2. stupně základních škol, byla tato akce určena i zástupcům středních škol a víceletých gymnázií.

Jsem velmi rád, že ve výběru naší školy nechyběli žáci 7.A, reprezentovali nás Lilly Sarah Segečová, Matyáš Holeňa a Tadeáš Krejčí. 

Přespolního běhu se zúčastnilo více než 300 žáků a i v této obrovské konkurenci dosáhli tito tři žáci pěkných výsledků.

 

Žáci ve frenštátském kině zhlédli film Zátopek

 

Ke stému výročí narození české atletické legendy Emila Zátopka jsme dne 11. září 2022 zhlédli ve frenštátském kině film Zátopek. Toto filmové životopisné drama trvalo více než dvě hodiny a zachycuje nejzajímavější okamžiky ze Zátopkova života.

Dle ohlasů žáků se film většině z nich líbil a domnívám se, že se díky němu dozvěděli i spoustu nových informací o nejslavnějším českém běžci, který se narodil v nedaleké Kopřivnici.  

 

Den Země - projektové vyučování

 

Den Země je příležitostí uvědomit si environmentální problémy, s kterými se potýkáme a jejichž řešení bude zásadním úkolem nastupující generace. Uvědomění si problému se znečišťováním Země i cest k nápravě, jejich nastudování, skupinové zpracování a prezentace se staly náplní projektového vyučování na 2. stupni naší školy dne 29. dubna 2022.
U příležitosti Dne Země se naše třída věnovala tématu Balím, balíš, balíme a pak obaly třídíme. Zabývala se ekologickým dopadem obalů kovových, plastových, skleněných o papírových.
Děti byly rozděleny do skupin, každá z nich si vylosovala typ obalu, který následně zpracovávala. Své výtvory žáci v závěru vyučování prezentovali.
Stihli jsme i krátkou procházku do přírody, žáci sbírali odpadky v okolí školy, které poté správně roztřídili do popelnic.
Všechny projekty žáků jsou vyvěšeny na chodbách a v galerii školy.

 

  

Přednáška s nevidomým

 

Ve středu 9. března děti absolvovali přednášku s nevidomým člověkem. Toto setkání bylo určeno všem šesťákům, ale každá třída se ho účastnila zvlášť.
Žáci se dozvěděli, jak jsou pro tyto lidi důležité ostatní smysly, zejména hmat a sluch. Také si mohli vyzkoušet velké množství praktických pomůcek, které usnadňují nevidomým život – například se zavázanýma očima dávali dohromady geometrické tvary, nalévali vodu do hrnečku až po okraj do zaznění zvukového signálu nebo se seznámili s Braillovým písmem.
Zhlédli několik videoukázek o vodících psech, kteří pomáhají nevidomým v běžném životě, a to hlavně při pohybu venku. Na závěr si na školní chodbě vyzkoušeli bílou slepeckou hůl, která těmto lidem pomáhá při jejich pohybech a prostorové orientaci.