Projektové vyučování toulky českou minulostí
Den svatého Václava jsem si během projektového dne Toulky českou minulostí užili. Pomáhali jsme nosit Bivojovi kance, hráli bitvu s Blanickými rytíři, stavěli hrady, jezdili na Šemíkovi, luštili hlaholici. Prostě paráda. Vyráběli jsme mince a sháněli jsme prasata. Na konci našeho snažení přišli vyslanci Jindřicha I. Ptáčníka, a těm jsme odevzdali 120 volů a 500 hřiven stříbra. Mír je na další rok zase zajištěn.
Projektové vyučování - Čokoláda
Jelikož se před nedávnem slavil mezinárodní den čokolády, plnily dnes děti ve skupinkách na toto téma různé úkoly. Skládaly básničky, hrály si se slovy, tvořily sousoší, prozkoumávaly a navrhovaly obal na čokoládu, dozvěděly se zajímavosti o čokoládě a samozřejmě různé druhy čokolád i ochutnaly.
Projektové vyučování - Čokoláda
Jelikož se před nedávnem slavil mezinárodní den čokolády, plnily dnes děti ve skupinkách na toto téma různé úkoly. Skládaly básničky, hrály si se slovy, tvořily sousoší, prozkoumávaly a navrhovaly obal na čokoládu, dozvěděly se zajímavosti o čokoládě a samozřejmě různé druhy čokolád i ochutnaly.
Projektové vyučování The dot - tečka
Dnes jsme v angličtině četli knihu The dot. Přeložili jsme si příběh a v hodině českého jazyka jsme s příběhem pracovali dále. Vypravovali jsme ho a vymýšlili svůj vlastní konec. Poté jsme si svou vlastní tečku nakreslili ve výtvarce a taky ji rozpohybovali.
Hodina výtvarné výchovy
Knihovna
Chvilka poezie
V hodině českého jazyka jsme si zahráli na básníky a tvořili jsme k ilustracím básně. No, posuďte sami, jak se jim to povedlo.
Děda vypadá jako zombie,
šel na Velký Javorník,
spadl na kámen
koleno měl odřené,
ale šel dál,
došel na horu,
babička ho čeká
a nakonec došel domů.
Jan Hoffmann
Děda vypadá jako zombík,
děda šel po cestě,
šel na jahody,
upadla mu hůlka
a holka na něho čeká doma
a jí nese motýla
jde po cestě kamenné
ještě se napije ze studánky kamenné.
Matěj Sváček, Marek Koblovský
Byl jeden kluk,
který spal jako buk.
Čaj málem vylil,
anděl ho naštěstí chytil.
Kluk se vzbudil vylekaně,
říkal andělovi díky pane.
Anděl říká není zač,
jdi už spát – je čas.
Kluk se vzbudil pozdě večer,
zjistil, že to je jenom sen.
Laura Reková, NathalIe DavId, MIroslav Pícha
Sám na Vánoce
O Vánocích sedím sám,
potichu si povídám.
Pohlédnu však na stěnu,
vidím maják ve stínu.
Místo hvězdy jadřinec,
venku je blázinec.
Sníh lítá do oken.
Já se dívám na lodičku,
u toho si broukám,
je smutné být na Vánoce sám.
GabrIel KvIta, Adéla Havlíková, DenIs Němec
Letěli jsme balónem
mezi velkým oblakem.
Letěli jsme do dálky,
tam jsme potkali kohoutky.
Letěli jsme dolů
každý do svých domů.
AnIčka GlIstová, VIvIen Srníčková, SofIe Oláhová
Malíř maloval,
do okna se díval.
V okně viděl kometu
velkou jako planetu.
Na sobě měl modré gatě a červený kabát.
Ohřívá se u černých kamen
a je v nich červený plamen.
Marek FIšera, Samuel SencovIcI, Marek BušIna
O dědkovi
Knih je plné moře,
dědek ani pádlovat nemůže.
Maják hezky svítí,
dědek ho však vidí.
Řasy ani vidět nejsou,
zelené knihy místo nich jsou.
Starý dědek sílu nemá,
a jeho loď se už propadá.
A proto se dnes večer dědek do knih propadá.
NatálIe Benáčková, Klára Knollová, MIrIam Zátopková
Slunce vychází,
večer odchází.
Osvítí celý les,
teď je jako baterka.
Přijde někdo cizí,
teď maluje a pak zmizí.
Namaluje zříceninu,
ve které však bydlí.
ElIška Matějková, Bruno Bo UlrIch
Školní výlet
Den řemesel
Dne 2.6. jsme se vydali na výlet. Byl přece den dětí, počasí nám přálo a my vyrazili ke Kolibě nad Stolovou, kde pro nás byly připravené úkázky řemesel. Ale nejenom ukázky, my jsme si mohli všechno vyzkoušet na vlastní kůži (tedy až na práci s motorovou pilou, to vstávaly vlasy na hlavě paní učitelky). Šili jsme voňavé myšky a ptáčky, vyráběli přáníčka, zdobili perníčky, poznávali bylinky a taky jsme se dozvěděli zajímavosti o včelách a medu. K tomu všemu jsme si poslechli cimbálovou muziku a taky jsme si hru na cimbál mohli sami vyzkoušet. Na závěr jsme si opekli buřty a hurá zase zpátky ke škole.
Den dětí na školním hřišti
Dne 1.6. jsme i my oslavili den dětí. Děti si na školním hřišti vyzkoušeli různé disciplíny, plnily úkoly na na konci různých stanovišť je čekala sladká odměna. Mňam.
Gratulujeme
Nathalie David reprezentovala dne 26.5. naší školu v soutěži OVOV a skončila na krásném třetím místě a my ji moc gratulujeme.
Bubnování
Dnes jsme si mohli vyzkoušet bubnovat na Drumbeny.
BAREVNÝ TÝDEN - Velikonoce v naší třídě
červený pátek
zelený čtvrtek
šedá středa
žluté úterý -
modré PONDĚLÍ
NÁVŠTĚVA MUZEA - téma Velikonoce
Práce ve výtvarném ateliéru
Papírová prostorová tvorba na základě tvorby americké umělkyně Suzan Shutan.
Bruslení
Krásné Vánoce
Bobujeme
Mikuláš u nás ve třídě
Plaveme a jde nám to
Ukázka dravců
Halloween
Jedna z vítězných masek míří k nám do třídy
Třídíme
Ve třídě nám přibyly koše na tříděný odpad.
Podzim u nás ve třídě aneb výtvory dětí
2022/2023
Poslední procházka
V pátek jsme místo sezení a uklízení ve škole vyrazili na Horečky ranč. Pan majitel nám vyprávěl zajímavosti ze života zvířat, děti mohly vejít do výběhu s kozami, ovečkami a oslíkem, ale největší radost měly z malých morčátek, která si mohli pomazlit v ruce :o) Odvážlivci si pohladili i pštrosa. Jako překvapení bylo pro zájemce připraveno střílení z kuličkové pistole, které si užili hlavně kluci :o)
Závěrečný mejdan
Už v pátek 17.6. jsme si udělali vyhodnocení celého školního roku . Přes počítač jsme si na tabuli prohlédli školní web a zavzpomínali na všechny akce od první třídy, které jsme spolu prožili. A že jich bylo! Vyplnili jsme si kvíz – Jak se známe – kde děti musely přemýšlet, kdo je ve třídě nejmenší, kdo chodí pozdě do školy, kdo má sourozence nebo kdo nebydlí ve Frenštátě. Při tom všem jsme vyhodnotili celoroční Večerníčkovou soutěž, nejúspěšnější děti dostaly pamětní list a malou sladkost . Protože se do soutěže zapojily všechny děti, dostaly také všechny dárek. Bouchli jsme dětské šampaňské a nakrájeli nádherný dort. Balónky naplněné heliem udělaly všem velkou radost, ale mluvit jako Šmoulové, se nám nepodařilo :o) Jako vzpomínku na první dva roky ve škole dostaly děti placku s jednorožcem.
Děkuji všem rodičům, že nám umožnili prožít ve škole tak báječný den plný překvapení :o)
Školní výlet
V pátek 3.6.jsme se krásnou procházkou kolem řeky vydali na Liščí mlýn. Tady nás čekalo zábavné dopoledne mezi Indiány. Hned na začátku si děti pod vedením Velké Lišky vyrobily čelenku a vybraly indiánské jméno. Potom vyzkoušely střelbu z luku, hledaly v lese zašifrovanou zprávu, svezly se na koni a prohlédly si indiánskou vesnici s potní chýší i pravým „týpí“. Kdo dobře poslouchal, dozvěděl se hodně zajímavostí ze života indiánů. Na závěr děti utratily své kapesné v malém indiánském obchůdku a vydali jsme se na zpáteční cestu.
Všichni jsme si výlet báječně užili :o))
Den dětí
První červnový den nás čekala jen samá zábava. Nejdříve jsme si povídali o indiánech.
Děti se dozvěděly zajímavosti z jejich života při indiánském labyrintu i při plnění následujícího kvízu. Podívali jsme se na obrázky indiánů i na jejich fotografie. Poslechli jsme si jejich hudbu a někteří vyzkoušeli i indiánský tanec. Přes naši kouzelnou tabuli jsme se seznámili s nejslavnějším filmovým indiánem Vinetouem i s bledými tvářemi. Každý si vymyslel své indiánské jméno, což se nám bude určitě v pátek hodit, protože nás čeká výlet na Liščí mlýn, kde se to bude indiány jen hemžit :o)
Po úspěšném vyplnění pracovního listu nás čekalo dovádění na školním hřišti, kde pro nás byly připraveny různé soutěže. Děti skákaly, hopsaly, běhaly, hledaly, trefovaly a přenášely. Za splnění deseti úkolů je čekala sladká odměna. Celý den jsme si skvěle užili :o)
Květnová knihovna
Ve čtvrtek 26.5. jsme si v knihovnické lekci povídali o knížkách spisovatele Petra Horáčka – oblíbeného autora paní knihovnice Martinky :o)
Čarodějnický den
Filipojakubská noc vyjde letos na sobotu, proto jsme si už dnes povídali o tradici pálení čarodějnic. Řešili jsme čarodějné úkoly na pracovních listech, podívali se na čarodějnický rej v jiných městech a v tělocvičně jsme při shánění surovin k výrobě kouzelného lektvaru létali na koštěti, házeli ropuchou do kotlíku, kradli netopýří vejce, rozplétali uzlové kouzlo a přeskakovali smrdutý močál. Při kouzelnickém kvízu jsme vzpomínali, ve kterých pohádkách vystupují čarodějnice a čarodějnicemi jsme si vyzdobili třídu.
Den Země
V pátek 22.4.jsme si povídali o naší planetě a o všem, čím my lidé naší Zemi škodíme, a také o tom, čím se to snažíme napravit. Děti se zamýšlely nad tím, co mohou ony samy udělat pro to, aby naše životní prostředí bylo zdravější. Připomněli jsme si, co je recyklace, na pracovních listech jsme třídili odpad a při běhacím diktátu se děti dozvěděly, jak dlouho trvá, než se různé naše výrobky v přírodě rozloží. V krátkých filmech jsme se podívali na živočišné druhy, které se lidem podařilo úplně vyhubit nebo jsou na pokraji vyhynutí. Slíbili jsme naší malé zemičce, že budeme více myslet na životní prostředí, abychom zachránili ji i sebe…prozatím je to jediné místo ve vesmíru, kde můžeme žít :o))
Hody, hody doprovody…
Na škaredou středu, poslední školní den před Velikonocemi, jsme si povídali o velikonočních symbolech a tradicích. Vyplnili jsme pracovní list, vyluštili těžkou matematickou běhačku, vyrobili krásné přáníčko a podívali se na různé techniky zdobení kraslic. Možná, že některé z nich děti vyzkouší i doma a po Velikonocích se s nimi pochlubí ve škole.
Nezapomeňte, že se dnes máme na všechny kolem sebe usmívat, aby nám zamračený kukuč nevydržel celý další rok :o) krásné svátky.
Včela medonosná
Na modré pondělí jsme si udělali další „hrací den“. Celodenní projekt jsme věnovali našemu užitečnému hmyzu, včelce. Děti se při běhacím diktátu dozvěděly nové informace, při hledání správného hrnce od medu jsme si zopakovali násobilku i zaokrouhlování, ve skupinkách si nakreslily včelí úl se všemi druhy včel, které v úlu najdeme. Od královny přes strážkyně, krmičky, létavky, čističky, stavitelky až po včelí kluky, trubce. Nechyběly krátké filmy o líhnutí včel, životě v úlu nebo o tom, jak se vlastně dostane med z včelího plástu až do sklenice a do obchodu. Náš den jsme zakončili krátkou pohádkou o včelce Máje.
Všechny děti byly pilné jako včelky, úkoly zvládly bez problémů a celý den jsme si báječně užili :o))
Jarní a velikonoční výzdoba třídy
Svátky jara, Velikonoce
V předvelikonočním barevném týdnu nás čekalo více akcí.
Ve středu jsme byli v knihovně, kde nám paní knihovnice Martina Vroblová četla z knihy o malém vynálezci, který měl možná dobré nápady, ale většina z nich dopadla, jako by to byla práce Pata a Mata. Děti vymýšlely názvy pro různé stroje, a také činnosti, které by mohly vykonávat.
V pátek jsme navštívili muzeum, kde nám pan Martin Trubač vyprávěl o symbolech Velikonoc, barvení vajíček a zvycích, které k Velikonocům patří.
Každý den jsme se oblékli do jiné barvy a sbírali tak body do školní akce Barevný týden. Uvidíme, jak uspějeme :o))
Masopust, fašank, končiny, šibřinky…
Období masopustu bude brzy u konce, proto jsme si i my povídali o jeho tradici. Děti zjistily, že tučňák nemusí být jen nelétavý pták, a že období půstu začne ve středu a mělo by trvat až do Velikonoc. Na pracovních listech jsme počítali masopustní pečivo, doplňovali věty, luštili masopustní osmisměrku a hledali rozdíly mezi maškarami. Víme, kdo nesměl v takovém průvodu chybět a masky jsme si prohlédli i na naší chytré tabuli :o) Nakonec jsme si některé z nich nakreslili…a moc se nám povedly.
Knihovna v únoru
Tentokrát paní knihovnice četla dětem z knihy o Mokrozemi a Suchozemi. Děti přemýšlely, kde se bude hlavním hrdinům lépe žít, a co je vlastně pro život důležité. Na závěr jsme prošmejdili knihovnu a vybrali si pěkné knížky na domácí čtení :o)
Pololetní vysvědčení
První vysvědčení ve druhé třídě dostaly děti v pondělí 31.1. Bohužel nám tento slavnostní den pokazila vysoká nemocnost, polovina dětí zůstala doma. Přesto jsme se všichni na vysvědčení těšili a den jsme si užili :o)
Návštěva knihovny
I v novém roce si budeme chodit půjčovat knihy do Městské knihovny a poslouchat poutavá vyprávění o knížkách paní knihovnice Martiny Vroblové. Dnes to bylo o líném kocourovi Josefovi a o malé blešce, která narušila jeho pohodlný život.
Tři králové
První školní týden nového roku jsme si zpestřili ve čtvrtek 6.ledna, kdy jsme si připomněli svátek Tří králů. Poslouchali jsme jejich příběh, podívali se na průvod v krátkém videu, vypracovali zábavný pracovní list. Zvládli jsme i skládačku a každý si vyrobil královskou korunu, takže třída byla plná králů a královen. Děti se dozvěděly co je to kadidlo a myrha a některé si i zapamatují, že existuje strom, který se jmenuje kadidlovník :o)
Vánoční den
Poslední školní den starého roku jsme trávili vánočně. Vše jsme zahájili společným zpíváním koled, ke kterému se třídy připojily online, a pokračovali jsme vyplněním vánoční křížovky. Dnes jsme si ale hlavně povídali. Děti se dozvěděly, že dárky nenosí jen Ježíšek, Santa Claus nebo Děda Mráz, ale i jiné kouzelné bytosti. Někde se spouští komínem čarodějnice Befana, jinde obdarovávají různí skřítci nebo dokonce kůň Magi, pro kterého děti připravují seno a vodu místo mléka a sušenek. Někde vozí Santu vánoční klokani místo známých sobů, ne všude jsou na vánočním stole ryby a ne všichni slaví jako my 24.prosince. Připomněli jsme si i naše vánoční zvyky a některé jsme vyzkoušeli. Místo olova jsme lili vosk a povedl se nám krásný kousek. Všichni jsme se shodli na tom, že je to Betlém – posuďte sami, má i okénko. Naše jablíčko mělo krásnou hvězdičku, takže celý příští rok budeme všichni zdraví a nebudeme se nikde toulat, protože naše lodička se držela při břehu. Celý den jsme zakončili tím nejlepším, rozdáváním dárků.
Popřáli jsme si veselé Vánoce, do nového roku zdraví a štěstí a rozběhli se domů vyhlížet Ježíška.
Ten vánoční čas...
V pátek 17.12 čekal i na nás v muzeu vánoční program. Pan Martin Trubač nám povídal o všech prosincových svátcích a seznámil děti s tím, jak adventní dobu trávili naši předkové. Zazpívali jsme si koledy a vymalovali vánočního kapříka, kterého jsme si spolu s vánoční atmosférou přinesli do školy.
Mikulášský den
Den poté, co Mikuláš se svými pomocníky obešel děti s nadílkou doma, čekala na nás nadílka také ve škole. Děti se přeměnily v čertíky, čertice a andílky a plnily úkoly na pracovních listech. Hledali jsme rozdíly, vymýšleli slova protikladná i podobná, hráli oblíbenou kimovku a pokračovali ve vánoční výzdobě třídy. Také jsme si pouštěli písničku a krátkou pohádku a pokračovali v plnění adventních úkolů v našem adventním kalendáři. Nezapomněli jsme ani na příběh o svatém Mikuláši, který žil ve 4.století a byl známý svou štědrostí. Na konci vyučování byly všechny děti odměněny perníkovým Mikulášem, kterým nás obdaroval Klub rodičů.
Poslední plavání!
Tak už je to tady, máme za sebou 10 lekcí plaveckého výcviku. Děti byly moc šikovné, na všech je vidět, že se nebojí vody a plavou rády. Dnes si na závěr celé letošní výuky zahrály vodní pólo a dostaly své první plavecké vysvědčení - loni jsme se na bazén vůbec nedostali.A komu by plavání hodně chybělo, může se přihlásti na pokračující výuku v tzv."zdokonalováčku".
Přijede svatý Martin na bílém koni?
11.listopadu slaví svátek všichni Martinové, a také patron našeho města, svatý Martin. V tento den jsme si připomněli legendu o svatém Martinovi, podívali se na starší záznamy z vítání sv.Martina v našem městě i v Praze. Připomněli jsme si, proč má svatý Martin vedle sebe husy a bavili se nad svatomartinskými pracovními listy. Poslechli jsme si písničku, přečetli básničku, vyřešili sudoku a nakreslili Martinova bělouška. Všichni víme, proč máme v listopadu Martinský trh a proč husy končí na pekáči :o)
Jdeme do knihovny
Na naší druhé návštěvě v knihovně jsme si povídali o domácích mazlíčcích a paní knihovnice Martina Vroblová nám četla úryvky z krásné a vtipné knížky Králík je taky jenom člověk od spisovatelky Ilony Komárkové. Děti měly možnost vrátit půjčené knihy a odnést si domů další zábavné nebo poučné čtení.
Strašidlácký den
Tento rok jsme podzimní svátek Halloween slavili o něco později než by se mělo. Vůbec nám to nevadilo a báječně jsme si ho užili. Třída se naplnila čarodějnicemi, kostlivci, upíry a vrchní čarodějnice Agátka mohla začít s výukou. Pověděli jsme si něco o původně keltském svátku a začala zábava. Čekaly nás čarodějné pracovní listy, počítali jsme duchařské slovní úlohy, hledali rozdíly, řešili sudoku a tančili. Také jsme házeli ropuchou do kotlíku, přenášeli netopýří vejce přes smrdutý močál, trénovali postřeh při „kimovce“ a vyhazovali ježibabu. Za správně splněné úkoly dostaly děti dýňový žetonek a ti nejúspěšnější odměnu.
Na závěr jsme si stihli i vydlabat dýni a všichni jsme si pochutnali na sladkých červících.
Knihovna
Konečně nám to vyšlo a mohli jsme navštívit Městkou knihovnu. Čekala nás naše první knihovnická lekce, na kterou nám paní knihovnice Martina Vroblová vybrala krásné a poučné knihy. V jedné z nich špaček Kamil sice neuměl létat, ale tím, že uměl číst zachránil celé hejno. A ve druhé knize s názvem Tam, kde žijí divočiny, jsme si povídali o slušném chování. Poté se děti "rozběhly" po knihovně a vybíraly knihy k půjčení. Příští měsíc na další lekci knihy zase vyměníme za jiné. Už se těšíme :o)
Vážení rodiče, milé děti,vítám Vás v novém školním roce 2021-2022
Přeji nám všem, abychom si tento rok docela obyčejně užili ve škole, aby nás bavilo
a těšilo být spolu :o))
Začali jsme báječně, plaveckým výcvikem!!
Hurá prázdniny!!!!!
Školní výlet
V pátek 25.6.jsme si do školy vzali jen batohy, velkou svačinu a vydali se hledat poklad.
I když nám počasí moc nepřálo, věřím, že při plnění úkolů jsme na nějaké ty kapky zapomněli. Děti cestou zvládly skládat puzzle, soutěžit ve skákání žabáků i luštit hádanky. Zkoušeli jsme, kdo nejdéle vydrží dělat holubičku a naučili se přenášet raněného – to byla největší zábava :o) Luštili jsme zašifrovanou zprávu a nakonec se nám podařilo i najít poklad! Na závěr jsme prošli cestou v oblacích a vrátili se zase na zem do školy na oběd. Počasí nám bohužel nedovolilo projít všechny připravené úkoly, ale určitě jsme si to báječně užili i ve zkrácené verzi.
Děti byly moc šikovné a celou cestu po Horečkách zvládly ve svižném tempu, za což si zaslouží velikou pochvalu :o)
Pasování na čtenáře
Ve středu 23.6. prožili naši prvňáčci významný den.
Když jsme v listopadu dostávali svou první školní knížku, Slabikář, slíbili jsme, že se do konce roku naučíme číst, abychom pomohli zachránit Písmenkové království a princeznu Alfabetku, kterou začaroval zlý čaroděj Slabikon. Dnes musely děti prokázat, že se číst opravdu naučily. Samostatně plnily úkoly na pracovním listu a četly neznámý text před celou třídou. Všem se podařilo úkoly splnit a za svou dovednost byli princeznou Alfabetkou pasováni na rytíře řádu čtenářského. Získali také klíč k Písmenkovému království, knížku, pamětní listinu, malý dáreček a průkazku do Městské knihovny.
Přeji dětem, aby v knihách našly dobrého přítele, který jim poskytne zábavu i poučení, dobrodružství i legraci.
Děkuji Klubu rodičů za finanční příspěvek na úhradu poplatku za čtenářský průkaz a Městské knihovně za knihy a spolupráci na tomto pasování.
1.6. –Den dětí
První červnový den jsme přivítali pohádkově. Děti využily své znalosti pohádek během „běhacího diktátu“, skládání puzzle, vybírání správných odpovědí i luštění úkolů na Pohádkové stezce. Většina zdolala úspěšně také pohádkové sudoku :o)) A v rámci výtvarné výchovy jsme si pohádky i nakreslili. Den jsme zakončili pohádkovým zvonečkem čaroděje Rumburaka. Všechny děti čekala malá odměna, úspěšné luštitele trošku větší :o)) Den dětí dnes ve škole patřil dětem a pohádkám a všichni jsme si ho báječně užili.
Předvelikonoční barevný týden
Děkuji všem dětem a rodičům, byli jste báječní a skvěle jste tuto hru zvládli :o))
Žluté pondělí
Šedé úterý
Modrá středa
Zelený čtvrtek
Bílý pátek
Ponožkový den
21.3. byl vybrán jako Světový den Downova syndromu. Toto datum symbolicky odkazuje na podstatu tohoto postižení, kdy má člověk v genetické výbavě o jeden 21. chromozom navíc, tedy 3. V tento den si připomínáme, že tady s námi žijí lidé, kteří se narodili s touto vrozenou vadou. Potřebují od nás trochu pomoci, aby měli spokojený a šťastný život. Lidé svou podporu vyjadřují tím, že si oblékají rozdílné ponožky. Právě ponožky, otočené patami k sobě, připomínají tvar chromozomu X.
Také naše třída tuto myšlenku podpořila a k akci se připojila.
První vysvědčení
Na čtvrtek 28.ledna se asi nejvíce těšili naši prvňáčci, protože poprvé dostali vysvědčení. Pro žáčky z 1.B však nebylo tak jednoduché své první vysvědčení získat. Museli si je zasloužit. Přes noc se nám totiž vysvědčení toulala po škole a někam se schovala. Prvňáčci museli předvést, co se za prvního půl roku ve škole naučili. Nejdříve museli vypočítat a rozluštit tajnou zprávu a poté ze získaných písmenek sestavit tajenku, která jim prozradila, kde mají hledat. Potom už stačilo jen mít kapku štěstí a vypátrat, kam se vysvědčení ukryla.
Všichni úkoly vyřešili a dokázali, že si své jedničky opravdu zaslouží. Stejně jako pochvalu za to, jak skvěle zvládli online učení i celý začátek první třídy. Zvláštní odměnu dostali také ti, kteří nasbírali nejvíce pohádkových obrázků.
Eskymácký týden 18.-22.1.
„Daleko na severu je grónská zem…“ takto začíná píseň, kterou zpívá Jaroslav Nohavica a od tohoto týdne ji znají i naši prvňáčci.
Celý týden jsme věnovali plnění eskymáckých úkolů. Patronem měsíce ledna je pro nás tučňáček Pingu, proto si každý den zpříjemníme jednou z jeho pohádek. Celý pátek jsme věnovali povídání o lidech i zvířatech, která žijí v zemi věčného sněhu a ledu. Na pracovních listech hledaly děti shody a rozdíly a správnou cestu ve sněhovém bludišti. Při eskymáckých soutěžních úkolech si vyzkoušely závod psích spřežení, běh ve sněžnicích, chůzi po ledových krách i lov na medvěda a chytání ryb. Celý týden jsme si četli eskymácké pohádky, naučili se eskymáckou básničku a v encyklopediích jsme hledali zajímavosti ze života Eskymáků=Inuitů. Za každý správně splněný úkol byly děti odměněny rybím žetonkem a nejúspěšnější lovci získali medaili. Všichni si vysloužili List pravého Eskymáka a na závěr si každý svého Eskymáka vyrobil z papíru.
Všechny děti za aktivitu a snahu zaslouží velikou pochvalu.
Tři králové
Hned první týden nového roku jsme si zpestřili povídáním příběhu o třech králích. Podívali jsme se na průvod králů v jiných městech, vybarvili si obrázek, vypočítali zašifrovanou zprávu a udělali jsme si tříkrálové puzzle. Také jsme se dozvěděli, co znamená známé K+M+B. Na závěr jsme si tři krále vyrobili a vyzdobili si třídu.
Vánoční den
Poslední týden roku 2020 jsme strávili vánočně a důkladně se připravovali na příchod Ježíška. Povídali jsme si o vánočních symbolech a zvycích a některé jsme si poslední den před vánočními prázdninami i vyzkoušeli. Krájeli jsme jablíčko a házeli papučí - jedna z nich skončila i v umyvadle, možná někoho z nás čeká námořnická kariéra :o)
Na pracovních listech jsme počítali cukroví, poskládali a vybarvili puzzle. Také jsme počítali příklady na baňkách, hledali rozdíly na stromečku, sledovali vánoční pohádky a četli vánoční příběhy. Rozdali jsme si poslední mikulášské punčošky z adventního kalendáře a nechyběla ani oblíbená "kimovka". Na závěr čekal na všechny i malý dáreček pod školním stromečkem.
Společně s paní asistentkou Vám všem přejeme krásné a pohodové svátky, v novém roce 2021 hlavně zdraví a spoustu drobných radostí, které Vám prozáří každodenní život :o))
Čertovské dny
První prosincový týden se naše třída proměnila v takové malé peklo a děti v neposedné čertíky a hodné andílky.
Naučili jsme se několik básniček, prohlíželi si obrázky čertů a hledali pohádky, ve kterých vystupují. Zkusili jsme popsat čerty i peklo. Každý den jsme si přečetli čertovskou pohádku a konečně jsme se dozvěděli, proč chodí Mikuláš s čertem a andělem a ne třeba s vodníkem a ježibabou. Celý týden jsme počítali pekelně těžké příklady a četli slabiky a slova z čertova kotlíku i z Mikulášova pytle. Poslechli jsme si pohádku O čertovi a Káče, skládali jsme puzzle, soutěžili v rychlosti i správnosti a za každý dobře splněný úkol dostaly děti čertovský dukát. Ty jsme na konci posledního dne spočítali a všichni si za svou službu vysloužili čertovské vysvědčení se samýmijedničkami a zlatý dukát, aby měli celý rok z pekla štěstí.
Navštívil nás také Mikuláš a děti za pěknou básničku odměnil sladkým perníkem.
Předávání Slabikářů 24.11.
Prvňáčci už umí číst písmenka i slabiky a právě tyto znalosti nám pomohly zachránit princeznu Alfabetku. Že nevíte, kdo to je? Je to princezna z Písmenkového království, která má nade vše ráda čtení příběhů a pohádek . Zlý čaroděj Slabikon ji chtěl za ženu, a protože ho princezna odmítla, zaklel ji strašlivou kletbou. Všechna písmenka se jí popletla. Byla moc nešťastná a smutná. Proto jsme se rozhodli, že jí pomůžeme kletbu zlomit. Všichni jsme se s velkou chutí pustili do vysvobozování princezny.
Děti plnily úkoly na pracovním listě, musely ukázat, že umí slabiky spojovat s obrázkem, napsat je a také přečíst. Jen tak se nám podařilo odemknout všech pět kouzelných klíčů. Všechny děti byly úspěšné a čekala je královská odměna. Nebylo to však půl království a ruka princezny, ale naše první kniha, Slabikář, který nám otevře dveře do celého Písmenkového království.
Distanční výuka
Online výuka nebyla pro prvňáčky vždy jen zábava a legrace. Proto jsme se snažili nějak si ji zpříjemnit. Někdy jsme vyhlásili copánkový den, jindy indiánský, pruhovaný, parukový nebo plyšákový. Chtěla bych poděkovat všem rodičům, kteří dětem s přípravou svědomitě pomáhali.
Náš první školní týden
V prvních školních dnech jsme se s dětmi hlavně poznávali a začali jsme se učit, jak to ve škole chodí. Zpočátku je to náročné, děti se učí, kam si mají odložit věci, k čemu slouží kapsář, kde co ve škole najdou, a co vlastně budeme celý den dělat. Jsou ale velice šikovné a snaživé, takže jsme zvládli spoustu další práce. Přečetli jsme si pohádku O perníkové chaloupce, skládali jsme puzzle k pohádce, třídili perníčky, poslouchali písničku, naučili se básničku, hledali správnou cestičku k chaloupce a počítali do pěti. Také jsme si vyrobili svou vlastní perníkovou chaloupku, na které má každý z nás svůj perníček i s fotografií.
Stihli jsme si vymyslet třídní pravidla, která jsme všichni podepsali a potvrdili tak, že je budeme dodržovat.
V pátek jsme si udělali procházku po celé škole.
A protože jsme vše zvládli na výbornou, čekal na děti i opravdový perníček za odměnu.
1.září 2020
Vážení rodiče, milí prvňáčci, vítám Vás ve Vašem prvním školním roce ve třídě 1.B
Věřím, že pro nás bude celý rok báječným dobrodružstvím.