VI. D . . . Mgr. Alena Stieborská

Školní rok 2023/2024

Už se to blíží!

Ještě napíšeme pár testů, zaběháme si na školním hřišti, sníme několik svačin a rozprchneme se všemi směry na prázdniny.

 

Vystoupení na akci Den města

 

Dne 7. června proběhla akce Den města Frenštát pod Radhoštěm, která se konala na frenštátském náměstí. My jsme si pro tuto příležitost spolu s dalším žačkami 6. tříd připravili taneční vystoupení. Pravidelně jsme se scházeli asi měsíc v tělocvičně, vymýšleli choreografii a kostýmy, trénovali naše vystoupení. Doufáme, že diváci ocenili naši snahu a nadšení.

 

Přestávky

Přestávky ve škole jsou pro nás důležitým časem na relaxaci a zábavu. Po náročných hodinách plného učení a soustředění se těšíme, až konečně budeme moci hrát stolní hry a povídat si s kamarády. Hrajeme Člověče, nezlob se, šachy nebo karty. Šachy, dáma a piškvorky procvičí naše logické myšlení a strategické plánování. Oblíbená je i Rubikova kostka. Když je pěkné počasí, trávíme hlavní přestávku na školním hřišti.

Hasík

V květnu proběhl pro všechny žáky 6. ročníku, tedy i pro naši třídu, preventivně výchovný program v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva, který měli na starost hasiči Moravskoslezského kraje. Seznámili jsme ses prací hasičů, s riziky ohně, zopakovali jsme si důležitá telefonní čísla. Zjistili jsme také, co dělat v případě požáru, jak se zachránit, jak se dostat z hořící budovy nebo jak rozpoznat typy poplašného hlášení. Mnoho z nás navštěvuje hasičský kroužek, kde nás to moc baví. Všichni chápeme, že tyto informace jsou pro nás velmi důležité, ale doufáme, že takové kritické situace zažijeme jen výjimečně.

 

 

Návštěva skládky v Životicích

V rámci akce Den Země jsme 30. dubna navštívili skládku v Životicích. Poté, co jsme zhlédli výukové video o třídění odpadu a činnosti skládky, jsme se vydali na vlastní exkurzi po skládce. Naskytl se nám pohled z výšky na obrovskou hromadu odpadů, jejíž velikost nás zaskočila a která silně kontrastovala s okolní krásnou horskou krajinou.

Den Země

Dne 30. dubna jsme věnovali svátku Den Země. Jedná se o svátek, který má připomenout lidem, že nemáme jiný domov, jen tuto naši planetu. A že bychom o ni měli pečovat. Přemýšleli jsme o tom, s jakými problémy se musíme vyrovnat, které z nich jsou takzvaně globální, které typické pro naši zemi, čím planetu ničíme nejvíc, proč to vlastně děláme a jaké cesty vedou k nápravě. Plnili jsme spoustu zábavných a poučných aktivit formou pracovních listů a her.

 

 

Přednáška o Indonésii

Přednáška 19. dubna v kině byla vedena srozumitelnou a poutavou formou. Získali jsme informace z oblasti historie, zeměpisu a přírodopisu, které se týkaly Indonésie. Některé znalosti jsme si připomněli, ale většina informací pro nás byla novinkou. Přednáška byla doprovázena krásnými fotografiemi, které přednášející komentoval na základě vlastních zážitků. Na závěr se rozpoutala beseda, měli jsme opravdu hodně dotazů. Pak se ale role otočily a my měli odpovídat na otázky přednášejícího, aby si ověřil, co jsme si zapamatovali. Úspěšní žáci získali za správnou odpověď plakát, který se vztahoval k Indonésii.

Úklid s Barbie

V pátek 19. dubna jsme si nasadili růžové plastové rukavičky, popadli růžové odpadkové pytle a vyrazili jsme patřičně pracovně oblečeni na akci nazvanou Úklid s Barbie. Uklízeli jsme v okolí školy podél řeky a byli jsme opravdu překvapeni množstvím a rozmanitostí odpadků, které se nám podařilo posbírat.

 

Zábavné aktivity v hodině výtvarné výchovy

V dubnu jsme v hodině výtvarné výchovy pracovali ve dvojicích s průhlednou fólií, otiskem a temperou. Vznikala opravdu zajímavá a vtipná díla.

Jarní pracovní činnosti

S jarem přichází práce na zahradě. I my jsme okopávali a pleli záhonky. A také jsme si na našem záhonku vysadili ředkvičky a hrášek.

 

Ponožkový den

Ve čtvrtek 21. března jsme si připomněli Den Downova syndromu. Je známý jako Ponožkový den. V tento den jsme si symbolicky oblékli na každou nohu jinou ponožku, protože lidé s tímto syndromem mají o jeden 21. chromozom navíc. A tento chromozom má právě tvar ponožky. Cílem dané výzvy je šířit povědomí o Downovu syndromu, zbavovat se různých předsudků a naučit se lidem s tímto postižením pomáhat.

Týden plný barev

V týdnu od 18. 3. do 22. 3. jsme si pohrávali s barvami. V hodinách češtiny jsme si povídali o hlavních asociacích na různé barvy, vysvětlovali si, co pro nás jaká barva představuje a symbolizuje, nacházeli rozdíly v našich představách a zkušenostech. Barevný týden jsme také ozdobili svým oblečením.

 

Výtvarná soutěž

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v ČR a Francouzským institutem v Praze zorganizovali výtvarnou soutěž na téma Umění sportu. Výtvarná práce naší Báry byla vybrána mezi výherní v kategorii MALBA. Skvělý úspěch!

 

Den dvojčat

Ve čtvrtek 14. března jsme měli možnost stát se dvojčetem s někým ze svých kamarádů. Domluvili jsme se, jak se oblékneme, učešeme nebo nalíčíme. Některé z dvojic se snažili i o stejnou chůzi, gesta a vystupování.

Den svatého Patrika

Ve středu 13. března navštívil naši školu rodilý mluvčí z Irska – pan Gerard Conway. Zúčastnil se v naší třídě výuky konverzace v anglickém jazyce. Náš host hovořil o své zemi a seznámil nás s velkým svátkem všech Irů Dnem svatého Patrika, který se slaví 17. března jako vyjádření úcty patronu Irska. Jde o irský národní svátek, který připomíná tohoto patrona Smaragdového ostrova, jak se Irsku pro barvu jeho krajiny často přezdívá. Sami Irové i rodiny s irskými kořeny po celém světě si v tento den připomínají své kulturní a historické dědictví.

Olympijský víceboj

Náš tým ve složení Alex, Iva, Matyáš, Anetka, Tomáš Š. a Vaneska vybojoval v turnaji Olympijského víceboje v kategorii žáků 6. a 7. tříd pěkné 3. místo. Olympijský víceboj je největší školní sportovní projekt v České republice, který je určený základním školám. Sportovní výkony jsme museli prokázat v několika disciplínách. Jednalo se o trojskok, skákání přes švihadlo, lehy – sedy, hod medicinbalem a dribling. Příprava na takovou soutěž probíhá v hodinách tělocviku.

Den pokrývek hlavy

Každý rok lidé po celém světě oslavují 15. leden jako Den pokrývek hlavy. Vzdávají tak hold rozmanitosti a historii klobouků. Dnes už je to i oslava praktických čepic, které chrání před nepřízní počasí, až po různé stylové doplňky, které vyjadřují nositelovu osobnost. Každý, kdo měl originální nápad, přišel 1. února s nějakou zajímavou čepicí, kloboukem či kšiltovkou. Někteří z nás měli dokonce vlastnoručně vyrobené pokrývky hlavy.

 

Školní rok 2022/2023

Předvánoční čas

Poslední školní den před Vánocemi 22. prosince 2023 jsme navštívili filmové představení Perinbaba - na chvilku jsme tak vstoupili do pohádkového světa. Ve škole nás pak čekala vánoční nadílka. Předali jsme si malé dárky, ochutnávali cukroví, zpívali písničky, hráli deskové hry a povídali si, jak doma slavíme Vánoce. K tomu nám hrála příjemná vánoční hudba. Na Vánoce se moc těšíme. A přáli bychom si hromady sněhu.

 

Mikuláš a jeho družina 

V úterý 5.12. se žáci 9. tříd proměnili v Mikuláše, čerty a anděly a užili si ďábelské dovádění. Po školních chodbách bylo slyšet cinkání řetězů, blekotání čertů a andělské zvonění. Mikuláš se svojí partou dorazil i do naší třídy. Čerti však nakonec odešli s nepořízenou, údajně jsme byli všichni hodní.

Den otevřených dveří

V sobotu 2. prosince se naše vánočně vyzdobená škola otevřela veřejnosti. Byli jsme rádi, že nás navštívili rodiče, kamarádi i bývalí žáci. Ve třídách byly připraveny různé naučné aktivity, soutěže nebo pokusy. Školou také procházeli postavy Mikuláše, andělů a čertů. Ze školní kuchyňky se linula vůně perníčků a děti zpívaly vánoční písničky.

Medový perníček

Dne 28. listopadu se konala na Hotelové škole ve Frenštátě akce nazvaná Medový perníček. Za naši třídu se zúčastnili Nelča, Anetka a Saša. Měli jsme možnost vyzkoušet si zdobení perníčků různých tvarů a také jsme tvořili perníčkové svícny. Jedním takovým svícnem jsme si vyzdobili naši třídu.

Sportovci v naší třídě

Naše třída je plná sportovců. Alex je nadějný biatlonista, Maty se věnuje jiu jitsu, Tomové a David hrají fotbal, Bára propadla bojovému umění, Anetka basketbalu, Lucka atletice a většina kluků je aktivní v hasičském kroužku. Povídali jsme si o našich úspěších, o tom, jak překonávat neúspěchy, jaké je to být týmovým hráčem a o našich dalších sportovních plánech. Přinesli jsme si také ukázat spoustu medailí a pohárů a mluvili o tom, kterého ocenění si nejvíce vážíme.

Vzdělávací pořad – Kambodža

Dne 8.11.1023 jsme měli možnost získat informace o Kambodži. Pomocí filmu a vysvětlujících komentářů od moderátorů jsme prožili dobrodružnou a zábavnou cestu po této nám dosud neznámé zemi. Dozvěděli jsme se mnoho věcí o přírodních podmínkách, zvířatech, tradicích, obyvatelstvu, dopravě, historii i typických jídlech. Zajímavostí je, že král této země mluví česky, protože v Česku studoval.

 Návštěva knihovny

Dne 2.11.2023 jsem se vydali na průzkum frenštátské knihovny. Paní knihovnice nám sdělila základní informace o půjčování knížek a rozdělení knih do jednotlivých oddělení. Někteří z nás si rovnou vyplnili přihlášku do knihovny. 

Halloween

Dne 31.10.2023 proběhl na naší škole Halloween. Někteří žáci přišli ve strašidelných kostýmech. Někdo zvolil kostýmy postav ze známých hororů. Někteří se zase vyřádili na použití speciálního make-upu. Celý den jsme na chodbách potkávali i různé čarodějky a čaroděje, duchy, mumie a spoustu dalších příšerek.

 

Den bez batohů

 Žáci školy měli 25. 10. 2023 za úkol nepřijít do školy s běžným školním batohem, ve kterém si normálně nosí věci do školy, ale nahradit ho něčím zcela odlišným.A tak si tento den skoro všichni nosili učebnice a školní pomůcky v opravdu podivných zavazadlech – ve schránkách pro zvířátka, v boxech na nářadí, v různých krabicích a vozítkách, v pytlích nebo pouze převázané provazem. Připomněli jsme si tím, že ne na celém světě mají děti takové možnosti jako my - někde chodí do školy dlouhé kilometry a své učební pomůcky si musí nosit pouze v holých rukách.

Výstava STOPA - Vyřeš zločin

V rámci výtvarné výchovy jsme 18. října 2023 v KD ve Frenštátě navštívili interaktivní výstavu nazvanou STOPA - Vyřeš zločin. V celém výstavním prostoru probíhalo vyšetřování zločinu a my byli jeho součástí jako vyšetřovatelé. Pomocí pracovního listu jsme se snažili najít pachatele. Mohli jsme si vyzkoušet například flow-box, mikroskop, práci s lupou nebo se podívat na vystavené pitevní nástroje a vražedné zbraně. Poznali jsme různé druhy kriminalistické práce.

 

Setkání se školskou samosprávou

Zástupci školské samosprávy se nás 20. září 2023 přišli zeptat, jak se nám v nové škole daří. Byli jsme překvapení, ale na jejich otázky se nám odpovídalo dobře. I naše třída už má své zástupce ve školské samosprávě, zvolili jsme si Toma Š. a Jendu.

Adaptační den

Adaptační den 12. září 2023 jsem strávili s naší paní učitelkou třídní a s paní psycholožkou. Hráli jsme různé hry a hodně si povídali. Nejlepší část programu byla venku, vyšli jsem na Horečky. Už víme, že spolupracovat v týmu dá někdy velkou práci, ale že to taky může být velká zábava. Prožili jsme pohodový den.

Tak to jsme MY!

Přišli jsme na novou školu s obavami. Všechno pro nás bylo složité, budova školy moc veliká, spousta nových žáků a nových učitelů. Ale už jsme si zvykli. Máme nové kamarády, už se docela ve všem vyznáme a ve školní jídelně výborně vaří.

Žáci 6.DTak to jsme MY! 6.D