VI. D . . . Mgr. Alena Stieborská

Školní rok 2022/2023

Předvánoční čas

Poslední školní den před Vánocemi 22. prosince 2023 jsme navštívili filmové představení Perinbaba - na chvilku jsme tak vstoupili do pohádkového světa. Ve škole nás pak čekala vánoční nadílka. Předali jsme si malé dárky, ochutnávali cukroví, zpívali písničky, hráli deskové hry a povídali si, jak doma slavíme Vánoce. K tomu nám hrála příjemná vánoční hudba. Na Vánoce se moc těšíme. A přáli bychom si hromady sněhu.

 

Mikuláš a jeho družina 

V úterý 5.12. se žáci 9. tříd proměnili v Mikuláše, čerty a anděly a užili si ďábelské dovádění. Po školních chodbách bylo slyšet cinkání řetězů, blekotání čertů a andělské zvonění. Mikuláš se svojí partou dorazil i do naší třídy. Čerti však nakonec odešli s nepořízenou, údajně jsme byli všichni hodní.

Den otevřených dveří

V sobotu 2. prosince se naše vánočně vyzdobená škola otevřela veřejnosti. Byli jsme rádi, že nás navštívili rodiče, kamarádi i bývalí žáci. Ve třídách byly připraveny různé naučné aktivity, soutěže nebo pokusy. Školou také procházeli postavy Mikuláše, andělů a čertů. Ze školní kuchyňky se linula vůně perníčků a děti zpívaly vánoční písničky.

Medový perníček

Dne 28. listopadu se konala na Hotelové škole ve Frenštátě akce nazvaná Medový perníček. Za naši třídu se zúčastnili Nelča, Anetka a Saša. Měli jsme možnost vyzkoušet si zdobení perníčků různých tvarů a také jsme tvořili perníčkové svícny. Jedním takovým svícnem jsme si vyzdobili naši třídu.

Sportovci v naší třídě

Naše třída je plná sportovců. Alex je nadějný biatlonista, Maty se věnuje jiu jitsu, Tomové a David hrají fotbal, Bára propadla bojovému umění, Anetka basketbalu, Lucka atletice a většina kluků je aktivní v hasičském kroužku. Povídali jsme si o našich úspěších, o tom, jak překonávat neúspěchy, jaké je to být týmovým hráčem a o našich dalších sportovních plánech. Přinesli jsme si také ukázat spoustu medailí a pohárů a mluvili o tom, kterého ocenění si nejvíce vážíme.

Vzdělávací pořad – Kambodža

Dne 8.11.1023 jsme měli možnost získat informace o Kambodži. Pomocí filmu a vysvětlujících komentářů od moderátorů jsme prožili dobrodružnou a zábavnou cestu po této nám dosud neznámé zemi. Dozvěděli jsme se mnoho věcí o přírodních podmínkách, zvířatech, tradicích, obyvatelstvu, dopravě, historii i typických jídlech. Zajímavostí je, že král této země mluví česky, protože v Česku studoval.

 Návštěva knihovny

Dne 2.11.2023 jsem se vydali na průzkum frenštátské knihovny. Paní knihovnice nám sdělila základní informace o půjčování knížek a rozdělení knih do jednotlivých oddělení. Někteří z nás si rovnou vyplnili přihlášku do knihovny. 

Halloween

Dne 31.10.2023 proběhl na naší škole Halloween. Někteří žáci přišli ve strašidelných kostýmech. Někdo zvolil kostýmy postav ze známých hororů. Někteří se zase vyřádili na použití speciálního make-upu. Celý den jsme na chodbách potkávali i různé čarodějky a čaroděje, duchy, mumie a spoustu dalších příšerek.

 

Den bez batohů

 Žáci školy měli 25. 10. 2023 za úkol nepřijít do školy s běžným školním batohem, ve kterém si normálně nosí věci do školy, ale nahradit ho něčím zcela odlišným.A tak si tento den skoro všichni nosili učebnice a školní pomůcky v opravdu podivných zavazadlech – ve schránkách pro zvířátka, v boxech na nářadí, v různých krabicích a vozítkách, v pytlích nebo pouze převázané provazem. Připomněli jsme si tím, že ne na celém světě mají děti takové možnosti jako my - někde chodí do školy dlouhé kilometry a své učební pomůcky si musí nosit pouze v holých rukách.

Výstava STOPA - Vyřeš zločin

V rámci výtvarné výchovy jsme 18. října 2023 v KD ve Frenštátě navštívili interaktivní výstavu nazvanou STOPA - Vyřeš zločin. V celém výstavním prostoru probíhalo vyšetřování zločinu a my byli jeho součástí jako vyšetřovatelé. Pomocí pracovního listu jsme se snažili najít pachatele. Mohli jsme si vyzkoušet například flow-box, mikroskop, práci s lupou nebo se podívat na vystavené pitevní nástroje a vražedné zbraně. Poznali jsme různé druhy kriminalistické práce.

 

Setkání se školskou samosprávou

Zástupci školské samosprávy se nás 20. září 2023 přišli zeptat, jak se nám v nové škole daří. Byli jsme překvapení, ale na jejich otázky se nám odpovídalo dobře. I naše třída už má své zástupce ve školské samosprávě, zvolili jsme si Toma Š. a Jendu.

Adaptační den

Adaptační den 12. září 2023 jsem strávili s naší paní učitelkou třídní a s paní psycholožkou. Hráli jsme různé hry a hodně si povídali. Nejlepší část programu byla venku, vyšli jsem na Horečky. Už víme, že spolupracovat v týmu dá někdy velkou práci, ale že to taky může být velká zábava. Prožili jsme pohodový den.

Tak to jsme MY!

Přišli jsme na novou školu s obavami. Všechno pro nás bylo složité, budova školy moc veliká, spousta nových žáků a nových učitelů. Ale už jsme si zvykli. Máme nové kamarády, už se docela ve všem vyznáme a ve školní jídelně výborně vaří.

Žáci 6.DTak to jsme MY! 6.D