V.B . . . Mgr. Radka Bražinová

 

DUBEN

DEN VALAŠSKÝCH ŘEMESEL

Ve středu 17.4.2024 bylo na Záhuní velice rušno. Od rána ve vestibulu hlavní budovy školy probíhala celé dopoledne prohlídka valašských řemesel.

Setkali jsme se s paní bylinkářkou Vandou Vrlovou, která nám povykládala o léčivých bylinkách, kde a jak je sbírat. Uvařila nám čaj z devatera kvítí, který jsme mohli ochutnat i si ho koupit.

Také už víme, co znamená věta:

„ Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“

Viděli jsme, jak švec šije boty, paní zdobí perníčky, proutkař dělá metly, řezbář dělá píšťalky a sekyrky, k poslechu nám hrála cimbálová muzika.

Každý si mohl koupit co se mu líbilo. Bylo to hezké a poučné dopoledne.

 

 

 

Aluminium painting

Malování pomocí kuličky z alobalu

 

JESKYNNÍ  MALBY – ALTAMIRA

Ve výtvarce jsme se pokusili o podobné jeskynní malby.

Altamira

„ V roce 1868 ji čirou náhodou objevil lovec z nedaleké vesnice, který se pokoušel vysvobodit ze skalní průrvy svého psa.

Řekl o ní vlastníkovi pozemku Marcelinu Sanzovi de Sautuola. Psal se rok 1879 a don Marcelino poprvé vzal s sebou do jeskyně svou osmiletou dceru Marii. Dítě to bylo zvídavé, a když si s lucernou obhlédlo prostory, v nichž otec zaujatě pracoval, zamířilo do boční chodby.

V té chvíli don Marcelino zaslechl výkřik: „ Koukni, tati, býci! „

 

 

 

VÝTVARKA

Výtvarná technika - Piet Mondrian

Mondrian pracoval se základními barvami a geometrickými tvary, obraz skládal ze čtverců a obdélníků, které jsou od sebe odděleny černou linií. Byl to jeho způsob zobrazení reality.

Ve výtvarce jsme si to vyzkoušeli.

 

 

 

 Advent 2023

Florbalový turnaj žáků 1. stupně - Kopřivnice                22. listopadu

Výhra ve skupině a celkově druhé místo z osmi zúčastněných škol. Velká gratulace všem chlapcům. Také poděkování za obětavost a skvělou přípravu paní učitelce Renátě Šiškové. Moc a moc děkuji!