I. B . . . . Mgr. Monika Bialková


 

Eskymácký týden 18.-22.1.

   „Daleko na severu je grónská zem…“ takto začíná píseň,  kterou zpívá Jaroslav Nohavica a od tohoto týdne ji znají i naši prvňáčci.

   Celý týden jsme věnovali plnění eskymáckých úkolů. Patronem měsíce ledna je pro nás tučňáček Pingu, proto si každý den zpříjemníme jednou z jeho pohádek. Celý pátek jsme věnovali povídání o lidech i zvířatech, která žijí v zemi věčného sněhu a ledu.  Na pracovních listech hledaly děti shody a rozdíly a správnou cestu ve sněhovém bludišti. Při eskymáckých soutěžních úkolech si vyzkoušely závod psích spřežení, běh ve sněžnicích, chůzi po ledových krách i lov na medvěda a chytání ryb. Celý týden jsme si četli eskymácké pohádky, naučili se eskymáckou básničku a v encyklopediích jsme hledali zajímavosti ze života Eskymáků=Inuitů. Za každý správně splněný úkol byly děti odměněny rybím žetonkem a nejúspěšnější lovci získali medaili. Všichni si vysloužili List pravého Eskymáka a na závěr si každý svého Eskymáka vyrobil z papíru.
   Všechny děti za aktivitu a snahu zaslouží velikou pochvalu.
Tři králové


  Hned první týden nového roku jsme si zpestřili povídáním příběhu o třech králích. Podívali jsme se na průvod králů v jiných městech, vybarvili si obrázek, vypočítali zašifrovanou zprávu a udělali jsme si tříkrálové puzzle. Také jsme se dozvěděli, co znamená známé K+M+B. Na závěr jsme si tři krále vyrobili a vyzdobili si třídu.

 Vánoční den

   Poslední týden roku 2020 jsme strávili vánočně a důkladně se připravovali na příchod Ježíška. Povídali jsme si o vánočních symbolech a zvycích a některé jsme si poslední den před vánočními prázdninami i vyzkoušeli. Krájeli jsme jablíčko a házeli papučí - jedna z nich skončila i v umyvadle, možná někoho z nás čeká námořnická kariéra :o)
     Na  pracovních listech jsme počítali cukroví, poskládali a vybarvili puzzle. Také jsme počítali příklady na baňkách, hledali rozdíly na stromečku, sledovali vánoční pohádky a četli vánoční příběhy. Rozdali  jsme si poslední mikulášské punčošky z adventního kalendáře a nechyběla ani oblíbená "kimovka". Na závěr čekal na všechny i malý dáreček pod školním stromečkem.
  
   Společně s paní asistentkou Vám všem přejeme krásné a pohodové svátky, v novém roce 2021 hlavně zdraví a spoustu drobných radostí, které Vám prozáří každodenní život :o))
Čertovské dny

 
     První prosincový týden se naše třída proměnila v takové malé peklo a děti v neposedné čertíky a hodné andílky.
    Naučili jsme se několik básniček, prohlíželi si obrázky čertů a hledali pohádky, ve kterých vystupují.  Zkusili jsme popsat čerty i peklo. Každý den jsme si přečetli čertovskou pohádku a konečně jsme se dozvěděli, proč chodí Mikuláš s čertem a andělem a ne třeba s vodníkem a ježibabou. Celý týden jsme počítali pekelně těžké příklady a četli slabiky a slova z čertova kotlíku i z Mikulášova pytle. Poslechli jsme si pohádku O čertovi a Káče, skládali jsme puzzle, soutěžili v rychlosti i správnosti a za každý dobře splněný úkol dostaly děti čertovský dukát. Ty jsme na konci posledního dne spočítali a všichni si za svou službu vysloužili čertovské vysvědčení se samýmijedničkami a zlatý dukát, aby měli celý rok z pekla štěstí.    
    
   Navštívil nás také Mikuláš a děti za pěknou básničku odměnil sladkým perníkem.
Předávání Slabikářů 24.11.

   Prvňáčci už umí číst písmenka i slabiky a právě tyto znalosti nám pomohly zachránit princeznu Alfabetku. Že nevíte, kdo to je? Je to princezna z Písmenkového království, která má nade vše ráda čtení příběhů a pohádek . Zlý čaroděj Slabikon ji chtěl za ženu, a protože ho princezna odmítla, zaklel ji strašlivou kletbou. Všechna písmenka se jí popletla. Byla moc nešťastná a smutná. Proto jsme se rozhodli, že jí pomůžeme kletbu zlomit.  Všichni jsme se s velkou chutí pustili do vysvobozování princezny.
Děti plnily úkoly na pracovním listě, musely ukázat, že umí slabiky spojovat s obrázkem, napsat je a také přečíst. Jen tak se nám podařilo odemknout všech pět kouzelných klíčů. Všechny děti byly úspěšné a čekala je královská odměna. Nebylo to však půl království a ruka princezny, ale naše první kniha, Slabikář, který nám otevře dveře do celého Písmenkového království.Distanční výuka

   Online výuka nebyla pro prvňáčky vždy jen zábava a legrace. Proto jsme se snažili nějak si ji zpříjemnit. Někdy jsme vyhlásili copánkový den, jindy indiánský, pruhovaný, parukový nebo plyšákový. Chtěla bych poděkovat všem rodičům, kteří dětem s přípravou svědomitě pomáhali.Náš první školní
týden

  V prvních školních dnech jsme se s dětmi hlavně poznávali a začali jsme se učit, jak to ve škole chodí. Zpočátku je to náročné, děti se učí, kam si mají odložit věci, k čemu slouží kapsář, kde co ve škole najdou, a co vlastně budeme celý den dělat. Jsou ale velice šikovné a snaživé, takže jsme zvládli spoustu další práce. Přečetli jsme si pohádku O perníkové chaloupce, skládali jsme puzzle k pohádce, třídili perníčky, poslouchali písničku, naučili se básničku, hledali správnou cestičku k chaloupce a počítali do pěti. Také jsme si vyrobili svou vlastní perníkovou chaloupku, na které má každý z nás svůj perníček i s fotografií.
Stihli jsme si vymyslet třídní pravidla, která jsme všichni podepsali a potvrdili tak, že je budeme dodržovat.
V pátek jsme si udělali procházku po celé škole.
A protože jsme vše zvládli na výbornou, čekal na děti i opravdový perníček za odměnu.  


 

1.září 2020
Vážení rodiče, milí prvňáčci, vítám Vás ve Vašem prvním školním roce ve třídě 1.B

Věřím, že pro nás bude celý rok báječným dobrodružstvím.