Masopust, fašank, končiny, šibřinky…
Masopust je období hojnosti, pořádají se plesy, slavnosti a karnevaly. Začíná na Tři krále a končí masopustním úterý, kdy veselí vrcholí a vesnicemi prochází maškary. Tento den vyšel letos na 21.2. a od středy začíná půst, který trvá do Velikonoc. I my jsme se s touto tradicí seznámili, podívali jsme se na průvody masek, všechny jsme si představili a některé nakreslili. Vyplnili jsme pracovní list, zvládli těžké sudoku a trošku si zasoutěžili.
Eskymácký týden 6.2.-10.2.
Týden před jarními prázdninami jsme si báječně užili. Hned v pondělí si pro nás naši deváťáci připravili zábavnou hodinu tělocviku s opičí dráhou a vybíjenou a zbytek týdne jsme věnovali eskymáckým úkolům.
„Daleko na severu je grónská zem…“ takto začíná píseň, kterou zpívá Jaroslav Nohavica a od tohoto týdne ji znají i naši prvňáčci.
Celý týden jsme věnovali plnění eskymáckých úkolů. Patronem zimy je pro nás tučňáček Pingu, proto si téměř každý den zpříjemníme jednou z jeho pohádek. Celý pátek jsme věnovali povídání o lidech i zvířatech, která žijí v zemi věčného sněhu a ledu. Na pracovních listech hledaly děti shody a rozdíly a správnou cestu ve sněhovém bludišti. Při eskymáckých soutěžních úkolech si vyzkoušely závod psích spřežení, běh ve sněžnicích, navádění lodě v mlze, chůzi po ledových krách i lov na medvěda. Celý týden jsme si četli eskymácké pohádky, naučili se eskymáckou básničku a v encyklopediích jsme hledali zajímavosti ze života Eskymáků=Inuitů. Za každý správně splněný úkol byly děti odměněny rybím žetonkem a nejúspěšnější lovci získali medaili. Všichni si vysloužili List pravého Eskymáka a každý si svého Eskymáka vyrobil z papíru.
Všechny děti za aktivitu a snahu zaslouží velikou pochvalu.
První vysvědčení
Posledního ledna dostali prvňáčci svoje první vysvědčení. Pro žáčky v 1.B však nebylo tak jednoduché jej získat. Museli si je zasloužit. Přes noc se nám totiž vysvědčení toulala po škole a někam se schovala. Prvňáčci museli předvést, co se za prvního půlroku ve škole naučili. Nejdříve museli,,vypočítat" a rozluštit tajnou zprávu a poté ze získaných písmenek sestavit tajenku, která jim prozradila, kde mají hledat. Potom už stačilo jen mít kapku štěstí a vypátrat, kam se vysvědčení ukryla.
Všichni úkoly zvládli a dokázali, že si své jedničky opravdu zaslouží.
Tři králové
V pátek 6. ledna mají svátek Tři králové, proto jsme si tento den připomněli jejich příběh. Podívali jsme se na průvod králů v jiných městech, vybarvili si obrázek, vypočítali zašifrovanou zprávu a udělali tříkrálové puzzle. Také jsme se dozvěděli, co znamenají písmena K+M+B. Naučili jsme se o nich písničku a pustili si krátkou pohádku. Tři krále jsme si také vyrobili a vyzdobili si třídu.
Vánoce v 1.B
Poslední týden roku 2022 jsme strávili vánočně a důkladně jsme se připravovali na příchod Ježíška. Celý prosinec jsme si rozdávali mikulášské punčošky a plnili úkoly v adventním kalendáři. Skládali jsme slova na baňkách, hledali rozdíly na obrázcích a vyzkoušeli jsme některé naše vánoční zvyky – krájeli jsme jablíčko, házeli papučí, pouštěli lodičky a místo olova jsme odlévali vosk. Přečetli jsme si, kdo nosí dárky dětem v jiných zemích, podívali se na vánoční pohádku, zazpívali jsme si koledy s ostatními dětmi ve škole a vyrobili krásný vánoční svícen z jablíčka. Nechyběla ani oblíbená "kimovka" a na závěr čekal na všechny i malý dáreček pod školním stromečkem.
Školní Vánoce jsme si opravdu užili a takto svátečně naladěni jsme se dnes rozloučili.
Vánoční program v muzeu
V předvánočním čase jsme navštívili frenštátské muzeum, kde nás čekalo vánoční povídání. Poslechli jsme si, jak tento čas trávili naši předkové, viděli jsme upravený vánoční stůl, dozvěděli jsme se, jaké zvyky naši předkové dodržovali, a jak hospodáři na Vánoce obdarovávali svá zvířátka. Vymalovali jsme vánoční stromeček, který jsme si spolu s vánoční atmosférou přinesli do školy.
Mikulášský den
V úterý 6.12. jsme si dopoledne ve škole zpestřili povídáním o čertovských pohádkách a plněním úkolů na pracovních listech. Děti četly slova z Mikulášova pytle a počítaly pekelně těžké příklady z čertova kotle. Tančili jsme čertovské tanečky, zpívali písničky, naučili se básničku a vzpomínali na pohádky, kde čerti vystupují. Některé jsme si i přečetli a konečně jsme se dozvěděli, proč chodí Mikuláš s čertem a andělem a ne třeba s vodníkem a ježibabou. Za každý správně splněný úkol dostaly děti čertovský dukát. Ty jsme na konci dne spočítali a všichni si za svou službu vysloužili čertovské vysvědčení se samými jedničkami a zlatý dukát, aby měli celý rok z pekla štěstí.
Na závěr dorazil i Mikuláš se svou družinou a odměnil děti sladkým perníkem.
Děkujeme Klubu rodičů za malý dárek pro děti.
Předávání Slabikářů
Dnes jsme měli ve třídě velmi vzácnou a nečekanou návštěvu. Přišla za námi královna z Písmenkového království s prosbou o pomoc. Její dceru, princeznu Alfabetku, chtěl zlý čaroděj Slabikon za ženu, a protože ho odmítla, strašlivě se jí pomstil. Princezna má nade vše ráda čtení příběhů a pohádek, a proto ji Slabikon začaroval tak, že nepozná ani jedno písmenko a všechna se jí pletou. Je moc smutná a nešťastná. Královna nás poprosila, abychom se pokusili kletbu zlomit a princeznu vysvobodit. Všichni jsme se s velkou chutí do této záchranné mise pustili. Děti plnily úkoly na pracovním listě, musely dokázat, že umí slabiky spojovat s obrázkem, napsat je a také přečíst. Jen tak se nám podařilo odemknout všech pět klíčů k vysvobození princezny. Hned poté jsme se šli podívat do Písmenkového království, jestli už je vše v pořádku. Tady nám paní knihovnice Martina Vroblová přečetla pohádku za záchranu princezny a čekala nás i královská odměna. Nebylo to však půl království a ruka princezny, ale naše první kniha čtení, Slabikář. Ten nám otevře dveře do celého Písmenkového království. S radostí jsme si svou první knížku odnesli do školy a už se těšíme, jak si z ní budeme číst.
Den svatého Martina
11.listopadu slaví svátek všichni Martinové, a také patron našeho města - svatý Martin. V tento den si prvňáčci poslechli legendu o sv. Martinovi a dozvěděli se, jak se do našeho městského znaku dostaly husy. Prohlíželi jsme si obrázky a starší záznamy z vítání sv. Martina v různých městech naší vlasti i z našeho Frenštátu. Hádali jsme hádanky a vyplňovali pracovní listy. Také jsme se naučili o svatém Martinovi písničku a "upekli" svatomartinské rohlíčky a koláčky. Nechyběl ani kůň svatého Martina, kterého si každý vymaloval podle svých představ. Jen s uzlíky na jeho hřívě jsme měli ještě někteří trošku problémy :o))
Poslední plavání
Deset týdnů uteklo jako voda a my jsme si dnes byli naposledy zaplavat. Děti byly při lekcích moc šikovné, každý se něco naučil a skvěle jsme si to ve vodě užili. Za odměnu dostali všichni krásné mokré vysvědčení :o)
Strašidelný den
První listopadový den mohly děti přijít do školy v kostýmu, takže třída byla plná čarodějnic, upírů, kostlivců a různých jiných strašidel. Místo paní učitelky se objevila čarodějnice Dorinka, která si s dětmi povídala o Halloweenu – svátku, který se slaví hlavně v anglicky mluvících zemích – a o „dušičkách“. Děti vyplňovaly strašidelné pracovní listy a tančily strašidelné písničky. Také jsme byli na návštěvě u našich deváťáků, kteří si pro nás připravili zábavné dopoledne. Děti hledaly shodné obrázky, počítaly předměty, lovily jablko ve vodě - nejrychlejší byla Melisska - trénovaly paměť a předvedly svým starším kamarádům, jak dobře už umí anglicky. Na závěr si zahráli i oblíbenou židličkovanou. Moc jim všem děkujeme :o) Při tom všem jsme se stihli i zúčastnit soutěže o nejlepší masku, kterou v naší třídě vyhrála Viki Rýcová.
Za všechnu snahu a šikovnost si všichni vysloužili sladkou odměnu.
Podzim v naší třídě
Jsem školák
Prvňáčci už mají za sebou první školní měsíc s novými kamarády a v novém prostředí. Všechno, co se za tu dobu ve škole naučili, si vyzkoušeli poslední zářiový den v našem prvním projektu "Jsem školák".
Už ráno po příchodu do školy děti zjistily, že tento den bude jiný než ostatní. Podle vylosovaných barev se rozdělily do týmů, ve kterých po celou dobu pracovaly. Každý správně provedený úkol byl oceněn bodem. Děti vyhledávaly a počítaly školní pomůcky, našly v bludišti správnou cestu do školy, pomohly školákovi Adámkovi najít vhodné oblečení do školy a naučily se o něm písničku. Soutěžily v postřehu i v rychlosti. Na závěr si každý „vyrobil“ svoji aktovku z papíru. Týmy spočítaly získané body a při vyhodnocení byly všechny děti za svůj výkon odměněny.
Vyzkoušeli jsme si spolupráci ve skupině a napoprvé jsme to zvládli skvěle. Všichni zaslouží velikou pochvalu.
Už poznáme první písmenko!
Na konci druhého školního týdne začal náš den překvapením v kouzelné krabici. Hned potom nám pan Myšák přinesl první písmenko, M. Přečetli jsme si o myšce pohádku, vymýšleli slova, která začínají na M, zkoušeli jsme písmeno vytvořit sami ze sebe a vyplňovali pracovní listy. Také jsme se dozvěděli různé zajímavosti z myšího života. Trénovali jsme paměť při Kimově hře a nakonec jsme si každý svoji myšku vyrobili.
Všechny děti byly moc šikovné a vysloužily si žetonek do naší pohádkové soutěže.
Vážení rodiče, milí prvňáčci, vítám Vás ve Vašem prvním školním roce ve třídě 1.B
Ať je pro nás první školní rok báječným dobrodružstvím plným zábavy, poučení i legrace :o))
Náš první školní týden jsme zahájili plaveckým výcvikem. A dařilo se nám skvěle v bazénu i ve škole.