II. C . . . . Mgr. Jitka Skřečková

        VÍTEJTE VE  

                        třídě

   

PO PRÁZDNINÁCH JSME SE OPĚT SETKALI. V NOVÉ TŘÍDĚ, S NOVOU PANÍ

ASISTENTKOU.

UŽ SE TĚŠÍME, AŽ SE NAUČÍME SPOUSTU NOVÉHO.

VŠEM KLUKŮM A DĚVČATŮM PŘEJI SUPROVÝ ŠKOLNÍ ROK, AŤ SE DAŘÍ.

 

DUBEN

Čarodějnický den

Ke konci dubna neodmyslitelně patří pálení čarodějnic a Filipojakubská noc. My jsme celý den luštili čarodějné tajenky, míchali a počítali lektvary, prostě jsme se čarodějnicky učili. Bylo to super.

Tělocvik

Když v tělocvičnách probíhají závody - Záhuňská laťka, tak my se vydáváme v poledních hodinách na procházku a dětské hřiště v sídlišti Dolní . I tak se dá sportovat.

 

DEN ŘEMESEL

Ve středu 17.4. jsme se přenesli o několik let zpět a připomněli si řemesla, která se v současné moderní době už tolik nevidí.V jídelně jsme si vyslechli povídání o bylinkách a ochutnali bylinný čaj. U ševce jsme si vyzkoušeli obout krpce, obdivovali jsme krásné výšivky národních krojů a kreslení na perníčky. Metlař nám ukázal, jak se dělají metle z březového proutí a u řezbáře jsme si zakoupili píšťalku či sekyrku. Paní učitelka Juříčková předla na kolovrátku a my si s chutí zazpívali u cimbálu. Nakonec jsme si ve třídě vypracovali pracovní listy k daným řemeslům. Moc se nám to líbilo.

 

BŘEZEN

Projekt Velikonoce

Týden před Velikonocemi, vlastně pouze tři dny, jsme se během učení seznamovali s velikonočními zvyky, názvy dnů, pověrami a koledami. Ve středu jsme luštili velikonoční bojovku. Také jsme doplňovali jarní únikovky, některé jsme si mohli vyzkoušet vypracovat sami doma.

 

Matematická soutěž - Cvrček

Každoročně se na škole pořádá matematická soutěž pro všechny ročníky. V kategorii 2.-3. tříd Cvrček  se na 5. místě umístil Vojta Glista, který byl nejlepší z druhých tříd. Jirka Antoš byl 8., Matěj Dovrtěl 24., Hana Fišerová 25. a Tereza Ospalíková 26. Všem úspěšným řešitelům moc blahopřejeme.

 

Barevný týden a ponožkový den

Týden před velikonočním týdnem pořádá pravidelně žákovská samospráva Barevný týden. Každý den se oblékneme do jiné barvy. Pondělí jsme byli modří, v úterý žlutí, ve středu šediví, ve čtvrtek zelení a v pátek červení. Ve čtvrtek jsme ještě podpořili Světový den Downova syndromu různými ponožkami. Byl to velmi akční týden. 

 

 

Zazpívám ti pohádku

Je krásné páteční ráno a všichni druháčci vyrážejí autobusem směr Ostrava na dětskou operku "Zazpívám ti pohádku". Katedra sólového zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity nastudovala v rámci projektu operní adaptaci dvou tradičních pohádek Perníková chaloupka a Červená Karkulka velice netradičně a zábavně. S minimem kulis a překrásnými kostýmy nás vtáhli do zpívaného děje, že jsme ani nedýchali. Všem se nám představení moc líbilo a nakonec jsme se s některými herci-zpěváky vyfotili. Byl to krásný den.

 

 

Den dvojčat

Ve čtvrtek 14.3. proběhl Den dvojčat, který uspořádala žákovská samospráva. Sourozenci, kamarádi se měli stejně obléknout, nalíčit, učesat. Do akce se zapojily i některé paní učitelky. Vítěze vyberou zástupci žákovské samosprávy. 

POZOR, naši kluci vyhráli, hurá!!!

 

Návštěva předškoláčků

Dva březnové čtrvrteční dny patřily návštěvě předškoláčků z našich mateřských škol. 7.3. přišly děti z MŠ Dolní a bylo to veliké přivítání, neboť většina druháčků právě do této školky chodila. 14.4. přišly děti z MŠ Školská. Společně jsme si zahráli různé hry, zazpívali, třídili obrázky a také psali a počítali. Na závěr jsme si zatančili. Hodinka rychle utekla a my se na děti budeme těšit v září v 1.třídách.

 

ÚNOR

Recitační soutěž - školní kolo

Ve čtvrtek 29.2. proběhlo školní kolo recitační soutěže. Z naši třídy byly vybrány Rozálie Ž. a Julie. Obě krásně recitovaly a Julinka se umístila na 3. místě. Moc gratulujeme. 

 

Jak si správně čistit zoubky

V pátek 9.2. k nám zavítaly dvě studentky stomatologie, aby dětem ukázaly, jak se správně starat o zoubku. Žáci si donesli své zubní kartáčky a společně se studentkami se učili správné technice čištění zubů. Všem se to moc líbilo.

LEDEN

JAK SE RODÍ RODINA

Preventivní aktivita zaměřená na utváření rodiny, vztahy v rodině a pochopení role jedince v rodině. Děti si zahrály pár her, vyrobily si rodokmen základní rodiny a hlavně si s lektorkou povídaly.

 

PROSINEC

VÁNOCE

V pátek 22.12. jsme se už neučili, ale vánočně si hráli. Nejprve jsme rozluštili vánoční bojovku, potom si u stromečku zazpívali koledy a rozdali si dárky. Každý jsme dostali knížku a nějaké dobroty. Pojedli jsme cukroví a připili si dětským šampaňským. Nakonec jsme ve skupinkách hráli hry a kdo chtěl, mohl se dívat na pohádku. V závěrečném kruhu jsme si popřáli hezké Vánoce a ať se nám v novém roce vše daří.

PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA

Tak se nazýval program frenštátského muzea, který jsme 14.12. navštívili. Králové nám povyprávěli příběh cesty do Betléma, zrození Ježíška a tradici betlémů. Nakonec jsme si betlém vyrobili a donesli do školy. 

  

  

 

MIK MIKU, MIK MIKU, MIKULÁŠ,

PŘIŠEL S ČERTY NA KOLÁČ...

5.prosince chodí Mikuláš s čertem a andělem večer, u nás ve škole byl již dopoledne. Zazpívali jsme mu písničku a dostali jsme perníček. Pár zlobivců si čerti odnesli, aby jim za dveřmi domluvili. Tak snad už nikdo zlobit nebude.

  

  

 

BOBUJEME

Přišla zima, sněhu plno, tak rychle na kopec. Byla to super hodina tělocviku! Pokud nám sníh neroztaje, půjdeme bobovat zase.

 

 

 

LISTOPAD

Jeden svět pro všechny

To je název preventivní aktivity, ve které se děti interaktivně setkaly s pomůckami a hrami postižených dětí. Mohly si vyzkoušet slepecké pexeso - hmatové i sluchové, jízdu na invalidním vozíku, napsat písmeno na braillově stroji a poslepu si nalít vodu do hrníčku. Vše se jim moc líbilo a děti zjistily, že to postiženi lidé nemají vůbec jednoduché. 

 

 

 

 

SVATÝ MARTIN

V pátek 10.11. jsme si připomněli svátek sv. Martina, který je pevně spjat s naším městem. Ve znaku města máme právě tohoto patrona a každoročně se na náměstí koná Martinský trh. Ve škole jsme si s Martinem zahráli matematické hry, vyluštili svatomartinskou bojovku a četli s porozuměním. Jen ten sníh nám Martin nepřinesl.

 

  

ŘÍJEN

V říjnu jsme opět navštívili městskou knihovnu, zapojili se do sběru kaštanů a žaludů a zúčastnili jsme se několika školních akcí pořádaných žákovskou samosprávou.

Den bez batohu

První školní akcí byl Den bez batohu. Ne, že bychom si nepřinesli učení do školy. Ba naopak, měli jsme si ho přinést v netradiční "tašce". A u nás to bylo opravdu dost netradiční - pouzdro na kytaru, nákupní košík, bedna na nářadí, různé kufříky, raneček, obrácené stupátko, polštář, pytel na obilí a dokonce i odkapávač na nádobí. Ten jsme poslali za třídu do školního kola. Sice nevyhrál, přesto byl vysoce ceněn za kreativitu. Akce se nám moc líbila.

 

Halloween - projektový den

Konec října patří Halloweenu. U nás ve škole se konal v pondělí 30.10. Celé dopoledne jsme se strašidelně a dýňově učili. S deváťáky jsme si zasportovali v tělocvičně a na chodbě vyluštili strašidelnou bojovku. Luštili jsme čarodějné přesmyčky, přiřazovali obrázky k textu. Byl to super den, moc děkujeme 9.B za bezva hodinu.

   

   

 Halloweenský den byl spojen se školní soutěží o nejlepší masku. POZOR, naše Terezka tuto školní soutěž vyhrála, jupí! Gratulujeme!

 

ZÁŘÍ

PRVNÍ DEN V NOVÉ TŘÍDĚ

 

 

 

PLAVECKÝ VÝCVIK

STEJNĚ JAKO LONI ZAČÍNÁME CVIČENÍ PLAVECKÝM VÝCVIKEM. JSME ROZDĚLENI DO VÍCE SKUPIN PODLE NAŠICH SCHOPNOSTÍ A JSME MOC ŠIKOVNÍ.

 

  

  

 

LEKCE V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

V červnu jsme se stali čtenáři a dostali svůj první čtenářský průkaz do knihovny. Ve čtvrtek 21.9. jsme šli na první lekci do knihovny, kde jsme si četli s paní Martinou a potom si půjčili knížku. Báječně se nám poslouchalo, protože jsou v knihovně krásné nové sedačky. Dokonce i se schovkou. 

 

 

TOULKY ČESKOU HISTORIÍ

28.září patří Dnu české státnosti. K tomuto dni uspořádala naše škola pro žáky 1.stupně projektový den. Na úvod nás přivítal sám král Václav, pro kterého jsme plnili úkoly. Bohužel jsme nemohli splnit úplně všechny, neboť jsme měli lekci plavání. Přesto jsme si to užili. 

Bivoj - přenášení kanců

  

Šemík - jízda na koni                               Blaničtí rytíři - bitva

  

Stavění hradů Tetín, Libušín a Kazín

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vítejte v 1.C

 

Milí prvňáčci, 

vítejte ve škole. Společně se naučíme číst, psát a počítat. Budeme hrát různé hry, kreslit, zpívat a naučíme se i anglická slovíčka.Přeji vám hodně úspěchů v učení a spoustunových kamarádů.

Vaše paní učitelka Jitka Skřečková

 

 

 

            To jsme my, žáci 1.C. 

                          

 Školní výlet

Ve čtvrtek 15.6. jsme se vydali autobusem na školní výlet směr ZOO Ostrava. Prohlédli jsme si pavilony, zvířátka, ale nejlepší byly prolézačky a nákupy. Sluníčko nám svítilo po celou dobu, tak jsme si ten super den hezky užili.

 

Pasování na čtenáře

V první třídě jsme se naučili číst, psát a počítat. Ale čtenářem jsme se stali až po důležité zkoušce.Ve středu 14.6. jsme se v kulturním domě dozvěděli, že král a královna Písmenkového království mají veliké potíže. Ztrácejí se jim z říše písmenka. Prvňáčci, jako zdatní zachránci, se svým čtením básniček pokusili říši zachránit. A povedlo se. Každý žák přečetl svoji básničku, jak nejlépe uměl. Za krásné čtení a záchranu říše byli králem  pasování do řádu čtenářského. Od královny dostali klíč k odemknutí knížek, placku čtenáře a knížku. Někteří ještě svým podpisem slíbili, že se budou ke knížkám pěkně chovat a budou se snažit hodně číst. Nakonec jsme šli do knihovny a půjčili jsme si na svoji vlastní průkazku první knížku. Teď už jsme opravdoví čtenáři. Poděkování patří městské knihovně, která celou akci pořádala.

 

 

Den dětí

1. června jsme oslavili Den dětí soutěžemi na hřišti, pohádkovou křížovkou na chodbě a pohádkovým učením. Moc jsme si to užili.

 

 

 

 

Čarodějné učení

Konec dubna je spjat s pálením čarodějnic a Filipojakubskou nocí. I my jsme si tento pohanský svátek připomněli. V tělocviku jsme létali na koštěti, přenášeli lektvary, chodily po žhavých kamenech, bohužel paní učitelka nevzal telefon na vyfocení. V českém jazyce a matematice jsme čarodějně četli, počítali a plnili různé úkoly. Vyrobili jsme si krásné papírové čarodějnice a to vše v maskách i s vrchní čarodějnicí - paní učitelkou. 

 

 

 

Divadelní představení Veverka Terka a Budulínek

V dubnu jsme se vydali na pohádku, která byla zaměřená na ochranu našeho prostředí. Netradiční pohádka o Budulínkovi se nám moc líbila. Míša byl i na pódiu a pomáhal zvířátkům třídit odpad. Moc jsme si to užili.

 

Bubnování

V pondělí 17.4. hned první hodinu jsme si krásně zabubnovali s panem Zdeňkem, který do školy přivezl plno bubnů. Bylo to super. Děkujeme KR za příspěvek na tuto akci.

 

 

 

Projekt Velikonoce

Týden před Velikonocemi jsme se zúčastnili Barevného týdne, kdy jsme každý den chodili v určené barvě. Sice jsme nevyhráli, ale užili jsme si to. Poslední trři předvelikonoční dny jsme se věnovali velikonočním svátkům, zvykům, básničkám a tvoření. V českém jazyce i v matematice jsme vypracovávali pracovní listy s velikonoční tématikou a tvořili jsme různé výrobky. Některé jsme si odnesli domů. 

 

 

Ponožkový den

21.březen byl vyhlášen jako Světový den Downova syndromu. My jsme ho též podpořili, oblékli jsme si každou ponožku jinou. Děti se obeznámily s Downovým syndromem a nakreslily si ponožky.

 

Návštěva předškoláčků

V březnu se za námi přišli podívat předškoláci ze čtyř našich mateřských škol. Celá hodina byla věnována jaru. Společně jsme si zazpívali, skládali puzzle, počítali vajíčka, hledali rozdíky a také psali. Ne písmenka, ale kreslili jsme cestičky, klubíčka a vajíčka. Prvňáčci ukázali, jak umí krásně číst. Hodinu jsme zakončili pexesem. Po hodině provedla paní asistentka děti po škole. 

 

 

 

Recitační soutěž

Ve čtvrtek 23.2. se konalo školní kolo recitační soutěže. Za naši třídu byli vybráni: Kubík Martinák, Julča Šafránková a Terka Ospalíková. Všichni krásně odrecitovali, ale vítěz může být jen jeden. V nepostupové první kategorii zvítězila naše Julinka Šafránková. Všem recitátorům moc blahopřejeme.

   

První vysvědčení

A je tu první vysvědčení. Jenže se nám ztratilo. Nějaký Lumpík nám ho schoval. Museli jsme vyřešit dvě tajenky - češtinskou a matematickou, abychom zjistili, kam nám vysvědčení schoval. Hurá, našlo se a jedničkami jen hýřilo. Také byly rozdány pochvaly a všichni dostali diplom za celoroční soutěž se zvířátky. V soutěži pokračujeme dál a v učení též. Tak snad nám to půjde tak dobře, jako doposud.

Přeji úspěšné učení v druhém pololetí.

 

Pololetí s deváťáky

Den před pololetím nám naši kamarádi z 9.C připravili soutěže v hodině tělocviku. Zahráli jsme si ovečky a potom cvičili na stanovištích. Na konci hodiny si s námi zasoužili ve štafetovkách s žíněnkami. V úterý, v den vysvědčení, jsme naše kamarády navštívíli v hodině a předali jim námi vyrobená vysvědčení s velikou jedničkou. Deváťáci byli moc překvapeni a rádi. Těšíme se na další společnou akci.

 

 

 

Markétina dopravní výchova

V lednu za námi přišla paní policistka s preventivním programem zaměřeným na dopravní výchovu - jak správně přecházet ulici, kde můžeme jezdit na kole, jak má být kolo vybaveno, atd. 

 

 

Vánoční projekt

Poslední týden kalendářního roku jsme věnovali Vánocům. Byli jsme v kině na krásné pohádce Encanto, pekli jsme perníčky, vánočně četli a počítali. Poslední den jsme si vyrobili svícen, prostřeli stůl, připili si dětským šampaňským vínem a po zpěvu koled si rozdali dárečky. Ještě jsme měli čas si zahrát pár her.

1. pečeme perníčky - nabídli jsme i vedení školy

 

 

2. vánoční učení

 

3. výroba svícnu

 

 

4. vánoční posezení a rozdávání dárků

  

 

                              

 

 

Tělocvik na sněhu

Tak nám před Vánocemi nasněžilo a my jsme šli místo tělocviku bobovat. Pořádně jsme se vyřádili. Svezli jsme i paní učitelku a paní asistentku.

 

 

Tichá noc,tajemná noc

Takto se nazývá program frenštátského muzea. Seznámili jsme se s vánočními zvyky, pověrami, pohádkami. Nakonec jsme si vyrobili stromeček. Už se těšíme na Velikonoce, kdy muzeum opět navštívíme. Děkujeme Klubu rodičů, že nám zaplatil vstupné.

    

 

 

Projektové vyučování - Mikuláš

6.prosince k nám do třídy zavítalo s Mikulášem plno čertů, ale i andělů. Protože jsme byli hodní, jak říká paní učitelka, nikoho v pytli neodnesli a dostali jsme perníček. Celý den jsme potom plnili čertovské úkoly.

    

 

Den otevřených dveří

Někteří žáci chodí do školy tak rádi, že si přijdou vyzkoušet aktivity i v sobotu. Dominik, Vojta a Eliška si vyzkoušeli hry pro děti s poruchami učení, šlo jim to skvěle.

  

 

 

Ukázka naší megaomalovánky a vánoční výrobky.

   

 

Den otevřených dveří

 Na konci listopadu jsme předvedli svým rodičům, co už všechno umíme. Ve dvou prvních hodinách jsme si s nimi zahráli matematické hry, četli jsme a běhali na chodbu pro kartičky. Moc se nám učení s rodiči líbilo a myslíme, že i rodičům.

 

 

Předávání slabikáře

Jednoho rána v hodině českého jazyka se otevřely dveře a vběhl k nám do třídy Kašpárek. Prý se ztratil z pohádky a nepamatuje si z které, neboť se nenaučil číst. Museli jsme mu pomoci. Vyprávěli jsme mu pohádky, některé i zahráli. Kašpárek slíbil, že se začne učit a dětem za odměnu věnoval Slabikář.

 

Na svatého Martina, kouřívá se z komína

Na 11.11. se všechny děti moc těší. Na náměstí k nám přijíždí sv. Martin na bílém koni,  kolem stojí plno stánků s dobrotami a hračkami a k obědu si dáme husu se zelím. I ve škole jsme si o tomto svátku povídali a měli projektové vyučování.

   

 

 

 

Halloween

 Ve spolupráci s deváťáky jsme si připomněli Halloween. Zahráli jsme si dýňové pexeso, skládali jsme dýně, na lžičce nosili oko, házeli do duchů a dokonce i dělali pokusy. Naše 9.C to měla vše perfektně připraveno a my jim za to moc děkujeme. Byly to suprové dvě hodiny. Deváťáci, díky!

 

 

  

  

 

 

Dravci

Tak  jsme se dočkali. Ukázka dravců proběhla v náhradním termínu již za pěkného počasí. Moc se nám to líbilo. Ptáci byli nádherní.

   

Běhací diktát

V hodinách českého jazyka čteme, píšeme, ale i běháme za písmenky. Dnes jsme hledali a psali písmenka, která již umíme napsat. Všichni jsme to zvládli na 1*.

 

  

 

Hravá hudebka

 

S paní učitelkou Zitou Kučovou se učíme nejen nové písničky, ale i hrajeme na hudební nástroje, tancujeme a jinak se hýbeme.

 

 

Plaveme

Od prvního školního týdne necvičíme, ale máme plavecký výcvik. Hned na začátku první lekce jsme plavali ve velkém bazénu. Někteří se báli, ale nakonec to všichni zvládli. A takhle nám to krásně plave.

  

 Lekce v městské knihovně

Ve čtvrtek 22. 9. jsme navštívili dětské oddělení městské knihovny, kde nám paní knihovnice Martina Vroblová přečetla několik knížek. Ano, byly to opravdu tři knížky a příběhy se nám moc líbily. Na konci návštěvy jsme si mohli na chvilku půjčit a prohlédnout knihy dle vlastního výběru. Už se těšíme na říjnové čtení a nové příběhy.